Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Żuławy Fritzka
Autor Wiadomość
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Sob Lut 25, 2006 12:00 am   

seestrasse napisał/a:
błogosławieni, którzy uwierzyli...
Gazeta Trójmiasto napisał/a:
...


Wiesz co? Śmiać mi się chce z tego...przez łzy...Możemy liczyć teraz na budowę płotu za ciężkie pieniądze i utrzymanie ciecia w budce. A kościół i tak się zawali i tak.... :cry:
_________________

 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sob Lut 25, 2006 12:07 am   

Cytat:
Zobowiązuję się, że do 15 kwietnia skompletujemy i złożymy do Ministerstwa Kultury wniosek o dotację na naprawdę dachu i zamknięcie obiektu. Musi go rozpatrzyć minister Kazimierz Ujazdowski. - Tu nie ma co dużo mówić, tak nie może być. Czekam na wniosek od Towarzystwa - powiedział w czwartek goszczący w Sopocie minister Ujazdowski.
Średniowieczną świątynią obiecał zająć się też wiceszef klubu parlamentarnego PiS Tadeusz Cymański.
- Często przejeżdżam obok Gnojewa i wiem, że jest tam źle - mówi poseł. - Jeżeli mogę być pomocny w zmianie tego stanu, na pewno coś zrobię.

srutu tu tu :II
 
PLASER 
Holmbahn

Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 184
Wysłany: Sob Lut 25, 2006 3:58 pm   

pumeks napisał/a:
Hihi ubiegłeś mnie o kilka minut, tylko że ja zdjęcie nazwane przez ciebie mostint.jpg chciałem wkleić PLASEROWI do wątku o torach na Holm :mrgreen:


No to w którym roku zostało ono wykonane :)
Bo w którym miejscu to proste pytanie :)

Pozdrawiam
PLASER
_________________
Podpis padł na wojnie...
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Mar 19, 2007 8:52 pm   

A ja znalazłem jeszcze taka artykuł z kwietnia 2006..... chyba nic się nie zmieniło :evil:

Kto uratuje XIV-wieczny zabytek? 14.04.2006
Cytat:

Trwa walka o uratowanie przed zniszczeniem XIV-wiecznego kościoła w Gnojewie, gm. Miłoradz. By wysłać wniosek o dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, brakuje jednego podpisu. Tylko kto go złoży?

Kościół w Gnojewie jest najstarszą na Pomorzu świątynią szachulcową, czyli ceglano-drewnianą. W ruinę popadł w czasach Polski Ludowej, gdy pełnił funkcję magazynu. Teraz jest szansa na odrestaurowanie go z pomocą ministerialnej dotacji. Najpierw trzeba jednak złożyć w ministerstwie komplet dokumentów. Problem w tym, że brakuje chętnego do podpisania się pod wnioskiem o pieniądze.

Właścicielem kościoła jest parafia w Szymankowie. Ona jednak nie ma zgody na złożenie podpisu. Dlaczego?
- Do celów kultu ta świątynia nie jest mieszkańcom potrzebna. W Gnojewie mają drugą - odpowiada ks. Jan Styrna, biskup elbląski. - Sprawy remontu powinny należeć do tego, kto będzie sprawował nad kościołem opiekę po renowacji. Jesteśmy zdecydowani użyczyć świątynię w Gnojewie, by służyła innym celom niż liturgiczne, na przykład na muzeum regionalne lub instytucję kulturę.

- To działania państwa spowodowały dewastację świątyni, a potem podrzuciły "kukułcze jajo"
- mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku. - Teraz państwo ma obowiązek zabytek uratować.
Jest możliwe, by na czas prac zabezpieczających i renowacyjnych prawo własności przejęło Starostwo Powiatowe w Malborku. Wzięłoby na swoje barki obowiązek inwestora, który starałby się o pieniądze u ministra kultury.

Dokumentację w tej sprawie zebrał Tomasz Korzeniowski, szef gdańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Wniosek jest już przygotowany. Waldemar Konopka, starosta malborski, mógłby złożyć podpis, ale...

- Nie wiem, czy udałoby się uzyskać z ministerstwa gwarancję, że ono przyzna pełną kwotę dotacji. Jeśli nie - w budżecie naszego powiatu nie ma pieniędzy na ten cel ? wyjaśnia włodarz. - Póki co, tylko rozmawiałem z panem Korzeniowskim, który przekonywał mnie do roli inwestora zastępczego.Na najpilniejsze prace w zabytku w Gnojewie potrzeba ok. 1 mln zł.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
lenin 

Dołączył: 13 Sty 2007
Posty: 23
Wysłany: Sro Mar 21, 2007 2:52 pm   

A możecie mnie oświecić i powiedzieć mi co było przyczyną dewastacji kościoła w Gnojewie i w którym roku to się zaczęło?
Czy był to kościół protestancki?
 
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Czw Mar 29, 2007 3:10 pm   

a czy ktoś posiada jakieś informacje na temat kościoła w Marzęcinie? jest on zbudowany z muru pruskiego owstał w XIX w. Może ktoś również posiada jakąś wiedzę na temat wcześniejszego kościoła w tej miejscowości. za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Wto Lip 03, 2007 7:07 am   

Wiadomości póżniej :)

Marzęcino 4.jpg
Plik ściągnięto 13246 raz(y) 43,07 KB

Marzęcino 1.jpg
Plik ściągnięto 13246 raz(y) 27,04 KB

Marzęcino 3.jpg
Plik ściągnięto 13246 raz(y) 43,67 KB

Marzęcino 2.jpg
Plik ściągnięto 13246 raz(y) 36,46 KB

 
 
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 1:36 am   

piękne fotki tego urokliwego kościółka :== ręce sama składają się do braw a czy ktoś posiada jakieś informacje na jego temat lub jego poprzedników? :hmmm: z tego co mi wiadomo to juz od XIV w. w Marzęcinie znajdowała się parafia rzymsko-katolicka a ten kościół jest poewangelicki
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 6:50 am   

Kościołem katolickim , na tych terenach przez cały czas ,był jedynie kościółek w Cyganku.
Że wątek "klimatyczny" więc takie zdjęcia. Reszta będzie w wątku "kościoły"
Pozdrawiam.

Cyganek 025.jpg
Plik ściągnięto 13210 raz(y) 45,68 KB

cyganek.jpg
Plik ściągnięto 13210 raz(y) 44,45 KB

 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 7:03 am   

maly-cinek napisał/a:
piękne fotki tego urokliwego kościółka :== ręce sama składają się do braw a czy ktoś posiada jakieś informacje na jego temat lub jego poprzedników? :hmmm: z tego co mi wiadomo to juz od XIV w. w Marzęcinie znajdowała się parafia rzymsko-katolicka a ten kościół jest poewangelicki


Fakt, wnętrze kościoła w Marzęcinie.

marzęcino wnętrze kościoła.jpg
Plik ściągnięto 13207 raz(y) 27,66 KB

 
 
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 11:20 am   

wnętrze też niczego sobie. z tego co pamiętam to w tym kościele był ciekawy sufit zarówno w prezbiterium jaki w całym kościółku.
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Nie Lip 15, 2007 9:11 pm   Gnojewo - prace zabezpieczające kościół

villaoliva napisał/a:
A ja znalazłem jeszcze taka artykuł z kwietnia 2006..... chyba nic się nie zmieniło :evil:

Kto uratuje XIV-wieczny zabytek? 14.04.2006
Cytat:

Trwa walka o uratowanie przed zniszczeniem XIV-wiecznego kościoła w Gnojewie, gm. Miłoradz. By wysłać wniosek o dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, brakuje jednego podpisu. Tylko kto go złoży?

Kościół w Gnojewie jest najstarszą na Pomorzu świątynią szachulcową, czyli ceglano-drewnianą. W ruinę popadł w czasach Polski Ludowej, gdy pełnił funkcję magazynu. Teraz jest szansa na odrestaurowanie go z pomocą ministerialnej dotacji. Najpierw trzeba jednak złożyć w ministerstwie komplet dokumentów. Problem w tym, że brakuje chętnego do podpisania się pod wnioskiem o pieniądze.

Właścicielem kościoła jest parafia w Szymankowie. Ona jednak nie ma zgody na złożenie podpisu. Dlaczego?
- Do celów kultu ta świątynia nie jest mieszkańcom potrzebna. W Gnojewie mają drugą - odpowiada ks. Jan Styrna, biskup elbląski. - Sprawy remontu powinny należeć do tego, kto będzie sprawował nad kościołem opiekę po renowacji. Jesteśmy zdecydowani użyczyć świątynię w Gnojewie, by służyła innym celom niż liturgiczne, na przykład na muzeum regionalne lub instytucję kulturę.

- To działania państwa spowodowały dewastację świątyni, a potem podrzuciły "kukułcze jajo"
- mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku. - Teraz państwo ma obowiązek zabytek uratować.
Jest możliwe, by na czas prac zabezpieczających i renowacyjnych prawo własności przejęło Starostwo Powiatowe w Malborku. Wzięłoby na swoje barki obowiązek inwestora, który starałby się o pieniądze u ministra kultury.

Dokumentację w tej sprawie zebrał Tomasz Korzeniowski, szef gdańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Wniosek jest już przygotowany. Waldemar Konopka, starosta malborski, mógłby złożyć podpis, ale...

- Nie wiem, czy udałoby się uzyskać z ministerstwa gwarancję, że ono przyzna pełną kwotę dotacji. Jeśli nie - w budżecie naszego powiatu nie ma pieniędzy na ten cel ? wyjaśnia włodarz. - Póki co, tylko rozmawiałem z panem Korzeniowskim, który przekonywał mnie do roli inwestora zastępczego.Na najpilniejsze prace w zabytku w Gnojewie potrzeba ok. 1 mln zł.

Zmieniło się. :D
Ostatni raz byłam w Gnojewie pod koniec maja. Dzisiaj zatrzymałam się tam właściwie.. z przyzwyczejnia. I oto co ujrzałam. :wow:

gnojewo2.jpg
Plik ściągnięto 13085 raz(y) 65,94 KB

gnojewo1.jpg
Plik ściągnięto 13085 raz(y) 36,62 KB

gnojewo3.jpg
Plik ściągnięto 13085 raz(y) 31,53 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 13085 raz(y) 56,07 KB

gnojewo6.jpg
Plik ściągnięto 13085 raz(y) 29,17 KB

gnojewo5.jpg
Plik ściągnięto 13085 raz(y) 42,37 KB

slady.jpg
Po obu stronach kościoła są ślady po samochodach.
Plik ściągnięto 13085 raz(y) 37,77 KB

tablica.jpg
Z tablicy wynika, że inwestorem jest jednak parafia w Szymankowie.
Plik ściągnięto 13085 raz(y) 78,54 KB

_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Nie Lip 15, 2007 9:25 pm   

Ładny widok, prawda? :hurra:
To dorzucę jeszcze kilka porównań: koniec maja i dzisiaj. Może nie zostanę :shoot: i :protest:

kom1.JPG
Plik ściągnięto 13081 raz(y) 77,06 KB

kom2.JPG
Plik ściągnięto 13081 raz(y) 72,75 KB

kom3.JPG
Plik ściągnięto 13081 raz(y) 72,8 KB

kom5.JPG
Plik ściągnięto 13081 raz(y) 78,14 KB

kom4.JPG
Plik ściągnięto 13081 raz(y) 78,8 KB

_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Nie Lip 15, 2007 9:40 pm   

O żesz Ty... :% :wink: :hihi:
Właśnie zasiadałem do kompa - by opisać co dziś widziałem w Gnojewie, a tu widzę, że zostałem uprzedzony. :hihi:
Przyznam, że to co zobaczyłem dziś bardzo mnie ucieszyło. :hurra:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Nie Lip 15, 2007 9:51 pm   

:== :== :== :== :==
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk