Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wisła-die Weichsel/Przekop Wisły
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 05, 2005 8:05 am   Wyspa Sobieszewska po uroczystościach

Wyspa Sobieszewska po uroczystościach
Cytat:
Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej postanowili uczcić 110 rocznicę powstania wyspy umieszczając koło przeprawy w Świbnie tablicę informującą o tym, że Wisła w tym miejscu płynie przekopem stworzonym przez człowieka pod koniec XIX wieku. Głównym organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

"Na najwyższym wzniesieniu wydmy w Nickelswalde (Mikoszewie) zbudowano prowizoryczny domek z drągów sosnowych, służący jako schronienie pana nadprezydenta (Oberpräsident) i jego świty. Rów oddzielający przekop od morza miał około 1 metra szerokości. Wokół na usypanym pagórku zgromadził się tłum ludzi. Na początku stali różni prominenci, dalej zwykli ludzie. Pięknie wypolerowany i ozdobiony kwiatami szpadel został wręczony nadprezydentowi Gosslerowi, aby ten dokonał uroczystego przebicia nowego ujścia Wisły. Ze słowami: Błogosławię to wielkie dzieło prowincji zachodniopruskiej, nadprezydent uczynił pierwszy sztych szpadlem, po czym uniósł go w górę, co tłum przyjął z wielkim entuzjazmem. W tym momencie na prawym brzegu ruszyło z kopyta 50 furmanek, które dotychczas odgradzały groblę od gapiów. W pośpiechu, z woźnicami strzelającymi z batów na wiwat, opuściły one rejon grobli" – tak opisywał powstanie wyspy Heinitz Albert Pohl w "Z zapisków Nickelswalde."

Obecne ujście Wisły stworzył człowiek. Miało ono zakończyć serię powodzi, które regularnie zalewały Żuławy. Pruskie władze wykorzystały do przekopania siedmiokilometrowego odcinka francuskich jeńców pojmanych w trakcie wojny francusko-pruskiej. Przy okazji prostowania ujścia rzeki stworzona została Wyspa Sobieszewska.

110 lat później, 31 marca, niedaleko od miejsca opisywanego powyżej znowu spotkali się okoliczni mieszkańcy. Na stulecie wyspy posadowli przed przeprawą w Świbnie kamień upamiętniający rocznicę. Uznali jednak, że turystom lakoniczny napis może nic nie mówić, dlatego teraz obok kamienia ustawili tablicę na której po polsku, angielsku i niemiecku informują o historii tego miejsca.

Po uroczystym przecięciu wstęgi przez wiceprezydenta Waldemara Nocnego, autora powieści "Reguła Trzech", której akcja rozgrywa się na wyspie przed w czasie i po wojnie uczestnicy obchodów przeniesli się do Gimnazjum nr 25. Wiceprezydent przedstawił tam referat poświęcony historii wyspy, a organizatorzy wręczyli wyróżnienia "Nasza Mała Ojczyzna" oraz nagrody dla laureatów konkursu "Moja Wyspa". Uczniowie miejscowych szkół zaprezentowali program artystyczny. Można było także obejrzeć foto-akwarele autorstwa Ryszarda Pajdy.

W nocy z 4 na 5 kwietnia Wyspa Sobieszewska była jeszcze bardziej wyspiarska. W związku z pracami naprawczymi z ruchu drogowego został wyłączony most pontonowy przez Martwą Wisłę. w Sobieszewie. Zamknięcie nastąpiło o 22.00 w poniedziałek i trwało do 5.00 we wtorek. Na czas prac uruchomiony został prom linowy, który przewoził pojazdy o całkowitej masie własnej poniżej 3,5 ton.

Autor: Maciej Goniszewski
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Kwi 05, 2005 10:33 pm   Re: Wyspa Sobieszewska po uroczystościach

Cytat:

Rów oddzielający przekop od morza miał około 1 metra szerokości.

Coś chyba pokręcili :%
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 8:25 am   

Pewnie tak, zwłaszcza że niżej jest mowa o grobli a nie o rowie.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 8:43 am   

Cytat:
W nocy z 4 na 5 kwietnia Wyspa Sobieszewska była jeszcze bardziej wyspiarska. W związku z pracami naprawczymi z ruchu drogowego został wyłączony most pontonowy przez Martwą Wisłę. w Sobieszewie. Zamknięcie nastąpiło o 22.00 w poniedziałek i trwało do 5.00 we wtorek. Na czas prac uruchomiony został prom linowy, który przewoził pojazdy o całkowitej masie własnej poniżej 3,5 ton.

Takie sytuacje zdarzaly sie wczesniej wiele razy, zreszta most jest "na okraglo" w remoncie.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 9:27 am   

Tutaj jeszcze z innej strony
http://maps.google.com/ma...25766&t=k&hl=en
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 9:31 am   

Mam też pytanie związane z przekopem. Czy "Gdańska Głowa" była w miejscu gdzie znajduje się koryto rzeki?
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:19 am   

jak "była"? a co się z nią stało?
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:29 am   

Może Luka pyta o twierdzę?
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 10:51 am   

Oo jaki ładny obrazek znalazłem na stronie NCK :OO :
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 11:36 am   

Mikołaj napisał/a:
jak "była"? a co się z nią stało?

Szaniec (a może fort?) zwany "Danziger Haupt" czyli "Gdańska Głowa" został zbudowany w 1624 r. w widłach Wisły i Szkarpawy. Odegrał on pewną rolę w czasie wojen szwedzkich, jednak okazał się przydatny bardziej dla atakujących Szwedów niż dla broniących się Gdańszczan i z tego powodu, jeszcze przed końcem XVII wieku został zlikwidowany.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 11:56 am   

przez myśl mi nie przeszło, że może chodzić o fort - chodziło mi śluzę, która ma się doskonale
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Pią Wrz 16, 2005 12:11 pm   

hmm w temacie gdańskich śluz mocny nie jestem, więc nie przypuszczałem, że pytanie nie będzie jednoznaczne. Zadałem je w związku z tym, że wg jednej z książeczek o fortyfikacjach w Prusach Królewskich lub w Fortyfikacjach na ziemiach koronnych Rzeczypospolitej w XVII wieku Pilarczyka przeczytałem, że fort został ostatecznie zniszczony podczas prac związanych z utworzeniem Przekopu Wisły. Byłem ciekawy czy faktycznie nic z niego nie pozostało.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Sob Wrz 17, 2005 6:04 am   

A propos strony NCK to w zyciu bym sie nie domyslil kto jest dyrektorem :wow:
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sob Wrz 17, 2005 11:24 am   

Afropolak :D
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Nie Wrz 18, 2005 9:04 am   

gargoyle dfl napisał/a:
... strony NCK to ....

Jak to nie? Już sam skrót to sugeruje - Nigeryjskie Centrum Kultury. :mrgreen:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk