Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Budynki na Skarpowej
Autor Wiadomość
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 12:17 am   

nie, po mojej :mrgreen:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 12:22 am   

Nie będę się kłócił, obopólna przyjemność :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 12:34 am   

pozwolę sobie zacytować kilka słów z forum Gazety Wyborczej:

petelka 22.01.2002 11:09
(...) W trakcie rozglądania się za jej niemiecką nazwą natknęłam się na artykuł p. Doroty Abramowicz w Wieczorze Wybrzeża z 31 sierpnia 2001. Na pewno słyszałeś plotki, że podobno była to uliczka zbudowana dla ludzi z SS, a jej charakterysztyczny kształt (szczególnie oglądany z lotu ptaka) stanowić jakoby miał architektoniczny pomnik tej formacji. Czy tak było naprawdę czy też zbieżność jest przypadkowa trudno dzisiaj powiedzieć. Ulica musiała powstać na przełomie lat 20/30, bo jak mówisz nie było jej na mapie z 1925 r, a już w 30 r. pisano o niej w gazetach (cytat z ww artykułu): "...W czerwcu 1930 r. w "Danziger Neueste Nachrichten" ukazał się opis projektu architekta Tomczyńskiego, który na Wzgórzu Damaszka zaprojektował dwa falujące szeregowce. Rok później fotografia nowatorskich domów z Suchanina została zamieszczona w samym "New York Times"! Nikt jednak słowem nie wspomniał, by domy te wybudowano na cześć i chwałę Sztafet Ochronnych Hitlera, czyli SS... (...)

jaro 30.01.2002 23:46
(...) Poza "SS" słyszałem, że miała to być kolonia artystów, a najbardziej prozaiczna opowieść mówi o osiedlu robotniczym (...)
 
zbad 

Dołączył: 27 Gru 2004
Posty: 20
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 12:34 am   

i mi rowniez. to 1 zdjecie jest bardzo ciekawe musi byc z poczatkow 36 r. domy jakby jeszcze nie zasiedlone. nie ma ogrodow z tylu. ciesze sie, ze trafilem na to forum. tak dlugo szukalem sladow tej ulicy a tu prosze nawet takie zdjecie.
to drugie to oczywiscie pamietam- zima stulecia -sam przkopywalem przejazd od samego stawku na powst. warszawy. kiedy to bylo-bodajze rok 80.

mimo wszystko szukam kogos kto ma dostep i moglby wrzucic tu na forum pelny tekst artykulow z podanego nizej linka, to mozna byloby dowiedziec jeszcze wiecej o tej ulicy. tam podobno autorka artykulu dotarla do architekta i planow budowy

http://gdansk.naszemiasto...ojcowska&g=1086
 
zbad 

Dołączył: 27 Gru 2004
Posty: 20
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 12:51 am   

przegapilem oczywiscie rok wykonania pod zdjeciami. drugie mogloby sie zgadzac. kiedys bylo duzo takich zim ale to pierwsze to juz sie nie zgadza chociazby po tych drzewach.
w powyzszym poscie dowiaduje sie, ze wybudowano ja w 30r ja bylem przekonany,ze zaczeto w 34.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 1:05 am   

Cytat:
dowiaduje sie, ze wybudowano ja w 30r

Taki był podpis pod zdjęciem.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 8:13 am   

Cytat:
mimo wszystko szukam kogos kto ma dostep i moglby wrzucic tu na forum pelny tekst artykulow z podanego nizej linka, to mozna byloby dowiedziec jeszcze wiecej o tej ulicy. tam podobno autorka artykulu dotarla do architekta i planow budowy

Jeden z tych artykułów miałam, ale gdzie jest teraz...????? Postaram się poszukać...
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 8:48 am   

zbad napisał/a:
w powyzszym poscie dowiaduje sie, ze wybudowano ja w 30r ja bylem przekonany,ze zaczeto w 34.

Ale przekonany na jakiej podstawie? Czytałeś to gdzieś? Słyszałeś? To jest legenda godna wszak obalenia.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 8:59 am   

I jeszcze jedna uwaga. Gdyby uklad budynkow mial symbolizowac znane sztafety, to po pierwsze wybudowano je za wczesnie, po drugie mialy by ksztalt runniczny a nie zwyklych liter S. Legenda nawet nie oparta na faktach.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 9:01 am   

Czy to osiedle nie powinno być omawiane w cytowanej juz parokrotnie książce Cielątkowskiej i Lorensa? zdaje się, że co niektórzy mają tę pozycję na półce, może tam są jakieś dane?
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 2:50 pm   

U Cielątkowskie i Lorensa, z interesujacych nas informacji, podano, że osiedle na Wzgórzu Damaschkego powstało w latach 1929-1930 i obejmowało 110 domów.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 3:04 pm   

No. To causa finita :D
A propos runicznych znaków "sig" - taki obrazek, jak to SS-manów szkolono w symbolice róznych prehistorycznych znaków używanych przez Germanów i nie-Germanów.

znaki.jpg
Plik ściągnięto 11119 raz(y) 29,84 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 3:51 pm   

Cytat:
powstało w latach 1929-1930

Czyli "moje" zdjęcie jest chyba z zakończenia budowy. A wtedy to SS była co najmniej w powijakach a związana z nią "jedynie słuszna partia" dopiero marzyła o przejęciu władzy. Tak więc w kształcie domów nie ma nic tajemniczego :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
annayo 


Dołączyła: 12 Sty 2005
Posty: 118
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 4:02 pm   

Słyszałam od 2 albo i 3 osób, że stary Chełm zbudowany jest na planie swastyki. Osoby owe również od kogoś tam to słyszały. Może jest to to samo źródło informacji dotyczącej omawianej ulicy Ojcowskiej? :P Ja w terenie tej swastyki nijak dostrzec nie mogę, a spaceruje po osiedlu ponad 2 dekady:)
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 4:10 pm   

Tak właśnie powstają legendy, jedna pani, drugiej pani, coś tam się komuś wydaje. :hihi: A później trudno stwierdzić czy to komuś ukradli mercedesa, czy ten ktoś ukradł rower. A plotka idzie w lud.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk