Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Cafe Königshöhe
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Gru 04, 2011 6:21 pm   

Mnie wydaje się że pozostałościami - budynkami zaplecza Cafe mogą być te dwa budynki zza akademika - jeden do rozbiórki, drugi dziwnie pobrzebudowywany, ale widac w nim czerwone cegły (zdjęcia robiłem w maju 2006 :) )

DSC02366 - Kopia (Custom) b (Custom).jpg
Plik ściągnięto 12090 raz(y) 56,91 KB

DSC02363 - Kopia rc (Custom).jpg
Plik ściągnięto 12090 raz(y) 56,71 KB

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Gru 05, 2011 9:11 pm   

:juhu:
współczesny widok: http://g.co/maps/b3fq2



cafe_koenigshohe_700.jpg
Plik ściągnięto 12036 raz(y) 142,58 KB

 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Wto Gru 06, 2011 2:25 am   

Hmmm - Mikołaj roztrzaskał zagadkę. :== Zmylił mnie widok z wnętrza Cafe na pocztówce. Wygląda jakby budynek stał dużo wyżej. Ponownie się zastanawiając ustaliłem, że przewyższenie Cafe w stos. do najniżej położonych budynków politechniki to 40 m. Wystarczająco by roztaczał się taki widok. Budynki pokazane na foto powyżej (stan z roku 2006) pokazują dokładną lokalizację Cafe.
Trzeba jednak zauważyć, że oś istniejącego domku o proporcjach zbliżonych do tych, jakie miała Cafe (pierwsze z dwóch zdjęć 2006) nie pokrywa się z osiami widokowymi z pocztówek. Pod domkiem widać coś co wygląda na stary garaż i murki. Bardzo stare podmurówki. To właśnie była podstawa na której stało Cafe. W takim układzie osie się zgadzają :hihi: Przed nim w poprzek - zapewne wsparta na pionowych słupkach - kantówkach (spadek terenu przed budynkiem) stała weranda. "Garaż" pod nią znajdował się pod werandą i był pewnie magazynkiem. Z satelity wyraźnie widać zarys dawnego fundamentu ceglanego budynku. Dziś istniejące budynki stoją dokładnie w miejscu ogródka restauracyjnego z widokówek.

Spacerowałem tam ostatnio... Straszny żal gdy patrzy się na rozpadający Dwór "Studzienka" :cry:

Jeszcze raz :== dla Mikołaja
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Gru 06, 2011 11:49 am   

Mikołaj napisał/a:
cafe_koenigshohe_700.jpg

Kawiarnia jest tu zaznaczona, ale ta mapa w tym rejonie nie jest za dokładna.
Lokalizacja Cmentarza Żydowskiego jest wręcz fałszywa. :<>
 
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Wto Gru 06, 2011 2:43 pm   

Ciężka sprawa Krzysztofie. Dla mnie Cafe na widokówkach stoi dużo wyżej niż "aktualnie przyjęta" lokalizacja. A cmentarz faktycznie jest na mapie błędnie oznaczony. Nie ma mowy by przy tej lokalizacji roztaczał się taki widok jak na pierwszej z prezentowanych pocztówek. Widok w stronę morza i osi ul. Do studzienki zasłaniałoby wzniesienie za najwyższym akademikiem. Te po którym prowadzą cmentarne schody. Zabudowania zidentyfikowane na mapie Mikołaja z perspektywy kogoś stojącego na werandzie Cafe znajdowały by się gdzieś w dole wyglądając przez okno na krótszym boku werandy.

Byłem tam w niedzielę i na terenie cmentarz wciąż leżą fragmenty macew. Jeśli te ze schodów hańby (a pochodzące z tego cmentarza) zostały przeniesione i są przechowywane w godnych warunkach to z pozostałościami walającymi się po lesie powinno zrobić się to samo.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Gru 07, 2011 11:41 am   

Fuzzy napisał/a:
Dla mnie Cafe na widokówkach stoi dużo wyżej niż "aktualnie przyjęta" lokalizacja.

I słusznie :biedactwo:
Zwróciłem uwagę na widoczne na widokówce niezbyt odległe korony drzew, na drugim planie, poniżej komina i sylwetki politechniki. To nie może być widok ze wzgórza nad domami akademikami. Z tego miejsca żadne korony drzew na drugim planie nie byłyby widoczne.
To musi być widok z Oberhofu. Patrząc z tego wzniesienia (z miejsca gdzie w sobotę wydłubywaliśmy cegły) w stronę politechniki na drugim planie jest to, kilkanaście metrów niższe wzniesienie. W sam raz tyle, aby korony drzew na nim nie zasłaniały widoku, a były widoczne.
Na mapie z lat 30 zaznaczony jest nawet ogródek kawiarniany.

kawiarnia6.jpg
Plik ściągnięto 11914 raz(y) 109,1 KB

koenigshoehe.2.jpg
Plik ściągnięto 11917 raz(y) 100,77 KB

kawiarnia5.jpg
Plik ściągnięto 11918 raz(y) 117,88 KB

 
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Sro Gru 21, 2011 3:09 am   

Jako nie znający niemieckiego, za pomocą translatora udało mi się wyłuskać zaledwie dwie informacje z wątku do którego link zamieszczam na końcu postu.

1. Właścicielką Cafe była: Amanda Hinz
2. Adres Cafe: Heiligenbrunn 11

Proszę niemieckojęzycznych forumowiczów o wyłuskanie pozostałych, być może ważkich dla wątku informacji.

Może uda wam się na niemieckim forum nawiązać kontakt z potomkami właścicielki i wydobyć skany zdjęć, widokówek, dokumentów o których wspomina, że są w jej posiadaniu ;)

http://forum.danzig.de/sh...6nigsh%F6he#top
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 9:04 pm   

Sabaoth napisał/a:
postanowiłem udostępnić wszystkim tą pocztówkę w wersji czarno-białej w wysokiej rozdzielczości.

Pocztówka piękna, ale Cafe Königshöhe to ja tam nie widzę. Widać szczyt Königshöhe, widać wierzchołki drzew Oberhofu. Według mnie kawiarnia powinna być gdzieś w lewo od Oberhofu (las podkolorowany na zielono), ale :???:

Ślimak.jpg
Plik ściągnięto 11479 raz(y) 49,98 KB

 
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Sro Sty 25, 2012 4:57 am   

Byłem dwa tygodnie temu na spacerze w okolicy. Cała sprawa nie daje mi spokoju... Znalazłem coś interesującego. Wchodząc na schody do lasu od strony akademików i Dworu Studzienka (teren dawnego cmentarza) za najwyższym akademikiem, za ustawioną tam armata, może z 50 m są w lesie resztki ruin, czerwona cegła i spłaszczony kawałek terenu. Pomiędzy wysokim akademikiem a schodami cmentarza. Zarys wzgórz w tle z grubsza pasowałby do widokówki. Nie mam jednak pewności czy to to właśnie miejsce. Gdyby ktoś z Was przypadkiem tamtędy spacerował, zerknijcie proszę i pomóżcie zweryfikować. Co za cholerna historia! Knajpka duch! :rozpacz:
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Sro Lut 11, 2015 2:52 pm   Kawiarnia "Königshöhe".

Kawiarnia "Königshöhe".

Miro

Cafe Königshöhe.JPG
Plik ściągnięto 10508 raz(y) 71,07 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Sty 12, 2022 10:07 am   

Sporo informacji zebranych przez Tomasza Larczyńskiego:
https://historia.trojmiasto.pl/Zaginiona-kawiarnia-w-zapomnianym-zakatku-Wrzeszcza-n154775.html
Oraz widok na politechnikę z kawiarnianych terenów. (no może trochę bliżej Wrzeszcza)

https://www.facebook.com/...934775646544523

271798063_480800356760964_3102571411691137404_n.jpg
Plik ściągnięto 3906 raz(y) 105,77 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk