Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdańskie kulinaria
Autor Wiadomość
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Wto Cze 17, 2008 9:41 am   Re: Cisza....

Tequilla napisał/a:
Nie jest to wprawdzie ta księga o której wspominałem ale ten obrazek jakoś mi się kojarzy że znajdował się w tej księdze pozatym wszystko było zapisane niemieckim alfabetem gotyckim

Po długim okresie nie zawinionego niebytu witam wszystkich serdecznie


Nie wiem czy to ta sama. W mojej w stopce jest:
"Tytuł oryginału: Rosnack Marie, DanzingerKochbuch, Anweisung auf eine feine und schmackhafte Art zu Kochen, zu backen und einzumachen. (...), Danzig 1858

W książce eykorzystano ilustracje z:
"Kunstlerfahrt im jahre 1773. Daniel Chodowiecki von Berlin nach Danzig"
"Elemantarwerk" J.B.Basedows
"Die Danzinger Ausrufer 1762"
"Werkstatten der Handwerker"
ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk"
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
Tequilla 
Jan Fedorowicz


Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 267
Wysłany: Wto Cze 17, 2008 10:38 pm   

Tak jak już wspomniałem na łamach tego forum spotkałem się kiedyś z książką kucharską którą posługiwała się moja była sąsiadka Gdańszczanka Kurą uznano za Niemkę i z tego powodu musiała wyjechać do Niemiec (czyli na obczyznę) ja w tych latach latach byłem w wieku przed szkolnym a nawet trochę mniej tak że z tego okresu pamiętam tylko fragmenty zdażeń do rzeczy pamiętam wspomniana księga oprawiona była w sztywną okładkę na okładce był herb gdański i napisy gotykiem pisane sąsiadka przewracała strony i przygotowywała wspaniałe słodkości jak na tamte lata (nie raz biegałem z jej synem do rybnego po lód aby mogła ukręcić dla nas lody {pycha :huuurra: })
 
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sro Cze 05, 2013 9:54 pm   

Poulets à la Dantzick ( Kurczaki po gdańsku). Na trzy kurczaki na przystawkę, włóż je do rondla z szynką, marchwią, wiązką ziół, małym selerem naciowym i korzeniem pietruszki, zalej je do połowy ich wysokości dobrym fonds de braise (wywarem brunantnym) i reńskim winem, gotuj mocno przez trzy kwadranse, odwracając je od czasu do czasu, wywar z nich przecedź następnie przez serwetę, odtłuść go i zredukuj do konsystencji pół-glazury, którą połączysz z dobrym sosem niemieckim, do którego dodasz trzy tuziny zblanszowanych i sprawionych ostryg; podziel kurczaki na części, wyłóż na półmisek i polej je połową połową wzmiankowanego sosu, otocz potrawę koroną z grzebieni kogucich à la Villeroy i w tym czasie resztę sosu wlej do sosjerki."

zrodlo:

https://www.facebook.com/kuchniastaropolska

Smacznego
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Czw Cze 06, 2013 5:33 pm   

"Kurczak po gdańsku" z "...trzy tuziny zblanszowanych ,sprawionych ostryg..." :jakto: :vomit:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 2:05 pm   

Sbigneus napisał/a:
"Kurczak po gdańsku" z "...trzy tuziny zblanszowanych ,sprawionych ostryg..." :jakto: :vomit:

No, jak widać kurczaki można zrobić inaczej niż w postaci Hot-Wings z KFC... Nie widzę tu powodu do pawia, może poza ozdobą z kogucich grzebieni ;)

M.
 
Grażyna M.L 
Sapere aude


Dołączyła: 13 Sty 2010
Posty: 77
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 8:40 pm   

beaviso napisał/a:
może poza ozdobą z kogucich grzebieni ;)

De gustibus non est disputandum :jezyk:
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Nie Cze 09, 2013 9:07 pm   

Tez mysle, ze takie podejscie do sprawy, cześciowo ogranicza poznanie kultury. Niestety ja o gdańskich kawiarniach, ciastkarniach czy kuchni z rejonu Gdańska ( i nie chodzi mi o żadne kaszubskie wzornictwo) słabo się wyznaję a temat jest niezwykle interesujący. Jakos nikt z tak powaznych "gdanskologow" nie ma ochoty na zajecie sie tymi tematami a szkoda.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Cze 09, 2013 11:11 pm   

Sos niemiecki, fonds de braise... ciekawym jaki jest przepis na te składniki.
_________________
da, da, da...
 
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sob Sie 02, 2014 9:56 pm   

A znalazłam coś takiego:

http://www.ebay.de/itm/Po...=item2a404bde1a

Książka wydana w Gdańsku w 1786 roku, której autorką była J.K. Morgenstern-Schulze, podpisująca się zazwyczaj jako " Hausmutter". Książka była podręcznikiem o prowadzeniu gospodarstwa, kuchni, porządku w domu dla młodych panien i mężatek. Podobne książki zachowały się w języku angielskim i francuskim. Jej drugą książką była: " Unterricht für ein junges Frauenzimmer, też z 1786 roku, wydana w tej samej oficynie.

Szkoda, że biblioteka PAN jej nie posiada, mogłaby kupić i wtedy ja bym sobie ją :czytaj:
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Wrz 02, 2014 10:52 pm   

Mennonici zwani inaczej olędrami przybyli do Rzeczypospolitej w końcu XVI w. i osiedli w Dolinie Dolnej Wisły. Od miejscowych odróżniali się sposobem życia; ich ubiór, pieśni, kształt i wystrój domów były wyjątkowe nawet w ówczesnej wielokulturowej Rzeczypospolitej. Nie inaczej rzecz się miała z ich kuchnią: prostą, chłopską, bazującą na lokalnych produktach i posiadającą znamiona wielu kultur – w tym polskiej. Liczne przepisy kulinarne zebrane w książce w ciekawy sposób przedstawiają źródła i migracje tradycji kulinarnej zakorzenionej w XVI w. na podmokłych terenach Rzeczypospolitej.

http://sklep.wilanow-pala...36.html?cPath=5

Książkę widziałam, wydaje się ciekawa, ma ilustracje jako drzeworyty ludowe. Cena 25 zl.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk