Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pochodzenie nazwy Migowo
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Sie 04, 2007 11:22 pm   Pochodzenie nazwy Migowo

Przeglądając stare mapy natrafiłem na ciekawą i do tego często powtarzającą się nazwę Migowa. Przed wojną Migowo nazywało się Müggau ale na starych mapach pojawiała się mazwa Michau. Czy ktoś wie może skąd wzięła się ta nazwa?

Michau1.jpg
Plik ściągnięto 27582 raz(y) 51,57 KB

Michau2.jpg
Plik ściągnięto 27582 raz(y) 68,16 KB

Michau3.jpg
Plik ściągnięto 27582 raz(y) 74,85 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
marqoz 

Dołączył: 27 Wrz 2006
Posty: 15
Wysłany: Nie Sie 26, 2007 8:20 pm   Re: Pochodzenie nazwy Migowo

Sabaoth napisał/a:
Przeglądając stare mapy natrafiłem na ciekawą i do tego często powtarzającą się nazwę Migowa. Przed wojną Migowo nazywało się Müggau ale na starych mapach pojawiała się mazwa Michau. Czy ktoś wie może skąd wzięła się ta nazwa?


Zebrałem następujące stare nazwy dla Migowa:
Müggau (1874); Michau (1807); Mickau (1780); Mugkow (1437); Emngow (1379)

Wskazują one na to, że jest najprawdopodobniej nazwa pochodząca od nazwy komara w jęz. kaszubskim "mÿga", dolnoniemiecki "Mügge" lub górnoniemieckim "Mücke".

Oboczność g/k w nazwie jest przejawem charakterystycznego dla Pomorza Gdańskiego i okolic Gdańska wahania pomiędzy formami dolnoniemieckimi (związanymi z osadnictwem lubeckim i północnoniemieckim, do XV wieku kancelarii Miasta Gdańska) a górnoniemieckimi (kancelarii krzyżackiej i od XVI wieku kancelarii Miasta Gdańska). Germanizmy w kaszubskim najczęściej nawiązywały do form dolnoniemieckich.

W związku z tym może to być albo nazwa topograficzna - od okolicy pełnej komarów, albo też nazwa dzierżawcza od potencjalnego właściciela tych okolic niestety z żadnego źródła nam nieznanego Mygi (Komara).

Nazwa to nieodosobniona: patrz Müggenthal - dziś wieś Rokitnica. Myga - osada k. Wejherowa.

Marqoz
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 906
Wysłany: Wto Wrz 04, 2007 3:30 am   

Samp w "Mieście magicznych przestrzeni" też wyjaśnia nazwę kaszubskimi komarami :)

A na marginesie tak się zastanawiam czy pobliskie Muggenwinkel to by się bardziej tłumaczyło jako "zakątek przy Migowie" czy "komarzy zakątek"? :P
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Wrz 04, 2007 8:38 am   

A może Komarowo :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 906
Wysłany: Sro Wrz 05, 2007 4:00 am   

Tak się składa że w Komarowie to ja nawet byłem :P ale to jest pod Goleniowem, w Zachodniopomorskiem
(żeby było ciekawiej na przedwojennej mapie nazywa się Karlshof :hihi: )
 
 
Fenix 


Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 161
Wysłany: Sro Wrz 05, 2007 7:21 pm   

Do Pruszcza bliżej,też jest osiedle Komarowo.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8099
Wysłany: Sro Sty 02, 2008 3:53 am   

Cytat:
Nazwa to nieodosobniona: patrz Müggenthal - dziś wieś Rokitnica


muggenthal.jpg
Plik ściągnięto 26994 raz(y) 41,28 KB

 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Sob Sty 05, 2008 2:22 am   

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Nazwa to nieodosobniona: patrz Müggenthal - dziś wieś Rokitnica


Fakt, że sprzedawca tej kartki z allegro opisał ją jako Rokitnica k. Pruszcza, ale to zupełnie inna miejscowość. Niemiecka nazwa Rokitnicy to Müggenhahl. Rokitnica to dziura i nigdy nie było tam żadnej fabryki, w rodzaju tej przedstawionej na widokówce. Był tam natomiast typowo żuławski dom podcieniowy, po którym dzisiaj nie ma śladu.
Widać wyraźnie, że nadawca pocztówki skorygował nieprawidłową nazwę na Müggenhall i jest to wieś Białuń w powiecie Stargard Szczeciński (w tamtym czasie wieś należała do powiatu Szadzko). Wydawca tej pocztówki, gdańszczanin Arthur Rogorsch zasłynął z edycji z wielu widokówek maleńkich wsi i osad z dzisiejszego Pomorza Zachodniego i Środkowego. Pomyłki w rodzaju literówek i przekręconych nazw miejscowości zdarzały się wtedy dość często.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
maisky 

Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Pią Mar 12, 2010 5:38 pm   

Znalezione w sieci na http://ibedeker.pl/spacer...e-morena-zwanym

Stojąc na przystanku w centrum Gdańska, lub we Wrzeszczu, możemy czasem zobaczyć autobus opatrzony napisem "MIGOWO". Dlaczego tak oznaczono autobusy, które jadą na... Morenę?

Morena, Sopot-Wyścigi, Wiszące Ogrody – to wszystko przykłady na to, jak nazwy, które mają kilkusetletnią tradycję, są zatem w pełnym tego słowa znaczeniu zabytkowe, wypierane bywają bardzo skutecznie przez nazwę spółdzielni mieszkaniowej, stacji kolejowej, osiedla. Oczywiście świat wokół nas się zmienia, zmieniają się też nazwy. Nie ma się co obrażać na te zmiany, choć chciałoby się, żeby w tzw. społeczeństwie istniał większy szacunek dla tego co było, a bez czego nie byłoby ani nas, ani tego czy tamtego osiedla.

A zatem Migowo. Najstarsze wiadomości o tej podgdańskiej wsi pochodzą z roku 1379, kiedy to gdański komtur nadał ją niejakiemu Klausowi Kluckowowi. Wielkość gruntów w ramach tego nadania określono wówczas na 20 łanów chełmińskich, czyli około 320 hektarów. W krzyżackim dokumencie wieś nazwano "Emugow". A cóż znaczy nazwa Migowa? To fonetyczna kalka dawnej nazwy "Müggau", oznaczającej tyle co "Komarowo".

Przez następne lata wiodło Migowo spokojny przeważnie żywot wsi, która zmieniała posiadaczy, należąc do Krzyżaków. Ciekawym, aczkolwiek wcale nie rzadko spotykanym szczegółem z dziejów Migowa jest fakt, że oprócz czynszu płaconego w pieniądzu, w ściśle określonej w dokumencie nadającą wieś posiadaczom, wieś zobowiązana była dostarczać również skarbowi krzyżackiemu dwie kury rocznie. Zmianę statusu prawnego przyniósł przywilej elbląski z 1454 r., w którym Kazimierz Jagiellończyk nadawał Gdańskowi liczne wsie, należące dotychczas do Zakonu, w tym również Migowo.

W 1569 r. wraz z Kowalami, Lublewem i Szadółkami wdrożyło Migowo program wspólnego ścigania przestępców, w szczególności złodziei bydła. Jednocześnie przez dziesięciolecia procesowało się z Ujeściskiem o kształt wspólnej granicy. Kiedy spór zażegnano Migowo stało się na początku XVII w. członkiem związku wiejskiego, w którym partnerami były ponadto Ujeścisko i Suchanino, którego celem było, podobnie jak w poprzednim przypadku, wspólne ściganie złodziei, ale również wzajemna pomoc przeciwpożarowa.

Rolniczy charakter wsi doznał częściowej przemiany, kiedy w początkach XVII w. gdański mieszczanin, Henrich Kortzfleisch, założył w Migowie "fabrykę", jak określano przedsiębiorstwo zajmujące się oczyszczaniem wosku, który przybywał do Gdańska Wisłą z Rzeczypospolitej, a po oczyszczeniu w Migowie wysyłany był do Hamburga i Hiszpanii. Produkt migowskiej "fabryki" musiał być przedniej jakości, skoro sama Rada wystawiała mu urzędowe poświadczenie pochodzenia, kiedy był eksportowany w świat.

Spokojną egzystencję wsi zakłócili w 1707 r. Rosjanie, którzy, w ramach tzw. wojny północnej, bawili akurat w okolicy. Jak to w czasie wojny bywa, przybysze ze wschodu spustoszyli wieś i częściowo puścili ją z dymem.

Do połowy XVII w. Migowo należało do parafii Kościoła św. Katarzyny na Starym Mieście. W 1647 r. w pobliskim Ujeścisku erygowano parafię ewangelicką i odtąd mieszkańcy Migowa tam właśnie uczęszczali na nabożeństwa, przekraczając za każdym razem granicę, o którą ich przodkowie wiedli z Ujeściskiem długie i namiętne boje.

Pod koniec XVIII w., tuż zanim Gdańsk i jego okolica padły łupem pruskiej ekspansji, w Migowie było siedmiu gospodarzy. Dalsze losy wsi, aż do XX w. to kolejne zmiany dzierżawców miejskiego majątku, z czasem wykupionego przez prywatne osoby. Spory majątek rozparcelowano w 1922 r. Przy dawnym właścicielu pozostało niecałych 50 hektarów ziemi i dwór na wzgórzu – dawna siedziba sołtysa.

Przez większą część XX w. Migowo wiodło nadal spokojny żywot wsi. Zmiana nadeszła w latach 70-tych. Wówczas powołano do życia spółdzielnię mieszkaniową, którą nazwano "Morena". I ta właśnie spółdzielnia w 1976 r. zaczęła budowę wielkiej sypialni – osiedla, które wprawdzie oficjalnie nazywało się (i do dziś nazywa) "Piecki-Migowo", ale nazwę tę, podobnie jak i obie składające się na nią nazwy dawnych wsi, skutecznie wyparła nazwa spółdzielni. Zaczęło się od osiedla A, między ulicami Wileńską i Piecewską. Potem było B... i tak aż do G.

Migowski dwór rozpadł się na przełomie tysiącleci, od dawna zresztą popadał w ruinę. Prywatni właściciele, mimo, że obiekt objęty był teoretycznie ochroną konserwatorską, nie robili nic, żeby go ratować. Zawalił się więc pewnego dnia, rumowisko uprzątnięto i dziś oglądać go możemy tylko na starych fotografiach. Pozostał po nim jednak park, ale i on, w tajemniczy sposób znika sukcesywnie, drzewa bowiem zapadają jedno po drugim na tajemniczą chorobę i usychają. Tak znika ostatni ślad po dawnym Migowie, a przy okazji jedyny oryginalny, osiemnastowieczny, gdański park, jaki przetrwał do naszych czasów, tylko po to, by na naszych oczach ulec zniszczeniu.

Smutne to, ale prawdziwe. Jednak jadąc autobusem z napisem "MIGOWO" nad przednią szybą przez blokowisko LWSM Morena, możemy czasem wspomnieć o fabryce wosku, o dwóch kurach, płaconych jako czynsz, o wszystkich tych ludziach, którzy mieszkali w dawnym Migowie – nie przypuszczając nawet, że ich wieś stanie się kiedyś "Moreną".

Autor: Aleksander Masłowski
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pią Cze 04, 2010 7:49 pm   

BillyBoy napisał/a:
Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Nazwa to nieodosobniona: patrz Müggenthal - dziś wieś Rokitnica


Fakt, że sprzedawca tej kartki z allegro opisał ją jako Rokitnica k. Pruszcza, ale to zupełnie inna miejscowość. Niemiecka nazwa Rokitnicy to Müggenhahl. Rokitnica to dziura i nigdy nie było tam żadnej fabryki, w rodzaju tej przedstawionej na widokówce. Był tam natomiast typowo żuławski dom podcieniowy, po którym dzisiaj nie ma śladu.
Widać wyraźnie, że nadawca pocztówki skorygował nieprawidłową nazwę na Müggenhall i jest to wieś Białuń w powiecie Stargard Szczeciński (w tamtym czasie wieś należała do powiatu Szadzko). Wydawca tej pocztówki, gdańszczanin Arthur Rogorsch zasłynął z edycji z wielu widokówek maleńkich wsi i osad z dzisiejszego Pomorza Zachodniego i Środkowego. Pomyłki w rodzaju literówek i przekręconych nazw miejscowości zdarzały się wtedy dość często.

Jednakże jest to według dawnych niemieckich i obecnych mieszkańców nasza podpruszczańska Rokitnica. Zaś ten zakład to dawny tartak, w którym pracowali więźniowie podobozu obozu koncentracyjnego Stutthof . Była to filia obozu Firmy Dirksen istniejąca od 21 października 1939 roku do 19 sierpnia 1940 roku. :evil:
Poza tym według opinii wcześniejszych tubylców była to jedna z największych i najpiękniejszych wsi na Żuławach Gdańskich.
 
 
maisky 

Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Wto Lis 02, 2010 7:39 pm   

Problem językowy poruszony w wątku o Złotej Karczmie ('w Złotej Karczmie' czy 'na Złotej Karczmie'?) dotyczy również nazwy 'Migowo'. Mieszkać 'w Migowie' czy 'na Migowie'? Wydaje się, że są to równoprawne formy. Przed dylematem stanęli zapewne właściciele apteki na ul. Raciborskiego, którzy ostatecznie zdecydowali się nazwać ją apteką 'Na Migowie'. Inna sprawa, że lokalizacja tej apteki ma niewiele wspólnego z Migowem. Czyżby ktoś, kto tę nazwę ukuł, zasugerował się nazwą ul. Migowskiej, znajdującej się nieopodal?
 
Zbych 
Wonneberger


Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 931
Wysłany: Sro Lis 12, 2014 5:48 pm   

Z niejasnych dla mnie powodów na mapie Geoportalu jest używana nazwa Migowo Lęborskie, jeżeli do mapy jest dodany Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych. Czy ktoś wie co ma wspólnego Migowo z Lęborkiem poza tym, że jedno i drugie znajduje się na Pomorzu, przecież to za mało aby uzasadnić taką nazwę.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk