Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamek komturów gdańskich
Autor Wiadomość
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sob Gru 15, 2007 12:04 am   

Festyny? nie wiedziałam,Wiem że bractwa organizują na grodzie w Sopocie spotkania ale tam przy zamczysku?Chyba że pasjonaci Zakonu (tacy jak ja) :hihi:
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
nonnenacker 


Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 36
Wysłany: Sob Gru 15, 2007 12:36 am   

Był taki okres kiedy bractwo Gniewskie ( Konfraternia św. Wojciecha była bez swojej siedziby ) wtedy to między innymi obsadzali swoimi rycerzami " grodzisko gdańskie" oraz w zasadzie odbudowali grodzisko w Sopocie i na początku istnienia ( teraźniejszego ) tego grodziska ukazywali tam jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie.
Wracając do " zamczyska " były tam spotkania z historią Gdańska gdzie narratorem był znany aktor Jerzy Kiszkis oraz wyświetlana była np. wizualizacja zamku w Gdańsku
_________________
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Gru 15, 2007 12:46 am   

nonnenacker napisał/a:
Wracając do " zamczyska " były tam spotkania z historią Gdańska gdzie narratorem był znany aktor Jerzy Kiszkis oraz wyświetlana była np. wizualizacja zamku w Gdańsku


Jutro o 12. Tym razem spotkanie z Focus Historia

Cytat:
Zapraszamy Państwa do pójścia tropem tej zbrodni. Analizując, bowiem średniowieczne rękopisy możemy przypuszczalnie zrekonstruować przebieg zamachu. Ba! Możemy stanąć dokładnie w miejscu, w którym doszło do przelania chrześcijańskiej krwi. Wiemy gdzie to było! Na łamach magazynu Focus Historia ujawnimy, kto splamił dobre imię Gdańska!

HIT FM, Redakcja Trójmiasto.pl oraz miesięcznika Focus Historia chce zaproponować Państwu spacer z historią w tle. W tym wypadku krwawą, zbójecką i nie fair.

Dla uczestników spaceru przygotowaliśmy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły w najnowszym wydaniu Focus Historia, dostępnym w sprzedaży.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sob Gru 15, 2007 4:04 am   

Przeczytałam artykuł ciekawe ciekawe :wow:
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 5:54 pm   

Czytałam swego czasu że z zamku do katedry prowadziły podziemne korytarze Miało by to sens bo przecież katedrę budowali rycerze Zakonu. Być może nie tylko do katedry prowadziły ech... :hihi: połaziło by się.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 6:31 pm   

groszek napisał/a:
Czytałam swego czasu że z zamku do katedry prowadziły podziemne korytarze Miało by to sens bo przecież katedrę budowali rycerze Zakonu. Być może nie tylko do katedry prowadziły ech... :hihi: połaziło by się.


tak samo jak ja zwiedzając pod koniec lat 60-tych podziemia zamku w Malborku , które nie były dostępne dla turystów , słyszałem opowieści o lochach prowadzących nie tylko za miasto ale i dużo dalej , mianowicie do Gdańska :hiihihi: miało by sens bo tez budowniczymi byli rycerze z Zakonu
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 6:41 pm   

Oj :haha: nie łap za slówka Malbork od Gdańska jest troszeczkę oddalony a katedra od zamku ..... :roll: Pomyśl gdyby nie marzenia i wiara nie odkryto by Troji 8)) A powiedz tak szczerze nie połaziłbyś tak ..... :hiihihi: groszek
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 7:05 pm   

:o_co:
Jakiej katedry? :hmm:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 7:24 pm   

No naszej w Gdańsku katedry Najświętszej Marii Panny(bazyliki mniejszej) największy ceglany kościół w Europie 8))
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 7:53 pm   

To nie jest katedra.
Co najwyżej od 20 lat jest konkatedrą.

Te słowa coś konkretnie znaczą. Warto ich nie mylić :wink:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Filejski 

Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 67
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 11:31 am   Nieznany widok zamku

Kilka lat temu natrafilem przypadkowo w znanym Antykwariacie w Niemczech na obraz (gwasz) przedstawiajacy wedlug podpisu zamek w Gdansku. Gwasz powstal w XVII lub XVIII wieku i ma byc wedlug podpisu wierna kopia starego obrazu (jakiego?).
Probowalem wczoraj przeslac jego fotografie, niestety plik jest za duzy i serwer odmowil mi jego przyjecia. Jezeli uda mi sie zmniejszyc rozdzielczosc wstawie go na forum.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 11:47 am   

Jeśli się nie uda to prześlij do mnie na email. Przy okazji zapraszamy i tu.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Filejski 

Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 67
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 10:31 pm   Nieznany widok zamku

Zamieszczam zdjecie gwaszu przedstawiajacego zamek krzyzacki w Gdansku. Przepraszam za jakosc, postaram sie zrobic lepsze zdjecie przy swietle dziennym. Obraz jest po rekonstrukcji oprawiony na nowo, nie chce go wyjmowac z ramy, a szklo odbija niestety swiatlo.
Gwasz pochodzi z XVII lub XVIII wieku i jest podpisany w prawym dolnym rogu: Nach einem alten Bilde genau kopirt N. Byc moze za litera N znajdowalo sie nazwisko autora kopii. Ten rog byl jednak tak zniszczony przez wilgoc, ze nie udalo sie go odtworzyc.
Oryginal musial pochodzic wiec z jeszcze wczesniejszego okresu, prawdopodobnie z XV lub XVI wieku. Byc moze ktos z Was slyszal cos o takim wizerunku zamku. Ja jak dotad nie znalazlem zadnych informacji,
Wiem tylko co nieco o poprzednich wlascicielach "mojego" dziela, jezeli Was to interesuje, napisze o tym nastepnym razem.
Obraz podzielony jest pionowo na dwie czesci. Czesc lewa (mniejsza) jest podpisana:
Der Schloß mit der zweien oder inneren Mauer (zamek z drugim albo wewnetrznym murem). Pod prawa czescia znajduje sie podpis: Abbildung des vormahls herrlichen () und aber nach dessen Zerstoerung also genannten alten Schlosses in Koenigliche dann See und Handel Stadt Dantzig wie es nehmlich zu der Zeit da dasselbe Anno 1454 von denen Kreutz Herren E. Edl: Habe dasselbst übergeben worden sich in feinem Splendor umständlich presenttiert. W wolnym tlumaczeniu: Widok kiedys wspanialego a po jego znisczeniu nazywanego starym zamku w krolewskim a potem morskim i handlowym miescie Gdansku tak jak w roku 1454 przez jego Pana E. Edl (?) przekazany zostal i sie (tutaj) we wspanalym Splendorze szczegolowo prezentuje.
Pozdrowienia. Jezeli macie jakies pytania chetnie (w miare wolnego czasu) na nie odpowiem

Ogolny 2-maly.JPG
Plik ściągnięto 11310 raz(y) 49,27 KB

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 10:56 pm   

cóż... trudno powiedzieć coś o trafnym oddaniu wyglądu zamku, skoro nie wiadomo, jak wyglądał :hihi: sądząc po widokach z okolicy, autor nie był zwolennikiem wiernego naśladowania rzeczywistosci :wink:
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Gru 19, 2007 4:55 pm   

oj pisz filejski pisz :hurra: ten obraz który przesłałeś przypomina mi obraz który mam w książce Morskie dziedzictwo Gdańska (nie mgę przesłać z braku skanera) .Co do nazwy katedra :oops: masz rację Villaoliva a ze mną masz same... :OO :roll: groszek

0
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk