Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przeróbka
Autor Wiadomość
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 6:34 pm   Most

Zdjęcie tego mostu wrzucił Paramedic na 3 stronie tego wątku 8O .W sprawie historii "szóstki" i w poszukiwaniu jej starych zdjęc warto zaglądac na jej stronę np. http://www.zso6gda.v24.pl/index.php?s=69
Napewno wkrótce trafi się tam coś ciekawego
 
poczwarka 

Dołączyła: 26 Sie 2008
Posty: 6
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 12:27 pm   

Dowiedziałam się ciekawych wiadomości o naszej dzielnicy na tym forum i mostach łączących ją z pozostałą częścią Gdańska. Bardzo fajne i ciekawe zdjęcia, ale najbardziej mnie interesuje, czy ktoś może posiada zdjęcia Mostu Siennickiego z lat 80 i mógły je zaprezentować?
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Nie Sie 31, 2008 10:51 pm   Most Siennicki w latach 80-tych?

Czyżby niewątpliwie sympatycznej poczwarce chodziło o tymczasową konstrukcję - most Bayleya połozony na nawierzchni mostu Siennickiego, który funkcjonował przez jakieś dziesięc lat? Mam gdzieś zdjęcia z rozbiórki całości.Chyba w czarno-białych negatywach.Z chęcią zobaczę inne fotki.
 
poczwarka 

Dołączyła: 26 Sie 2008
Posty: 6
Wysłany: Wto Wrz 02, 2008 4:19 pm   

Stanalex masz faktycznie obszerną wiedzę na temat mostów "przeróbkowych". Będąc dzieckim często tym mostem szło się do kościoła, czy na religię i tylko taki most pamiętam. Dla mnie on nie był wcale tymczasowy, nie znałam jego historii. Ta wiadomość jest dla mnie zupełnie czymś nowym, a zarazem ciekawym. :wow: Z chęcią zobaczyłabym te zdjęcia, szkoda tylko, że są one z rozbiórki.
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Wto Wrz 02, 2008 5:55 pm   

Ten most byl OBOK mostu siennickiego, do dzisiaj sa jeszcze drogi dojazdowe po obu stronach Wisly. A ten tymczasowy 10 letni most lezal w czesciach jeszcze nastepne 10 lat na jednej z tych drog ;) Byl przejazd kolejowy ze szlabanami, byla sygnalizacja swietlna, bo ruch na tym moscie odbywal sie chyba wachadlowo. Pociagi tez pamietam jak jeszcze tam jezdzily, teraz pobliski most kolejowy nad oplywem Motlawy juz jest zamkniety...
 
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Wto Wrz 02, 2008 6:23 pm   

Fasola_Gdańsk napisał/a:
teraz pobliski most kolejowy nad oplywem Motlawy juz jest zamkniety...


Oby jak najszybciej zniknął... blokuje dostęp wodą do przystani WOPR
 
poczwarka 

Dołączyła: 26 Sie 2008
Posty: 6
Wysłany: Sro Wrz 03, 2008 9:31 am   

Fasola_Gdańsk mylisz się, to nie o ten most OBOK Mostu Siennickiego mi chodziło. Ten, o którym piszesz stał na przełomie lat 80-,90-tych. Stanalex DOSKONALE WIEDZIAŁ, o który most mi chodziło :==
 
poczwarka 

Dołączyła: 26 Sie 2008
Posty: 6
Wysłany: Sro Wrz 03, 2008 9:50 am   

Fasola_Gdańsk napisał/a:
Ten most byl OBOK mostu siennickiego, do dzisiaj sa jeszcze drogi dojazdowe po obu stronach Wisly. A ten tymczasowy 10 letni most lezal w czesciach jeszcze nastepne 10 lat na jednej z tych drog ;)

Muszę trochę poprawić Cię, bo on nie stał 10 lat na pewno. Mój brat miał na nim zrobione zdjęcie jak sam był w wieku ok.9, 10 lat i był wtedy nowo postawiony (jeszcze samochody po nim nie jeździły, dosłownie kilka dni przed puszczeniem tamtędy ruchu), a jak zaczął chodzić do Technikum Samochodowego (1992 r.) to był już czynny Most Siennicki po remoncie (i to może nawet rok wcześniej był otwarty). To jest moja wiedza na ten temat, jeśli nieprawdziwa to proszę uściślić
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Czw Wrz 04, 2008 12:07 pm   

"10 lat" w przenosni, aby wykpic jego "tymczasowosc" ;)

w czesciach zlozony lezal pewnie jeszcze dluzej, do czasow zlotej ery zlomiarzy ;) wspanialy plac zabaw dla dzieciakow, aczkolwiek niebezpieczny

a o jaki most chodzilo?? widocznie za mlody jestem zeby to pamietac, poprosze zdjecia jak ktos ma, ciekawa sprawa ;) Myslalem ze chodzi o ten metalowy, skladany, mocno trzesacy sie co stal obok
 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Czw Wrz 04, 2008 8:29 pm   Na prawo most,na lewo most a dołem Wisła płynie...

Ja z kolei pamiętam co, ale nie pamietam kiedy...
Najpierw był odbudowany po uszkodzeniach wojennych most Breitenbacha,czyli póżniejszy Siennicki,miał cztery charakterystyczne "balkony" - po dwa z kazdej strony.Te od strony źródła Wisły były troche inne bo były pozostałością po budyneczkach obsługi mostu.Od strony ujścia Wisły stały dwa oryginalne słupy latarniowe z pięknymi herbami Gdańska - jeden bardziej drugi mniej zniszczony/zdjęcia wcześniej w tym watku/.Stały też pionowe części dawnej konstrukcji bramowej umożliwiajacej podnoszenie sieci trakcyjnej tramwaju.W wieżach były jeszcze części mechanizmu napędowego, ale most już nigdy się sam nie podniósł.Po obu stronach mostu były przystanki tramwajowe: wtedy jeździła 9, potem 11 i 13.Pierwszy remont był w latach 60 - wtedy wymieniono nawierzchnię mostu i ułozono nowe tory.Co ciekawe - były aż trzy,jeden jakby zapasowy - sam sie dziwiłem dlaczego.Potem zaczęto budowę Portu Północnego i mostem zaczęły jeździc poteżne wywrotki STEYR.Więc w drugiej połowie lat 70-tych/miałem wtedy Trabanta/ zamknieto most by się nie rozsypał.Trzeba było jeździc mostem pontonowym, który zbudowano pomiędzy Stogami a ulicą bodajże Tarniny/od Elblaskiej/.I chyba wtedy po raz pierwszy na nawierzchni mostu ułożono składaną konstrukcję Bayleya i usypano podwyższone przyczółki po obu stronach z betonowymi ścianami.Po paru latach znów był remont - drewniana nawierzchnia się rozlatywała.Ułozono nową i poprawiono przyczółki.Wreszcie stwierdzono - basta. Równolegle do mostu Siennickiego zbudowano prowizoryczny - ale solidny,wysokowodny most z konstrukcji Bayleya, z wieżyczką sterujacego ruchem i przejazdem kolejowym obok wiaduktu nad torami.Po zrobieniu zdjęcia przez młodego Paramedica uroczyście tymczasowy most otwarto.
Most Siennicki poddano radykalnej kuracji - zdjęto całe konstrukcje stalowe,zlikwidowano "balkony" co pozwoliło go poszerzyc.I ułozono zupełnie nowe przęsła, które służą nam do dziś.Remont mostu i przerwę w kursowaniu tramwajów zastąpionych przez autobusy 162 i 183 wykorzystano na gruntowny remont torowisk na Stogach i na Przeróbce.Tak było albo mi się tylko śniło.Pocztówkę dostałem e-mailem-niestety nie znam źródła.

369.jpg
Plik ściągnięto 9489 raz(y) 44,07 KB

 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Pią Wrz 05, 2008 11:46 am   

stanalex napisał/a:
Więc w drugiej połowie lat 70-tych/miałem wtedy Trabanta/ zamknieto most by się nie rozsypał.Trzeba było jeździc mostem pontonowym, który zbudowano pomiędzy Stogami a ulicą bodajże Tarniny/od Elblaskiej/


Na jesieni 1978 rozpocząłem prace w Porcie Północnym i pamiętam, że jeździłem przez most pontonowy. Most był pomiędzy ul. Tarcice a ul. Tamka na Stogach
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Pon Wrz 08, 2008 10:17 pm   Re: Most Siennicki w latach 80-tych?

stanalex napisał/a:
Czyżby niewątpliwie sympatycznej poczwarce chodziło o tymczasową konstrukcję - most Bayleya połozony na nawierzchni mostu Siennickiego, który funkcjonował przez jakieś dziesięc lat? Mam gdzieś zdjęcia z rozbiórki całości.Chyba w czarno-białych negatywach.Z chęcią zobaczę inne fotki.


Stanalex :== , jedno dodam: most Baileya, z resztą tak sam co do konstrukcji, jaki funkcjonował przez wiele, wiele lat na trasie tramwajowej "na Łąkowej" :)
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
Paramedic 
Chosse.rox.pl


Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 104
Wysłany: Wto Wrz 09, 2008 3:18 am   

Żółty most jak już pisałem wcześniej był częścią mojego dzieciństwa.
Tymczasowe jezdnie z wymalowanymi pasami są po dziś dzień - i są jedyną pozostałością po tymczasowej przeprawie. Obok bloku przy ul Siennickiej 10 był ustawiony ekran, który miał wyciszyć dzwięki przebiegajacej tuż obok jezdni. Przejazd kolejowy przy klubie wioślarskim AZS-u był strzeżony. Kiedy oddano Most Siennicki jeszcze jakiś czas most stał i był kładką dla pieszych oraz fajnie się jeździło po nim na rowerze. Następnie aby ograniczyć chodzenie po nim zdjęto kilka tafli asfaltowych/betonowych. Aby dostać się na most chodziło się po przęsłach...
To były fantastyczne czasy. :co_jest:

Na starych planach miasta jest nawet zaznaczona ta tymczasowa przeprawa. W pracy gdzieś widziałem na ścianie mapę z zaznaczonym mostem. Jeśli będę miał aparat i chwilę czasu to oczywiście zrobię zdjęcie... :wink:

Fasolka-Gdańsk ma rację - most po jego zdemontowaniu był składowany na drodze dojazdowej vis a vis LO nr.6. Tam była też linia do jego piaskowania i malowania. Pamiętam że zmienił wtedy kolor z żółtego na szary...

Miło powspominać...
_________________
EKIP WYJAZDOWYCH PRAWO DYSTANSU I CZASU: Miejsce, z którego wzywają karetkę, jest tym dalej od miejsca stacjonowania im bliżej jest końca dyżuru.
UZUPEŁNIENIE: Najkrótsza droga jest zakorkowana lub jest w remoncie...

Moje zdjęcia na www.chosse.rox.pl
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pią Paź 10, 2008 8:15 pm   

Tuż po wojnie można było tu dojechać pociągiem. Orientuje się ktoś kiedy zlikwidowano to połączenie?

Rozkład Troyl.jpg
Rozkład Jazdy ważny od 4 maja 1947
Plik ściągnięto 9253 raz(y) 65,9 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Pią Paź 10, 2008 8:39 pm   

Feyg, tylko Stanalex jest specjalistą w tej dziedzinie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk