Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Żuławskie Domy Podcieniowe
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Wto Lip 26, 2011 6:41 pm   

dandola napisał/a:
widać jakiś rów

Wygląda on na rów przydrożny. W latach 20-tych jezdnia była węższa. Na współczesnym zdjęciu martusinskiej ( :k12: ) też jest rów, tylko bliżej podcienia.
 
 
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Lip 28, 2011 10:15 am   

Jeśli dobrze pamiętam było gdzieś zdjęcie tego podcienia z początku XX wieku. Chyba nawet z tej samej perspektywy co ten rysunek.
_________________
PFE
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Sro Mar 07, 2012 9:21 am   

Tu: http://vimeo.com/25343423 można obejrzeć z lotu ptaka Trutnowy i Miłocin (od 1:50)

Trutnowy.jpg
Plik ściągnięto 12794 raz(y) 46,07 KB

 
 
angel 
tuga

Dołączyła: 14 Mar 2010
Posty: 56
Wysłany: Sro Mar 07, 2012 8:13 pm   Uporządkowanie otoczenia domu podcieniowego w Orłowie

Montujemy ekipę do pomocy Arturowi Wasielewskiemu do sprzątania terenu wokół domu podcieniowego w Orłowie ma tam wysypisko śmieci.

Będzie jedzonko i kiełbaski dla naszych strudzonych pracusiów,nie puścimy was głodnych.

Weżcie sprawy w swoje ręce,zamiast ubolewać że Żuławy niszczeją,wesprzyjcie tych którzy chcą ratować to dziedzictwo.

Dom podcieniowy wzniesiony w 1802 r. przez Petera Loevena dla Corneliusa Froese usytuowany na kolonii w płd. części wsi, po zach. stronie szosy, oddalony ok. 100 m, kalenicowo, na ceglanej podmurówce, drewniany, zrębowy, o narożnikach przesłoniętych deskami imitującymi pilaster toskański, z oszalowanymi pionowo szczytami; od wsch. ryglowa wystawka wsparta na 4 czołowych i 6 bocznych stylizowanych kolumnach jońskich; plan dwutraktowy, o zbliżonych wielkością traktach, z wielką izbą w płd. - wsch. narożniku, czarną kuchnią pośrodku, rozdzielnymi sieniami - prostokątną podcieniową i w formie litery L gospodarczą odgradzającymi pokój letni i pomieszczenia gospodarcze w płn. części domu. Budynek o bardzo bogatym detalu architektonicznym -dekoracja podcienia kolumny, gzymsy, stolarka drzwiowa, naszczytniki, wewnątrz zachowane szafy ścienne.
W obejściu drewniany spichlerz - wozownia.


Dom podcieniowy na skraju wsi,od głownej drogi skręcamy w prawo 100 metrow,widoczny z drogi łatwo traficie.

SOBOTA g.10.00 w Orłowie czekamy na wszystkich miłośników Zuław.

https://www.facebook.com/events/144447892343701/
 
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Sro Mar 07, 2012 11:27 pm   

Pan Artur warzy piwo. Jak ktoś zasłuży koło chałupy, to może marcowe postawi?.. :)
Szkoda, że nie mam czasu, bo bardzo mnie ciekawi ten dom...
 
 
angel 
tuga

Dołączyła: 14 Mar 2010
Posty: 56
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 10:12 am   Oficjalne zaproszenie Zulawski Park Historyczny

http://zph.org.pl/news86-...iowym_w_Orlowie
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 266
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 11:22 am   

Brukwiowa na skrzydełkach mniam - polecam!! Szkoda,że nie mogę pomóc ale akcja godna polecenia i poparcia :==
 
Ampersand 
Łukasz

Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 7:43 pm   

No z tą brukwią to już będzie klimat sztuthofski typowo...
Ponieważ się wybierę samotnie, to można prosić trochę więcej informacji co jest do zrobienia, żebym wiedział jak się przystroić (rozbiórka żelbetu, gruz we włosach, itp, czy wziąć osobiste środki ochrony przed azbestem)

Zapewniam transport z Sopotu (Gdańska) dla max. 3 osób

PS.1 Czy to jest w sobotę żeby wziąć śpiwór, bo w niedzielę będą poprawiny?
PS.2 Proszę o odłożenie ze dwóch skrzydełek, bo na brukwi po ewentualnym wypale kalorii mogę wpaść w przejściowe niedożywienie
 
angel 
tuga

Dołączyła: 14 Mar 2010
Posty: 56
Wysłany: Czw Mar 08, 2012 8:37 pm   orłowo

Nie no spokojnie,nie ma tak źle ale coś na zmianę można wziać bo u nas na żuławach błoto.
Natomiast co do śpiwora to nie wiem myślę ze jak się dogadacie z Arturem to nie pogardzi powtórką i w niedzielę; Skrzydełka i kiełbaski będą na pewno; Solidna firma, pomijając fakt, że jest to pierwsza tego typu akcja w powojennej Polsce.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez danziger Pią Mar 09, 2012 8:03 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Ampersand 
Łukasz

Dołączył: 19 Sty 2012
Posty: 85
Wysłany: Nie Mar 11, 2012 11:44 am   

Po imprezie przyznaję duży plus za organizację - worki, rękawice, zwłaszcza że warunki były jak na poligonie. Sprzątanie tego terenu po latach zaniedbań to syzyfowa praca, ale zawsze to jakiś krok do pełnej restauracji obiektu.
 
angel 
tuga

Dołączyła: 14 Mar 2010
Posty: 56
Wysłany: Nie Mar 11, 2012 3:52 pm   

Ampersand ,szacunek pełny za to że przyjechałeś aż z Sopotu by wesprzeć tą akcję,oby więcej takich ludzi,pozdrawiam;
 
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Pon Mar 12, 2012 10:48 pm   

Ampersand napisał/a:
Proszę o odłożenie ze dwóch skrzydełek, bo na brukwi po ewentualnym wypale kalorii mogę wpaść w przejściowe niedożywienie


A jak dostał gęsia skórkę, to mu się ślizgała ;)

Pozdrawiam


PS' OT: Czy gęsia skórka jeszcze bywa w papierniczych?..
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Wto Mar 13, 2012 2:37 am   

angel napisał/a:
jest to pierwsza tego typu akcja w powojennej Polsce.
Nie taka znowu pierwsza. :mrgreen: Patrz Frombork. Na tyle daleko, że nie da się podciągnąć tego pod jakie złośliwości lokalne. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Wto Mar 13, 2012 2:32 pm   

Dostojny masz rację. Ja osobiście wraz z harcerzami Chorągwi Gdańskiej w latach 60-tych brałem udział w porządkowaniu Fromborka.Ale wtedy jako nastolatek takie porządki wykonywało z innym zapałem.Nie było :impr:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Wto Mar 13, 2012 3:03 pm   

fajnie było na sprzątaniu. pozdrawiam wszystkich z akcji "deszczowy sobotni poranek w Orłowie" dużo błota, dużo śmieci, dużo pracy i dużo sympatycznych ludzi. mam nadzieję, że skrzykniemy się jeszcze na kolejne takie akcje i w tej i może innych "żuławskich zagrodach" o ile ich właściciele będą takiej pomocy potrzebować i szukać oczywiście. Może ożywimy ducha sąsiedzkiej solidarnosci? - kto wie. :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk