Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
z cyklu "glupie pytania" :)
Autor Wiadomość
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Wto Lip 27, 2004 1:55 pm   

Tak, to prawda ze jest tam niebezpiecznie- tyle ze pieniadze ekstra na ściezki i drogi rowerowe pozyskało Stow www.ole.most.org.pl piszac wniosek grantowy do zachodnich fundacji eko, a na ciagi piesze nie ma kto napisac...To jest ten paradoks, ekstrapieniadze sa do wziecia przez biura Stow a nie samorzad, gmine czy władze.Ciesze sie, ze knowak zabrał głos- najłatwiej przecie wymyslic ogladanie filmow ,,Byl sobie Gdansk,, - w Baszcie Białej... :OO A jakos mi sie widzi, ze knovak ma tam chody ???
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Sro Lip 28, 2004 5:59 am   

Filmu jeszcze tam nie oglądałem... :mrgreen:
(noo, przynajmniej o Gdańsku).
Ale pomysł niezły.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sro Lip 28, 2004 12:30 pm   

Aaaaaa ! To juz wiadomo, gdzie urodziny czy imieniny ( przegapilismy w lipcu...) Krzysztofa obchodzic...i JAK !!! Ja w kazdym razie zycze knowakowi wszystkiego najlepszego-i przepieknych fotek z nocki w piatek w twierdzy Wisłoujscie ( szczegoly na www.gdansk.pl w Mloda Hanza -program... :OO Czy ja pisze na temat czy to juz nie sa ,,głupie pytania,, ??????W kazdym razie -zakonczyłam pytajnikiem....???? :OO
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Paź 28, 2004 4:27 pm   

no i znowu mam glupie pytanie :D
jak to jest (bylo) z kaszubska szlachta? istnieli oni, czy nie, czy jeszcze cós... placze mi sie po glowie mglista mysl "kaszubska szlachta wyginela", ale równie dobrze moglo mi sie pomylic z czeska :hihi: albo z tekstem "za króla Olbrachta..."
pomozecie? pomozemy :D
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Czw Paź 28, 2004 4:31 pm   

O! Proszę :D

To znalazłam

http://szlachta.org/szlachtakaszubska.htm


:)
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Paź 28, 2004 4:38 pm   

Lucy - jestes wielka. dziekuje :==
a przy okazji - czy to przypadkiem nie rodzina pewnego generala hitlerowskiego? :hmmm: kojarze owo nazwisko z niezbyt przyjemna historia...

bach-zelewski.jpg
Plik ściągnięto 10838 raz(y) 47,02 KB

 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 8:11 am   

Cytat:
a przy okazji - czy to przypadkiem nie rodzina pewnego generala hitlerowskiego? kojarze owo nazwisko z niezbyt przyjemna historia...

Ród von Bach-Zelewskich był dosyć rozległy. W czasie II wojny światowej część z nich opowiedziała sie po stronie polskiej, część - po niemieckiej. Do tych drugich należał m.in. Erich von Bach-Zelewski, który brał udział w tłumieniu powstania warszawskiego.
O ile się nie mylę, to Kasia ostatnio studiowała ich dzieje - mam nadzieję, że jak się pojawi, to dorzuci więcej wiadomości. :)
I jeszcze a propos von Bach-Zelewskich to zapraszam (i nie tylko wirtualnie) to ślicznego dworku w Paraszynie, należącego niegdyś do nich:
http://www.dworek-paraszyno.iq.pl/
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 9:36 am   

Hasło "kaszybska szalchta" powstało w latach - kiedy szlachta w ogóle była szalenie dyskredytowana, a tadycje rodowe przekazywane były w domach szlacheckch niemal potajemnie. Szlachta kaszubska to takie samo hasło - jak szlachta galicyjska, czy wielkopolska, czy jakakolwiek inna.
Bo wmawiano w czasach jedynie słusznego ustroju, że na Kaszubach mieszkali chłopi, i to oni wyłącznie walczyli o polskość. Szlachta, ta duża i ta całkiem szaraczkowa (chodaczkowa), często "schłopiała" po powstaniach bowiem nakładano ogormne kontrybucje. Jesli dom był możny i zasobny w tzw. koligacje - mógł uźwignąc ciężar takich kar.Jeśli jednak szlachta poza klejnotem i tradycją, i dwrokiem, nie miała nic - kończyło sie na długach i zachowaniu już wyłącznie tradycji.
Pamiętac nalezy, że te ziemie były bardzo chętnie zasiedlane, zarówno przez "łotrów krzyżem znaczonych" jak i królów polskich. Miejsce poręczne, że się tak wyrażę.
No i koleje historii tych ziem - powodowały, że klejni właściciele porastali w piórka - wystarczy prześledzić losy niejakich Wickerode-Krokowskich.
A szlachta Kaszubska (pomorska) opisana jest u Dachnowskiego w herbarzu. Przyznam się, ze jeszcze doniego nei dotarłam :oops: , ale genealodzy twerdzą, że dobre opracowanie.
Co do Zelewskich - Kat Warszawy zaiste wywodził się z tej rodziny. To cecha tych ziem i kolei historycznych. Brał swoje początki bodaj z Zelewa. Niestety niemal każdy ród szlachecki ma w swojej historii menij lub bardziej wstydliwy element, czy epizod.
ufff
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 11:27 am   

Cytat:
ufff

Brawo. :wink: :==
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
pafelek 

Dołączył: 22 Wrz 2004
Posty: 12
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 1:46 pm   

seestrasse napisał/a:
Lucy - jestes wielka. dziekuje :==
a przy okazji - czy to przypadkiem nie rodzina pewnego generala hitlerowskiego? :hmmm: kojarze owo nazwisko z niezbyt przyjemna historia...

o, znam dziewczyne o tym nazwisku, dosc przyjemna osoba 8)
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 8:00 pm   

O niesławnej pamięci SS-Obergruppenführerze warto poczytać na stronach Whatfora

Natomiast w Paraszynie - jeśli ktoś tam się zatrzyma - polecam żurek! To jeden z trzech najpyszniejszych moim zdaniem żurków w kraju (pozostałe: zajazd "Bartnik" w Tylawie, Beskid Niski i karczma "Rzym", Sucha Beskidzka, Beskid Makowski :) )
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 8:05 pm   

Jeśli masz coś o von Ostenach - to podeślij mi proszę. Nie zapisałam adresu, i nie mogę znaleźć. :II
 
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 9:42 pm   

Też nie mam. Ale poszperam...
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 9:48 pm   

poszperaj, i nie zapomnij o wydaniu wypłaty na zdjęcia :wink:
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Pią Paź 29, 2004 9:48 pm   

A, dziękuję na zapas :)
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk