Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
my z Żabianki :)
Autor Wiadomość
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pią Lip 02, 2021 9:18 pm   Pamiętam tego Pana

Radek68 napisał/a:
lupi napisał/a:

Radek68 napisał/a:

Poszukuję wszelkich danych i zdjęć dotyczących zakładu fotograficznego mieszczącego się w bloku przy Pomorskiej 14 c (wejście od strony balkonów).
Zakład nazywał się FOTO JUREK, prowadził go Romuald Jurek. Działał od lat 70. (dokładnie nie wiem, ale od około 1975) do ok. 1987 roku.
Wiem, że właściciel wtedy wyjechał do RFN.
Czy ktoś wie coś więcej, bądź ma jakieś zdjęcia? Ja gdzieś jakieś fotki mam, jak znajdę, to tu zapodam, ale naprawdę nie wiem kiedy wezmę się za ich poszukiwania... ;)


Raz albo dwa razy skorzytsałem z usług tego Pana. Był dość sympatyczny, ale w tym fachu chyba inaczej nie da rady. Mile wspominam te parterowe lokale i przejścia przez klatkę na drugą stronę budynku. Fakt że dziatwa szalała, zwłaszcza kiedy były urządzane podchody


Ja znacznie częściej tam bywałem, głównie po porady odnośnie samodzielnego wywoływania filmów i robienia powiększeń na papierze. Pan fotograf był miły i chętny do udzielania rad. Miło go wspominam.

Odnalazłem w swoich zbiorach jedno zdjęcie. Zrobiłem je w roku 1985 lub 1986, a widać na nim otwarty zakład FOTO JUREK i jego właściciela. :)

Kto pamięta ten zakład? Kto pamięta fotografa?
Kto korzystał?

Pamiętam, Chyba dwa razy zamawiałem u niego zdjęcie do legitymacji. A [poza tym od początku bardzo lubiłem te "przejścia na druga stronę" I okrutnie żałowałem kiedy je poamykali.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pią Lip 02, 2021 9:27 pm   Apropos Dornowskiego... i innych grających big-bit

BillyBoy napisał/a:
jayms napisał/a:
Mówił mi nawet kto mieszkał w nie których z tych domków- a był to dyrektor stoczni Gdańskiej , i któryś z członków znanego zespołu big beatowego(chyba chodziło o Czerwone Gitary,ale sam nie pamiętam tego dokładnie)


Fakt! Na Wejhera mieszkał Bernard Dornowski, gitarzysta Czerwonych Gitar. W temacie okołomuzycznym: w klubie Galeon na Wejhera przez pewien czas (rok 1979) odbywała próby legenda gdańskiego punk rocka - zespół Deadlock. W 1981 r. we Francji wydano ich jedyną płytę (LP "Ambicja" - ostatnio wznowiony w Polsce na CD). Założyciel i gitarzysta Deadlocka mieszkał przy ul. Subisława. Zginął tragicznie 3 lipca 1985r.


W parafii pw Piotra i Pawła w Jelitkowie odbyła się jescza w latach 60-tych msza bitowa. Nie znam składu tego zespołu, ale śp ks Stefan Szymański starał się o dzieic i młodzież. A z młodymi bywało różnie, ale się działo i grało. Potem ucichło nieco bo perkusja faktycznie nie pasowała, ale zespół nadal grał na mszy dla młodzieży.
Ciekawe czy ktoś z was posiada jakieś zdjęcia.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pią Lip 02, 2021 9:31 pm   To chyba juz początek 80-tych?

Radek68 napisał/a:
Wydaje mi się, że tego zdjęcia tu jeszcze nie było:

Często mieliśmy lekcje wf-u na tym placyku.
Pamiętam dzień sportu na zakończenie szkoły. Najlepiej mi biegało na 60 m.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pią Lip 02, 2021 9:34 pm   

seestrasse napisał/a:
Dzięki Lupi za kolejną porcję super informacji :love:

"Starość" nie radość, ale coś tam jeszcze pamiętam. Łatwiej kiedy ktoś publikuje zdjęcia lub opisuje dawno niesłyszane lub nieznane historie.
_________________
........
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Lut 14, 2022 10:44 pm   

z fesja, strona Marcina Falla :D

https://www.facebook.com/...337079661761537

5.jpg
Plik ściągnięto 3769 raz(y) 113,34 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 3769 raz(y) 112,95 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 3769 raz(y) 111,93 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 3769 raz(y) 91,08 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 3769 raz(y) 85,92 KB

 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lut 15, 2022 7:26 pm   

następna porcja zdjęć z Żabianki :==

https://www.facebook.com/...337693748366795
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Sob Sie 12, 2023 11:53 am   

Czy to jeszcze Żabianka? No niby już nie, to Wejhera, ale w 1974 (a to rok tych zdjęć) to właśnie tam była nasza apteka, biblioteka i fryzjer. No i ZURT.
Apteka nadal jest, oczywiście inna, jest też fryzjer i biblioteka. :) Tylko ZURT-u żal.
Zdjęcia z 1974 roku.

Biblioteka 1974.jpg
Plik ściągnięto 669 raz(y) 119,51 KB

Apteka_1974.jpg
Plik ściągnięto 669 raz(y) 114,95 KB

_________________
►►► SONDA - sobota, TVP Historia ◄◄◄
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Sie 17, 2023 9:45 pm   

:== :== :==
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Sob Sty 06, 2024 8:06 pm   

Pozwolę sobie powtórzyć tu pytanie o pana fotografa Romualda JURKA, o którego pytałem już kilka razy, ale (co w sumie rozumiem) nie dostałem żadnej odpowiedzi.
Czy ktoś, ktokolwiek, wie coś o losie pana Romualda? Pytam, bo byłem w latach 80. dość zżyty z Romkiem. Wiem, że ok. 1995 wyjechał do RFN, potem przysłał mi list, że choruje na serce, ale "jest ok" i tyle. Nigdy nic więcej się nie dowiedziałem.
Wiem, że mieszkał na Orłowskiej, a potem na Morenie, że miał syna.
Piszę tu, a nie na facebooku, bo tu post ma szansę "przeżyć" znacznie dłużej.

FotoJurek-Romuald Jurek 120kb cz-b.jpg
Plik ściągnięto 237 raz(y) 115,47 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk