Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Rejestrowy zawrót głowy
Autor Wiadomość
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Wrz 08, 2021 9:01 pm   Rejestrowy zawrót głowy

Zakręciłem się i niech mnie kto mądry wyprostuje.
Oprócz zabytków nieruchomych (no, budowli w uproszczeniu) wpisanych solo do różnych rejestrów, są w Gdańsku także całe obszary posiadające taki wpis (zespół poklasztorny w Oliwie, zespół zabudowy Jaśkowej Doliny).
Czy o każdym budynku w takim obszarze należy mówić, że "jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków jako element zespołu" ?
Czy też prawdziwsze jest twierdzenie : "budynek leży w obszarze wpisanym do rejestru, budynek nie jest wpisany do rejestru" (jeżeli nie posiada swojego własnego wpisu).
Wiem, zwykła scholastyka :roll:
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Czw Wrz 09, 2021 2:27 pm   

Obszar wpisany do rejestru podlega takiej samej ochronie, jak obiekt wpisany do tegoż rejestru, co oznacza że wszelkie przedsięwzięcia budowlane w tym obszarze, obok decyzji właściwego organu administracji architektoniczno - budowlanej, wymagają decyzji (decyzyj) urzędu konserwatorskiego.
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Czw Wrz 09, 2021 3:38 pm   

Jasna sprawa, to kumam. Tylko jak się zręcznie wyrazić o konkretnym budynku w takim obszarze - żeby błysnąć erudycją, a i nie skłamać za bardzo?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Wrz 09, 2021 9:37 pm   

Naduś sobie.
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Wrz 10, 2021 9:15 am   

Dzięki Dostojny.
Ustawa nie rozstrzyga jednak tak pokręconych dylematów. Będę więc wycierał sobie gębę wersją "budynek jest wpisany do rejestru jako element zespołu/obszaru". Amen.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Wrz 10, 2021 1:10 pm   

Logika prześwietnego urzędu konserwatorskiego jest chyba taka, że zabytkiem jest zespół urbanistyczny i jeśli występujesz o pozwolenie na prace dotyczące budynku leżącego w tym obszarze, to znaczy że działasz na zabytku. Z tego punktu widzenia stwierdzenie "budynek leży w obszarze wpisanym do rejestru, budynek nie jest wpisany do rejestru" jest wewnętrznie sprzeczne.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Wrz 10, 2021 6:54 pm   

Otóż to właśnie.
Chciałem mieć po prostu takie ładne okrąglutkie zdanie twierdzące, ucinające dyskusję "chłopskich rozumków". Dzięki za wsparcie panowie.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Wrz 10, 2021 10:03 pm   

Dla dobra sprawy dobrze jest przyjąć stwierdzenie Pumeksa. Prześwietny urząd konserwatorski kieruje się własną logiką i ogólnie rzecz biorąc rozumiem i akceptuję wypracowane przez nich standardy. Bywa jednak, że trzeba się postawić ale nie polecam tego nikomu dla idei czy zabawy. Od kilku lat mają bardzo nieprzyjemne narzędzie – mogą nałożyć karę administracyjną w wysokości od 500 – 5000 000 zł za niezgodne z prawem działanie przy zabytku (o ile dobrze pamiętam dolną granicę). Zatem wchodząc w konflikt z WUOZ – tem, warto mieć naprawdę mocne argumenty, czas i dobre rozeznanie w sprawie. Albo trochę kasy na zbyciu. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Wrz 11, 2021 10:26 am   

Wasze Dostojeństwo z grubej rury :) Nikt przy pięciu klepkach na stanie nie idzie na zderzenie z urzędami :)
W tym wątku podniecałem się tylko takimi sofizmatami. Ani rybki, ani akwarium nie są moje, ja tylko o nich wiersze piszę :wena:
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Wrz 11, 2021 11:02 pm   

Czasem nie ma wyjścia. :wink: A przy wątpliwościach jakie nachodzą biednego właściciela, warto zwrócić się do wspomnianego urzędu o interpretację wpisu. Można być mile zaskoczonym. Po latach ustnej interpretacji ustawy, na piśmie dostaje się coś z goła innego. Przećwiczone.
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Nie Lut 27, 2022 4:41 pm   

Do tego, że rejestry zabytków, publikowane przez konserwantów wojewódzkich i rejestry zabytków publikowane przez ministerstwo, są do siebie podobne jak Flip i Flap, przyzwyczajałem się od dziecka. Ostatnimi czasy mam jednak jakieś szczęście do nieznajdowania rejestrowych zabytków - wcale. I odkryłem dla czego. A było tak ...
Idę sobie idę po Młyniskach: Twarda, Swojska, droga na Ostrów - te klimaty. Dwór Młyniska. Paczę w rejestr. Nie ma. Drugi rejestr. Nie ma. Gminna ewidencja? Nie ma. Aż mnie coś tkło i sprawdziłem po numerze wpisu.
Okazuje się że PWKZ nie zna żadnych zabytków w okolicy, NID nie zna zabytków w dzielnicy Młyniska, a Dwór Młyniska jest w dzielnicy Nowy Port, przy ulicy Klinicznej 13. Ten sam adres podaje nasza gminna ewidencja. Nawet jeżeli w momencie wpisu (1973) adresy Klinicznej sięgały do tego miejsca, to zmieniło się to zaraz potem, po wybudowaniu Węzła. Chyba? Jaki adres ma obecnie Dwór Młyniska?
Po wertowaniu tych pedeefów i iksemeli zostaje tytułowy zawrót głowy. I konstatacja, że jak się stoi przd budynkiem, to wcale nie znaczy, że jest on właśnie tam.
Tak na marginesie : dlaczego w gminnej naszej ewidencji nie ma budynków Nowej Kolonii przy Twardej, albo jeszcze starszych Chwaszczyńskiej 7, 9 i 11?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Mar 03, 2022 12:02 pm   

Wiercipietek napisał/a:
Jaki adres ma obecnie Dwór Młyniska?

ul. Swojska 13

Wiercipietek napisał/a:
dlaczego w gminnej naszej ewidencji nie ma budynków Nowej Kolonii przy Twardej, albo jeszcze starszych Chwaszczyńskiej 7, 9 i 11?

Wow, do tej chwili nie miałem pojęcia, że istnieje w Gdańsku ul. Chwaszczyńska.
Gminna ewidencja zabytków, z całym szacunkiem, ma znaczenie li tylko pomocnicze, nie stanowi żadnej formy ochrony. Ważniejsze byłoby sprawdzenie, czy wspomniane przez ciebie budynki są chronione w obowiązującym planie miejscowym.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Czw Mar 03, 2022 3:44 pm   

pumeks napisał/a:
ul. Swojska 13

To było pytanie retoryczne, istotą było drugie dno, czyli dlaczego nawet nasi urzędnicy przez 45 lat nie zmienili adresu zabytku rejestrowego w swoich tabelkach? Mam ich o tym oficjalnie powiadomić, wysłać interpelację jaką?
Ile jeszcze takich zamieszań adresowych jest, skoro już w kilka wpednąłem?

pumeks napisał/a:
Wow, do tej chwili nie miałem pojęcia, że istnieje w Gdańsku ul. Chwaszczyńska.

I jest jak najdalej od Chwaszczyna!
Pomocnicze, czy jakie tam, bardziej wyglada to tak, jakby w te rewiry żaden gdański urzędnik się nie zapuszczał.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Mar 03, 2022 6:54 pm   

Punktowanie Gdańskiego WUOZ po kontroli MKiDN jeszcze wówczas i Urzędu Wojewódzkiego ostatnio, za takie drobiazgi, zakrawa na bezczeszczenie zwłok. :hihi:
Co zaś do gminnych ewidencji, to jest to jednak jakaś forma ochrony. Zanim się zabierzemy do prac trzeba poza papierami ze Starostwa zdobyć opinię WUOZ a w zasadzie zatwierdzenie programu i zakresu prac. Jak zawsze dla jednych drobiazg, dla innych spory problem.
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Czw Mar 03, 2022 7:51 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Punktowanie Gdańskiego WUOZ po kontroli MKiDN

Pardą, nie jestem w temacie.
Zresztą takie babole ma i Flip i Flap.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk