Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
rów pancerny - Gdańsk Brzeźno / Zaspa
Autor Wiadomość
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Wto Sie 31, 2010 3:27 pm   rów pancerny - Gdańsk Brzeźno / Zaspa

Witam,

Interesuje mnie temat tzw. "rowu pancernego" w Brzeźnie - konkretnie znajdował się w miejscu dzisiejszego deptaka na nowe molo w Brzeźnie/Zaspie.

Temat był poruszany na forum brzeźna, ale moim zdaniem nie wyczerpuje wątku
Jako młody chłopak we wczesnych latach 80 tych jeżdziłem rowerem tamtędy piaszczystą drogą do plaży, pamiętam mały ciek wodny wzdłuż ścieżki, ale jakoś nie pasuje mi to do "rowu pancernego". Czy może ktoś posiada zdjęcia tego terenu sprzed lat 80-tych XX w.?

poniżej link do odp. strony forum brzeźna.

http://forum.brzezno.net/viewtopic.php?t=341
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Sie 31, 2010 4:28 pm   

Jak chodziłem na plażę w latach 70-tych to pamiętam ciek wodny ale to chyba nie żaden rów przeciwpancerny. Na początku lat 70-tych, w okolicy szkoły podstawowej nr 80 płynął strumień aż do morza, później obłożono go płytami, a w okolicy plaży wpuszczono go chyba w rurę i odprowadzono w głąb morza. Tylko coś z lokalizacją mi nie pasuje. Ten strumień (rzeczka) biegnie chyba w okolicy obecnego deptaku, a ja pamiętam, że na plażę chodziliśmy bliżej Przymorza, mniej więcej na wysokości bloków leningradzkich i tam był też taki rów z rzeczką. Czy były więc dwie rzeczki??? A może zawodzi mnie już pamięć?

Załączam dwa zdjęcia - skany ze starych slajdów. Na pierwszym widać rów (ten bliżej Przymorza) i betonową rurę jako przepust. Na drugim widać ujście tego strumienia. Zdjęcia zrobione pod koniec 1975 lub na początku 1976 r.

1213.jpg
Plik ściągnięto 23605 raz(y) 47,04 KB

1214.jpg
Plik ściągnięto 23605 raz(y) 41,25 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Wto Sie 31, 2010 4:31 pm   

Sabaoth napisał/a:
Jak chodziłem na plażę w latach 70-tych to pamiętam ciek wodny ale to chyba nie żaden rów przeciwpancerny. Na początku lat 70-tych, w okolicy szkoły podstawowej nr 80 płynął strumień aż do morza, później obłożono go płytami, a w okolicy plaży wpuszczono go chyba w rurę i odprowadzono w głąb morza. Tylko coś z lokalizacją mi nie pasuje. Ten strumień (rzeczka) biegnie chyba w okolicy obecnego deptaku, a ja pamiętam, że na plażę chodziliśmy bliżej Przymorza, mniej więcej na wysokości bloków leningradzkich i tam był też taki rów z rzeczką. Czy były więc dwie rzeczki??? A może zawodzi mnie już pamięć?

Załączam dwa zdjęcia - skany ze starych slajdów. Na pierwszym widać rów (ten bliżej Przymorza) i betonową rurę jako przepust. Na drugim widać ujście tego strumienia. Zdjęcia zrobione pod koniec 1975 lub na początku 1976 r.


Dokładnie mam takie same wspomnienia!
wąski rów - ciek wodny, który potem obłożono płytami,, a na plaży było betonowe ujście tego cieku do morza.
Wczoraj, jednak na forum brzeźna wyczytałem, że tam był rów pancerny - poprosiłem o dokładną lokalizację.. zobaczymy
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sro Wrz 01, 2010 7:53 am   

Temat tego rowu przeciwpancernego był już gdzieś poruszany na forum. Ciągnął się wzdłuż dzisiejszej ulicy Kołobrzeskiej i dochodził do samej plaży.
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Sro Wrz 01, 2010 9:08 pm   

juto postaram się wkleić mapę terenu z 1956 roku, którą dostałem od Alkalego z pomorskiego forum eksploracyjnego. Uwidacznia przebie całego rowu od morza, aż po tory kolejowe
 
danielewicz 
Briefträger


Dołączył: 01 Lut 2008
Posty: 136
Wysłany: Czw Wrz 02, 2010 11:08 am   


Mapa z roku 1959, za forum eksploracyjnym.
_________________
Freie Stadt Danzig
 
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Czw Wrz 02, 2010 8:04 pm   

dokładnie o tą mapę mi chodziło. Pomyliłem daty. Mapkę podesłał Alkali na forum pomorskich eksploracji.
Bardzo ciekawa mapa. Zwróć uwagę, że nie ma lotniska.,, hahah takie zmylenie wroga!
Tak serio.. ciekawy jest dalszy przebieg rowu patrząc w kierunku od morza.. jakie dzisiejsze ulice można pod to "podłożyć". Wydaje mi się, żę przy samych torach kolejki rów zakręcał jak wiadukt przy ul Braci Lewonieckich.
Co sądzicie?
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Czw Wrz 02, 2010 8:30 pm   

na mapie z 1940 roku, też widać rowu..

danzig_1940b.jpg
Plik ściągnięto 23357 raz(y) 37,67 KB

 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 10:06 pm   

głupio samemu zadawać pytanie i sobie odpowiadać ale:



http://mapa.gdansk.gda.pl/Plan/Mapa.aspx

włączcie opcje: Wybierz mapę : Plan Gdańska z 1940 roku.

Pięknie nałożone warstwy dzisiejszego planu z planem z 1940 roku, mam już przebieg z dzisiejszymi ulicami.
Stety lub niestety nic już z tego "rowu" nie pozostało!
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Pią Paź 15, 2010 6:59 pm   

piękne stare zdjęcia i pocztówki - ostatnie 2 - Rów Pancerny!:

http://www.brzezno.net/ulice/amseestrande.php
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Wto Paź 26, 2010 2:27 pm   

Martino napisał/a:
na mapie z 1940 roku, też widać rowu..

Czytam i czytam, i nadal nie wiem, co chciałeś napisać :???:
A dalej masz pretensje
Cytat:
głupio samemu zadawać pytanie i sobie odpowiadać

tylko gdzie było pytanie? :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Wto Paź 26, 2010 3:00 pm   

rzeczywiście.. "zjadłem" słówko "przebieg". Winno być: na mapie z 1940 roku, też widać PRZEBIEG rowu..

Chodzi mi o to, że na mapie z 1940 roku też widać przebieg rowu pancernego.
Ciekawa jest możliwość nałożenia na aktualny plan miasta mapy z 1940 roku,, dzięki czemu można łatwiej zlokalizować "Rów".

Pytanie było post wyżej: ".. ciekawy jest dalszy przebieg rowu patrząc w kierunku od morza.. jakie dzisiejsze ulice można pod to "podłożyć". Wydaje mi się, żę przy samych torach kolejki rów zakręcał jak wiadukt przy ul Braci Lewonieckich."
Co sądzicie?

Dzięki nałożeniu planu 1940 na współczesny.... temat przebiegu rowu rozwiązał się sam.


http://mapa.gdansk.gda.pl/Plan/Mapa.aspx

włączcie opcje: Wybierz mapę : Plan Gdańska z 1940 roku.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Sro Paź 27, 2010 9:23 am   

Tylko że w związku z tym mam wątpliwość.
Jeśli rów jest już na mapie z 1940 r., to kto i przeciw jakim czołgom go wykopał?
Oraz: co kopał mój dziadek i inni mieszkańcy Brzeźna na początku 1945? a może tylko naprawiali rów istniejący już wcześniej?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Sro Paź 27, 2010 10:31 am   

Martino napisał/a:
Chodzi mi o to, że na mapie z 1940 roku też widać przebieg rowu pancernego.

Oczywiście nie :alenumer:
To, co widać na wcześniejszych mapach (nawet z przed epoki broni pancernej), to koryto strumienia. Przed wybudowaniem ujęcia wody w rejonie obecnej ul. Doroszewskiego potok wypływający z dol. Samborowo (Heriettental) kierował się na wschód, wzdłuż ul. Abrahama; w Mühlenhof napędzał ten młyn (Mühle) i dalej poprzez Zaspę docierał do morza. Ujęcie wody powstało na przełomie wieków i od tego czasu woda dalej nie płynęła. Koryto strumienia zostało zasypane, aż do terenów lotniska, ale jego końcowy odcinek pozostał jako odwodnienie niecki na południe od Białego Dworu. To ten rów jest na mapie z 1940 r., a dla powstrzymania Sowietów pogłębiono go i chyba poszerzono jego dno.
 
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Sro Paź 27, 2010 11:39 am   

Krzysztof napisał/a:
Martino napisał/a:
Chodzi mi o to, że na mapie z 1940 roku też widać przebieg rowu pancernego.

Oczywiście nie :alenumer:
To, co widać na wcześniejszych mapach (nawet z przed epoki broni pancernej), to koryto strumienia. Przed wybudowaniem ujęcia wody w rejonie obecnej ul. Doroszewskiego potok wypływający z dol. Samborowo (Heriettental) kierował się na wschód, wzdłuż ul. Abrahama; w Mühlenhof napędzał ten młyn (Mühle) i dalej poprzez Zaspę docierał do morza. Ujęcie wody powstało na przełomie wieków i od tego czasu woda dalej nie płynęła. Koryto strumienia zostało zasypane, aż do terenów lotniska, ale jego końcowy odcinek pozostał jako odwodnienie niecki na południe od Białego Dworu. To ten rów jest na mapie z 1940 r., a dla powstrzymania Sowietów pogłębiono go i chyba poszerzono jego dno.


No proszę! To wyjaśnia sprawę. Przebieg rowu jest jednak zgodny z tym wcześniejszym strumieniem?

ps.

fajne emotikony
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk