Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Prasa polska w Gdańsku o Westerplatte
Autor Wiadomość
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 1857
Wysłany: Pon Lis 18, 2013 6:37 pm   

29.09.1927
nr 222

Sprawa Westerplatte ponownie odroczona!

Rozpatrzy ją następne zgromadzenie Ligi Narodów — po raz 17-ty !
Genewa, 27. 9. (PAT)

Na dzisiejszem posiedzeniu Rada Ligi Narodów rozpatrywała sprawę używalności Westerplatte przez Polskę. Na czerwcowej sesji Rady Ligi zdecydowano utrzymać prowizorycznie istniejący stan rzeczy według orzeczenia wysokiego Komisarz Ligi Narodów aż do zbadania uwag rządu polskiego i Gdańska. W swoim dzisiejszym obszernym raporcie Villegas, omawiając wszechstronnie prawo Polski do wyładunku i magazynowania amunicji na Westerplatte oraz prawa Gdańska co do wykonywania niektórych czynności urzędowych na tym terenie, zaproponował Radzie Ligi rezolucję, zatwierdzającą prawo Polski zgodnie z dotychczasowym stanem rzeczy. Prezydent senatu gdańskiego Sahm domagał się wolnego wstępu urzędników a więc i policji gdańskiej na Westerplatte, motywując to żądanie koniecznością wykonania dozoru nad bezpieczeństwem oraz prawem Gdańska do wykonania władzy na całem terytorium Wolnego Miasta.
Komisarz Generalny min. Strassburger przypomiał, że zanim nastąpił układ z Gdańskiem co do Westerplatte sprawa była przedmiotem długich pertraktacji pod przewodnictwem wysokiego komisarza. Z układu wynika, że Polska ponosi całkowitą odpowiedzialność za porządek i bezpieczeństwo na Westerplatte, przyczem również ponosi odpowiedzialność materialną za ewentualne szkody, poczem zaznaczył, że niektórzy urzędnicy gdańscy mają dostęp na Westerplatte, dopuszczanie jednakże licznych urzędników na terytorium, na którem znajduje się amunicja, byłaby zmiejszeniem bezpieczeństwa dla ludności Gdańska, a odpowiedzialna za to bezpieczeństwo jest Polska. Min. Strassburger wypowiedział się za przyjęciem raportu Villegassa.
Min. Stresemann domagał się dalszego zbadania sprawy przez przydzielenie sprawozdawcy dwóch prawników, przyczem zapowiedział kategorycznie, że za dzisiejszą propozycją sprawozdawcy głosować nie będzie.
Ponieważ uchwały Rady Ligi winny zapadać jednomyślnie, przez co tego rodzaju założenie veta przez Stresemanna spowodowało, dalsze odroczenie sprawy do ostatecznego ustalenia norm korzystania z terytorium Westerplatte. W ten sposób na następnej sesji Rady Ligi sprawa Westerplatte będzie przedmiotem obrad po raz 17, jednakże do czasu ostatecznej decyzji obowiązywać będzie dotychczasowy stan rzeczy.

Genewa 29.9 (PAT)
Na wieczornem posiedzeniu Rada Ligi Narodów przyjęła rezolucję, potwierdzającą przyjęcie przez Zgromadzenie Ligi rezolucji polskiej.

Miro
cdn
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 1857
Wysłany: Wto Lis 26, 2013 12:47 pm   

1928.02.18
nr 40


Rokowania o Westerplatte między Polską a Gdańskiem.


W ubieglym roku w grudniu została. sprawa Westerplatte i tak zwango portu attache polskiego w Gdańsku przed Ligę Narodów w ten sposób zalatwiona, że Rada Ligi poleciła obu stronom porozunieć sie wspólnie i dojść do załatwienia na drodze ugodowej. Jak obecnie oficjalnie donoszą, zwrócił się tutejszy wysoki komisarz Ligi do generalnego sekretariatu Ligi z doniesieniem, że rokowania zalecane swego czasu zostały pod jego przewodnictwem rozpoczęte. Na pierwszym posiedzeniu uchwalono rezolucję, w której obie strony oświadczają gotowość podjęcia przyjaznych rokowań aż do definitywnego uregulowania obu kwestyj spornych bez dotrzymania form i terminów przwidziana przez odnośną rezolucję Ligi Narodów.
Pan komisarz dalej pisze, że obie strony zamierzają za jego pośrednictwem w najblizszym czasie przedstawić Radzie wyniki rokowań i są pewne, że rezultat rokowań tak przez niego, jak i Radę zostanie przychylnie przyjęty. Co jego tyczy osoby, jest on mniemania, że takie załatwienie sprawy ogólnie przychylnie przyjęte i dobre te zamiary nie spotkają się z sprzeciwem Ligi Narodów. Bardzo ważne jest, pisze dalej wysoki komisarz, że oświadczenie obu stron zawiera stwierdzenie możliwości, że sprawa ta już nie powróci przed forum Ligi Narodów.

Miro
cdn
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 1857
Wysłany: Sro Gru 04, 2013 5:20 pm   

1928.05.02
nr 101

Ile kosztuje Polskę ochrona „ Westerplatte ?“

Przy obradach budżetowych ministerstwa spraw zagranicznych min. Zalewski, specjaną uwagę zwrócił na pozycję wydatków zastępstwa Polski w Gdansku.
W tej pozycji łącznej Komisariatu Generalnego w Gdańsku znajduję sie również pozycja 870 000 złotych wydatków na ochronę Westerplatte i pobory aparatu administracyjnego i wojska w sile 88 ludzi stacjonowanego na Westerplatte. Pozycja ta poraz pierwszy figuruje w budżecie min. spr. wojskowych . Obecnie jednak wykazała się konieczność przeprowadzenia tych wydatków do budżetu spraw zagranicznych, gdyż Westerplatte administracyjnie podlega Komisariatowi Generalnemu w Gdańsku, którego budżet również prowadzony jest w preliminarzu min. spr. Zagranicznych.

Miro
c.d.n
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 1857
Wysłany: Pią Gru 20, 2013 8:18 am   

1928.08.02 nr 175

O los Westerplatte.

W kołach rządowych krążą połoski, że nastąpi oficjalne opublikowanie protokółu w sprawie Westerplatte. Według orzeczenia protokułu Westerplatte oddana zostanie do dyspozycji Rady Portu do użytku handlowego. Jak wiadomo, sprawa Westerplatte od szeregu lat była najcieższym punktem spornym i kilkakrotnie rozpatrywana była w Lidze Narodów, na skutek skargi nacjonalistów gdańskich. W tym samym duchu, jak nas informują, załatwiona została rownież sprawa taryfy łamanej, o którą od szeregu lat toczył sie również spór. Pomyślnie i definitywne załatwienie tych spraw na drodze ugodowej zawdzięczać należy w wysokim stopniu konsekewntnej polityce jaką od szeregu lat prowadzi Komisarz Generalny w Gdańsku, minister Strassburger.

Miro

cdn
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk