Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Sie 06, 2019 4:16 pm   

Już na blogu do tego doszedłem (ciągle pracuję nad tamtym wpisem). Stał tam budynek Exercierhaus. Kto w czasie II wojny św. tam mieszkał? Władze wojskowe? Czy gdzieś tam była siedziba gdańskiego NSDAP?
 
djjack 
OH z DM


Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 235
Wysłany: Wto Sie 06, 2019 4:27 pm   KFK na Weidengasse 35/38

Galadhorn napisał/a:

(...)
Jeżeli Ernst Tolkien jeszcze w czasie wojny miał warsztat stolarski przy Weidengasse (dziś Łąkowa) nr 35/38, to można wnioskować, że produkował np. kolby do karabinów (bo jest to na terenie Fabryki Karabinów).
(...)


Nazwisko Tolkien pojawia się pierwszy raz przy Weidengasse 35/38 w Księdze Adresowej z 1927 r. (jeżeli dobrze sprawdziłem). A w budynkach tych wówczas już od kilku lat nie funkcjonowała Królewska Fabryka Karabinów. Zatem byłbym ostrożny z tymi kolbami...

P.S. W reklamie Ernst Tolkien ogłaszał się jako stolarz produkujący meble.
_________________
https://www.facebook.com/opowiadaczehistorii
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Sie 06, 2019 7:59 pm   

Dziękuję, djjack! Racja, też widziałem te reklamy. Zastanawia mnie to Poggenpfuhl nr 59, czyli budynki koszarowe (prawdopodobnie Exercierhaus). Co tam się działo podczas II wojny? W samych koszarach Wiebego stacjonował chyba Wehrmacht, prawda?

Czy macie pomysł, jak wydobyć z aresztu śledczego w Gdańsku papiery Ernsta Tolkiena? W Archiwum Państwowym znalazłem tylko i wyłącznie spis więźniów, ale bez szczegółów śledztwa.

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Sie 06, 2019 10:08 pm   

Galadhorn napisał/a:
czyli budynki koszarowe (prawdopodobnie Exercierhaus)

Sprawdziłem na planie z 33. Ten budynek zaznaczony na planie Buhsego w 33 już nie istniał. Tu numerem 59 opisany jest dom bliżej Toruńskiej, obecny nr. 7, który postawiono na dawnym placu Garnizonu.
 
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pią Sie 09, 2019 7:14 am   

Dawałem na fejsbóku, ale się tu powtórzę dla kompletności:
Poggenpfuhl 59 jest pułapką!
:hihi:
Typowe, gdańskie, adresowe czary mary, żeby się wróg w mieście gubił...
59 to nie 59a/b
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Gru 10, 2019 11:09 pm   

Drodzy Koledzy i Koleżanki. Znalazłem jeszcze jedno tolkienowskie miejsce w Gdańsku. To dom, gdzie do 1827 (gdy zmarła na zapalenie płuc) mieszkała Anna Elisabeth Tolkien, wdowa po zmarłym w 1821 antykwariuszu Christianie Tolkienie. Czy znacie może jakieś wyobrażenia tego domu? Chodzi o adres Spendhausische Neugasse (Stare Domki) nr 825 (jako tzw. Servisnummer) = nr 1 na mapie Buhsego. Wdowę Tolkienową pochowano ją na cmentarzu Lazaretu.





A tak poza tym w dziedzinie moich badań jest w 2019 mnóstwo nowych odkryć! Mam nawet haplogrupę Y-DNA Tolkienów (R1a-Z92 > *YP270). Tolkienowie w Prusach okazali się Bałtami, dawnymi Prusami z Natangii (obaliłem własną hipotezę o ich rycerskim pochodzeniu), którzy w XVI wieku otrzymali od Albrechta Hohenzollerna ziemię w Globuhnen na prawie pruskimi i służyli władzy jako sołtysi. Od XVII w. byli mieszczanami-rzemieślnikami w Kreuzburgu, Heiligenbeil w Królewcu i w końcu w Gdańsku.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Gru 11, 2019 10:31 am   

Galadhorn napisał/a:
Drodzy Koledzy i Koleżanki. Znalazłem jeszcze jedno tolkienowskie miejsce w Gdańsku. To dom, gdzie do 1827 (gdy zmarła na zapalenie płuc) mieszkała Anna Elisabeth Tolkien, wdowa po zmarłym w 1821 antykwariuszu Christianie Tolkienie. Czy znacie może jakieś wyobrażenia tego domu? Chodzi o adres Spendhausische Neugasse (Stare Domki) nr 825 (jako tzw. Servisnummer) = nr 1 na mapie Buhsego. Wdowę Tolkienową pochowano ją na cmentarzu Lazaretu.


Stary cmentarz przy lazarecie, używany od średniowiecza gdzieś przy dzisiejszej Dyrekcyjnej, został zamknięty jakoś po awanturach napoleońskich i bodaj w 1819 założono nowy Lazareth Kirchhof w okolicy zburzonego Szpitala św. Aniołów, tak pomiędzy zachowanym budynkiem dworca towarowego Olivaer Tor i pomnikiem-czołgiem przy Al. Zwycięstwa. Czyli pewnie tam spoczywają szczątki Anny Elisabeth, a może też jej męża Christiana?

Jeśli chodzi o dom Stare Domki 1, to budynek zachowany do dziś jest chyba tym samym, który widnieje na planie Buhsego, ale czort wie, kiedy go wybudowano - połowa XIX wieku czy wcześniej? Może da się to ustalić w aktach policji budowlanej, jeśli zachowała się odnośna teczka. Załączam zdjęcie z 2005 roku.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Gru 11, 2019 8:01 pm   

pumeks napisał/a:
Czyli pewnie tam spoczywają szczątki Anny Elisabeth, a może też jej męża Christiana?

Tego Christiana pochowano w 1821 na nowym cmentarzu kościoła Mariackiego. Jego uroczystości pogrzebowe odbyły się właśnie w Mariackim (a jej w Katarzyny). Zaś ojciec Christiana, mistrz kuśnierski Michael Tolkien (i żona Michaela, Euphrosina) spoczywają pod nawą główną kościoła św. Katarzyny.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Lip 10, 2020 6:59 pm   

Witajcie po długim czasie!

Piszę książkę o Tolkienach (od średniowiecza do dziś). Wielki postęp w rozstrzygnięciu, jakie były losy przodków Tolkiena w XV i XVI w. przyniosły moje trzy wizyty w archiwum w Berlinie.

A tymczasem przemyślałem jeszcze raz kwestię domu Tolkienów na Zaroślaku (Petershagen innerhalb des Tores, Letzte Gasse nr 12) i dochodzę do wniosku, że był to dom PARTEROWY z dwoma mieszkaniami i dwojgiem odrębnych drzwi. Tak jak w opisie z księgi gruntowej - znajdziecie go tutaj: https://tolkniety.blogspot.com/2018/10/kolejny-opis-domu-christiana-tolkiena.html

Cytat:
z zapisu wynika, że omawiany dom mieszkalny z podwórzem (Wohnhaus mit Hofraum; znajomy niemieckojęzyczny gdańszczanin napisał mi, że Hofraum to "podwórze, gdzie dzieci sie bawiły, drzewo dla pieca się rąbało itd.") miał ścianę frontową o szerokości 15 stóp (= 4,3 m) oraz ciągnął się wzdłuż na 41 stóp (= prawie 12 m). Miał jedno piętro [był parterowy] i składał się z dwóch mieszkań. Każde z mieszkań składało się z izby i kuchni (Stube mit Küche). Z tym że jedno z mieszkań było wtedy (w 1802 roku) prawie całkiem zniszczone: piec kaflowy (Kachelofen) jest popękany (weggebrochen), komin (Schornstein) uszkodzony, a okno izby wypchnięte (?) na zewnątrz. Mowa jest też o planowanym budynku na podwórzu (i istotnie na planie Buhsego do naszego domu przylega prostopadle inny dom) i o tym, że właściciel wyznaczył odpowiedni teren o długości 110 stóp (= 31,5 m) i szerokości 23 stóp (= 6,6 m), otaczając go z jednej strony nową palisadą (płotem?). Wartość domu w 1802 obliczono na 380 gdańskich guldenów (złotych).

Dołączam grafikę i zdjęcie z tego typu domem: A. grafika Szkotów, B. zdjęcie z Zaroślaka, z ul. Na Stoku

I prośba do Was. Może znacie więcej tego typu domów? One bywały określane "budami", nawet gdy były murowane.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Lip 27, 2020 8:17 am   

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

Dostałem informację, że Christian Tolkien (albo artylerzysta, praprapradziadek J. R. R. Tolkiena), albo jego bratanek, antykwariusz jest opisany w książce A. Hallera "Die Ausformung der Öffentlichkeit in Danzig im 18. Jahrhundert bis zur zweiten Teilung Polens im Jahre 1793", gdzie na stronie 294 znajdziemy notatkę o Christianie Tolkienie (trzeba zwrócić tam uwagę na towarzyszące tekstowi przypisy).

Czy ktoś z Was ma dostęp do tej książki i mógłby dla mnie zrobić fotografię?
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pon Lip 27, 2020 6:20 pm   

Cytat:
Christian Tolkien (albo artylerzysta, praprapradziadek J. R. R. Tolkiena), albo jego bratanek, antykwariusz jest opisany w książce A. Hallera

Patrząc na tematykę
obstawiam sprzedawcę książek :)
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Lip 27, 2020 8:45 pm   

Ciekawe jest jednak to, że sprzedawca książek staje się aktywny na rynku dopiero w 1808, a książka mówi podobno o ogłoszeniach reklamowych do 1793. Ależ bym chciał jakiegoś XVIII wiecznego ogłoszenia na temat fajerwerków Christiana Tolkiena (bo to tylko moja teoria, że w stanie spoczynku ten artylerzysta zajmował się tworzeniem gandalfowych fajerwerków).
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Lip 29, 2020 10:30 pm   

Po dokładnej analizie zapisów z ksiąg gruntowych okazało się, że dom Tolkienów na Peterszawie był murowany, parterowy, o takim układzie jak na załączonym planie. Jego wygląd zrekonstruował dla mnie Jany.

I pytanie, czy znacie z Gdańska podobne domy?
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Sob Sty 22, 2022 4:19 pm   

Fort napisał/a:
To widok ok. roku 1860.

Wprawdzie może nie widać bardzo wiele, ale...



Wpadła mi w łapki reprodukcja fotografii- najpewniej Flottwella- więc spieszę się dzielić.

A do kompletu jeszcze fota z Instytutu Herdera (pewnie tego samego autorstwa)
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Sty 31, 2022 6:40 pm   

Och, wspaniałe zdjęcia! Dziękuję. Prace nad książką o dziejach Tolkienów trwają. Z badaniami jestem w tej chwili w XVI w.

Zrobiliśmy także badania DNA dwóm przedstawicielom rodziny Tolkienów. Wyniki dla mnie były ogromną niespodzianką (i potwierdzają pruskie pochodzenie Tolkienów):

http://tolkniety.blogspot...group-is-r.html
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk