Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
W poszukiwaniu prawniczych tradycji
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 07, 2005 2:09 am   W poszukiwaniu prawniczych tradycji

Kilka osób na Wydziale Prawa i Administracji wpadło na jakże słuszny pomysł, aby przypomnieć prawnicze tradycje Gdańska i wspomnieć co znamienitszych gdańskich prawników. Mam książkę "Trzy wieki nauki gdańskiej" i jest tam krótko opisanych kilka ważniejszych nazwisk z branży :wink: (Keckermann, Riccius, Oelhaf, Hoppe, Schulz - Sulecki, Willenberg, Lengnich i Gralath młodszy). Może wiecie kogo jeszcze należałoby w tym gronie wymienić i z jakich powodów? Może kogoś z lat późniejszych? Może macie jeszcze jakieś źródła?
Duże zasługi w kształceniu prawników i rozwijaniu myśli miało Gimnazjum Akademickie. Też chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć o tym aspekcie działalności Gimnazjum. Interesowałyby mnie również takie drobiazgi jak stroje uczniów i profesorów - może dałoby się stworzyć jakąś zakorzenioną w naszej historii konkurencję dla tandetnych amerykańskich tog i biretów...
Liczę na jakąś małą burzę mózgów, w końcu co wawdzieścia głów to nie jedna


Aaa i jeszcze coś - gdyby ktoś miał lub wiedział gdzie znaleźć portrety wyżej wymienionych...
:D
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lis 07, 2005 2:34 am   

Nie wspomniałeś o słynnej "Gdańskiej Szkole Prawa Administracyjnego" z ostatnim żyjącym spośród jej wybitnych przedstawicieli - prof. Bojanowskim :hihi:
A na serio, to może coś jeszcze jest u Rozenkranca na ten temat? :hmmm:
_________________
da, da, da...
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 07, 2005 12:33 pm   

w "Gdańskiej Archeologii Prawnej" nie bałdzo...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 07, 2005 1:21 pm   Re: W poszukiwaniu prawniczych tradycji

Mikołaj napisał/a:
Mam książkę "Trzy wieki nauki gdańskiej" i jest tam krótko opisanych kilka ważniejszych nazwisk z branży :wink: (Keckermann, Riccius, Oelhaf, Hoppe, Schulz - Sulecki, Willenberg, Lengnich i Gralath młodszy).

A które masz wydanie? bo są co najmniej dwa, dość znacznie się różniące. Drugie, mocno poszerzone, wydało Ossolineum w ramach "Biblioteki Towarzystwa Przyjaciół Gdańska" w 1976. I tam są m. in. portrety Hoppego, Lengnicha, Keckermanna.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
Ostatnio zmieniony przez pumeks Pon Lis 07, 2005 1:32 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pon Lis 07, 2005 1:27 pm   

Bałdzo fajny pomysł z tym przypominaniem :)
A propos Rozenkranza - ciekawie by było "pociągnąć temat" gdańskiej archeologii prawnej. Bo przecież tamta cieniutka książeczka to dopiero taka wprawka w tym temacie... Niestety, Profesora już nie ma na tym padole... A myślę, że do wybitnych gdańskich prawników spokojnie można Go zaliczyć (choć urodzony pod Tczewem :) ).
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin (II)
============================
Z dwóch kaczorów wybieram Donalda :)
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 07, 2005 1:29 pm   

mam właśnie to drugie
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Pon Lis 07, 2005 6:27 pm   Re: W poszukiwaniu prawniczych tradycji

pumeks napisał/a:

A które masz wydanie? bo są co najmniej dwa, dość znacznie się różniące. Drugie, mocno poszerzone, wydało Ossolineum w ramach "Biblioteki Towarzystwa Przyjaciół Gdańska" w 1976. I tam są m. in. portrety Hoppego, Lengnicha, Keckermanna.

Ja mam to wydanie. Mój równolatek :wink: Jeżeli ktoś potrzebuje, a nie ma skąd pożyczyć to chętnie służę swoim egzemplarzem.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk