Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Bastiony Biskupiej Górki
Autor Wiadomość
fazi 
obserwator


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 327
Wysłany: Pią Maj 14, 2021 9:00 pm   Bastiony Biskupiej Górki

Dobry państwu. Ja z takim zapytaniem się zwracam. Otóz dorwałem gdzieś taką 3D mapę Gdańska, a po przybliżeniu Biskupiej Górki wyszło mi, że tam w lasach znajdują się jakieś bastiony. I o ile dwa - Pośredni i Zbawiciela zlokalizowałem na mapie, to problem mam z tym trzecim umieszczonym w kółku. Gogo mapa pokazuje co prawda w poblizu jakis punkt widokowy Biskupia, ale zdjęć stamtąd żadnych, oprócz jakiegoś małego wejścia w skarpie, a tymczasem ten bastion musi być olbrzymi. Na zbliżeniu widać coś jakby kontury onego.Wie ktoś coś o nim? Da się tam wogóle dojść? Bo na Googlach widać że wewnątrz coś jakby budynki stoją.I drugie pytanie :jak dostać się najłatwiejszą drogą do Pośredniego i Zbawiciela, bo ten w kółku zakładam że jakoś od ul Kolonii Studentów

1.jpg
Plik ściągnięto 4153 raz(y) 65,07 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 4153 raz(y) 69,06 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 4153 raz(y) 97,52 KB

 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Pią Maj 14, 2021 9:42 pm   

Od tramwaju ciśniesz w górę Kolonią Studentów aż do bruku Pohulanki. Wewnątrz bastionu sa jakieś firmy i chyba całokształt jest ogrodzony. Na punkt "widokowy" (tzn punkt jest, widok tylko na asfalt AK) skręcasz ostro w prawo, wyraźną drogą.
Łażenie po chaszczach odradzam, jeżeli już, to obuwie z podeszwą antyprzebiciową i sztylpy - drugiego tak zasyfinego terenu w Gdańsku chyba nie znajdziesz.

1_414a.jpg
Plik ściągnięto 4143 raz(y) 81,6 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pią Maj 14, 2021 9:49 pm   

Odpowiedź na pytanie: co to?
 
fazi 
obserwator


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 327
Wysłany: Sob Maj 15, 2021 7:09 am   

OK dzięki Wiercipiętku , a może znasz jeszcze nazwę tego bastionu?
A pytanie co do dojścia do Pośredniego i Zbawiciela aktualne, bo nie mam pojecia od której strony zaatakować coby się nie przemęczyć włażeniem po górach
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Sob Maj 15, 2021 12:27 pm   

MłodyBocieK napisał/a:
Odpowiedź na pytanie: co to?


luneta Cafarellego.JPG
Plik ściągnięto 4104 raz(y) 101,85 KB

 
fazi 
obserwator


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 327
Wysłany: Sob Maj 15, 2021 2:38 pm   

OOO faktycznie, moje gapiostwo Luneta Cafarellego
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Czw Maj 20, 2021 1:09 pm   

"Kazamaty" (nie wiem jak to fachowo nazwać) Lunety Cafarellego jeszcze istnieją, ale zabudowane są warsztatem wulkanizacji, która tam się znajduje od lat. Mijając wulkanizację w stronę AK, skręca się w lewo na punkt widokowy, obok zachowanego wejścia do mniejszego pomieszczenia pod lunetą. https://biskupiagorka.pl/spojrzenie-na-gdansk-z-lunety-cafarellego/ https://www.gdansk.pl/wia...-gorce,a,114856 Na zdjęciu "lotniczym" w materiałach gdansk.pl powyżej gwiazdki oznaczającej punkt widokowy widać budynek wulkanizacji.
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 263
Wysłany: Czw Maj 20, 2021 1:24 pm   

Do bastionów Zbawiciela i Pośredniego najłatwiej dojść od GOS. Zaparkować pod stadionem, przejść przez stadion i bastion Pośredni jest po jego lewej stronie, a Zbawiciela na wprost. Jest tam ścieżka edukacyjna, choć tablice zdewastowane. Jak i same bastiony. https://www.facebook.com/...172313379584088 https://goo.gl/maps/ZuAZzXKB9vJSSTLx9
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk