Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przeróbka
Autor Wiadomość
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Pon Mar 02, 2009 5:43 pm   

Stanalex specjalnie kupiłem ale nic nie znalazłem...hmmm... w dzisiejszej GW? :hmm:
_________________

 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pon Mar 02, 2009 7:19 pm   Zielona Przeróbka

Wspomnienia ukazały się w części "Trójmiasto" w sobotnio-niedzielnym wydaniu 28.02-1.03.
Można je odczytac na www.gazeta.pl/trojmiasto ale niestety bez zdjęc, które pani Wanda dołączyła do swojego tekstu.Myslę jednak,że tekst wkrótce tu trafi wzbogacony może kolejnymi zdjęciami z albumu autorki.Prosimy.... :biedactwo:
 
poczwarka 

Dołączyła: 26 Sie 2008
Posty: 6
Wysłany: Sro Mar 04, 2009 11:41 am   Konduktor, który rymował

A czy wiecie jak nazywano przystanek tramwajowy na Przerobce w czasach gdy byli jeszcze konduktorzy???
No.......
"Przerobka, z wariata na glupka"!!!
Pamieta ktos z Was tego wlasnie konduktora, ktory wszystkie przystanki w Gdansku nazywal rymowankami?

Pozwolę sobie powrócic do tematu z pierwszych stron forum. Ja może nie pamiętam tego - podobno bardzo wesołego konduktora (był tylko jeden taki w Gdańsku), ale moja mama go ostatnio wspomniała. I dowiedziałam się, że nazywał się Antoni Turzyński i mieszkał na Krakowcu, jego grób (niestety już) można znaleźć na cmentarzu na Krakowcu.
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Czw Mar 05, 2009 5:37 pm   

Artykuł w GW http://miasta.gazeta.pl/t...ias=3&startsz=x
_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Nie Mar 08, 2009 5:45 pm   Piszą o Przeróbce..

Przeszukując kopalnie internetu w poszukiwaniu przeróbkowych ciekawostek trafiłem na stronę Waldemara Chylińskiego - poety, muzyka, żeglarza, przede wszystkim gdańszczanina,który tak wspomina Przeróbkę. Ciekawe jest załączone zdjęcie mostu kolejowego przed elektryfikacją linii.
"Co roku, w połowie czerwca, wszystko zaczynało się od kocherka. Do żeglarskiego klubu jeździło się już od kwietnia, ale przygotowania do rejsu, tego rodzinnego rejsu roku, zaczynały się w czerwcu. Przez całą wiosnę, co niedziela wyruszaliśmy z ojcem tramwajem do Gdańska, by tam, przy Dworcu Głównym, lub przy Bramie Wyżynnej przesiąść się do „trzynastki” albo „dziewiątki” i jechać dalej, na Przeróbkę. „Trzynastka” za mostem na Przeróbce miała pętlę, tuż przy Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego. Tam właśnie, naprzeciwko kiosku z oranżadą, wysiadaliśmy, by dalej pieszo, między ogródkami i podwórkami, dojść do klubu nad rzeką. „Dziewiątka” zaś przejeżdżała przez Trojan - jak Przeróbkę nazywał tata i jechała dalej, na Stogi, które wtedy zwaliśmy Siankami. Trasę na Trojan mój ojciec znał doskonale. W czasie wojny, jako kilkunastoletni chłopiec, przyjeżdżał do Gdańska z Nakła nad Notecią kilka razy w roku. Przyjeżdżał w okolicy Świąt Boże Narodzenia, bądź Świąt Wielkanocnych. Wysiadał na dworcu i pieszo przez Topfergasse, przez Stare Miasto, obok Stągwi Mlecznych ulicą Langgarten, na skróty przez Trojangasse do Breitenbachstrasse i dalej przez most szedł z paczką, w której niósł drożdżowy placek dla swojego ojca, który tu w Gdańsku, w Zakładach Taboru Kolejowego, udawał, że go nie ma, że nie żyje, byleby nie skończyć jak jego brat Edmund, w obozie zagłady. Placek drożdżowy, to było wszystko, co miało mojemu dziadkowi, żołnierzowi Wermachtu w czasie I wojny światowej, a tuż po niej ślusarzowi w kopalniach Ruhry i endeckiemu sklepikarzowi z małego polskiego miasteczka nad Notecią, przypomnieć, że ma kogoś, kto o nim po polsku myśli. W ciepłe wiosenne dni w klubie, który znajdował się tuż obok innego kolejowego mostu, w tej samej dzielnicy, przygotowywaliśmy naszą łódkę do sezonu.
Po wyciągnięciu jej z budy, którą dumnie wszyscy nazywali hangarem, przystępowaliśmy do zeskrobywania z kadłuba ubiegłorocznej farby, a gdy już nasza „Iza”, czy później „As”, przypominała oskubanego kurczaka, między deski kadłuba łodzi wpychaliśmy konopny sznurek i równo pokrywaliśmy go szpachlą. Na początku maja całość malowaliśmy pięknie na niebiesko. Pokład na jasnoniebiesko, a resztę prawie na granatowo. Później lakierowaliśmy maszt, wietrzyliśmy i sprawdzaliśmy żagle. Zaraz po tym następowało wodowanie i już można było przepłynąć się próbnie po Martwej Wiśle do Pleniewa, czy nawet do Bohnsack, jak Sobieszewo nazywał ojciec."


yacht-klub-stoczni-polnocnej-1964.jpg
Plik ściągnięto 13347 raz(y) 39,81 KB

 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 9:08 am   

"Wspomnienia ukazały się w części "Trójmiasto" w sobotnio-niedzielnym wydaniu 28.02-1.03.
Można je odczytac na www.gazeta.pl/trojmiasto ale niestety bez zdjęc, które pani Wanda dołączyła do swojego tekstu.Myslę jednak,że tekst wkrótce tu trafi wzbogacony może kolejnymi zdjęciami z albumu autorki.Prosimy....
"

Przeróbka.jpg
Plik ściągnięto 13231 raz(y) 58,71 KB

_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
dotik 


Dołączyła: 15 Kwi 2009
Posty: 12
Wysłany: Nie Kwi 19, 2009 2:57 pm   

Przekopałam archiwum mojej mamy i znalazłam kilka starych zdjęć z Przeróbki i okolic.

przetoczna 1958-60.jpg
Ul. Przetoczna, ok 1958
Plik ściągnięto 13015 raz(y) 52,99 KB

 
dotik 


Dołączyła: 15 Kwi 2009
Posty: 12
Wysłany: Nie Kwi 19, 2009 3:01 pm   stadion

I trochę stadionu

stadion ok 1960.jpg
Plik ściągnięto 13014 raz(y) 52,66 KB

stadion 3 1960.jpg
wejście na trybuny
Plik ściągnięto 13014 raz(y) 46,23 KB

stadion 2 1960.jpg
korona stadionu
Plik ściągnięto 13014 raz(y) 36,68 KB

stadion 1 1960.jpg
Stadion GKS, 1960
Plik ściągnięto 13014 raz(y) 43,74 KB

 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 8:57 pm   

adpo6 napisał/a:
"Wspomnienia ukazały się w części "Trójmiasto" w sobotnio-niedzielnym wydaniu 28.02-1.03.
Można je odczytac na www.gazeta.pl/trojmiasto ale niestety bez zdjęc, które pani Wanda dołączyła do swojego tekstu.Myslę jednak,że tekst wkrótce tu trafi wzbogacony może kolejnymi zdjęciami z albumu autorki.Prosimy....
"


Czy na tym zdjeciu to jest dom, w ktorym pani Wanda mieszkala???
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
MuMu 

Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 5
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 11:30 pm   

Na Przeróbkę jeździłam w latach 70-90 do ciotki. Mieszkała przy ul Pastoriusza. I łaziłam z kuzynką w określonym celu po okolicy.
Pozdrawiam Przeróbowiczów. :hihi:
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Sob Cze 06, 2009 6:32 pm   

nie wiem gdzie dodac to zdjecie, jak cos prosze przeniesc

http://www.zso6gda.v24.pl..._schule1930.jpg
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Cze 06, 2009 7:53 pm   

A mi zamiast zdjęcia pojawia się takie coś: "You don't have permission to access /pliki/althof_schule1930.jpg on this server."
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Sob Cze 06, 2009 8:02 pm   

 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Cze 06, 2009 11:52 pm   

:hihi: Wygląda na to, że wykorzystali pocztówkę, którą im jakiś czas temu wysłałem.

1028.jpg
Plik ściągnięto 12731 raz(y) 76,13 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Nie Cze 07, 2009 7:38 pm   

Sabaoth napisał/a:
:hihi: Wygląda na to, że wykorzystali pocztówkę, którą im jakiś czas temu wysłałem.


Ehhh, czy Was da sie jeszcze czyms zaskoczyc? :???:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk