Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kto zniszczyl Gdańsk ??
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Sty 12, 2005 9:55 pm   

Nie jesteś odosobniony w tym uczuciu. Ja zawsze się cieszę, że nie widziałem jak Gdańsk się palił.
 
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Sro Sty 12, 2005 9:59 pm   

Pietrucha! ....
i pewnie jeszcze marzysz o tym, by przenieść się te 80 lat w przeszłość i połazić sobie po Starym Mieście. :^^
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Sty 12, 2005 10:06 pm   

Ciekawe, ja też miewam takie uczucia i marzenia.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Sty 12, 2005 10:06 pm   

:orbis_gd: Pewnie.
_________________
Peter von Danzig
 
 
fulko 

Dołączył: 30 Gru 2004
Posty: 77
Wysłany: Sro Sty 12, 2005 10:10 pm   

mat napisał/a:

Miasto według mnie i mojej wiedzy zniszczyły napewno naloty aliantów (stosunkowo wazny port niemiecki i dobrze broniony)


Wg mojej wiedzy to natoly w skali zniszczen calego miasta to nic nie zniszczyly. Kilka raptem nalotwo i to glownie na port Gdynski (gotenhaffen - tak na marginesie to mam ogromny sentyment do histori z gotami na pomorzu :haha: ), a nie na miasto.

f.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Sty 12, 2005 10:23 pm   

To jest wykonalne... mi się raz udało... :%
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Sty 12, 2005 11:08 pm   

Grün napisał/a:
To jest wykonalne... mi się raz udało... :%

Nalot :wow: na co?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Sro Sty 12, 2005 11:11 pm   

Sabaoth napisał/a:
Grün napisał/a:
To jest wykonalne... mi się raz udało... :%

Nalot :wow: na co?
A może chodzi o przeniesienie w czasie?! Może Grün żyje teraz w swoim drugim wcieleniu. :hihi:
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Sty 12, 2005 11:11 pm   

Ja nie mówię o nalocie, tylko o spacerze po Langgasse
 
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Czw Sty 13, 2005 1:50 pm   

O własnie tak a propos miasta i losu które je spotkało , to ciekaw jestem Gruenie czy kontaktowałeś się moze z tym człowiekiem którego spotkaliśmy na górze gradowej w święto zmarłych . Warto by było się z nim spotkać on ma wiele do powiedzenie na ten temat.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Sty 13, 2005 3:24 pm   

Jeszcze nie - ale pamiętam o nim.
 
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Czw Sty 13, 2005 5:37 pm   

Cytat:
pewnie jeszcze marzysz o tym, by przenieść się te 80 lat w przeszłość i połazić sobie po Starym Mieście.

Nie raz podczas spotkań dyskutowaliśmy o machinie do przenoszenia w czasie.
To marzenie nie jednego z nas.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Sty 13, 2005 6:31 pm   

Podobno potrzeba jest matką wynalazków :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
mat 


Dołączył: 12 Paź 2004
Posty: 148
Wysłany: Czw Sty 13, 2005 10:58 pm   

Drogi Grünie
Oczywiste jest ze nie chce nikogo do niczego prowokować. Napisałem wyraźnie ,ze jest to moje zdanie. Natomiast co do przynalezności Gdańska to wypowiedzieć się niezmiernie trudno. Gdańsk zawsze dązył do wolności by byc miastem niezaleznym - fakt. Jednak co by nie pisać bądz mówić był uwazany raczej za polskie miasto - mogę sie mylić oczywiście , pomyłki rzecz ludzka. Miasto mimo prób zawsze jednak popadło komuś w udziale. Mozna to porównać do samodzielnej walki obywatela pewnego kraju o swoja w nim niezaleznosc. Nie ma szans. Na koniec dodam iz wiem ze wątki o podobnym temacie isniały na forum.
Za zniszczenie miasta odpowiadaja: niemcy, rosjanie i alianci. Taka jest prawda. Wiadomo ze najwiekszego zniszczenia dokonali nasi @$##%$@# (cisnie sie na usta) wyswabodziciele. (przy okazji cyt.:Pastor Friedrich Reimer z kościoła św.Katarzyny wyszedł do Rosjan w stroju liturgicznym, chcąc ich prosić o oszczędzenie Świątyni i zginął zastrzelony na jej progu...)
Fulko moze chodzi ci o naloty niemieckie na polskie miasto Gdynia. Wiele razy czytałem o nalotach na Gdańsk , pisali to ludzie mający jakąś wiedzę naten temat . Nie twierdze natomiast ze spowodowało to najwieksze zniszczenie miasta . Strona Sabaotha cyt: "Była to tragedia rozciągnięta w czasie rozpoczęły ją naloty alianckie w czerwcu 1942 r"cyt."W momencie odjazdu rektora Politechnika była cała, z wyjątkiem Laboratorium Wytrzymałościowego, rozbitego podczas jednego z nalotów" cyt."jeszcze zanim miasto zajęli Rosjanie trwały naloty alianckie. Wujek twierdził, że nie można za zburzenie Gdańska obwiniać wyłącznie Rosjan, był bowiem świadkiem bombardowań z samolotów, na których widział znaki RAF-u." cyt."W sierpniu 1944 r. nastąpiło czasowe zawieszenie ruchu na ul. Szerokiej. Bomba lotnicza trafiła w jezdnię, niszcząc jeden z torów w pobliżu skrzyżowania z ul. Pańską. Po starannym zabrukowaniu wyrwy - ruch wznowiono przy wykorzystaniu pozostałego toru......Jeden z późniejszych nalotów bombowych poważnie uszkodził stację prostowników, istniejącą przy Targu Rakowym.".................................
Równiez i ja cieszę się ze nie widziałem na własne oczy płonącego Gdańska.
_________________
****************M.OjE_Mi@StO****************
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Sty 13, 2005 11:04 pm   

Nie wiem przez kogo Gdańsk był uważany za miasto polskie? Chyba wyłącznie przez Polaków. Jedynym Polakiem, który mógł prawnie uważać Gdańsk za swój był polski król. Tyle że niesłychanie rzadko tę funkcję sprawowali ludzie narodowości polskiej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk