Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Konsultacje
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Paź 06, 2005 1:38 pm   

pumeks napisał/a:
Polskiego Radia w WMG, oczywiście, nie mogło być i nie było.

Oczywiście, że mogło - tak samo jak mogła być np. poczta - w końcu można sobie (teoretycznie rzecz jasna) wyobrazić nawet radio polskie nadające w Berlinie - gdyby akurat obie strony zechciały dojść w tej sprawie do porozumienia. :wink:
Ale fakt, że nie było (przynajmniej z tego co wiem) - jeśli nie liczyć faktu, że Polskie Radio nadające z Warszawy można było w Gdańsku odbierać - bo o to tez mogło pytającemu chodzić.
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Paź 06, 2005 1:51 pm   

Na znanej stronie pana Jessnera znalazłem nawet plik dźwiękowy z sygnałem An der Weichsel, gegen Osten..., jak napisał "gesendet vom Studio am Winterplatz, ausgestrahlt über die Sendeantennenanlage in Broesen". Brzeźno czy Jelitkowo, to najwyraźniej nie była wielka różnica :wink:
http://www.jessner.homepage.t-online.de/hymne.html
Adressbuch z 1937 rozstrzyga: rozgłośnia faktycznie mieściła się w budynku Naddyrekcji Poczty na placu Wintera (adres: Lastadie 41/42).
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Paź 06, 2005 1:58 pm   

Serdzeczne dzieki :LL: , wysle zaraz odpowiedz.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Paź 06, 2005 4:37 pm   

pumeks napisał/a:
Na znanej stronie pana Jessnera znalazłem nawet plik dźwiękowy z sygnałem An der Weichsel, gegen Osten..., jak napisał "gesendet vom Studio am Winterplatz, ausgestrahlt über die Sendeantennenanlage in Broesen". Brzeźno czy Jelitkowo, to najwyraźniej nie była wielka różnica :wink:
http://www.jessner.homepage.t-online.de/hymne.html
Adressbuch z 1937 rozstrzyga: rozgłośnia faktycznie mieściła się w budynku Naddyrekcji Poczty na placu Wintera (adres: Lastadie 41/42).


A rozpoczęła nadawanie 20.września 1926 roku. (pattrz "Wydarzyło sie w Gdańsku", str. 46)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 8:23 am   

To chyba z Placu Wintera? bo z Góry Gradowej (według Glińskiego), Landessender Danzig nadawał już o ile zapamiętałem w 1922 roku.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 8:34 am   

pumeks napisał/a:
To chyba z Placu Wintera? bo z Góry Gradowej (według Glińskiego), Landessender Danzig nadawał już o ile zapamiętałem w 1922 roku.


Z Wintera. O Gradowej "Wydarzyło się..." nie wspomina. Za to o rozgłosni na Winterplatz piszą jako o nowości.

Moze na Gradowej stała tylko antena? Mogłaby wtedy retransmitować program skądinąd (np. z Królewca) bez udziału żadnej rozgłośni w Gdańsku. A mogła też służyć tylko do celów telegraficznych. Wszak Gdańsk był wtedy portem morskim...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 10:28 am   

Tam były jakieś urządzenia używane wcześniej przez wojsko... i chyba pozostawały nadal, mimo przeniesienia studia na Winterplatz, bo w 1945 r. Polskie Radio też zaczynało od studia na Hagelsbergu.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 10:42 am   

pumeks napisał/a:
Tam były jakieś urządzenia używane wcześniej przez wojsko...


No to byc może, że nie było to uzywane jako radio dla ludzi. Dla ludzi było dopiero to na Winterplatz od 1926.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk