Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Cmentarz przy Labesweg
Autor Wiadomość
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Wto Sty 09, 2007 12:05 am   

I tym mniej rozumiem:-) Na Twoim planie cmentarz jest po lewej stronie Labesweg, na pozostalych planach po prawej.
Budynek magazynowy (?) ten z czerwonej cegly,rozebrany niedawno stał pod kątem do dzisiejszej Kosciuszki.Pytanie:czy stal on z lewej czy prawej strony ulicy Labesa? I o jakim przemieszczeniu wylotu ulicy w metrach mozna mowic? Na oko laika , z map-to o sporym.
Przepraszam,ze tak międlę,ale mnie to interesuje.
Jesli cmentarz czesciowo lezy pod Grunwaldzka i pod pralkami,to czy Hotel Hohenzollern stal w tak bliskim sasiedztwie cmentarza?
:???:
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Wto Sty 09, 2007 11:26 pm   

Spróbuję wyjaśnić Twoje wątpliwości:
1. Jeśli zorientujemy Labesweg w kierunku do Hauptstrasse, to cmentarz i magazyn będą po prawej stronie Labesweg.
2. Hotel Hohenzollern stał do 1945 roku na rogu AHStrasse i Magdeburgerstrasse. Po przeciwnej stronie Magdeburgerstrasse był cmentarz.
3. Teraz zdjęcie 1: zrobione zostało z prostego odcinka ul. Kościuszki (dojazdu do wiaduktu). Kupka gruzów na środku zdjęcia to właśnie Hotel Hohenzollern. Ulica Kościuszki skręca w prawo do ul. Grunwaldzkiej - to jest odcinek dawnej Labesweg. W ramach modernizacji skrzyżowania kierunek wlotu ul. Kościuszki do Grunwaldzkiej zmieniono z prawego na lewy - na lewo od dwóch postaci na zdjęciu. Dom na zdjęciu z lewej strony stoi obecnie na rogu Grunwaldzkiej i Słowackiego.
4. Wlot ul. Słowackiego poszerzono od strony Oliwy poprzez wyburzenie domu widocznego na drugim zdjęciu z lewej strony. Przesunięcie wlotów Kościuszki i Słowackiego do Grunwaldzkiej było więc wynikiem wyburzenia całego narożnika Kościuszki i Grunwaldzkiej, poszerzenia końcowego odcinka ul. Słowackiego, no i poszerzenia samej ul. Grunwaldzkiej.

Najlepszą tego ilustrację dał grzechuu w obrazku załączonym do swego postu...

Imag0002.jpg
źródło: BSG 1945
Plik ściągnięto 9366 raz(y) 48,64 KB

Imag0003.jpg
źródło: BSG 1945
Plik ściągnięto 9366 raz(y) 72,91 KB

 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 7:31 am   

Jeśli idzie o to skrzyżowanie, to ten wątek http://www.forum.dawnygda...ighlight=#68690 też będzie pasował do tego tematu. :wink:
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 8:58 am   

Rzeczywiście, wyważam otwarte drzwi :-( :oops:
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 9:19 am   

No nie tak do konca z tym wyważaniem:-) Gdzie byl Hotel Hohenzollern wiadomo, problem byl z umiejscowieniem wlotu Labesweg na Hauptstrasse.Zobacz, renekk, na Twoich planach cmentarz zaznaczony jest po lewej stronie Labesweg;-)W kazdym razie dziekuje Ci za wyjasnienia.
Strasznie maly ten cmentarz byl.
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 10:15 am   

Lewej, prawej... Jeśli zorientujesz mój plan ze zdjeciem (tzn. po prostu odwrócisz go "do góry nogami"), to cmentarz będzie po prawej... :P
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 10:42 am   

Ale Labesweg na Hochstriess :haha:
;-)
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 11:15 am   

? Teraz to ja nie rozumiem... :???:
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 11:33 am   

Zazartowalam sobie z krecenia planem(samym planem, bez nakladania na fotke;-)
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sro Sty 10, 2007 12:38 pm   

aaa... "...ja myślałem, że co inne..." :-)
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Sro Sty 17, 2007 2:51 am   

renekk napisał/a:
Furya napisał/a:
Ja sie trochę zamotałam.Wiemy,ze ulica zarówno Labesweg, Magdeburgerstrasse czy Ringstrasse wychodzily na dzisiejszą Grunwaldzką nie w tym miejscu,gdzie dzisiaj Kosciuszki sie z nią łączy.Według map skrzyzowanie to było przesuniete w stronę Oliwy.Na kazdej z map cmentarz zaznaczony jest po prawej stronie ulicy patrząc na wylot Hochstriess,a więc nie w miejscu sprzedazy lodówek i pralek pod chmurką.
No mowie,ze sie zamotałam :yyy:

Wydaje się, że te lodówki są sprzedawane właśnie na cmentarzu - proszę spojrzeć na plan poniżej. Jutro spróbuję wygrzebać oryginał planu, może będzie na nim też skrzyżowanie Labesweg z Hauptstrasse.


tak jak na rysunku jest dokładnie widoczne " Labesweg " przebiegał prawie prostopadle do dzisiejszej Grunwaldzkiej , po linii prostej Grażyny , Nad Stawem



tutaj dokladnie widać jak przebiegał " Labesweg " aż do torow

i przy numerze 2 c ( obecnym ) był przejazd kolejowy , dalej " Labesweg " dochodził do Grunwaldzkiej troszkę pod gorkę w miejscu gdzie " Bałtyk " miał produkcję cukierkow . Po prawej stronie nie dochodząc do skrzyżowania Kościuszki i Grunwaldzkiej stoi mały domek z ogrodkiem , przy samym nasypie , tam gdzie schodziło się z mostu na skroty do mleczarni . Właśnie tam gdzie w 60-tych milicja czatowała żeby złapać " złodzieji " z mleczarni ( pracownikow , ktorzy po zmianie szli do domu i mieli zawsze trochę mleka lub śmietany ze sobą )
ten domek stoi już można powiedzieć na bylym cmentarzu , no i oczywiście też cały podjazd do mostu od strony Grunwaldzkiej .
Można powiedzieć , że już wtedy przy budowie nowego wiaduktu dokonano pierwszej
" profanacji " cmentarza .
drugiej jak by to nazwać dokonano pod koniec 60-tych lub na początku 70-tych
podczas rownania skrzyżowania a najbardziej przy przesunięciu przystanku tramwajowego wraz z wysepką w strone Gdańska , w ciagu tych robot odnawiano coś pod ziemią lub wkopywano jakieś rurociągi , i własnie tam gdzie te ( w poźniejszych czasach ) lodowki stały , a było tam o wiele wiecej dużych wspaniałych drzew , były wykopane rowy można powiedzieć na grobach . I naprawdę wierzycie czy też nie na wierzchu leżały nie tylko kości ale i czaszki , mozna powiedziec przez dosyć długi czas tych wykopow nikt tym się nie przejmowal . ale to to tak " po prostu było " .
wtedy likwidowała komuna
także inne cmentarze np. na All. Zwycięstwa .
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sro Sty 17, 2007 4:32 pm   

O widzisz,teraz do mnie dotarlo.I nawet adres emalierni Segora mi sie zgodzil :-) Ech,przeszlabym sie tamtędy gdyby mozna bylo choc na chwile cofnac czas.
A moja Babcia zaslania sie niepamiecia.
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sro Sty 17, 2007 7:52 pm   

Trochę odchodzimy od tytułowego wątku, bo już zaczepiamy o browar i lotnisko... Ale po kolei:
1. Na oko kąt skrzyżowania Labesweg i Hauptstrasse to ok. 70-80 stopni, a to jest "prawie jak Żywiec" :wink:
2. Ulica Grażyny nigdy nie była fragmentem Labesweg, Nad Stawem owszem.
3. Tory kolejowe w starym przebiegu położone były bliżej Hauptstrasse. Obecna stacja Wrzeszcz jest przesunięta na wschód od starego przebiegu linii. Na zamieszczonym przeze mnie fragmencie planu widać zarówno stary przejazd na Labesweg, stary przebieg linii kolejowej, projektowane tory stacji Wrzeszcz i projektowany wiadukt. Widać też, że projektowany dojazd do wiaduktu zaledwie zaczepia o narożnik cmentarza, trudno więc mówić o dewastacji czy profanacji cmentarza.
4. Wspominasz o jakimś numerze "2c" , gdzie był przejazd kolejowy i domku przyklejonym do nasypu dojazdu do wiaduktu - czy chodzi o ten sam dom? Na moim planie ten domek znajdowałby się w trójkącie między dojazdem do wiaduktu a Labesweg, a więc poza cmentarzem. Przejazd kolejowy położony był natomiast w narożniku terenu należącego do mleczarni, mniej więcej za bramą bocznicy kolejowej.
5. Na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu (rewelacyjnym zresztą :D ) widać odcinek Labesweg, który jest obecnie wewnętrzną drogą w browarze, dalej skrzyżowanie z ulicą Kilińskiego i w przedłużeniu obecną ulicę Nad Stawem i w perspektywie linię torów kolejowych. Pierwszy z lewej magazyn browarniany stoi do dziś, zachował się też budynek widoczny za budynkiem lotniska (róg Kilińskiego i Nad Stawem). Na miejscu samego budynku lotniska stoją dziś nowe hale browaru.
Dla lepszej orientacji załączam dwa obrazki: układ starych ciągów drogowych Wrzeszcza i zdjęcie satelitarne z naniesionymi na czerwono starymi ciągami drogowymi, na żółto starym budynkiem lotniska i na zielono cmentarzem.

Pozdrawiam

PS Na zdjęciu sat. dorysowałem żółtą kreską przybliżony pierwotny przebieg torów kolejowych.

drogi_sat.jpg
Plik ściągnięto 9094 raz(y) 51,31 KB

drogi.jpg
Stankiewicz, Szermer " Gdańsk. Rozwój urbanistyczny..." Arkady 1959
Plik ściągnięto 9118 raz(y) 62,36 KB

Ostatnio zmieniony przez renekk Sro Sty 17, 2007 9:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sro Sty 17, 2007 9:08 pm   

nad stawem napisał/a:
Po prawej stronie nie dochodząc do skrzyżowania Kościuszki i Grunwaldzkiej stoi mały domek z ogrodkiem , przy samym nasypie


Czy mówisz o tym domku ze zdjęcia? :hmmm:

domek1 m.jpg
Plik ściągnięto 9093 raz(y) 77 KB

_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sro Sty 17, 2007 9:12 pm   

Nie mogę sobie poradzić ze zmianą załącznika, więc zamieszczam poniżej poprawiony obrazek.

drogi_sat.jpg
Plik ściągnięto 9090 raz(y) 51,31 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk