Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kronprinzen-Villa Maryla?
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Wrz 19, 2005 1:40 pm   

No mi sie, na przyklad, mylil Stolzenfels z Kaiserhoehe. Podobne do siebie sa przez ta wiezyczke.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Wrz 19, 2005 11:45 pm   

Pumeks, czytasz mi w myślach, planuję takie zestawienie.
 
pablo-pablo 
pablo

Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 63
Wysłany: Sro Wrz 21, 2005 4:08 pm   Małe wyjaśnienie

Witam, jestem na forum poraz pierwszy ale mam nadzieje ze moje informacje wyjaśnia parę spraw. Po pierwsze willa która należała do niemieckiego następcy tronu Wilhelma II to nie obecny pencjonat Maryla tylko willa znajdująca się tuz obok (Ul. Jana Jerzego Haffnera 100 - obecny pensjonat Magnolia). Na widokówce ukazującej willę znajduje sie po lewiej stronie fragment dzisiejszego pensjonatu Maryla. Dziwię się zatem wielce ze Pensjonat Maryla reklamuje się na stronie internetowej jako ta w której mieszkał Cesarz. Moze należałoby oświecić właścicieli willi co by w błędzie nie żyli. Willę wybudował sopocki hotelarz Hugo Werminghoff w (nie pamiętam roku :) zaś w 31 grudnia 1913 roku Miejska Rada postanowiła odkupic od hotelarza willę i po rozbudowie podarować ją Wielkoksiążęcej Parze. Poraz pierwszy w swojej nowej letniej rezydencji Książęca Para odpoczywała w 1914 roku.

Poniżej przedstawiam widokówkę którą nabyłem statnimi czasy. PODOBNO przedstawia wnętrze willi nalezącej do Cesarza, ale co do tego pewien nie jestem. Moze ktoś ma jakies inne pomysły?

1.jpg
Plik ściągnięto 10540 raz(y) 70,05 KB

 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Wrz 21, 2005 4:19 pm   Re: Małe wyjaśnienie

pablo-pablo napisał/a:
Poniżej przedstawiam widokówkę którą nabyłem statnimi czasy. PODOBNO przedstawia wnętrze willi nalezącej do Cesarza, ale co do tego pewien nie jestem. Moze ktoś ma jakies inne pomysły?

To wygląda na jakąś restaurację.
A Kaiser Zimmer - czyli sala cesarska to mogła byc np. jej ekskluzywna część.
Może jestem w błędzie, ale nie wydaję mi się, żeby w czymś takim mieszkał cesarz, czy Kronprinz :hmmm:
_________________
da, da, da...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Wrz 21, 2005 5:12 pm   

Mi też to wygląda raczej na restaurację niż na apartamenty letniej rezydencji następcy tronu. Z drugiej strony, po co cesarzowi tyle stołów na raz :^^ A podpis Kaiser-Zimmer, jak napisał danziger, może faktycznie świadczyć o części dla VIP-ów.

Pablo-pablo, my doszliśmy do tego, że willa Seehaus to nie to samo, co Maryla, ostatnio dyskutowaliśmy różnice klimatyczne między Wrzeszczem a Sopotem :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pablo-pablo 
pablo

Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 63
Wysłany: Sro Wrz 21, 2005 9:41 pm   

Moze to i restauracja. Istaniała kiedyś restauracja Kaiserhohe (Cesarskie Wzgórze) ale nigdzie nie spotkałem się ze skrótem Kaiser. Z drugiej jednak strony określenie zimmer - pokój, świadczy o pomieszczeniu w prywatnym mieszkaniu czy willi. A może Cesarz spodziewał się gości i stąd tyle stołów? :) Facio w antykwariacie mi powiedział ze to widokówka stamtąd, ale skąd on tam może wiedzieć. Najgorsze ze na widokówce nie ma nawet słowa Zoppot a jedynie Danzig jako miejsce wydania pocztówki. Niewątpliwie zatem jest to widokówka z trójmiasta ale czy napewno z Sopotu?
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Wrz 21, 2005 10:11 pm   

Cytat:
Niewątpliwie zatem jest to widokówka z trójmiasta ale czy napewno z Sopotu?

Z trójmiasta na pewno nie :hihi: zimmer to faktycznie pokój, w restauracjach były raczej sale ale czy dla VIPów nie można było przygotować w jakiejś restauracji oddzielnego pokoju? Takie zdjęcia przedstawiające wnętrza restauracji zdarzały się dosyć często i funkcjonowały jak reklama.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Wrz 21, 2005 10:32 pm   

Zimmer to nie musi koniecznie dosłownie polski "pokój" - spotkałem się z tym słowem jako określeniem sali, czy apartamentu.
_________________
da, da, da...
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Wrz 21, 2005 10:40 pm   

No i komnaty przy okazji...
 
 
pablo-pablo 
pablo

Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 63
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 5:55 pm   

No dobrze, ale ja bede sie wciąż oszukiwać i przystawać przy swoim ze to może jednak Sopot :) - nie chce dopuszczać wizji ze kupiłem coś z .....hmmm nie z Sopotu. Co do kwestii ze to reklama jakiejś restauracji to jeżeli to reklama to może wypadałoby podać chociażby jej nazwe ze już o adresie nie wspomne? Poza tym to małe pomieszczenie, tak jakby hall to mi na wystawną restauracje nie pasuje, więc może to jednak willa? i to wcale nie taka wielka (np. w sam raz taka jak Cesarza :) ) Może najlepszym rozwiązaniem byłoby poprostu przejść się tam i o ile to możliwe zwiedzić ją? Niegdyś był tam pensjonat ale teraz to nie wiem czy ona jest otwarta. Chyba tak zrobie, jak nie spróbuje to sie nie przekonam
 
 
pablo-pablo 
pablo

Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 63
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:11 pm   

Jakby ktoś chciał podyskutowac na temat zagadkowej widokówki, zapraszam do nowego tematu "Czy ktoś zidentyfikuje pocztówkę?"
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Gru 24, 2011 6:48 pm   

Nie było takiego "Seehausu"

kronprinz.jpg
Plik ściągnięto 9712 raz(y) 64,4 KB

 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 28, 2011 10:33 pm   

dla przypomnienia



 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Sro Gru 28, 2011 11:29 pm   

Wszystko już było :hihi: Jak mawiał starożytny filozof Bakelit z Sedesu: nie da się wdepnąć dwa razy w to samo guano :wink:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Gru 29, 2011 7:23 pm   

Mikołaj napisał/a:
dla przypomnienia

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Dla kolekcjonera nawet drobny szczegół różny w wyglądzie ma znaczenie. Tym samym - takiej pocztówki nie było, a co najmniej, jak widać w tym temacie. Reasumując - totalne bałaganiarstwo na forumie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk