Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kamień na sopockim hipodromie
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 20, 2004 9:36 pm   Kamień na sopockim hipodromie

Ktoś dał mi cynk, że na sopockim hipodromie znajduje sie kamień z niemieckimi napisami. Ponoć nazwisko Puttkamer się tam pojawia...
Słyszeliście o nim? Macie za zdjęciu?
Jak tylko będe mógł, pójdę go poszukać.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 21, 2004 6:00 pm   

Byłem, znalazłem, Puttkamer jak najbardziej. Z przeczytaniem całości mam pewne problemy, napiszę po szerszych konsultacjach.
Data 19 juli 1903, ponoć graf spadł z konia i zszedł z tego świata.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Kwi 21, 2004 7:16 pm   

To tam co kawałek powinien stać kamień z napisem "Jan Meyer" bo wprawdzie nie zszedłem, ale nie raz było blisko...
 
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sro Kwi 21, 2004 7:54 pm   

Cytat:
napiszę po szerszych konsultacjach.

Mikołaju, mamy już pewne doświadczenie w odczytywaniu napisów, he, he.. :wink:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 21, 2004 8:10 pm   

Cytat:
Mikołaju, mamy już pewne doświadczenie w odczytywaniu napisów, he, he

No właśnie brakowało mi wsparcia i jakiegoś zaawansowanego technicznie sprzętu w postaci kredy.
Słuchajcie, trzeba by się tam wybrać, bo są ludzie (Krzysztof i zaprzyjaźniony z nim kamieniarz), którzy chcą ten napis odtworzyć (pogłębić litery), chcą jednak być pewni każdej litery.
Mam nadzieję, że Krzysztof się tu wkrótce pojawi i oprócz historii kamienia opowie historię hipodromu.

Aha, Puttkamer był na pewno von i Gustav.

Jedyna informacja u jakimś Gustavie von Puttkamerze jest tutaj. Miał on w 1858 roku kupić od radcy prawnego Schulte majątek Jeseritz (Jezierzyce) położony w okolicach Słupska. Miał syna Georga, który w 1878 r odkupił od ojca Jeseritz.

Tutaj trochę informacji o innych majatkach Puttkamerów na Pomorzu
Strona dworku-pensjonatu, w którym miała urzodzić się żona Bismarcka, Joanna Puttkamer.
No i trzeba na koniec dodać, że nazwisko Puttkamer pochodzi od słowa podkomorzy.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 21, 2004 10:34 pm   

I jeszcze lekcja patriotyzmu z ust samego wodza.
Wrzucam to tylko na chwilę, żeby nie zaśmiecać forum polityką.
Najlepiej to czytać idąc sladem nazwiska Puttkamer (z paska wybierzcie: edycja-znajdź na tej stronie-wpiszcie "puttkamer"), oto sama śmietanka:

Serwuje się nam ostatnio z Zachodu koncepcję tzw. euroregionów, z Pomeranią i Karpatami na początek. Otóż jestem tej koncepcji zdecydowanie i programowo przeciwny. Chodzi tu o zamazanie granic, państwowości i tożsamości polskiej. Pomerania ma służyć m.in. powrotowi Niemców na Ziemie Zachodnie i Północne. Nie pozwoliliśmy, jako ruch "Samoobrony", na to w Główczycach baronowi Puttkamerowi. Nie pozwolimy także pomorskiemu euroregionowi likwidować polską obecność na ziemiach piastowskich. A wpłynęło ostatnio od Niemców wiele podań o wykup po 1000 hektarów lasów, czy gruntów na Pomorzu rzekomo na "tereny łowieckie".

Po pierwsze, o to, by usunąć z pola widzenia potencjalnego polskiego rolnika czy właściciela ziemskiego i umożliwić w przyszłości potajemne, czy półjawne wykupywanie tej ziemi przez obcych obszarników. Że nie jest to czcza groźba, dowodzi przykład PGR Główczyce, gdzie junkier niemiecki, baron von Puttkamer, o mało co, przez podstawione osoby, nie wykupił liczącego aż kilka tysięcy ha majątku ziemskiego.

Ludzie w rodzaju Lewandowskiego czy przedtem Balcerowicza wolą oddawać polskie zakłady kluczowego przemysłu obcym grabieżcom, sprzedawać ziemię różnym baronom Puttkamerom, zadłużać gospodarstwa chłopskie i oddawać je komornikom "pod młotek", niż odbudowywać kapitał narodowy, zwracać ziemię leżącą odłogiem byłym właścicielom - Polakom, czy wspierać wieś i chronić ją przed wyzyskiem zewnętrznym. Nie czynią tego wszystkiego, bo zmierzają do rozmycia polskiej tożsamości narodowej, pozbawienia społeczeństwa rodzimych sił mogących je wzmocnić i uwłasnowolnić.

Gerhard von Puttkamer, niemiecki baron, potomek liczącej się junkierskiej rodziny, zapragnął nabyć majątek, który należał do niego przed 1945 rokiem. Nieruchomość składała się z kilku pałaców z parkami, gorzelni, suszarni, mieszalni pasz, łąk, budynków i kilku tysięcy hektarów ziemi. Wszystko to należało do niedawna do jednego z najlepszych PGR-ów województwa słupskiego. (...) Gdy się o tym wszystkim dowiedziałem, postanowiłem bezzwłocznie działać. W dniu ogłoszenia przetargu, 15 marca 1993 r. zjawiłem się w słupskim lokalu Agencji Własności Rolnych Skarbu Państwa z gronem kolegów z "Samoobrony". Byli wśród nich przedstawiciele głodujących słupskich bezrobotnych, którzy także protestowali przeciwko oddawaniu majątku w Główczycach Niemcowi. Bez szarpaniny, grzecznie, ale stanowczo, wyprowadziliśmy oferentów z sali. Nie dopuściliśmy nawet do otwarcia kopert. Tym samym przetarg został oficjalnie przerwany. O zajściu poinformowano natychmiast telefonicznie prezesa Agencji, Adama Tańskiego, w Warszawie. Obecni w budynku Uczni funkcjonariusze UOP nie interweniowali. Nazwali mnie wtedy pseudonimem "Niedźwiedź".
- Co będzie dalej w Główczycach?
- Niemca nie wpuścimy!
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Czw Kwi 22, 2004 6:56 am   

Mikołaju, ja mam do Ciebie porśbę:
ponieważ tyle znalazłeś o Puttkamerach, to może i o Marwitzach też się uda :wink:
niestety nie znam niemeickiego, i na dodatek nie wiem gdzie szukać.
A w Pelplinie tych Marwitzów leży paru na cmentarzu.
Znalazłam jedynie Georga, ale ten akuratmnei nie interesuje :wink:
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Kwi 22, 2004 8:16 am   

Puttkamerów (von Puttkamerów) było całe mnóstwo na Pomorzu w ciągu ostatnich 700 lat - pochodzą podobno od wojewody Święcy, tego co to pożarł się z Władysławem Łokietkiem i sprowadził na Gdańsk Brandenburczyków.

A czy mi się nie wydaje, że Mickiewiczowa Maryla (Wereszczakówna) też się wydała za jakiegoś Puttkamera?
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Czw Kwi 22, 2004 9:14 am   

Cytat:
Tutaj trochę informacji o innych majatkach Puttkamerów na Pomorzu

Chyba Mikołaju podrzuciłeś mi temat na wakacyjne wędrowanie. :lol:
Bo ostatnio, właśnie w tamtych okolicach spędzam urlopy. :D
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Kwi 22, 2004 4:00 pm   

Puttkamer po prostu przeczekał spokojnie wieszcza a potem się z Marylą ożenił.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Kwi 22, 2004 4:16 pm   

I jeszcze coś - błąkajac się po hipodromie (kilka hektarów to to ma) trafiłem na stary, typowo sopocki hydrant, pomalowany na czerwono.
Jutro postaram się zrobić zdjęcia.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Kwi 22, 2004 5:33 pm   

Grün napisał/a:
Puttkamer po prostu przeczekał spokojnie wieszcza a potem się z Marylą ożenił.


Nie całkiem... wieszcz wciąż jeszcze kusił Marylę, gdy ona już dawno była mężatką :D a potem biografowie musieli dokonywac manipulacji i pisać o Maryli Wereszczakównie, bo nie wypadało by narodowy poeta żywił takie uczucia do cudzej żony ;)
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Kwi 23, 2004 9:32 pm   

Są zdjęcia. Treść w części nadal nieodgadniona:

Hier/brarh ein Reiterherz /Gustav v. Puttkamer/19 Juli 1903
Macie jakis pomysł co zrobić z tym brarh ?
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Kwi 23, 2004 9:38 pm   

i współczesny Reiter
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Kwi 23, 2004 10:15 pm   

Tam jest moim zdaniem "brach" - złamał...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk