Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stare groby ze Straszyna
Autor Wiadomość
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Lis 23, 2005 9:03 pm   Stare groby ze Straszyna

Witam! Chcielibyśmy, tj. Yarecque i ja, podzielić z Wami wrażeniami z naszego wspólnego wypadu do Straszyna, gdzie trafiliśmy na niewielkim wzniesieniu za tamtejszym kościołem na oryginalną drogę krzyżową (głazy) oraz parę porozrzucanych między nimi grobów rodziny Tiedemannów (zdaje się, że raz już się pojawił jakiś niewielki wątek o nich,prawda?). Pewnie to nic odkrywczego, ale może to będzie zaczyn większego tematu? W każdym razie za parę chwil na forum pojawią się fotki, a także opisy, co widnieje na grobach. Może ktoś dorzuci coś od siebie na ten temat? Może ktoś wie coś więcej o tej rodzince? Pozdrawiamy!
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sro Lis 23, 2005 9:09 pm   

Wybaczcie jakość fotek, ale ze zrozumiałych względów musiałem wykastrować pliki ważące
2-3 MB do 60 KB.

BTW: Znacie jakiś wygodniejszy sposób na zmniejszanie zdjęć na potrzeby forum niż zabawa z Photoshopem?


(Ten gość odwrócony do Was plecami to Pepo właśnie ;) )

a.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 57,98 KB

09.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 56,35 KB

08.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 46,01 KB

07.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 56,64 KB

06.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 52,62 KB

05.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 41,06 KB

04.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 41,72 KB

02.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 59,89 KB

03.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 59,6 KB

01.jpg
Plik ściągnięto 27537 raz(y) 53,22 KB

_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Lis 23, 2005 9:21 pm   

A teraz obiecane teksty z nagrobków (napisy na fotkach 08 i 09 sa wystarczajaco czytelne)

zdjęcie 05 (dolna, przełamana część pomnika, którego górną część jest na zdjęciu 04):
Helene
MacLean of Coll,
geb. von Tiedemann;
geb. 25.Januar 1834 Danzig,
gest. 25. Dezember 1931 Roschau

zdjęcie 04:
Lauchean Almonde
MacLean of Coll
geb. 1. Januar 1845 zu Danzig
gest. 17.Dezember 1912 zu Roschau

zdjęcie 02:
Gen.Lt.
Rüdiger von Tiedemann
* 25.7.1860
+ 23.1.1935
Danzig Kolberg
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Lis 23, 2005 9:23 pm   

Aha! I jeszcze jedno!
Zastanawiam się, czy to automatycznie zrobiłem, czy nie, w każdym razie przepisując daty śmierci - tam gdzie dwa razy pada grudzień, odruchowo napisałem "Dezember" przez "z" (z niemiecka, oczywiście:)
Nie jestem pewien, ale na zdjeciach chyba widnieje "December" przez "c" :)
Taki mały szczególik. W końcu MacLean of Coll nie brzmi jak typowe niemieckie nazwisko :) :) :)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lis 24, 2005 8:55 am   

December jest po prostu po łacinie. W bardzo wielu polskich tekstach, jeszcze nawet z XVIII wieku, też pisano "december".
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Lis 24, 2005 1:09 pm   

...hm, jakie to proste :) Pierwszy skojarzył mi się j.angielski, ze względu na te nazwiska...
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lis 24, 2005 1:16 pm   

Ciekawa jest ta Helene, z domu hrabianka zu Dohna. To nazwisko też już nie raz padało na naszym forum :%

A podpowie mi ktoś, co to jest "Roschau", bo mnie się z niczym nie kojarzy?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Czw Lis 24, 2005 1:23 pm   

Nazwisko MacLean pochodzi zaś ze Szkocji; znalazłem następującą wzmiankę:

Cytat:
The Macleans also are numerous in Prussia; some of them call themselves "of Coll" from the island of that name in the Hebrides group.


Cytat pochodzi stąd

Słowem: Szkot z Hebrydów w Straszynie :D
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lis 24, 2005 1:48 pm   

Szkot w Prusiech, to jakas hebryda musiala byc :^^
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Horhe 
Twierdza Gdańsk

Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 234
Wysłany: Pią Lis 25, 2005 11:34 am   

A trafiacie może na jakieś groby, na których widnieje data śmierci z roku 1807, 1812 i 1813??
_________________
Czeladź rządzi!
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Lis 25, 2005 12:53 pm   

Na wzmiankowanej przez Rispetta stronie http://home.arcor.de/danzig-online/november.htm pod datą 27 listopada 1938 wzmiankowany jest jakiś "Tydzień kolonialny w Gdańsku z Evą MacLean".
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pią Lis 25, 2005 4:13 pm   

Znalazłem dwie miejscowości, które najprawdopodobniej odpowiadają owemu Roschau, obydwie zresztą leżą tuż koło siebie. Myślę to o Rościszewie i o Rościszewku. Są to wsie (odp. 250 i 300 osób dziś), leżące w powiecie gdańskim, gmina: Trąbki Wielkie. Dla ciekawskich podpowiem, że leżą one na wschód od drogi 222, jak jedzie się z Trąbek Wielkich do Skarszew (najlepiej to po prostu posłużyć się chyba http://mapa.szukacz.pl/ ). Na planie WMG z 1940 zlokalizowałem z całą pewnością maleńką osadę Klein Roschau, natomiast na południe od niej (parę kilometrów) chyba znajduje się także Gr.Roschau, ale - na nieszczęście - miejscowość jest na zgięciu mapy :) i nie jestem pewien, czy dobrze odczytałem.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Leon 


Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 50
Wysłany: Pią Lis 25, 2005 9:14 pm   

Znam dobrze ten cmentarz - mieszkalem w poblizu kilkanascie lat bylo tam kiedys znacznie wiecej grobow ale ze wzgledu na cenny marmur zostaly zniszczone jeszcze przed budowa Kosciola w jego wejsciu po lewej stronie znajduje sie tablica pamiatkowa ufunowana przez syna Jana von Tiedemanna mieszkajacego w poblizu Hamburga chetnie sluze dalszymi informacjami na ten temat.
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pią Lis 25, 2005 11:20 pm   

Sympatycznie :) Jak jeszcze raz sie tam wybierzemy, to oczywiscie odszukamy ta tablice (tym razem sie troche spieszylismy i ja przeoczylismy :)
Jesli chodzi o dalsze konkrety o Tiedemannach, to moze sie czyms podzielisz? Chociazby ogolnie, skad oni, od kiedy byli w Straszynie, co tam mieli itp. A może jesteś w stanie podesłać nam jakieś konkretne tytuły (poza J.Muhlem :) , gdzie mozna by bylo wiecej na ten temat znalezc?
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
greeley 
dociekacz

Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 9
Wysłany: Czw Lut 18, 2016 11:25 pm   Re: Stare groby ze Straszyna

Pepo napisał/a:
może to będzie zaczyn większego tematu? W każdym razie za parę chwil na forum pojawią się fotki, a także opisy, co widnieje na grobach. Może ktoś dorzuci coś od siebie na ten temat? Może ktoś wie coś więcej o tej rodzince? Pozdrawiamy!


MacLeanowie pochowani w Straszynie są potomkami Archibalda MacLeana, który musiał wyemigrować ze Szkocji jako zwolennik Karola Stuarta i w 1753 r. osiadł w Gdańsku. Lauchlan, ur. 1 stycznia 1845 w Szczerbięcinie (choć na nagrobku jest Gdańsk...) był właścicielem Rościszewa i poślubił Helene von Tiedemann. Lauchlan był synem Archibalda (urodzonego w 1806, nie tego, o którym była mowa wyżej - imiona Archibald i Lauchlan są w tej rodzinie bardzo częste) i jego małżonki Marianny Angeliki wdowy po Heinrichsdorffie, z domu von Almonde, dlatego również to nazwisko pojawia się na jego nagrobku. Nawiasem mówiąc brat Lauchlana - kolejny Archibald - brał udział w wojnie francusko-pruskiej w latach 1870/71, a wyróżnił się poprzez zajęcie Wersalu wraz z pięcioma huzarami. Bardzo dziękuję za relację z wycieczki, gdyby można prosiłbym o dostęp do zdjęć w lepszej rozdzielczości. Badam obecnie historię pruskiej gałęzi tego starego szkockiego klanu i będę wdzięczny za każdą pomoc.
_________________
Nie jest łatwo trudnemu
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk