Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
my z Żabianki :)
Autor Wiadomość
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Pią Lip 24, 2020 8:09 pm   

Zdjęcie przedstawia cały Sopot z lotu ptaka Trafiłem to zdjęcie chyba na którymś ze złomowców gdzie przywożą makulaturę Było niestety porwane,ale wyszukałem całości.Tytuł zdjęcia Luftbildplan Zoppot.Pod skalą !:5000 jest napisane 1932-1935 i dalej Ausgefuhrt Aerokartographisches Institut A.G Breslau.Po boku dopisane po wojnie Studium Urbanistyczno -konserwatorskie miasta Sopotu.Etapy przestrzennego rozwoju Sopotu.Archiwalia .Plansza nr 4

IMG_20200724_205114.jpg
Plik ściągnięto 7779 raz(y) 117,52 KB

 
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Pią Lip 24, 2020 8:33 pm   

To zdjęcie dokładne i wyraźne jest na stronie http://www.dawnysopot.pl/mapa/index.php?. Niestety Żabianka jest tam wycięta
 
oliviak 

Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 8
Wysłany: Pon Lis 09, 2020 1:52 pm   Archiwalna audycja o budowie Żabianki

Wczoraj, zupełnie przypadkowo, dowiedziałem się od kolegi z pracy, że prawdopodobnie w poprzedni poniedziałek 26.10 o godzinie 20:30 (ewentualnie 21:30) został nadany archiwalny reportaż, chyba z 1974 roku, z budowy osiedla Żabianka. Pech chciał, że akurat słucham teraz audiobooka i ta audycja mnie ominęła. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak dla mnie, dla mojej rodziny, dla mojej mamy może to być ważna audycja. Od dziecka wspomina się u nas, jak to moja nieżyjąca już dziś babcia, udzieliła krótkiego wywiadu dla radia, które przeprowadzało w właśnie w tamtym okresie rozmowy z nowymi mieszkańcami pierwszego bloku na Żabiance przy ul. Subisława. Moja babcia zamieszkała właśnie wtedy w tym bloku w pierwszej zamieszkanej klatce A. Czy ktoś wie czy można gdzieś odsłuchać tę audycję? Próbowałem ją odnależć na stronie internetowej radia ale akurat tej konkretnej audcyji nie jestem w stanie zlokalizować. Jesy mi ktoś w stanie pomóc?
 
danielewicz 
Briefträger


Dołączył: 01 Lut 2008
Posty: 136
Wysłany: Sob Lis 14, 2020 6:43 pm   

A jakie radio? Gdańsk?
_________________
Freie Stadt Danzig
 
 
oliviak 

Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 8
Wysłany: Pon Lis 16, 2020 8:55 am   

Tak, Radio Gdańsk. Nie napisałem najważniejszego ;)
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pon Sty 04, 2021 10:01 am   

Niezłe, ale szkoda, że taki słaby kontrast. Może gdzieś znajduje się nieco więcej takich zdjęć? Innych rejonów?
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pon Sty 04, 2021 10:14 am   

seestrasse napisał/a:
Dzięki Lupi za kolejną porcję super informacji :love:

Nawiązując do tematu małych sklepików chciałbym dodać że przy ul Helskiej zanim pojawił się pawilon na rogu Wejhera stał kiosk przy Helskiej na rogu Pomorskiej, a może to jednocześnie była wiata przystankowa?. Zadaje się, że kiedyś był tam przystanek tramwajowy, który przesunięto następnie o kilkanaście metrów w kierunku Jelitkowa ( na drugi narożnik.
jak powstał ten siwy pawilon spożywczy na orgu Wejhera ten stary, od paru lat zamknęty został rozebrany.
Nie nalezy zapominać, że sporo ludzi zaopatrywało się i okolicznych rolników. Dla nas najbliżej był ps "Polityk" (róg Orłowskiej i ....ścieżka do Bursztynowej. Pamiętam zarówno tego młodszego jak i starszego. Po latach poznałem wnuczkę tego młodszego.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pon Sty 04, 2021 10:17 am   

Radek68 napisał/a:
Poniżej wklejam porównanie z budowy osiedla (ok. 1973 - 1974 rok) ze stanem obecnym z Google Maps:

Obstawiałbym 1973 :)
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pon Sty 04, 2021 10:21 am   

Radek68 napisał/a:
Poszukuję wszelkich danych i zdjęć dotyczących zakładu fotograficznego mieszczącego się w bloku przy Pomorskiej 14 c (wejście od strony balkonów).
Zakład nazywał się FOTO JUREK, prowadził go Romuald Jurek. Działał od lat 70. (dokładnie nie wiem, ale od około 1975) do ok. 1987 roku.
Wiem, że właściciel wtedy wyjechał do RFN.
Czy ktoś wie coś więcej, bądź ma jakieś zdjęcia? Ja gdzieś jakieś fotki mam, jak znajdę, to tu zapodam, ale naprawdę nie wiem kiedy wezmę się za ich poszukiwania... ;)

Raz albo dwa razy skorzytsałem z usług tego Pana. Był dość sympatyczny, ale w tym fachu chyba inaczej nie da rady. Mile wspominam te parterowe lokale i przejścia przez klatkę na drugą stronę budynku. Fakt że dziatwa szalała, zwłaszcza kiedy były urządzane podchody :)
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pon Sty 04, 2021 11:12 am   

wiesia napisał/a:
miet napisał/a:
wiesia, jakie było nazwisko tej Jadzi?może to moja siostra?!

Przykro mi "miet" Ja nic więcej nie pamiętam.
Może moja mama może rzucić więcej światła ,ale napiszę więcej jak się z nią spotkam.



Gdy oglądam to ostatnie zdjęcia to czuję powiew tamtego czasu. Jak bym tam była. Mogłabym śmiało powiedzieć, że też jeździłam tam na sankach
Tylko dlaczego na bramie był herb gdańska?
Wcześniej "lupi" pisał, że był tam instytut ziemniaka.
Ale chyba budynek był jeszcze starszy, przedwojenny.

Taraz już tam niczego nie ma tylko piwnice spod dworu (bodajże z XVIII w), Tam kiedyś znajdowała się kaplica obecna na jednym z publikowanych tutaj ze zdjęć, a w czasach Fundacji Menadżerów oraz Instytutu Psychologii działała kawiarnia. Tymczasem biznes developerów zwycięża . . .
_________________
........
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Sob Maj 29, 2021 12:34 pm   

Wstawiam dwa skany map wojskowych, które pokazują, jak wyglądały nasze tereny w latach 40. i 50. XX wieku. To dokładne mapy, kiedyś tajne.

Na pierwszym dokładnie widać teren naszego osiedla (wraz z okolicami), na drugim Oliwę z pętlą tramwajową i torami tramwajowymi, które biegną do Sopotu. Odnoga w prawo, to oczywiście Pomorską.

Mapa wojskowa zabianka 120kb.jpg
Tereny Żabianki na mapie z połowy XX wieku
Plik ściągnięto 5858 raz(y) 119,13 KB

Mapa wojskowa oliwa 120kb.jpg
Oliwa i tory na Pomorską i do Sopotu
Plik ściągnięto 5858 raz(y) 119,18 KB

_________________
►►► SONDA - sobota, TVP Historia ◄◄◄
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Sob Maj 29, 2021 3:45 pm   

lupi napisał/a:

Radek68 napisał/a:

Poszukuję wszelkich danych i zdjęć dotyczących zakładu fotograficznego mieszczącego się w bloku przy Pomorskiej 14 c (wejście od strony balkonów).
Zakład nazywał się FOTO JUREK, prowadził go Romuald Jurek. Działał od lat 70. (dokładnie nie wiem, ale od około 1975) do ok. 1987 roku.
Wiem, że właściciel wtedy wyjechał do RFN.
Czy ktoś wie coś więcej, bądź ma jakieś zdjęcia? Ja gdzieś jakieś fotki mam, jak znajdę, to tu zapodam, ale naprawdę nie wiem kiedy wezmę się za ich poszukiwania... ;)


Raz albo dwa razy skorzytsałem z usług tego Pana. Był dość sympatyczny, ale w tym fachu chyba inaczej nie da rady. Mile wspominam te parterowe lokale i przejścia przez klatkę na drugą stronę budynku. Fakt że dziatwa szalała, zwłaszcza kiedy były urządzane podchody


Ja znacznie częściej tam bywałem, głównie po porady odnośnie samodzielnego wywoływania filmów i robienia powiększeń na papierze. Pan fotograf był miły i chętny do udzielania rad. Miło go wspominam.

Odnalazłem w swoich zbiorach jedno zdjęcie. Zrobiłem je w roku 1985 lub 1986, a widać na nim otwarty zakład FOTO JUREK i jego właściciela. :)

Kto pamięta ten zakład? Kto pamięta fotografa?
Kto korzystał?

FotoJurek-Romuald Jurek 120kb cz-b.jpg
Foto Jurek
Plik ściągnięto 5846 raz(y) 115,47 KB

_________________
►►► SONDA - sobota, TVP Historia ◄◄◄
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sob Maj 29, 2021 9:16 pm   

dzięki za mapy!!! :== :== :==
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Sob Cze 19, 2021 1:32 pm   

Wydaje mi się, że tego zdjęcia tu jeszcze nie było:

c3472f446e.jpeg
Plik ściągnięto 4930 raz(y) 34,96 KB

_________________
►►► SONDA - sobota, TVP Historia ◄◄◄
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Lip 02, 2021 7:24 pm   

Raczej było, ale popatrzcie na to - fejs się przydaje :huuurra:

To kilka zdjęć Klein Berlinka z lat 70-tych.

https://www.facebook.com/...945735615466673
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk