Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamek komturów gdańskich
Autor Wiadomość
Filejski 

Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 67
Wysłany: Nie Sty 27, 2008 2:41 pm   

Rzeczywiscie oba wizerunki sa niemal identyczne. Litografia prezentowana na Allegro odpowiada prawej czesci gwaszu z moich zbiorow. Konserwator, ktory restaurowal ten gwasz kilka lat temu, okreslil czas jego powstania na XVIII wiek. Z podpisu wvnika, ze jest to kopia "starego obrazu". Trudno stwierdzic, czy litografia proponowana na Allegro powstala na podstawie "mojego" obrazu, czy na podstawie pierwowzoru, czyli wspomnianego "starego obrazu". Oba wizerunki roznia sie w czesci centralnej iloscia i ustawieniem statkow.
Co do wiernosci wizerunku zamku z oryginalem mozna miec oczywiscie watpliwosci. Artysci nie przywiazywali wtedy wielkiej wagi do zgodnosci ich dziel z natura. Wizerunki miast byly malowane "z glowy" lub wrecz na podstawie opowiesci podroznych, ktorzy "byli i widzieli".
Kilka szczegolow wskazuje moim zdaniem na to, ze artysta Gdansk widzial. Typ mostu zwodzonego przedstawionego na obrazie, spotykany jest rowniez na innych rycinach Gdanska. Typ wiatraka, przedstawionego po drugiej stronie rzeki (tzw. Bockmühle, wiatrak na kozle) znany bvl w czasach krzyzackich i sluzyl do odwadniania pol na nizinie gdanskiej.

Widok ogolny.JPG
Plik ściągnięto 13736 raz(y) 59,15 KB

Powiekszenie.JPG
Plik ściągnięto 13736 raz(y) 69,07 KB

 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Pon Sty 28, 2008 12:20 am   

Jako ciekawostkę podam że z obrazu "Okręt Kościoła" zachowała się jedna z siedmiu desek na której był namalowany obraz oczywiście z fragmentem obrazu. A więc coś się zachowało.
 
jakilcz 

Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 3
Wysłany: Wto Lut 05, 2008 12:04 am   

rychu40 napisał/a:
Jako ciekawostkę podam że z obrazu "Okręt Kościoła" zachowała się jedna z siedmiu desek na której był namalowany obraz oczywiście z fragmentem obrazu. A więc coś się zachowało.


Ze śladem po siekierze. Uratowana w ostatnim momencie tuż przed tym jak radziecki żołnierz chciał ją porąbać na opał.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7702
Wysłany: Wto Lut 05, 2008 12:57 pm   

Coś w temacie (niedawny felieton A. Januszajtisa):
Andrzej Januszajtis - Zamczysko i Ołowianka - sensacje i kontrowersje
Cytat:
Jak przystało na okres świąteczny zamierzałem pisać o kawie i kawiarniach. Do zmiany tematu skłoniła mnie archeologiczna sensacja. Przy ul. Wartkiej, na skraju dawnego zamku krzyżackiego, a wcześniej grodu gdańskich książąt, odkryto resztki drewnianej ulicy z XIII w., prowadzącej do bramy wychodzącej na Motławę.
Telewizyjną informację o odkryciu zilustrowano m.in. sztychem Dentlera z 1834 r., przedstawiającym most, jaki miał łączyć krzyżacki Zamek z Ołowianką - ówczesną Szafarnią. Hipoteza o moście w tym miejscu ma długą historię. Pierwszy narysował go w swoich notatkach z lat 1670-ych rajca Schroeder, napisał jednak w trybie przypuszczającym: "Gdzieś tutaj musiał być most." W pobliżu równie hipotetycznie zaznaczył miejsce, gdzie jego zdaniem wydano rodzinom w 1411 r. ciała pomordowanych burmistrzów. Hipoteza ożyła w XIX w., czego wyrazem był właśnie ów sztych Dentlera. Dał się na nią nabrać historyk gdańskich fortyfikacji gen. Koehler (1893), a po nim nawet sam wielki Paul Simson.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7702
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 9:58 am   

I w uzupełnieniu poprzedniego postu - wspomniany przez A. Januszajtisa szkic rajcy Schroedera.

G_Schroeder_600px.jpg
Plik ściągnięto 13507 raz(y) 53,19 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Filejski 

Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 67
Wysłany: Czw Lut 07, 2008 7:15 pm   

Witam, dziekuje za informacje. Znalazlem jeszcze zdjecia "mojego" gwaszu przed renowacja, sa moze nieco dokladniejscze, niz te wykonane aktualnie. Obraz ma wymiary ca. 40 X 50 cm, wiec nie moge go niestety zeskanowac. Po lewej stronie znajduje sie, w odroznieniu od litografii Seyfferta, widok zamku wewnetrznego. Dlatego sadze, ze litografia zostala wykonana na podstawie tego gwaszu. Most wyglada solidnie. Nie jest to zwykla kladka, ale konstrukcja oparta na murowanych pylonach. Jezeli rzeczywiscie istnial, to nie mogl przy owczesnej technice zostac zniszczony bez sladu, musialy sie zachowac chocby fundamenty pylonow.

P.S. W artykule w gazecie jest blad: autorem "litografii Dentlera" jest nie Dentler lecz Seyffert. Zostala wykonana i opublikowana z okazji premiery dramatu Dentlera.
Pozdrowienia!

Gwasz przed renowacja-net.jpg
Plik ściągnięto 13478 raz(y) 68,26 KB

Gwasz przed renowacja-most-net.jpg
Plik ściągnięto 13478 raz(y) 67,9 KB

Gwasz przed renowacja-za murami-net.jpg
Plik ściągnięto 13478 raz(y) 78,42 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7702
Wysłany: Pią Lut 08, 2008 10:14 am   

Wybacz, ale wątpię w autentyczność twojego gwaszu - zwłaszcza, że "zamek" w lewej części obrazka, który nazywasz wewnętrznym, jest identyczny z zamkiem w prawej części - moim zdaniem jest ewidentne, że autor gwaszu skopiował dwa razy ten sam zamek z litografii.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Filejski 

Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 67
Wysłany: Nie Lut 10, 2008 6:16 pm   

Wybaczam z przyjemnoscia. Oczywiscie masz racje, ze zamek po obydwu stronach gwaszu jest ten sam. Jak juz pisalem, po lewej stronie przedstawiony jest wedlug podpisu ("Der Schloß mit der zweyten oder innern Mauern") wizerunek zamku z murem "drugim albo wewnetrznym", a po prawej z murami zewnetrznymi. Teza, ze gwasz powstal na podstawie litografii Seyfferta, jest bardzo malo prawdopodobna. W zyciu wszystko jest co prawda mozliwe, tylko po co? Gwasz (czyli odmiana akwareli) jest zawsze oryginalem, w tym sensie , ze malowany jest reka artysty. To litografia, podobnie jak staloryt czy miedzioryt, jest mechaniczna odbitka wykonana na podstawie pierwowzoru, ktorym jest obraz lub rysunek artysty. Chodzi o to, aby udostepnic dzielo wiekszej liczbie zainteresowanych i tym samym zarobic wiecej pieniedzy. Malowqanie pojedynczego egzemplarzy na podstawie mechanichnie wykonanej odbitki po prostu nie ma sensu. Gwasz, jak juz pisalem, znajdowal sie w zbiorach konesera sztuki i jednego z najbogatszych wtedy przemyslowcow w Niemczech Dr. Lingnera. Po jego smierci zostal wystawiony na sprzedarz w najbardziej renomowanym domu aukcyjnym Rudolpha Leppkego w Berlinie. Na tej samej aukcji sprzedano m. in. znany obraz Wilhelma Stryowskiego "Flisacy na wisle kolo Gdanska" (chociaz nie z kolekcji Lingnera). Nie wydaje mi sie prawdopodobne, by Lingner lub Leppke wykazali zainteresowanie "gwaszem na podstawie litografii". Duzo ciekawsze jest dla mnie pytanie, jakie dzielo bylo pierwowzorwm jednego lub obydwu wizerunkow. Nie jestem fachowcem, ale wydaje mi sie, ze dosyc "prymitywny" sposob malowania wskazuje na to, ze pierwowzor byl raczej wykonana reka mnicha ilustracja w jakiejs ksiedze niz malowanym przez artyste obrazem olejnym. Serdeczne pozdrowienia. Chetnie przywiozlbym obraz do Gdanska i poddal ocenie fachowcow. Czy ktos z Was dysponuje odpowiednimi kontaktami, n.p. w Muzeum Miasta Gdanska?
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Nie Lut 10, 2008 8:24 pm   

Chętnie służę pomocą w kontaktach z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz z Muzeum Narodowym. :)
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Nie Maj 11, 2008 10:20 pm   cieszę się

:mrgreen: cieszę się że mój temat tak się rozwija ja przez chorobę jestem deczko opóżniona ale może ponadrabiam ostatnio widziałam makietę zamku wystawioną w kościele Mariackim w Gdańsku wydaje się być prawdopodobna jak myślicie? :hmmm:
 
alternativa 

Dołączył: 18 Maj 2008
Posty: 8
Wysłany: Pon Maj 19, 2008 9:05 pm   

Od kilku lat siedze w temacie po uszy i sledze prace archeologiczne. Ostatnie zakonczyly sie w 2007r. Przelomowe odkrycia mialy miejsce w 2002/03r. Szkicowo najnowsze informacje zostaly opublikowane w Jantarowych Szlakach 3/2006.

Dla ciekawych link:
http://biblioteka.wejhero...search&dirids=1
 
 
michal.w 
Stolzenberg

Dołączył: 21 Maj 2008
Posty: 4
Wysłany: Sro Maj 21, 2008 5:39 pm   

woytek napisał/a:
A propos zamku - z rok temu kupiłem przewodnik po zamkach pomorza i pamietam że widziałem tam rekonstrukcję (imponującą) samego zamku. Nie pamiętam na czym bazował jej autor ale jak się do tej książki dokopię to zamieszczę skan tego czegoś.


Rekonstrukcje-makietę zamku krzyżackiego w Gdańsku zrobił Piotr Matuszewski i stoi ona w Muzeum Archeologicznym.
_________________
http://rnz.org.pl/index/?...0ebeda47a1ff1c3
http://kazdystudent.pl/
 
 
alternativa 

Dołączył: 18 Maj 2008
Posty: 8
Wysłany: Sro Maj 21, 2008 11:41 pm   

Przydalaby sie aktualizacja tej makiety. Po wykopach przy Rycerskiej z 2002/03 wiadomo ze zamek mial wysuniete przed lico murow narozne wieze.
 
 
michal.w 
Stolzenberg

Dołączył: 21 Maj 2008
Posty: 4
Wysłany: Czw Maj 22, 2008 1:00 pm   

alternativa napisał/a:
Przydalaby sie aktualizacja tej makiety. Po wykopach przy Rycerskiej z 2002/03 wiadomo ze zamek mial wysuniete przed lico murow narozne wieze.


No i jeszcze były wykopaliska w 2005 r (róg Grodzkiej i Sukienniczej), podczas których wyszły fundamenty baszty (trochę o tym pewnie jest w sprawozdaniu R. Wiloch z ostatniej Sesji Pomorzoznawczej) oraz osatnie przy Wapienniczej.

Nie wiem jednak czy autor makiety - słynny "Krzyżak" nie obraziłby się...
_________________
http://rnz.org.pl/index/?...0ebeda47a1ff1c3
http://kazdystudent.pl/
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7702
Wysłany: Sob Maj 24, 2008 9:57 am   

Krzyżak by się raczej nie obraził, bo on na bieżąco wszystko śledzi i ma sporo nowych przemyśleń... A ostatnie badania na Zamczysku były nie przy Wapienniczej, tylko te wspomniane wyżej przez A. Januszajtisa między Wartką a Grodzką, na historycznych parcelach Grodzka 10-11 (naprzeciwko GTN i budynku dawnej stacji archeologicznej PAN), kierownikiem prac była moja żona (zresztą też zarejestrowana na tym forum).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk