Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pietrusze zboczenie językowe
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 11:54 pm   

Jeszcze do tej pory widuję ludzi (starszych), którzy uzywają nazwy Sopoty - np. pytaja kierowcy autobusu - panie, jedzie pan do Sopot? (ciekawe, że w dopełniaczu Sopot, a nie Sopotów).
_________________
da, da, da...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 11:57 pm   

Cytat:
Żwirek i Muchmorek...

Nie pasuje, Flap byl duzy i grubszy, a Flip mniejszy i chudszy zupelnie jak Zoppcio i ja. A Żwirek z Muchomorkiem nie pasują rozmiarami i ponadto, jak podano w Shreku, Żwirek kręcił z Muchomorkiem, czego nie można powiedzieć o Zoppciu i o mnie. :^^
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Kwi 08, 2005 12:00 am   

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
Żwirek i Muchmorek...

Nie pasuje, Flap byl duzy i grubszy, a Flip mniejszy i chudszy zupelnie jak Zoppcio i ja. A Żwirek z Muchomorkiem nie pasują rozmiarami i ponadto, jak podano w Shreku, mieli zupełnie odmienną orientację od mojej. :^^

Nie pamiętam, który to Żwirek/Muchomorek, ani Flip/Flap (zresztą tak na prawdę to byli Laurel i Hardy o ile pamiętam), ale na pewno pamietam, że w obu przypadkach ten chudy był tez wyższy........
_________________
da, da, da...
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Kwi 08, 2005 12:00 am   

dobra, dobra... winny się tłumaczy :^^
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Kwi 08, 2005 8:04 am   

danziger napisał/a:

Nie pamiętam, który to Żwirek/Muchomorek, ani Flip/Flap (zresztą tak na prawdę to byli Laurel i Hardy o ile pamiętam), ale na pewno pamietam, że w obu przypadkach ten chudy był tez wyższy........


Nie nie, Flip był chudy i niższy od Flapa. Odwrotnie niz ze Żwirkiem i Muchomorkiem.

Do Sopot i ze Sopot to jeździła moja babcia. Ale w mianowniku też był Sopot. Słyszałem takie cos też od innych osób. Po prostu wiele osób uparło sie tej nazwy nie odmieniać. Dopatrywałbym sie tu raczej wpływu nieodmiennej formy Zoppot (do Zoppot, z Zoppot, w Zoppot), która była stosowana przed wojną. Moja babcia zamieszkała w gdyni w latach 30-ych i posądzam,że wtedy własnie przyswoiła sobie taka formę.

Jakkolwiek przed stu laty znana też była forma w liczbie mnogiej (Sopoty i Copoty), ale to wśród Polaków, czyli poza naszym regionem. I podejrzewam, że to raczej ta "mnoga" forma wzięła sie z "logicznego" toku rozumowania: skoro do Copot i z Copot, to znaczy, że w mianowniku są te Copoty. Po prostu przybysze z Polski sobie ukuli taka deklinację.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk