Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Pon Cze 21, 2010 10:09 pm
Szlakiem dawnej granicy WMG
Autor Wiadomość
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Maj 09, 2011 8:58 pm   

Doszedłem najdalej do Majdany, do dawnego słupka B123.
Widoki piękne w lasach, wszystko dzike. :hihi:
Krzyż na drzewie razem kwiatami na dawnej granicy , nie wiem co tam robi ? :hmm:
Być może ktoś utonął w bagnach bo granica B077-B079 idzie przez bagna, trzeba dobrze naskakać aby przejść na drugą stronę.
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Kwi 16, 2012 11:26 am   

Chciałbym aby Administrator usunął wszystkie wcześniejsze posty, oprócz tego dzisiejszego co pisze.
Chciałbym to uporządkować, lepszymi zdjęciami i opisami które dziś i później pojawią w czasie mojej tegorocznej wędrówki.

8))
Zaplanowałem tym roku obejść od morza Bałtyckiego do Trzepówka granice Wolnego Miasta Gdańsk jest to okolicach 70 km na piechotę.
Do wędrówki są mi potrzebne tylko mapy 1:25 i gps.
Każda fotka ma numer gdzie był dawniej dany słupek graniczny.

Najciekawsze rzeczy co mnie spotkały to są :
-Dwa miejsca na górze w lesie gdzie można oglądać morze, widoki są przy dawnych słupkach A028 i A085.
-Zrobiona została nowa droga w lesie i dzięki temu pojawiły mnóstwo dużych pięknych kamieni przy A099.
-Widoczny pas graniczny z Matarni do rzeki Strzyża przy A143.
-Fotka B001, tam zaczynała nowa sekcja granicy a wkrótce tym miejscu będzie obwodnica metropolitarna z Żukowa przez Lublewo do Pruszcza Gdańskiego.
-Miejsce straży granicznej nad rzeką Radunia przy B006.




 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Kwi 16, 2012 11:15 pm   

No wiesz... Wątek ma swój ciąg logiczny, wpisy innych osób, które po usunięciu Twoich postów stracą sens. Czy założenie nowego wątku nie byłoby lepszym pomysłem?
_________________
Poldergeist
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 12:31 am   

Kasowanie wcześniejszych to stanowczo zły pomysł, tak jak pisze DW, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć osobny wątek od nowa.

A co do samych poszukiwań śladów granicy, zwłaszcza w sekcji A, to będę niedługo miał pewną propozycję organizacyjną - będzie chodziło o wytyczenie szlaku, postawienie 3-4 tablic informacyjnych, zrobienie specjalnej strony. Chciałbym to zrobić wspólnymi siłami, kilku poszukiwaczy śladów granicy mam nadzieję przyłączy się.

Założyłem rok temu z grupą znajomych stowarzyszenie, w którego ramach można by się tego podjąć, kilka stów byśmy na ten cel wygospodarowali, prawdopodobnie dzięki przychylności Pomorskiej Spółki Gazownictwa (uwaga, post zawiera lokowanie produktu), której sieci częściowo pokrywają się z przebiegiem granicy (vide poniższa fotka)

To tak wstępnie, konkrety opiszę za kilka dni.

 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 2:03 am   

Stowarzyszenie posiada osobowość prawną? Pewnie głupie pytanie ale wolę od tego zacząć. To tak na wstępie. :wink: Bo tak w ogóle to jest, na to kasa do wzięcia. I nie są to setki PLN-ów. :)
_________________
Poldergeist
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 10:46 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną?

Posiada. Pieczątkę, konto i prezesa również :lol:
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 10:46 pm   

No nie, prezes i a zwłaszcza pieczątka..... :wink:
A na poważnie to fajne pomysły, oby pogoda sprzyjała :==
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 7:08 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
No wiesz... Wątek ma swój ciąg logiczny, wpisy innych osób, które po usunięciu Twoich postów stracą sens. Czy założenie nowego wątku nie byłoby lepszym pomysłem?
No dobrze, już mi nie przeszkadza bałagan :hihi:
Niech jest jak jest.
Mikołaj napisał/a:
A co do samych poszukiwań śladów granicy, zwłaszcza w sekcji A, to będę niedługo miał pewną propozycję organizacyjną - będzie chodziło o wytyczenie szlaku, postawienie 3-4 tablic informacyjnych, zrobienie specjalnej strony.
Tablice i co tam bedzie napisane?
Myślałem kiedyś aby zrobić drewniane słupki graniczne z napisami FD/P i w bić je w ziemie.
Jako ciekawostkę turystyczną-historyczną.


Tej chwili doszedłem do Majdany.
Od byłego słupka B006 w Niestępowie, najciekawsze rzeczy widziałem to nowy most drewniany nad rzekę Radunią, starą linie kolejową od Niestępowa do Łapino Górne, dwa jeziora Łapińskie i tej okolicy dwa stawy.
Ciekawostki:
- Cały odcinek B083-B123 ma śliczne rzeczki, rowy, lasy, łąki, stawy, drogi leśnie i to jest najpiękniejszych odcinek granicy WMG.
- Najbliższy wsi Borcz-a, odległości 2 km jest były słupek B108, który ma najbardziej ostry zakręt byłej granicy w kierunku prostym do Majdany. Pozycja GPS:N 54°15'55.7 E 018°19'40.5
Każda fotka ma numer dawnego słupka granicznego.


 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 9:36 pm   

classix napisał/a:
Myślałem kiedyś aby zrobić drewniane słupki graniczne z napisami FD/P i w bić je w ziemie.
Przetrwają ok. 10 lat. Drewno nie jest chyba dobrym pomysłem. :II
_________________
Poldergeist
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 10:10 pm   

classix napisał/a:
Tablice i co tam bedzie napisane?
Myślałem kiedyś aby zrobić drewniane słupki graniczne z napisami FD/P i w bić je w ziemie.
Jako ciekawostkę turystyczną-historyczną.

Krótki rys historyczny WMG, mapa i opis przebiegu granicy, jej podziały, coś o przejściach granicznych, sposobach podróżowania, cłach, typologa słupków, trochę archiwalnych zdjęć. Jest o czym pisać.

"Repliki" to dobry pomysł, ja myślałem też o wycięciu sylwetki strażnika granicznego. Pytanie, ile by postał w środku lasu...
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pią Cze 08, 2012 6:22 pm   

Doszedłem z planową wycieczką od morza do Trzepówka. :brake:
Ciekawostki:
- na fotkach B125, B137, B143 na skraju lasów to dawna granica w Majdanach i Nowej Wsi Przywidzkiej.
- a fotka B154 to początek jeziora Połęczyńskiego, obejrzałem to cale jezioro wzdłuż brzegu, nie ma tak płotów i zakazów.
- fotka C001 i C026 to początek nowej sekcja granicy oraz widok na jezioro Łąkie ale tutaj strasznie wygląda bo prawie same płoty i zakazy wstępu.
- fotki C042 i C047 to pięknie miejsca widokowe w Szumleś Królewskim.
- fotka C049 to dawna granica na drodze Przywidz-Kościerzyna w Trzepówku.





Fajnie być takim piechurem, wiele rzeczy można zobaczyć spokojnie bez samochodu.
Przyszłym roku już pójdę do Wisły i obejdę całą granice WMG.
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Maj 22, 2013 9:40 pm   

Jak zamknę oczy widzę całą trasę od Morza Bałtyckiego do Trzepówka A001-C049, całą obeszłem w odcinkach, dwa czy trzy razy to samo. Już nie mam zamiaru nigdy robić taką samotną wędrówkę, chociaż ciekawa i piękna. Pamiątki to fotografie i myśli moje głowie.

Teraz z Trzepówka wędruje do rzeki Wisły, to chyba już region kociewski i żuław, nowa trasa to nowe ciekawe widoki. Obejdę dwa razy to samo i wystarczy, wszystkie wpisane samodzielnie numery kamieni granicznych mam w GPS, później podzielę się tym.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Planowanie trasy.

1. W Gdańsku wsiadamy w autobus 860 i wyjeżdżamy o 8.50, jesteśmy w Trzepówku o 9.50
W Sucha Huta wsiadamy w autobus 859 o godzinie 14.59, jesteśmy w Gdańsku o 16.00
A więc szybkim tempie można obejść trasę C049-C100 w 5 godzin, ale można powolnym tempem chodzić i trochę odpoczywać, tylko trzeba wyjechać z Gdańska o 7.05

2. W Gdańsku wsiadamy w autobus 859 i wyjeżdżamy o godz 6.40, jesteśmy w Sucha Huta o 7.40
W Gołębiewie Średnim wsiadamy w autobus 401 o godz 15.46 , jesteśmy w Gdańsku o 16.35
A więc szybkim tempie można obejść trasę C100-D049 w 8 godzin, ale można powolnym tempem chodzić i trochę odpoczywać a wyjechać z Gołębiewa Średniego o 16.01, 16.36, 17.08, 17.36, 19.06, 20.36

Oczywiście bez litra wody nie można chodzić. :hihi:



 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Nie Maj 26, 2013 8:42 am   

Najpiękniejsza trasa w dzikiej przyrodzie, jakiej zauważyłem to od Jeziora Łapińskiego do wsi Majdany, zapisałem sobie współrzędne GPS tylko odcinka co jest na mapie, być może ktoś będzie chciał iść, dlatego ułatwiam

http://przeklej.org/file/DiQuFb/B.107.-.B.073.gpx

 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Cze 26, 2013 12:01 pm   

Planowanie trasy.

Z Gdańska wyjeżdżamy autobusem nr 400 o godzinie 6.20 i jesteśmy w Gołębiewku o godz 7.10
Wyjazd z Kolnik autobusem nr 50 o godzinie 15.35 i jesteśmy w Gdańsku o godzi 16.20
Trasę D050 do D141 objedziemy szybkim tempie 8 godzin ale nie trzeba tak szybko spieszyć, wystarczy później wyjechać o 15.55, 16.15, 16.35, 16.55, 17.15 itd.

Z Gdańska wyjeżdżamy autobusem linią 50 o godz 7.25 i jesteśmy w Kolnik o 8.08
Wyjazd z Czatkowy do Gdańska mamy o godzinie 13.28 i 15.07 albo na godzinę piechotę do Tczewa na pociąg do Gdańska.
Szybkim tempem trasę D141 do E001 z Kolnik na rzekę Wisłę dojdziemy 4 godziny.

Oto współrzędne od C049 do G017
http://przeklej.org/file/dXTLNv/C49-G017.gpx


 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pią Lip 05, 2013 8:34 am   

:huuurra: Już mam za sobą całą granice WMG, tak zastanawiałem się na tym, ze taki kamień graniczny Versailles co jest w Przebrnie, były też nad rzeką Wisłą, w Czastkowy E001 i Białej Górze F001 a więc w Białej Górze były dwa duże kamienie graniczne.

Byłem teraz w Parpary-Węgry nad rzeką Nogat, tak jest zarośnięte pokrzywami ze znalazłem tylko dwa na cztery kamienie graniczne, widoczne na fotkach F007 i F016.

Oczywiście byłem też na śluzach nad rzeką Nogat, gdzie były kamienie graniczne F022, F023 i F024. Spokojnie można chodzić na F023 i F024 a na F022 na siłę szybko pochodziłem bo mogli tutaj pogonić ale i tak zrobione jest to wszystko dla żeglarzy, a więc po co zakaz wstępu.

G011 już nie ma w Przebrnie, który był pochylony przy czarnej drodze, a G012 jest w leśniczówce leży przy płocie, zostały nam tylko cztery- G002, G013, G016, G017 dla pamiątkę o dawniejszej historii tego świata.



:==
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk