Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Garncarska
Autor Wiadomość
Lukasz 

Dołączył: 27 Lis 2020
Posty: 4
Wysłany: Pią Lis 27, 2020 6:12 pm   Garncarska

Witam wszystkich, poszukuje informacji na temat "lokatorów" budynku przy garncarskiej 1-3 (Töpfergasse) najlepiej z lat 1918-1921. Chodzi o zdjęcia choćby fragmentu elewacji, mapy z numeracją. Z moich poszukiwań wynika, że powinien znajdować się tam urząd pracy (arbeitsamt) lub jego filia. Jedyne co znalazłem to zdjęcie Domu Opatów Pelplińskich (https://fotopolska.eu/764820,foto.html) z fragmentem garncarskiej.
Druga kwestia to adres Wały Jagiellońskie 2 (w tym samym okresie). Może orientujecie się, czy Nowy Ratusz znajdował się pod Wały Jagiellońskie 1, zaś będąca obok oficyna pod "2" czy może cały "kompleks" Ratusz+oficyna był pod Wały J. 1-2?

Z góry dziękuję za pomoc
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Lis 27, 2020 7:52 pm   

Służę mapami. Garncarska z wcześniejszego okresu, a kolorowa z 1933 r.

Garncarska.jpg
Plik ściągnięto 3715 raz(y) 114,38 KB

Garncarska2.jpg
Plik ściągnięto 3715 raz(y) 109,38 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 30, 2020 4:59 pm   Re: Garncarska

Lukasz napisał/a:
Druga kwestia to adres Wały Jagiellońskie 2 (w tym samym okresie). Może orientujecie się, czy Nowy Ratusz znajdował się pod Wały Jagiellońskie 1, zaś będąca obok oficyna pod "2" czy może cały "kompleks" Ratusz+oficyna był pod Wały J. 1-2?


Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Wały Jagiellońskie powstały po wojnie z połączenia dwóch odrębnych ulic Elisabethwall i Dominikswall. Zaś dzisiejszy Nowy Ratusz nie był przypisany do żadnej z tych ulic i miał adres Am Generalkommando 1/2 (po wojnie to przez pewien czas był chyba Plac 1 Maja).
Obecnie istnieje tylko adres Wały Jagiellońskie 2/4 (tak zwany "LOT") który z grubsza odpowiada przedwojennemu Dominikswall 6 (hotel Danziger Hof).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Lukasz 

Dołączył: 27 Lis 2020
Posty: 4
Wysłany: Wto Gru 01, 2020 7:01 am   Re: Garncarska

Chodzi mi oczywiście o Elisabethwall 1-2, byłem przekonany, że to lokalizacja Nowego Ratusza. Z tekstu, który znalazłem w sprawozdaniu miasta za okres I Wojny Światowej jest informacja, że interesujący mnie miejski urząd pracy znajdował się przy Elisabethwall 2, a więc właśnie w Nowym Ratuszu, zwłaszcza, że w tekście jest wzmianka o zajęciu przez arbeitsamt pomieszczeń "sztabu generalnego".

tekst.jpg
screen
Plik ściągnięto 3618 raz(y) 96,64 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Gru 01, 2020 10:41 am   Re: Garncarska

Lukasz napisał/a:
Chodzi mi oczywiście o Elisabethwall 1-2, byłem przekonany, że to lokalizacja Nowego Ratusza.

W sumie wychodzi na to, że masz rację. Książka adresowa za 1920 wyliczając adresy przy St. Elisabethwall zaczyna wprawdzie "normalne" adresy dopiero od nr 4, ale pod nr 1/3 odsyła - patrz Am Generalkommando. Czyli ten zespół budynków mógł w tym czasie używać zarówno adresu Am Generalkommando 1/3, jak i St. Elisabethwall 1/3.
Jeśli chodzi o tę ewentualną lokalizację Urzędu Pracy ok. 1918/19, to musiała być epizodyczna, jako że cały kompleks dawnego Generalkommando został w 1920 po wejściu aliantów zajęty na siedzibę ich dowództwa, a po utworzeniu Wolnego Miasta z pewnymi drobnymi perturbacjami ostatecznie przeszedł w użytkowanie przedstawiciela Ligi Narodów.

p0599.jpg
Plik ściągnięto 3609 raz(y) 107,32 KB

p0558.jpg
Plik ściągnięto 3609 raz(y) 76,92 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk