Na palcach jednej ręki da się policzyć kościoły na Żuławach, w jakich po przejściu Sowietów a potem rodzimych szabrowników, zachowało się wyposażenie. Lubię to miejsce. Za dnia można je zwiedzać, można i nocą. Bardzo inaczej wygląda. 13 maja, Noc Muzeów.
Cerkiew Św. Mikołaja w Cyganku napisał/a:
Noc Muzeów jest wyjątkową okazją do poznania wyjątkowych miejsc, które są tuż obok nas. W tym roku zapraszamy Was serdecznie do odwiedzenia naszej zabytkowej XIV-ej świątyni p.w. Św Mikołaja w Żelichowie/Cyganku.
W tegorocznej edycji Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla odwiedzających szczególne wydarzenie, które pokarze nie tylko piękno zabytku, ale również opowie o SĄSIADACH, którzy mieszkają na Żuławach od 75-ciu lat. Właśnie w 2023 roku mija 75-ć lat od pierwszego nabożeństwa w tradycji bizantyjskiej, które odprawił ks. Mitrat Bazyli Hrynyk, pierwszy proboszcz dla grekokatolików po wojnie, jak również pierwszy proboszcz powojenny dla mieszkańców Wiercin nad Nogatem.
PRZESTRZEŃ MODLITWY rozpocznie się o godzinie 21:45 w naszej świątyni. Od tej godziny świątynia będzie otwarta dla zwiedzających.
O godzinie 22:00 - O świątyni z XIV-ego wieku opowie ks. Paweł Potoczny - proboszcz parafii greckokatolickiej.
Godz. 22:15 - Modlitwa Jezusowa inaczej modlitwa serca. Krótkie nabożeństwo śpiewane, modlitwa praktykowana na wschodzie przez ojców pustyni.
22:30 - Bogurodzice i Matkę Światła w pieśniach wychwalajmy - śpiewy hymnów bizantyjskich ku czci Bogurodzicy w wykonaniu Anny Potocznej - regentki i diaczyni (psalmistki) parafialnej z Cerkwii św. Mikołaja w Żelichowie/Cyganku.
Zapraszamy do naszej jedynej bizantyjskiej Przestrzeni Modlitwy na Żuławach.
Do Cyganka wróciły po konserwacji dwa obrazy z parapetu empory – Boże Narodzenie i Pokłon Trzech Króli. Olej na desce. Prace realizowała osoba spoglądająca na nie z góry, finansował Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Parafia. Jak widać na zdjęciach, stan wyjściowy był tragiczny. Efekt prac oceńcie sami.
A tak w ogóle, dużo się w Cyganku dzieje w tym roku. Jak wyżej, zadziała się konserwacja fragmentu empory w oczekiwaniu na decyzje PWKZ co do dalszych jej losów. Trwa konserwacja profilaktyczna ambony, konserwacja części ściany wschodniej i rekonstrukcja wieży. Coś tam jeszcze dzieje się, ale w to się nie mieszam decyzją czynników wyższych. Na bogato jest.
Anioły pruskie, pruskie anioły. Pląsające, z wystroju barokowej ambony, podtapiane w jakimś toksycznym świństwie. A tak poważnie - tak się walczy z robactwem toczącym starożytne figurki. Aniołka podtapiamy w wiaderku tak długo, jak długo wypuszcza bąbelki powietrza i jeszcze trochę. Potem wietrzymy trzy, cztery miesiące i gotowe. Żaden robal tego nie przeżyje.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum