Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowy park w pasie Nadmorskim otrzymał nazwę
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Pią Wrz 03, 2004 9:29 am   

bassa napisał/a:
osiedle z ul Opolską to uczciwe zaspa ROZSTAJE, piekna nazwa..podobnie to co miedzy Przymorzem a ul Hynka- to zaspa MŁYNIEC...tez ładne !

"Rozstaje" (nieporadne tłumaczenie nazwy "Eckhof" to ulice Ciołkowskiego, Leszczyńskich, czyli to co Grün proponował już nazwać "Przy ETC".
Młyniec wziął się z tłumaczenia nazwy Mühlenhof, z tym że dwór o takiej nazwie leżał mniej więcej pomiędzy obecnymi przystankami SKM Zaspa i Przymorze-Uniwersytet.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Wrz 03, 2004 9:39 am   

pumeks napisał/a:
"Rozstaje" (nieporadne tłumaczenie nazwy "Eckhof" to ulice Ciołkowskiego, Leszczyńskich, czyli to co Grün proponował już nazwać "Przy ETC".


Grün jak Grün...
 
wiewior1 

Dołączył: 01 Wrz 2004
Posty: 4
Wysłany: Sob Wrz 04, 2004 10:27 pm   

Witam serdecznie

Absolutnie nie neguje istnienia dawnych nazw. To byłby przecież idiotyzm :)
Jestem całkowicie przekonany do tego, że nowe pokolenia w nowych dzielnicach, a taką jest ta, w której mieszkam mają prawo do nadawania im nazw.

Nie chcę mieszkać w Kolonii Rzeszy koło Nowego Szotlandu (bo przecież Nowe Szkoty to też nowomowa).

Cieszę się, że macie Panowie taką atencję do starych nazw. Bardzo to cenię. Ale sprawiacie wrażenie sekciarzy :) nie zainteresowanych niczym poza swoją wielką wiedzą.

Szkoda, bo myślałem, że pogadamy o tym dlaczego ludzie źle nazywają dzielnice. Wam jednak widzę wystarcza wyśmiewanie się z tego, że robią to źle.

Pozdrawiam z Langfurtu :)

Wiewior
 
 
wiewior1 

Dołączył: 01 Wrz 2004
Posty: 4
Wysłany: Sob Wrz 04, 2004 10:42 pm   Kolonijki

Co do "Kolonijek" to jest to popularniejszy zwyczaj. Rzeczywiscie działki pomiędzy oczyszczalnią, Wrzeszczańska, Kochanowkiego i Hallera nazywano Kolonijkami, ale ta sama nazwa używana jest dla działek (slumsów) nad Placen Zebrań Ludowych.

Pozdrawiam

Wiewior
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sob Wrz 04, 2004 11:18 pm   

He he... :OO jak sie nazywa ta dzida bojowa w która piorun rabnal ostatnio figurze na Sw Ducha ??
Otóz taka ,,dzide,, własnie przekazuje Wiewiórowi chylac czoło przed precyzja i konkretem jego wypowiedzi.Narzedzia bojowe- w rece fachowcow...
A takze słuzę wyd PG 2004 A.Taraszkiewicz : Wielorodzinna architektura mieszkaniowa w Polsce okresu transformacji -na przykladzie Trojmiasta.
Zawiera m in takie zdanka ,,Szczegolnie niebezpieczny wydaje sie agresywny historyzm,, w wydaniu fałszujacym historie poprzez budowe ,,nowych zabytkow,,- ilustracja.....(Stagiewna).Znaczy- rabie autor na odlew, nie przejmujac sie..i tak przez bite 113 str, jest tez bibliografia i komplet nowych nazw OSIEDLI ( nie dzielnic !)
We Wrzeszczu bedzie sporo do nazwania...Moze pomyslec zanim sie mleko rozleje ???
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sob Wrz 04, 2004 11:33 pm   

Cytat:
Ale sprawiacie wrażenie sekciarzy

Tak i nawet nazwaliśmy tą sektę. "Dawny Gdańsk" się nazywa. :hihi:
Cytat:
nie zainteresowanych niczym poza swoją wielką wiedzą.

Bez przesady. Mam jeszcze inne zainteresowania, np. egocentryzm... :wink: :hihi:

A tak już poważnie - to co nam pozostaje oprócz śmiechu związanego z błędnym nazewnictwem? Wyjść na ulicę pikietować nie wyjdziemy. Wyruszać w teren "uświadamiać autochtonów" nie wyruszymy - bo przecież oni wiedzą i tak najlepiej gdzie mieszkają i żaden obcy nie będzie ich pouczał.

A co do przyczyn błednego nazewnictwa to sprawa jest chyba prosta.
Żle przetłumaczone po wojnie nazwy; nieliczenie się z historycznymi nazwami przy nadawaniu nowych; niewiedza mieszkańców; błedna lokalizacja "regionów" przez samych mieszkańców; błędnie nazwane przystanki SKMu (do kololic których przylgnęły te nazwy); itd. - czyli wszystko to o czym była mowa wyżej.

Również pozdrawiam, ale z Langfuhru (a nawet Nowej Szkocji) ;)
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
Ostatnio zmieniony przez Marcin Nie Wrz 05, 2004 12:09 am, w całości zmieniany 3 razy  
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sob Wrz 04, 2004 11:53 pm   

O, następny Wachmistrz.. :hmmm:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Nie Wrz 05, 2004 11:57 am   

bassa napisał/a:
Zawiera m in takie zdanka ,,Szczegolnie niebezpieczny wydaje sie agresywny historyzm,, w wydaniu fałszujacym historie poprzez budowe ,,nowych zabytkow,,- ilustracja.....(Stagiewna).Znaczy- rabie autor na odlew, nie przejmujac sie..

Co do TEGO akurat zdania, w pełni się z nim zgadzam - taka "rekonstrukcja" jaką zaproponowano na Stągiewnej - a także na Sierocej i w paru innych miejscach, łącznie z "odtworzeniem" hotelu Danziger Hof - jest fałszowaniem historii poprzez budowę "nowych zabytków".
Co do tego, co napisał Wiewiór, nie będę komentował bo juz napisałem wyżej: to forum nazywa się DAWNY Gdańsk.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Wrz 05, 2004 1:54 pm   

A przepraszam, bo się zgubiłem - znaczy że jeśli nie można odbudować zabytku dokładnie to wolisz w tym miejscu City Forum?
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Nie Wrz 05, 2004 9:18 pm   

Ja już wolę takie fałszowanie historii niż chrom i szkło barwione.
Tak w zasadzie to np. całe GM to fałszowanie - bo oprócz kościołów, gmachów publicznych i kilku(nastu) kamieniczek nic tu nie przetrwało. Bo większość kamieniczek (nie licząc via regis i Mariackiej) to dość swobodne wariacje-stylizacje powojennych architektów.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Nie Wrz 05, 2004 9:50 pm   

Wiewiór jest precyzyjny- tak jak Taraszkiewicz, ktory opracowal w koncu naukowe dzielo i mogłby zgubic sens i własne zdanie-w milionie slow...specjalistycznych... :OO
(uwazam ze City forumy to skandal i wiocha, jesli juz małpowac wielkomiejskosc i uliczki butikowe, to sa lepsze przyklady...)
Uwazam tez, ze do nazewnictwa nowych miejsc powinna sie brac spolecznosc netowa w formie sond, ankiet i burz mozgow ( nie ,,konkursow,,) a najlepiej -spolecznosc FDG plus Univ Gd plus 30 Dni...a nie budowlancy- i ze taka liste ,,nazw do wziecia,,mozna zrobic ZANIM cos zostanie zbudowane...
Hala sportowa na skraju Zabianki i Sopotu ! mini osiedle na pobrowarowych terenach---->az sie prosi Kleinhammer !- nowy biurowiec/handlowiec na terenach Kashubian Bahn...cała pierzeja ulicy Białej w okolicach ul Warynskiego...itd
(Wiewiór-Krajanie- widzisz wyrazny Twoj wpływ na bassoretoryke ??? :P )
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Wrz 05, 2004 10:16 pm   

Bassa, jesteś winna złotówkę na fundusz wykupu Wyspy Spichrzów.
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Nie Wrz 05, 2004 10:57 pm   

Z przyjemnoscią- mam tez dla Gruena przesliczne 80 letnie obejmy do rynny..calkiem zielone ! Nic blizej rzygacza w naszych stronach nie ma.....
Jesli sie Naczelnemu Rzygaczowi nie spodobaja, to zawsze mozna spieniezyc w zlomowcu i dorzucic do Funduszu...
Aaaa! Zauwazyliscie ze BartoszB sie pojawił ? co za szansa na unikalne fotki Wrzeszcza...zanim znikna drobiazgi (chodniki, ploty, drzewa...piece kaflowe...rynny ..klamki, drzwi wejsciowe do budynkow...) w szalenstwie remontowym i inwestycyjnym w okolicy...
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Wrz 06, 2004 1:41 am   

Cytat:
Ja już wolę takie fałszowanie historii niż chrom i szkło barwione.

A to, co powstało przy Długich Ogrodach? Toż to dwa w jednym - nie dość, że chrom i szkło, to jeszcze niby "nawiązuje". To ja już wolę, żeby nic nie udawać.
Ale dosyć, bo nie o architekturze jest tu mowa.

wiewior1 napisał/a:
nowe pokolenia w nowych dzielnicach

Przede wszystkim witam Cię serdecznie, znamy się z innych miejsc - chyba się zorientowałeś? :D
Nowe pokolenia w nowych dzielnicach... Teza warta doprecyzowania, choć i tak trudno by było się z tym zgodzić. Jak dla mnie, to dawne nazwy liczą się przede wszystkim, gdyby nie istniały to wtedy należałoby sie zastanowić nad uwzględnieniem nazw zwyczajowych, a już w ostatniej kolejności powinno się to pozostawiać deweloperom/inwestorom. Jakiś czas temu w dodatku Dom do GW był przeglad nazw nowych osiedli i centrów handlowych - boki zrywać! Po jakimś czasie często sami dochodzą do wniosku, że lepiej przyjąc oryginalne nazwy miejscowe - zaden tam King Cross tylko Wzgórze, Osowa itp.
A co do pokoleń - każdy z nas z dzieciństwa pamięta, że nadawało się nazwy różnym miejscom w swojej okolicy. Jest to rzecz magiczna - budowanie własnego mikrokosmosu. Ale żeby te nazwy miały wchodzić do powszechnego obiegu..? Po co? Na jakiej zasadzie? Jak często musiałyby się zmieniać?

Cytat:
Ale sprawiacie wrażenie sekciarzy nie zainteresowanych niczym poza swoją wielką wiedzą.

Nie wiem, jaki były Twoje intencje, ale myślę, że większość odebrała to jako komplement. Z drugiej części zdania wykreśliłbym jedynie "swoją" :wink:

Cytat:
O, następny Wachmistrz

Marku, zapewniam, że nie.

Cytat:
Bassa, jesteś winna złotówkę na fundusz wykupu Wyspy Spichrzów.

:haha: :haha: :haha:
Wkrótce podam konto.

Cytat:
Kashubian Bahn

The Kashubian Bahn? :hihi:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Wrz 06, 2004 4:14 am   

Cytat:
Zauwazyliscie ze BartoszB sie pojawił

Zauważyliśmy i znamy Bartosza, a w zasadzie jego dzieło.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk