Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
GPS w służbie Rzygaczy
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Lut 16, 2005 12:31 pm   

Trzeba sobie zrobić taką antenę wytykalną, i co dojdziecie do studzienki, to wytykacie i już wiecie, że jesteście... w kanale :^^
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 12:44 pm   

Widziałam w kiosku plan Gdańska Wydawnictwa PILOT z napisem GPS na okładce. Czy taki plan może pomóc w Waszych poszukiwaniach?
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 1:13 pm   

parker napisał/a:
Widziałam w kiosku plan Gdańska Wydawnictwa PILOT z napisem GPS na okładce. Czy taki plan może pomóc w Waszych poszukiwaniach?
Jeśli ktoś chce, mam skany prawie całej tej mapy.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 2:50 pm   

wrangla napisał/a:
parker napisał/a:
Widziałam w kiosku plan Gdańska Wydawnictwa PILOT z napisem GPS na okładce. Czy taki plan może pomóc w Waszych poszukiwaniach?
Jeśli ktoś chce, mam skany prawie całej tej mapy.


Jak najbardziej zainteresiowany byłbym skanem takiego planu. Aby był z tego pożytek trzeba rozprostować zagięcia albo w inny sposób wyprasować go. Bo najlepiej mieć go w jednym kawałku a przynajmniej w paru ale dużych.
Nie znam tego planu ale domyślam się, że autorom chodzi o to, że plan ten wykonany jest w układzie współrzędnych obowiązujący w GPS czyli w układzie WGS 84. Mając taki plan w wersji papierowej pożytek z GPS-u jest raczej złudny bo pozycję odczytaną z odbiornika musisz nanieść w jakiś sposób na siatkę mapy a jest to trochę żmudne.
Ja mam doświadczenie z planem, który widzicie w moim raporcie z Zaspy. Niestety po zorientowaniu tej mapy według siatki południkówi równolezników zaznaczonych na mapie wyszły lekkie bzdury. Dzięki Bogu mam własna bazę punktów do kalibracja planów Gdańska i dzięki temu mój raport wygląda w miarę sensownie.
Reasumując do współrzędnych z tej mapy podchodziłbym bardzo ostrożnie.
daj mi znać gdzie widziałaś ten plan a nie omieszkam go sobie nabyć. Jeśli okąże się dobrym poproszę Szanowne Grono o pomoc przy wielkoformatowym skanowaniu.
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 3:17 pm   

Plan widziałam w kiosku obok Poczty na Długiej, ale myślę, że w innych też będzie :)
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 3:47 pm   

Makabunda napisał/a:
Nie znam tego planu ale domyślam się, że autorom chodzi o to, że plan ten wykonany jest w układzie współrzędnych obowiązujący w GPS czyli w układzie WGS 84.
Znasz ten plan. :OO Kawałek Przymorza, który wysłałam Ci przy okazji zaznaczania Dworów, to właśnie skan tej mapy.
Tak, jest to mapa z siatką współrzędnych geograf. układu WGS-84.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Mar 22, 2005 4:05 pm   

Aaaa.
Jesli to ten plan to wszystko jasne. Jak najbardziej podtrzymuję uwagę aby do współrzędnych odczytanych z tej mapy podchodzić z ostrożnością.
Ja polecam pracę nad mapami z uzyciem GPS-owego softwaru. Służę informacjami co do tego softwaru i z miłą chęcią podzielę się opracowanymi przeze mnie mapami. Oczywiście jeśli tylko będą chętni.
Nawet bez wychodzenia w teren i specjalnego sprzętu dzięki takiemu softwarowi można np porównywać położenie jakiegoś obiektu na różnych mapach.
Piszcie na priva.
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Kwi 25, 2005 10:52 am   

Wczoraj kupiłem plan Gdańska z siatką współrzędnych umożliwiających lokalizację za pomocą GPS. Jest to produkt wydawnictwa Tessa. Właśnie rozpocząłem prostowanie go ( w celu zeskanowannia) po materacem. Widziałem też inne wydanie książkowe planu Gdańska też z siatką współrzędnych ale w dziwnym odwzorowaniu - Albersa. Nie wiem czy mój software to łyknie. Ten pierwszy na pewno łyknie bo jest w odwzorowaniu UTM (Universal Transverse Mercator) bardzo popularnym w branży. Wkrótce możecie spodziewać sie recenzji recenzji tego wydawnictwa.
Ciągle próbuję znaleźć dłuższą chwilę w ciągu jakiegoś "łykendu" na wspólną eksplorację ale na razie " Sorry Vinetou ! Busssines is busssines".
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sob Sie 06, 2005 12:12 pm   

Zaproszę Was teraz na małą prezentację. Ostatnio bywam w Gdańsku tylko przelotem. Przelotem - w przenośni i dosłownie. Jako GPSowy maniak dokonałem ostatnio pomiarów trasy lotu na trasie Warszawa - Oslo.
Oto efekty moich pomiarów. Poniżej widzicie "zrzut" ekranu ze znanym chyba wszystkim planem Gdańska z 1940 r udostępnionym szerokiemu gronu przez Mikołaja. Ta czerwona kreska to trasa lotu a to kółeczko to punkt trasy, którego parametry można zobzczyć na zamieszczonym poniżej profilu trasy. Tam z kolei w białym prostokącie zobaczycie czas pomiaru, pułap lotu, prędkość, kurs w chwili pomiaru no i współrzędne geograficzne tego punktu.
Końcowy fragment profilu trasy sugeruje, że gdzieś nad skandynawią samolot pikował w dół a potem piął sie w górę ale to tylko chochlik mojej antenki, która straciła z "oczu" satelity na niebie na jakiś czas.
Wiem, wiem. To wszystko jest nie bardzo na temat tego Forum. Wybaczcie proszę ale ostatnio jeżdżę po budowach Skandynawii tylko z laptopikiem i działalnoś merytoryczną zawiesiłem na kołku, co w skrajnych objawach mogliście dostrzec ostatnio na Forum.
Mam nadzieję, że wkrótce ruszę z moją "aparaturą" w okolice i do samego Gdańska bo spraw do wyjaśnienia sie trochę zebrało.
Pozdrawiam
Makabunda
PS Przepraszam za rozmiary obrazków ale nie byłyby one czytelne gdybym umieścił je mniejsze
 
 
Maciek 
Krzywek

Dołączył: 09 Mar 2004
Posty: 286
Wysłany: Sro Sie 10, 2005 12:07 pm   

Cytat:
Mam nadzieję, że wkrótce ruszę z moją "aparaturą" w okolice i do samego Gdańska bo spraw do wyjaśnienia sie trochę zebrało.


Już się cieszę !! :D
_________________
Nie wiem, nie znam się, nie orientuje się, zarobiony jestem !
 
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Sob Lis 20, 2010 9:16 pm   Re: Raporcik

Makabunda napisał/a:
Zamieszczam poniżej trasę naszej sobotniej wędrówki szlakiem dworów. Zwróćcie uwagę na małe czerwone kreseczki na ul Dąbrowszszczaków - opisane już powyżej stare studzienki. Jeśli spojżycie na te same kreseczki na starym planie to pokrywają się one z hipotetyczną trasą kanlizacji.
Nie przejmujcie się małym incydentem na ul Burzyńskiego - na pewno nie chodziliśmy po dachu bloku :hiihihi: - to po prostu lokalne niedopasowanie mapy bo przecież reszta idealnie się zgadza.
Oprócz tego zwróćcie uwagę na umiejscowienie wału strzelnicy i miejsce gdzie znaleziono grób zbiorowy pocztowców czyli okolica budynku Banku. Zostali pochowani po prostu za wałem kulochwytu czyli nieopodal miejsca egzekucji.


Mogę na tej "współczesnej" mapie zaznaczyć gdzie na terenie "Rozstai" kopaliśmy łuski.. nie chodzi o kilka sztuk, bo wydobyliśmy całe worki. Na 100% do dziś dnia jest tam jesze wiele do wykopania, problemem jest trawnik i ujęcie gazu.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk