Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
tory w Letnicy?!
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 7:13 pm   

A teraz poważnie, bo czasami sobie zartujemy.

Podaję za Andrzejem Masselem (ŚK 5/98, str. 12):
1867: linia Am Olivaer Tor - Saspe - Neuahrwasser
1880: krótkie odcinki torów przy nowych nabrzeżach we Freihafen
1889: Linia Am Olivaer Tor - Weichselbahnhof (w cytowanym wyzej fragmencie historii Letnicy to własnie jest owa "bocznica", bzdura do kwadratu)
1899: połączenie Weichselbahnhof z Saspe, tworzące pętlę która umożliwiała wyjazd i powrót do Bramy Oliwskiej bez zmiany czoła pociągu (według tekstu o Letnicy mowa o "przedłużeniu bocznicy")

Owo połączenie z 1899 jest i na współczesnej mapie widoczne, tor wchodzi do stacji Zaspa Towarowa od strony Brzeźna. Linia od Bramy Oliwskiej do Dworca Wislanego została przerwana po 1945 roku. Żaden z omawianych torów nie pokrywał się z ul.Starowiejską (którą sobie znalazłem na planie :mrgreen: ). Ale przebieg tej ulicy wygląda, jakby ona cała powstała wzdłuż dodatkowego toru kolejowego, który mógł tworzyć dodatkową mniejszą pętlę w obrębie portu. Być może, że tak jak Chmielna była to jezdnia funkcjonująca jednocześnie z torem. Ale to juz tylko moje domysly. Plan w ŚK nie pokazuje takiego toru.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 7:32 pm   

Cytat:
Być może, że tak jak Chmielna była to jezdnia funkcjonująca jednocześnie z torem

Gdybyś znał ulicę nie tylko z mapy( :wink: ), wiedziałbyś, że to raczej wykluczone - na prawie całej długości pokryta jest niemiłosiernie nierównymi zapewne przedwojennymi kocimi łbami -jakichkolwiek sladów torowiska brak.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 7:54 pm   

Mikołaj napisał/a:
Gdybyś znał ulicę nie tylko z mapy( :wink: ), wiedziałbyś, że to raczej wykluczone - na prawie całej długości pokryta jest niemiłosiernie nierównymi zapewne przedwojennymi kocimi łbami -jakichkolwiek sladów torowiska brak.


Po pierwsze Seestraße własnie znalazła taki slad, chciałem zauwazyć, od tego sie zaczął ten wątek... :hmmm: Po drugie, jesli to jest niemiłosiernie nierówne, to nie wiem czy może byc przedwojenne... :mrgreen:
Rozpatrzyłbym ewentualność, że ta nawierzchnia była rozbierana i ponownie układana przez polskich fachowców po 1945 roku. Na przykład z powodu napraw jakichś instalacji podziemnych (o ile są tam takie) albo z powodu ewentual;nych wybuchów w 1945 roku.
Ale oczywiście nie upieram się. Raz, że tego nie wiedziałem, dwa, że na planach nic nie ma. Tylko ten ślad odnaleziony przez Seestraße i osobliwy ukośny przebieg ulicy przemawiają za istnieniem tam wczeniej toru kolejowego.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 7:59 pm   

No i jeszcze rozstaw szyn trzeba by znać - może to jakaś zakładowa kolej była...
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:02 pm   

Grün napisał/a:
No i jeszcze rozstaw szyn trzeba by znać - może to jakaś zakładowa kolej była...


To nic nie da. Zakładowe koleje w takich molochach jak porty czy stocznie z reguły były i są normalnotorowe.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:05 pm   

Cytat:
ujrzalam w bruku ulicy Starowiejskiej slady po torowisku

Cytat:
jakichkolwiek sladów torowiska brak

he he :haha: no wyszło komicznie :hiihihi:
chodziło mi o to, że nie zauważyłem tam (bezpieczniej tak napisać niż że nie ma) śladów po dłuższym, ciągnącym się przez całą ulicę torowisku. ale może lepiej nie będę się odzywał :hihi:
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:35 pm   

Miki wrote:
Cytat:
nie zauważyłem tam (bezpieczniej tak napisać niż że nie ma) śladów po dłuższym, ciągnącym się przez całą ulicę torowisku

no cóż, mogę jedynie przytaknąć.
faktycznie ów ślad torów (cholera, a może to wcale nie były żadne tory :hmmm: :skolowany: ) jest bardzo krótki - ale jest, i wygląda na jak najbardziej normalnotorowy rozmiar.
no dobrze. mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć na Starowiejską w sobotę i nacykam zdjęcia - i Wam pokażę, i ocenicie, co to mogło być
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:37 pm   

Idź, idź, bo nas skręci :)
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:40 pm   

już lecę :hihi: mnie też skręca
ps. MOGĘ SIĘ ZAŁOŻYĆ, że z tego wszystkiego wyjdzie the big guzik with the much bigger pętelka (przepraszam!!!) - i że namieszałam, bądź przywidziało mi się cóś :haha:
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:42 pm   

Może nie będzie tak źle :) na razie czekamy na fotki.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:48 pm   

no co z tym fotkami :% :tuptup:
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:50 pm   

Przecież napisała, że w sobotę :D
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:50 pm   

Czekam na zdjęcia z niecierpliwością.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 8:57 pm   

Cytat:
Przecież napisała, że w sobotę

nie napisała, w którą :P
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lut 08, 2005 9:08 pm   

no przecież żartowałem :P

ps. gdzie one są!!???
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk