Wysłany: Pią Sty 07, 2005 9:16 am Rejestr zabytków - kryteria wpisu
Mam kilka pytań w tym temacie i będę wdzięczny za odpowiedzi lub naprowadzenie mnie na nie.
Jakie warunki musi spełniać obiekt by być wpisanym do rejestru zabytków? Kto o tym decyduje? Czy wpisywane są tam automatycznie obiekty powyżej określonego wieku? Gdzie można sprawdzić, czy dany obiekt jest zabytkiem? Czy jest jeszcze jakaś inna kategoria pomiędzy "zabytkiem", a "normalnym obiektem" np. domem, która ogranicza np. przebudowy czy remonty?
Z tego, co wiem, nie ma żadnego automatyzmu - obiekt jest w rozumieniu prawa zabytkiem nie dlatego, że ma określoną liczbę lat, tylko dlatego, że jest umieszczony w rejestrze zabytków.
Myślę że na większość pytań odpowiedziano by ci w siedzibie urzędu konserwatorskiego, ul. Kotwiczników 20, tel. 301 62 67
Z tego, co wiem, nie ma żadnego automatyzmu - obiekt jest w rozumieniu prawa zabytkiem nie dlatego, że ma określoną liczbę lat, tylko dlatego, że jest umieszczony w rejestrze zabytków.
Od razu przyznaję, że nie przeczyatłem całej ustawy podanej przez Grüna, ale wiem jak to wygląda w przypadku zabytków techniki. To znaczy to jest jakoś ładnie opisane, dzieło rąk ludzkich świadczące o kulturze technicznej, czy cos równie skomplikowanego. To chyba dotyczy w ogóle wszystkich zabytków ruchomych.
I otóż okazuje się, że każde urządzenie techniczne które ma powyżej 25 lat jest zabytkiem i podlega odpowiednim przepisom. Problem był wałkowany w naszym klubie samochodowym, oznacza on bowiem, że nie można np. 26-letnim samochodem wyjechać z Polski bez zezwolenia konserwatora... To samo dotyczy np. starej poojcowskiej maszynki do golenia albo zegarka... Dotyczy to też wyjazdów w obrębie UE, bo w przepisach jest mowa o granicy państwowej a nie o granicy celnej. Obydwie granice pokrywały się ze sobą do 30. kwietnia 2004, więc wtedy nie stanowiło to problemu (ustawa jest z listopada 2003), ale teraz i owszem... POd tym względem Polska (jak zwykle) wyróżnia się wśród innych krajów UE i to nie jest powód do dumy raczej.
Komplikuje to zycie nie tylko maniakom starej motoryzacji, którzy chcieliby pojechac na jakiś zlot, czy rajd, ale też normalnym ludziom w normalnym ruchu turyastycznym... O mozliwości sprzedaży takiego "zabytku" za grancę nie wspomnę.
Natomiast istnieje jeszcze pojęcie "pojazd zabytkowy" który w odróżnieniu od "zabytku" (czyli każdego auta powyżej 25 lat) jest wpisany w rejestr zabytków i ma żółte tablice rejestracyjne. Wyjazd takim autem to juz własciwie kosmiczna procedura.
Reasumując istnieją zabytki wpisane w rejestr i zabytki nie wpisane w rejestr...
A, to możliwe, że takie rozróznienie umknęło mojej uwadze. Wydaje mi się, że Corzano powinien jednak odwiedzić urząd konserwatorski albo przynajmniej wypytać telefonicznie.
Zoppoter, zamąciłeś mi w głowie! czy to znaczy, że na zlot poza Polską będe musiała starać się o specjalne zezwolenie dla mojego staruszka?
Jesli on ma powyzej 25 lat, to tak. Straż Graniczna wciąż funkcjonuje i sprawdza dokumenty samochodu. W lipcu 2004 jechało kilka samochodów klubowych do Szwecji na zlot Nostalgia Festival i chłopaki musieli sobie załatwić zezwolenie... Żaden z jadących wtedy samochodów nie jest w pisany w rejestr zabytków, ale wszystkie sa zabytkami w mysl ustawy...
Pociesz się, że kolega konserwator wojewódzki jest miłośnikiem motoryzacji Co prawda nie wiem, ile lat ma jego volvo, ale chyba niewiele mu brakuje do 25.
Pociesz się, że kolega konserwator wojewódzki jest miłośnikiem motoryzacji Co prawda nie wiem, ile lat ma jego volvo, ale chyba niewiele mu brakuje do 25.
No to niedługo sam sobie będzie zezwolenia wystawiał.
A tak w ogóle to samochodami się chyba zajmuje któryś z vice.
No dobra, ale gdzie ja to mam załatwiać???? W urzędzie? to jakas paranoja!
U konserwatora zabytków.
Paranoja? Kasiu, masz dowód osobisty? Albo inny dokument? To sobie obejrzyj, tam jest napisane w jakim kraju żyjesz.
Zaraz znowu dostane po łbie za antypolonizm...
no to dostaniemy oboje w takim razie, bo sprawdziłam, w jakim kraju żyję. Wiele lat mieskzałam gdzie indziej, zanim do Polski przyjechałam, ale czegoś takiego nie znałam. Nie chcę zczynać, bo okaże się zaraz że kogoś obrażam.
No, ja na szczęście mam hełm ze szpikulcem na łbie
Ta ustawa zawiera znacznie więcej nader oryginalnych rozwiązań, np. w temacie poszukiwań skarbów. Wiem że Srodowisko poszukiwaczy ma zamiar skierować to do Rzecznika Praw Obywatelskich, bo niektóre zapisy sa sprzeczne z konstytucją nawet...
Zaraz ale czy dla budynków też nie ma jakiegoś wieku granicznego ? Ostatnio głośno było o tym że pałac kultury i nauki stał się zabytkiem bo minęlo 50 lat od jego powstania .
Domyślam się że to nie może być jedyne kryterium ale wiek chyba i w tym przypadku jakimś kryterium jest
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum