Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zapomniane cmentarze Gdańska
Autor Wiadomość
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lis 06, 2007 12:19 am   

nie bardzo widzę powód, dlaczego mnie wyróżniasz, ale zgoda - z całego serca życzę WAM sił, ochoty itd. do walki o WASZĄ sprawę. niestety, te moje słowa niewiele dają, podobnie jak posty wysyłane zza Większej czy Mniejszej Wody.

najrozsądniej sprawę postawił Villa - niech każdy chętny opłaci wybrane miejsce pochówku na 25 lat, i opiekuje się nim jak grobem swojego ojca, matki, dziadka. to jest konkretne działanie, i co najważniejsze, wymaga się od siebie a nie od innych.
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Wto Lis 06, 2007 12:46 am   

seestrasse napisał/a:
nie bardzo widzę powód, dlaczego mnie wyróżniasz, ale zgoda - z całego serca życzę WAM sił, ochoty itd. do walki o WASZĄ sprawę. niestety, te moje słowa niewiele dają, podobnie jak posty wysyłane zza Większej czy Mniejszej Wody.

najrozsądniej sprawę postawił Villa - niech każdy chętny opłaci wybrane miejsce pochówku na 25 lat, i opiekuje się nim jak grobem swojego ojca, matki, dziadka. to jest konkretne działanie, i co najważniejsze, wymaga się od siebie a nie od innych.

See, czy nadal nie widzisz różnicy pomiędzy współczesnym cmentarzem, a tym sprzed "wyzwolenia"? Przeczytałaś moje posty? Ze zrozumieniem?
Co to za inwektywy "WAM", "WASZĄ"? Jesteś członkinią ARz, prawda?
_________________

 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lis 06, 2007 1:02 am   

przede wszystkim nie jestem społecznicą. ale i nie przeszkadzam nikomu, kto ma ochotę zrobić coś dobrego.
róbcie, ludzie, co uważacie za słuszne. wypowiedziałam swoje zdanie, mam do tego prawo, nikt również nie musi na nie zważać.
a "członkostwo" w ARz nie narzuca mi niczego, pomijając fakt, że jest tylko i wyłącznie wirtualne.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lis 06, 2007 2:52 am   

chciałabym też przypomnieć, że Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy nie przyszedł do głowy żadnemu urzędnikowi, a konkretnej osobie. osobą tą jest Kalina Zabuska, kustosz gdańskiego Muzeum Narodowego. myślę, że należy się jej za to szacunek, a nie drwina, i to z prostej przyczyny: zamiast bić pianę wzięła się do roboty i jej pomysł stał się ciałem.
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Lis 06, 2007 7:50 am   

Miasta się w tym wszystkim nie da pominąć, ponieważ zgodnie z ustawą :

Cytat:
Art. 2. 1. Utrzymanie cmentarzy komunalnych i zarządzanie nimi należy do właściwych zarządów gmin (miast), na których terenie cmentarz jest położony.


a o ile mi wiadomo, ten cmentarz był (jest?) komunalny.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Lis 06, 2007 11:09 am   

Sabaoth napisał/a:
Emocje zaczynaja brać górę nad rozsądkiem i logiką.

No właśnie.
Sam romantyzm to za mało.
Czy ktoś wogóle sprawdził jego status prawny, zanim sprawę nagłośniono w mediach? Może jednak przeoczono to miejsce i nie zamknięto go, skoro nie usunięto do dziś nagrobków. :hmmm:
Bo wygląda to teraz tak, że zrobiono temu miejscu niedźwiedzią przysługę.
Powtarza się scenariusz z wieżą w lesie oliwskim, o której miasto nie wiedziało do czasu informacji prasowej. Po niej ZDiZ postanowił wieżę zklikwidować. Tak prościej ...

I jeszcze cytat ze stronu ARz za Rektorem
Cytat:
Cmentarz jest dość dobrze ukryty i słabo dostępny. Niestety hieny cmentarne dobrze wiedzą gdzie jest i, jak widać na zdjęciach, korzystają z tej wiedzy.
I to jest fakt który nie zmieni się po zrobieniu skansenu. :II
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Lis 06, 2007 5:35 pm   

Nasuwa mi się kilka przemyśleń.
Po pierwsze - nie bardzo rozumiem, czemu piszecie, że jest to ostatni przedwojenny cmentarz. A "garnizonowy" to pies? A Srebrzysko, oliwski? Wprawdzie na tym pierwszym spora część nagrobków jest współczesna, a na dwóch ostatnich nawet większość, ale nie zmienia to faktu, że to też są przedwojenne cmentarze.
Po drugie - traktować ten cmentarz można dwojako:
a) tak samo jak każdy inny cmentarz;
b) jako zabytek.
Jeśli wybieramy odpowiedź a, to jest tylkko jeden sposób postępowania - ten wskazany przez Villę. Czyli groby na wykupionych miejscach "trwają", a te nieopłacone sukcesywnie się zapełnia nowymi "lokatorami" (oczywiście o ile nie są wartościowe pod względem zabytkowym, czy "kulturalnym"). Inna opcja - szczątki ekshumować, cmentarz zlikwidować i postawić w tym miejscu to co akurat będzie najpotrzebniejsze.
Jeśli natomiast cały cmentarz uznamy jako zabytek to co innego. Ale czy on istotnie się jako zabytkowy kwalifikuje? Przyznam szczerze, że nigdy na nim nie byłem. Znam go tylko ze zdjęć. I nie wiem, czy istotnie ma jakąś wartość zabytkową - wszak nie wszystko co stare staje się automatycznie zabytkiem. A nawet jeśli coś zabytkiem jest, to niestety nie wszystko można zachować - w przeciwnym razie żylibyśmy do tej pory w zabytkowych szałasach i jaskiniach. Czy ci co go naocznie widzieli mogą jednoznacznie stwierdzić, że te groby (bądź założenie cmentarne jako całość) przedstawia sobą wartość zabytkową? Jeśli tak, to rzeczywiście jest o co walczyć, byle z głową.
_________________
da, da, da...
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Lis 07, 2007 4:45 pm   

Cytat:
że te groby (bądź założenie cmentarne jako całość) przedstawia sobą wartość zabytkową?


To zależy z jakiej perspektywy na to spojzeć... na Pomorzu takich cmnetarzy nie brakuje, ale w samym Gdańsku inaczej to juz wygląda.
_________________
Peter von Danzig
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Lis 07, 2007 10:18 pm   Zabytkowe cmentarze nie znikną

Odbyła się narada i... zabytkowe cmentarze nie znikną
Cytat:

Zniszczone nekropolie na Ujeścisku i Górze Szubienicznej we Wrzeszczu trzeba uratować - postanowili uczestnicy narady w siedzibie gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Zaczęło się półtora tygodnia temu od "Patrolu Reporterów" w TVP Gdańsk i interwencji w "Gazecie". Pokazaliśmy w jak fatalnym stanie są zapomniane cmentarze - między poprzewracanymi nagrobkami walają się śmieci i rosną chwasty.

Miasto obiecało, że zajmie się sprawą - w środę w biurze ZDiZ spotkali się urzędnicy magistratu i konserwatorzy zabytków. Po godzinie ustalili: cmentarze należy zachować. - Jest wola porozumienia ze wszystkich stron - mówi Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Na pewno nie będziemy likwidować tych nekropolii.

Na spotkanie przybyła także delegacja uczniów z Gimnazjum nr 29 na Suchaninie, którzy w ramach zajęć pozalekcyjnych co tydzień starają się sprzątać teren na Górze Szubienicznej.

- W ciągu tygodnia lub dwóch wyślemy odpowiedni wniosek do prezydenta Gdańska. Jeżeli Paweł Adamowicz zgodzi się z naszymi opiniami, przygotujemy koncepcję zagospodarowania tych rejonów - mówi Romuald Nietupski, dyrektor gdańskiego ZDiZ.

Jakie są szanse na poparcie projektu przez władze miasta?

- Jeśli wniosek będzie sensowny i dobrze umotywowany, nie widzę powodów, by prezydent miał go odrzucić - mówi Antoni Pawlak, rzecznik prasowy Pawła Adamowicza.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Sro Lis 07, 2007 11:38 pm   

Cytat:
Cytat:
Cmentarz jest dość dobrze ukryty i słabo dostępny. Niestety hieny cmentarne dobrze wiedzą gdzie jest i, jak widać na zdjęciach, korzystają z tej wiedzy.
I to jest fakt który nie zmieni się po zrobieniu skansenu.

_________________

faktem bardzo smutnym jest to ,ze cokolwiek by nie zrobiono ,to dalej bedzie tak samo poki spoleczenstwo(wiekszosc) bedzie miala gdzies totalna demolke ,zlomiazy bez skrupulow i ogolnego "mitozwisania"
jezeli chodzi o zadbanie o groby przez wykupienie ,to jest to swietny pomysl ,jezeli oczywiscie nie idzie to wbrew obowiazujacym przepisom,jezeli juz cos zostanie ustalone to ja sie deklaruje wykupic kilka grobow...
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lis 08, 2007 6:05 pm   

My tu sobie gadu gadu a tymczasem Nasi gimnazjaliści adoptują zabytek :hihi:

Gazeta Wyborcza napisał/a:
Uczniowie Gimnazjum nr 29 z gdańskiego Suchanina zaopiekowali się zabytkowym Cmentarzem Krematoryjnym.

Zasady ogólnopolskiego programu "Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytek", są proste - uczniowie znajdują zabytek (najlepiej taki, który jest w pobliżu szkoły), cokolwiek - kawałek brukowanej ulicy, nieczynne tory tramwajowe albo zapomniany cmentarz - dbają o niego a pod koniec roku szkolnego symbolicznie adoptują. Kiedy propozycja wzięcia udziału w projekcie trafiła do gdańskiego Gimnazjum nr 29 uczniowie nie wahali się - od razu wybrali cmentarz na Górze Szubienicznej.

- Kiedyś mieliśmy zajęcia w cerkwi - opowiada Bartek Januszewski, jeden z czterech koordynatorów programu. Uczy historii i wos-u. - Przechodziliśmy koło cmentarza, zauważyliśmy stare nagrobki, zaintrygowały nas.

Zaczęli działać w październiku. Trzydzieści osób. Wszyscy to uczniowie drugich klas. Odkurzyli stare nagrobki, wyrwali zarastające je chwasty, przewrócone płyty podnieśli, podparli pieńkami, każdy z grobów opisali - w jakim jest stanie, kto został tu pochowany, kiedy - zrobili zdjęcia. Przed Świętem Zmarłych postawili na każdym znicze.

- Niektóre płyty były tak zakopane w ziemi, że wyglądały jak jakieś schodki z kamienia - mówi Maciej Kledzik z II A. - Dopiero jak się uważnie przypatrzyliśmy widać było litery. Kopaliśmy dalej, okazywało się, że to cała tablica. - Spisywaliśmy nazwiska, próbowaliśmy rozszyfrować inskrypcje - dodaje Karolina Mikielewicz z tej samej klasy. - Z niektórymi jest ciężko, bo są pisane gotykiem. Specjalnie pójdziemy do archiwum państwowego, do pani, która nam to odczyta.

Uczniowie spotykają się co tydzień, we wtorek. Dyskutują, co jeszcze na cmentarzu zrobić.

- Mi się może uda znaleźć sponsorów - zgłasza się ładna blondynka. - Podzielimy się na grupy, będziemy chodzić do urzędników, prosić ich o pomoc - podpowiada jej koleżanka z ławki. Co sobotę, jeśli tylko pogoda pozwoli, idą na cmentarz. Pracują od rana do popołudnia. - Nie żal wam wolnego dnia? - W ogóle - wszyscy zgodnie kręcą głowami. Dwa dni temu delegacja uczniów uczestniczyła w spotkaniu w siedzibie Zarządu Dróg i Zieleni, na którym ważyły się losy zabytkowej nekropolii. Przynieśli petycję, żeby cmentarz ratować. Kiedy urzędnicy postanowili, że cmentarz zostanie, odetchnęli z ulgą. - Teraz pójdziemy do Prezydenta Gdańska, prosić żeby poparł nasz wniosek - mówią gimnazjaliści. Mimo, że program adopcji trwa tylko przez rok, uczniowie zapewniają : - Nie przestaniemy dbać o cmentarz.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Lis 08, 2007 6:14 pm   

Brawo dla nich za realne działania :==
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Lis 08, 2007 6:29 pm   

I misię ten kierunek działania podoba :)
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Czw Lis 08, 2007 6:34 pm   

Wielkie :== :== :== dla młodzieży i jej animatorów.

btw/ Możliwe, że w tej szkole od lat istnieje jakaś niepisana tradycja dbania o przyrodę i okoliczne zabytki. Ja skończyłam tam zerówkę i I klasę. Nas-maluchów prowadzali na pobliski cm. żołnierzy francuskich, starszych na cm. żołnierzy radzieckich.
_________________

 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Lis 08, 2007 6:37 pm   

To jest prawdziwa integracja tego miejsca z tubylcami. (szkoda, że bliższa szkoła nie ma takich pomysłów)

Gdy samemu dba się o takie miejsca to się nabiera osobistego stosunku a takie akcje w szkole pamięta się na całe życie.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk