Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Rejestr zabytków - kryteria wpisu
Autor Wiadomość
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 9:16 am   Rejestr zabytków - kryteria wpisu

Mam kilka pytań w tym temacie i będę wdzięczny za odpowiedzi lub naprowadzenie mnie na nie.
Jakie warunki musi spełniać obiekt by być wpisanym do rejestru zabytków? Kto o tym decyduje? Czy wpisywane są tam automatycznie obiekty powyżej określonego wieku? Gdzie można sprawdzić, czy dany obiekt jest zabytkiem? Czy jest jeszcze jakaś inna kategoria pomiędzy "zabytkiem", a "normalnym obiektem" np. domem, która ogranicza np. przebudowy czy remonty?
_________________
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 9:29 am   

http://www.lkp.org.pl/pra...zabytki2003.htm
Tu się dowiesz podstaw. A jak będziesz miał wątpliwości - pytaj.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7702
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 10:44 am   

Z tego, co wiem, nie ma żadnego automatyzmu - obiekt jest w rozumieniu prawa zabytkiem nie dlatego, że ma określoną liczbę lat, tylko dlatego, że jest umieszczony w rejestrze zabytków.
Myślę że na większość pytań odpowiedziano by ci w siedzibie urzędu konserwatorskiego, ul. Kotwiczników 20, tel. 301 62 67
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 10:59 am   

pumeks napisał/a:
Z tego, co wiem, nie ma żadnego automatyzmu - obiekt jest w rozumieniu prawa zabytkiem nie dlatego, że ma określoną liczbę lat, tylko dlatego, że jest umieszczony w rejestrze zabytków.


Od razu przyznaję, że nie przeczyatłem całej ustawy podanej przez Grüna, ale wiem jak to wygląda w przypadku zabytków techniki. To znaczy to jest jakoś ładnie opisane, dzieło rąk ludzkich świadczące o kulturze technicznej, czy cos równie skomplikowanego. To chyba dotyczy w ogóle wszystkich zabytków ruchomych.

I otóż okazuje się, że każde urządzenie techniczne które ma powyżej 25 lat jest zabytkiem i podlega odpowiednim przepisom. Problem był wałkowany w naszym klubie samochodowym, oznacza on bowiem, że nie można np. 26-letnim samochodem wyjechać z Polski bez zezwolenia konserwatora... To samo dotyczy np. starej poojcowskiej maszynki do golenia albo zegarka... Dotyczy to też wyjazdów w obrębie UE, bo w przepisach jest mowa o granicy państwowej a nie o granicy celnej. Obydwie granice pokrywały się ze sobą do 30. kwietnia 2004, więc wtedy nie stanowiło to problemu (ustawa jest z listopada 2003), ale teraz i owszem... POd tym względem Polska (jak zwykle) wyróżnia się wśród innych krajów UE i to nie jest powód do dumy raczej.

Komplikuje to zycie nie tylko maniakom starej motoryzacji, którzy chcieliby pojechac na jakiś zlot, czy rajd, ale też normalnym ludziom w normalnym ruchu turyastycznym... O mozliwości sprzedaży takiego "zabytku" za grancę nie wspomnę.

Natomiast istnieje jeszcze pojęcie "pojazd zabytkowy" który w odróżnieniu od "zabytku" (czyli każdego auta powyżej 25 lat) jest wpisany w rejestr zabytków i ma żółte tablice rejestracyjne. Wyjazd takim autem to juz własciwie kosmiczna procedura.

Reasumując istnieją zabytki wpisane w rejestr i zabytki nie wpisane w rejestr...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7702
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 12:13 pm   

A, to możliwe, że takie rozróznienie umknęło mojej uwadze. Wydaje mi się, że Corzano powinien jednak odwiedzić urząd konserwatorski albo przynajmniej wypytać telefonicznie.
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 1:25 pm   

Zoppoter, zamąciłeś mi w głowie! czy to znaczy, że na zlot poza Polską będe musiała starać się o specjalne zezwolenie dla mojego staruszka? :hmmm:
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 1:34 pm   

Kasia_57 napisał/a:
Zoppoter, zamąciłeś mi w głowie! czy to znaczy, że na zlot poza Polską będe musiała starać się o specjalne zezwolenie dla mojego staruszka? :hmmm:


Jesli on ma powyzej 25 lat, to tak. Straż Graniczna wciąż funkcjonuje i sprawdza dokumenty samochodu. W lipcu 2004 jechało kilka samochodów klubowych do Szwecji na zlot Nostalgia Festival i chłopaki musieli sobie załatwić zezwolenie... Żaden z jadących wtedy samochodów nie jest w pisany w rejestr zabytków, ale wszystkie sa zabytkami w mysl ustawy...
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 1:43 pm   

No dobra, ale gdzie ja to mam załatwiać???? W urzędzie? to jakas paranoja!
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 1:48 pm   

Kasia_57 napisał/a:
No dobra, ale gdzie ja to mam załatwiać???? W urzędzie? to jakas paranoja!


U konserwatora zabytków.

Paranoja? Kasiu, masz dowód osobisty? Albo inny dokument? To sobie obejrzyj, tam jest napisane w jakim kraju żyjesz.

Zaraz znowu dostane po łbie za antypolonizm...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7702
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 1:49 pm   

Pociesz się, że kolega konserwator wojewódzki jest miłośnikiem motoryzacji :D Co prawda nie wiem, ile lat ma jego volvo, ale chyba niewiele mu brakuje do 25.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 1:56 pm   

pumeks napisał/a:
Pociesz się, że kolega konserwator wojewódzki jest miłośnikiem motoryzacji :D Co prawda nie wiem, ile lat ma jego volvo, ale chyba niewiele mu brakuje do 25.


No to niedługo sam sobie będzie zezwolenia wystawiał. :mrgreen:

A tak w ogóle to samochodami się chyba zajmuje któryś z vice.
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 3:05 pm   

Zoppoter napisał/a:
Kasia_57 napisał/a:
No dobra, ale gdzie ja to mam załatwiać???? W urzędzie? to jakas paranoja!


U konserwatora zabytków.

Paranoja? Kasiu, masz dowód osobisty? Albo inny dokument? To sobie obejrzyj, tam jest napisane w jakim kraju żyjesz.

Zaraz znowu dostane po łbie za antypolonizm...


no to dostaniemy oboje w takim razie, bo sprawdziłam, w jakim kraju żyję. Wiele lat mieskzałam gdzie indziej, zanim do Polski przyjechałam, ale czegoś takiego nie znałam. Nie chcę zczynać, bo okaże się zaraz że kogoś obrażam.
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 3:11 pm   

Kasia_57 napisał/a:
no to dostaniemy oboje w takim razie, .


No, ja na szczęście mam hełm ze szpikulcem na łbie :mrgreen:

Ta ustawa zawiera znacznie więcej nader oryginalnych rozwiązań, np. w temacie poszukiwań skarbów. Wiem że Srodowisko poszukiwaczy ma zamiar skierować to do Rzecznika Praw Obywatelskich, bo niektóre zapisy sa sprzeczne z konstytucją nawet...
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Sty 10, 2005 3:26 pm   

Spis zabytków z rejestru znalazłem tu: http://www.gdansk.pl/gdan...ry=528&history=
_________________
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Wto Sty 18, 2005 2:46 pm   

Zaraz ale czy dla budynków też nie ma jakiegoś wieku granicznego ? Ostatnio głośno było o tym że pałac kultury i nauki stał się zabytkiem bo minęlo 50 lat od jego powstania .
Domyślam się że to nie może być jedyne kryterium ale wiek chyba i w tym przypadku jakimś kryterium jest
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk