Wysłany: Sro Sie 30, 2023 11:52 pm Zabytki rejestrowe Powiatu Nowodworskiego
Stegna ul. Gdańska 1
Plebania – budynek wzniesiony w 1 połowie XIX w. ,ustawiony kalenicowo w stosunku do ulicy. Drewniany, otynkowany, założony na planie prostokąta, jednokondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem, podpiwniczony. Wysoki, dwuspadowy dach pokryty holenderką,. Ściany wzdłużne zwieńczone profilowanymi gzymsami. Okna wysokie, prostokątne, dwuskrzydłowe, sześciopolowe, ujęte ozdobnymi, profilowanymi, współczesnymi obramieniami. Na osi elewacji północnej późniejszy przedsionek, przekryty dachem dwuspadowym. Wewnątrz drzwi główne do budynku o klasycystycznym wystroju. Zachowany oryginalny wystrój wnętrza z wyjątkiem czarnej kuchni. Budynek oblepiony styropianem. Ciągnie wodę jak gąbka.
Stegna ul. Gdańska 20
Kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1681-1683, orientowany, założony na planie wydłużonego prostokąta, salowy, zamknięty trójbocznie, od północy zakrystia (późniejsza, zapewne z XVIII w.), od południa kruchta, od zachodu dostawiona wieża. Prezbiterium ceglane, nawa, kruchta południowa i wieża w konstrukcji ryglowej, wypełnionej cegłą licówką. Zakrystia ceglana, otynkowana. Dachy korpusu głównego, zakrystii i kruchty południowej kryte dachówką holenderką, hełm wieży – blachą. Wnętrze kryte stropem zwierciadlanym, z desek oklejonych płótnem, polichromowanym. Nad kruchtą południową mała empora. Wnętrze w przyzwoitym stanie. Sukcesywnie prowadzone prace konserwatorskie. Okna wymienione, ściana południowa po remoncie. Finansowało oczywiście Województwo Pomorskie. Wewnątrz sporo złomu z różnych czasów.
Stegna – Cisewo 6
Zagroda zbudowana w 1801 r. Składa się z budynku mieszkalnego i połączonego z nim skrzydła gospodarczego (obory i stodoły) ustawionych w jednym rzędzie, pod wspólnym dwuspadowym dachem, krytym trzciną. Dom przebudowany częściowo w połowie XIX w., remontowany po 1945 r. Drewniany, odeskowany, prostokątny w planie, podpiwniczony od strony północnej. Ściany wzdłużne północna i południowa zwieńczone, drewnianym, profilowanym gzymsem, podtrzymywanym przez drewniane, dekoracyjne konsole – ostatki belek stropowych, wypuszczonych przed lico ściany. Otwory okienne prostokątne, okna dwuskrzydłowe, sześciopolowe, w opaskach, od podwórza ze starymi, płycinowymi okiennicami. Naroża domu ujęte drewnianymi boniami. Od frontu, w głównym wejściu do budynku – w szerokim, gładkim obramieniu osadzone bogate, klasycystyczne dwudzielne drzwi „połówkowe”, ozdobione żłobkowanymi płycinami, motywem meandra i palmet, ze starymi okuciami. W nadprożu wyryty napis „ANNO 1801” i stylizowany, nieczytelny monogram. Szczyt wschodni przebudowany ok. poł. XIX w. – drewniany, odeskowany w układzie pionowym, listwowy, z dekoracyjnym, ażurowym zwieńczeniem, mieści dwa prostokątne, sześciopolowe okna flankowane przez dwa małe okienka w formie ćwierćkoli. Dolne krawędzie desek szczytu ozdobione fryzem ząbkowym. Pierwotny układ wnętrza zachowany bez zmian, z podwójną sienią i czarną kuchnią z kominem. Wszystkie pomieszczenia pokryte drewnianym, belkowym stropem z pocz. XIX w., z sieni do kuchni – okno o łukowatym, barokowym profilu. W izbach mieszkalnych i sieni zespół podwójnych dwuskrzydłowych drzwi płycinowych. Z sieni przejście do obory.
Budynek przeszedł remont kapitalny w ostatnich latach.
Jantar ul. Rybacka 54, gm. Stegna.
Chata rybacka z poł. XIX w. Budynek drewniany, reprezentujący typ chaty rybackiej. Wzniesiony jest z bali drewnianych w konstrukcji wieńcowo-zrębowej, na podmurówce ceglanej, pokryty dwuspadowym dachem trzcinowym. Zbudowany na planie prostokąta, składa się z części mieszkalnej, oddzielonej ścianą szczytową od części inwentarskiej i pomieszczenia na łódź. We wnętrzu zachowany komin komorowy, zachowana oryginalna stolarka drzwiowa z k. XIX w. Stolarka okienna PCV. Konstrukcja dachu po remoncie, wymienione pokrycie trzcinowe.
Mikoszewo ul. Gdańska 17, gm. Stegna.
Karczma z 1 ćw. XX w., drewniana w konstrukcji wieńcowo-zrębowej, wzniesiony na planie prostokąta, usytuowany kalenicowo wzdłuż ulicy, jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem, przekryty dachem dwuspadowym, w elewacji frontowej ryzalit, przekryty dachem dwuspadowym. Od wschodu dobudowana weranda, od południa niewielki taras przed wejściem gospodarczym. Układ wnętrza symetryczny, dwutraktowy, wejście główne od północy, od południa – gospodarcze z niewielką sienią. Elewacje deskowane w układzie poziomym, górna partia ryzalitu w układzie pionowym, okna ujęte listwowymi opaskami.
Mikoszewo ul. Gdańska 47, gm. Stegna.
Teren cmentarza ewangelickiego ob. rzymskokatolickiego z dzwonnicą i starodrzewem z kon. XVIII w., 1910 r., po 1979 r. Cmentarz w Mikoszewie związany był przypuszczalnie z istniejącym tu pierwotnie kościołem, który wzmiankowany był już w poł. XIV w. Najwcześniejsza wzmianka o samym cmentarzu pochodzi z 1799 r. Dzwonnica powstała najprawdopodobniej pod koniec XIX w. W jej wnętrzu zachował się katafalk z inskrypcją, dzwon „Gustaw” z 1899 r. oraz Simon z 1901 r. Zachowany starodrzew pochodzi z końca XIX w. Dzwonnica jest wolnostojąca, w formie dwukondygnacyjnej, drewnianej wieży o konstrukcji słupowej, odeskowanej w układzie pionowym. Pierwsza kondygnacja szersza, nakryta daszkami pulpitowymi, druga węższa z dachem dwuspadowym, krytym blachą. Założona na rzucie kwadratu z przelotowymi wrotami. Z dawnej kompozycji cmentarza przetrwała główna aleja oraz obsadzenia graniczne. Zachowane elementy nagrobków zgromadzono w upiornie ciasnym lapidarium. Dzwonnica po kapitalnym remoncie.
Mikoszewo ul. Gdańska 55, gm. Stegna.
Dom podcieniowy, z przełomu XVIII/XIX w., założony na planie prostokąta, drewniany, na kamienno-ceglanej podmurówce, jednokondygnacyjny, z użytkowym, dwukondygnacyjnym poddaszem, podpiwniczony, kryty dwuspadowym dachem (dachówka holenderka). Podcień w elewacji frontowej ustawiony osiowo, w konstrukcji zrębowej, na sześciu słupach. Szczyty ścian bocznych drewniane, odeskowane, listwowane, u dołu końcówki belek opracowane snycersko. Wszystkie elewacje zwieńczone profilowanym gzymsem, naroża budynku obłożone pseudo boniowaniem. Okna dwuskrzydłowe, 8-polowe, w profilowanych opaskach. Drzwi główne płycinowe. Budynek, jak widać, po generalnym remoncie.
Mikoszewo ul. Gdańska 68, gm. Stegna.
Dom podcieniowy z ok. poł. XIX w. z drewnianym gankiem podcieniowym od frontu. Usytuowany jest po północnej stronie głównej ulicy wsi, zwrócony elewacją frontową na południe, założony na rzucie prostokąta z dostawionym od południa podcieniem czterosłupowym. Pokryty dachem dwuspadowym, na podcieniu dach prostopadły do kalenicy, pokrycie ceramiczne dachówką holenderką w jednej części, w drugiej wynalazkiem betonowym. Wnętrza dwutraktowe, przebudowane. Elewacje budynku bogato dekorowane elementami snycerskimi: gzymsami podokapowymi, dekoracyjnie wycinanymi zakończeniami desek szczytów, zakończeniami belek stropowych pod okapem, listwami biegnącymi na krawędzi szczytów, dekoracyjnie opracowanymi kolumnami podcienia z głowicami kostkowymi. Okna ujęte dekoracyjnymi obramieniami wycinanymi z desek; w podcieniu okna sześciokwaterowe pierwotnie, w szczytach okna półkoliste z promienistymi szczeblinami. Zachowana też częściowo stolarka drzwiowa i okienna z końca XIX w.
Złożyłem podanie o wydłużenie doby. Odwalone.
Do rzeczy. Przemysław 1, gm. Stegna.
Dom drewniany w układzie wzdłużnym z budynkiem gospodarczo-inwentarskim. Zbudowany w 1844 r., częściowo (od zach.) przebudowany w XX w. Drewniany, w konstrukcji zrębowej, na kamienno ceglanej podmurówce, odeskowany, założony na planie regularnego prostokąta, parterowy, częściowo podpiwniczony. Kryty wysokim, dwuspadowym dachem (eternit), z łukową lukarną od frontu (obecnie częściowo zakrytą eternitem). Pod okapem ścian wzdłużnych profilowany gzyms, naroża budynku opilastrowane. Szczyt elewacji bocznej (zachodniej) odeskowany. Od strony elewacji południowej dobudowany współczesny murowany ganek, kryty dachem dwuspadowym. Stolarka okienna i drzwiowa współczesna o niezachowanym historycznym wyglądzie. Właściciele sympatyczni. Zachodźcie.
Przemysław 4, gm. Stegna.
Dom podcieniowy z 1789 r., drewniany, konstrukcji zrębowej, na planie prostokąta, z podcieniem ryglowym, wypełnionym cegłą holenderką. Układ rygli podcienia o przecinających się łukach odcinkowych. Dachy dwuspadowe, kryte holenderką i karpiówką. Zachowany zabytkowy układ wnętrza. W dużej izbie zespół drzwi w późnobarokowym obramieniu, w sieni gospodarczej drzwi z płycinami barokowym i malowanym ornamentem rokokowym. W nadprożu wejścia głównego data „MDCCLXXXIX” i nieczytelny monogram.
Budynek jak widać, po kapitalnym remoncie. Co tu robią panoramiczne okna, wie tylko właściciel i ten co na to pozwolił. Podobny numer w Cisewie. Właściciel ten sam. Prawdopodobnie. Ostrożnie. To Gargamel jest jakiś.
Przemysław 63, gm. Stegna
Dom z dawną gospodą z pocz. XX w., usytuowany pomiędzy drogą a wałem rzecznym, na terenie depresyjnym. Wzniesiony z cegły licówki, z tynkowanymi detalami architektonicznymi. Założony na rzucie prostokąta z nieznacznie wysuniętym ryzalitem od strony zachodniej. Przekryty dachem dwuspadowym (dachówka zakładkowa). Bryła główna jednokondygnacyjna, z poddaszem użytkowym, ryzalit dwukondygnacyjny, z poddaszem. Otwory okienne i drzwiowe zwieńczone łukiem odcinkowym. Stolarka okienna drewniana, skrzynkowa , z bogato zdobionymi słupkami. Drzwi główne drewniane, półtoraskrzydłowe, płycinowe, z przeszklonym nadświetlem. Wewnątrz całkiem ładny piec, ograbiony z elementów żeliwnych.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum