Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kolnik i Ulkowy
Autor Wiadomość
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Pon Lut 23, 2009 10:02 pm   Kolnik i Ulkowy

Zwracam się z prośbą, czy ktoś nie ma przypadkiem zdjęć ze wsi Ulkowy gmina Pszczółki oraz czy nie może udzielić informacji na temat osoby hrabiego Potulickiego i generała Tiedemanna właściciela Rusocina i ich związków ze wsią Ulkowy. W archiwum gdańskim pozostały po nich dokumenty:
Acte die Distribution der von der Dorfschaft Kohling von den Grafen von Potulicki erstrittener 44 Ducaten 1787-1794
Acta des Patrimonial Gerichts zu Kohling der Sachen General - Major von Tiedeman auf Rusocin wider die Erbpachtliche Einsassen wegen Anlegung einer Haakenbude zu Kohling
Acta in Sachen General von Tiedemann gegen die Dorfschaft
Z góry dzięki
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 9:41 pm   

Już wyjaśniłem tu:http://www.starypruszcz.pl/forum/viewtopic.php?t=136&highlight=kolnik
Niemniej zrodziło się kolejne pytanie, a mianowicie dotyczące grobowca rodzinnego w pobliżu Ulków, którego położenie przedstawiam na mapce. Podobny grobowiec istniał w pobliskich Żelisławkach, ale kwestia ta została już wyjaśniona na WFG.

uhlkau.jpg
Plik ściągnięto 12405 raz(y) 70,75 KB

 
 
Ms.Angel 

Dołączyła: 31 Sty 2010
Posty: 1
Wysłany: Nie Sty 31, 2010 3:41 pm   

dandola napisał/a:
Już wyjaśniłem tu:http://www.starypruszcz.pl/forum/viewtopic.php?t=136&highlight=kolnik
Niemniej zrodziło się kolejne pytanie, a mianowicie dotyczące grobowca rodzinnego w pobliżu Ulków, którego położenie przedstawiam na mapce. Podobny grobowiec istniał w pobliskich Żelisławkach, ale kwestia ta została już wyjaśniona na WFG.



Miejsce zaznaczone na mapie to zbocze Wzgórza Nadziei (lub Górki Żydowskiej - dawniej).
Tam znajdował się cmentarz. Pamiętam to miejsce doskonale, wychowałam się w Ulkowych.
Niestety cmentarz został doszczętnie zniszczony i rozgrabiony. Pozostało tam tylko kilka zagubionych nagrobków, na których napisy nawet zatarł czas.
Pamiętam natomiast bardzo dobrze ogromne kamienie nagrobne rodziny Muhl.
3 ogromne czerwonawe głazy na końcu alejki, dwa obok siebie a na nich trzeci do którego przytwierdzona była tablica (mosiężna) z napisem, który doskonale pamiętam ABRAHAM LUDWIG MUHL (pisane przez umlaut).
W latach 80-tych niestety ktoś wpadł na pomysł aby w tym miejscu powstała ferma lisów :( cmetarz został zrównany z ziemią a głazy z grobowca rozwleczone przez traktory :( Nie wiem nawet co się z nimi stało. Tablicę wtedy udało mi się schować.. niestety potem zagineła bezpowrotnie pod zburzonym budynkiem i zapewne wywieziona gdzieś lub zakopana pod ziemią. Ferma tam nigdy nie powstała, cmentarza uratować się już nie dało... ogromna szkoda.
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Nie Sty 31, 2010 4:11 pm   

Skontaktuj się ze mną w tej kwestii pod adresem kartuzjanin@wp.pl . Dzięki z góry.
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Wrz 17, 2011 7:27 pm   

Sprawdziłem i niestety, ale Abraham Ludwig Muhl nie został w Ulkowach pochowany. Jak się okazuje grób rodzinny Muhlów znajdował się w Gdańsku na Salwatorze kwatera nr 107, gdzie go pochowano wraz żoną i synem (ojcem znanego wszystkim Johna). Z pewnością w Ulkowach mogą być pochowani przedstawiciele rodu, ale wywodzący się z sąsiedniego Łaguszewa, gdzie byli obecni jeszcze w latach 30-tych XX wieku. Jedno ze źródeł: http://www.familytreeseek...m=1&uy=&un=&t=1
Może coś ocalało i uda się zrobić zdjęcie grobowca na Salwatorze.
 
 
wojad121

Dołączył: 12 Kwi 2021
Posty: 3
Wysłany: Czw Lip 08, 2021 1:37 pm   

Witajcie,
Mam pytanie odnośnie miejscowości Ulkowy oraz Szwajcarskiego Dworu. W akcie zgonu moich przodków napisano, że akt sporządzono w Ulkowych a zmarli w Szwajcarskim Dworze. Gdzie zatem mogli zostać pochowani?
_________________
Pozdrawiam
Wojtek A
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk