Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Volksschule Jungen Danzig-Schidlitz
Autor Wiadomość
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Lut 08, 2012 12:46 pm   Volksschule Jungen Danzig-Schidlitz

Nie wiem czy to kogos interesuje. Podaje tu wspomnienia wlasnych lat w tej szkole na Siedlcach przy ul. Kartuskiej (teraz budynek VIII. G.) kolegi Karl-Heinz Friedrich i moje z lat czterdziestych.

Trzeba wiedzic, ze na tym samym obszarze w osobnym budynku obok byla Volksschule Mädchen oraz Hilfsschule dla tych mniej zdolnych - tam sie chodzilo tylko cztery lata; u nas siedem lat.

Naszym Schulleiter byl pan SCHRÖDER. (Watpie czy panie byly wtedy na takich czolowych stanowiskach.)
Jego zastepca pan MÜLLER.

Nauczycielami byli:
- Frl. LANGMESSER, mieszkala w starym miescie;
- pan FLEMMING. W czasie przerwy on stal w srodku boiska i chlopcy chodzili w kolo. Zawsze w lewo. Jak ktos misial na ubikacje, to musial do niego podejsc i prosic o zezwolenie. Po powrocie sie znowu zameldowac. WC bylo na polowie boiska, ale wiecej przy plocie do drogi Brunnengang dla przechodniow. Ono mialo plaski dach i bylo bardzo proste: rynna z desek smola pomalowana. On nie puszczal za duzo naraz. Dlatego sie zdarzalo, ze sie w spodnie robilo.
- pan SCHULZ. My go nazywalismy "Opa Schulz". Mieszkal w Kirchenweg.
- pani WEDHORN. To byla moja nauczycielka klasy.

Woznym byl pan LEHNERT nie tylko dla naszej szkoly, ale tez dla dziewczat i tej pomocniczej.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Lut 08, 2012 4:43 pm   

Dodam jeszcze, ze nasza jedyna ksiazka nazywala sie FIBEL z roku 1942 dla obszaru Danzig-Westpreußen, wydana przez KURT SIEBRANDT, z fotkami od GEORG STOPEL i drukowana przez KAFEMANN. Miala 94 stron i kosztowala 1,80 RM.

Ja mam jeszcze dwa swiadectwa z drugiej klasy tej szkoly: polroczne i caloroczne oraz potwierdzenie ze bralem udzial w nauce religii.

Pierwsza klase skonczylem na wsi, ale i to swiadectwo jeszcze mam. Juz wtedy bylem dobrym uczniem. :D

Po polsku sie dopiero nauczylem po wojnie w Szkole Podstawowej Nr. 30. Potem musialem sie przeniesc do Szkoly Podstawowej Nr 12 - oba w tym samym starym budynku, wybudowany w roku 1902. :dziadek:
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Sro Lut 08, 2012 8:47 pm   Re: Volksschule Jungen Danzig-Schidlitz

Dieter napisał/a:
Nie wiem czy to kogos interesuje.


Dieter, nie pytaj :) Na pewno nie tylko mnie interesują takie ciekawostki z codziennego życia w dawnym Gdańsku! Zawsze z zainteresowaniem czytam Twoje wpisy. Jesteś jedynym "oryginalnym" Gdańszczaninem, którego znam-chociaż tylko wirtualnie :) Zawsze się zastanawiam, kim byli i jak żyli Wrzeszczanie-dawni właściciele mojego obecnego mieszkania...Strasznie mnie ciekawią takie szczegóły :) Pozdrawiam!

Ola
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Lut 08, 2012 9:03 pm   

Pisz, ja również z chęcią poczytam wspomnienia z czasów, kiedy nie było mnie jeszcze w planach :wink:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Lut 08, 2012 9:17 pm   

Dieter napisał/a:
wspomnienia wlasnych lat w tej szkole na Siedlcach przy ul. Kartuskiej (teraz budynek VIII. G.)

Kartuska dłuższa od Długiej. Który to budynek to VIII. G.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 12:12 am   

Krzysztof napisał/a:
Który to budynek to VIII. G.

http://dawnygdansk.pl/gdansk/k82.htm
http://g.co/maps/ubd86
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 4:23 pm   

Ola, Sabaoth, Krzysztof i pan Admini.: dziekuje za pozytywne echo. :zgooda:
Krzysiu, ja blad zrobilem piszac "VIII. G." dla Gimnazjum, a to jest VIII. Liceum. Sorry.
Ale te fotki wstawione przez pana Admini. sa swietne. Ja jeszcze sie nie nauczylem fotki wstawiac...

W kazdym razie radze kazdemu obejrzec ten piekny budynek z wewnatrz: te porecze, schody i korytarze - to unikat.

Osobny moj temat bedzie o SP 30 i SP 12 w tym samym budynku po wojnie. :dziadek:

Przepraszam ze nie mam polskich liter i chyba sporo bledow robie, ale wyjechalem 54 lata temu. Grund ze mnie rozumiecie! :skolowany:
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 7:03 pm   

Acha, jeszcze tylko dodam, ze moja mama skonczyla obok "Volkschule Mädchen Danzig-Schidlitz" w roku 1921.
Gdzie moj tatus skonczyl 7. klase tego nie wiem, ale jak sie wychowali na ul. Zakosy, to i on musial chodzic do mojej szkoly, tylko ze byl o 5 lat starszy od mamy. Dozyl tylko 43 lata. Wzieli go w marcu 1945 roku do Volkssturmu i po trzech dniach zawiezli go do Karielskiej Respubliki, Pietrozawock i tam umarl w lagrze 17.09.1945. O tym dowiedzielismy sie dopiero w 1996 roku. - Wojna, to najokrutniejsza rzecz... :evil:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 7:55 pm   

Kilka ujęć szkoły i okolicy (ze szkołą w kadrze).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 9:38 pm   

Sabaoth napisał/a:
1503.jpg

Toż to ul. Na Zboczu. :ok:
 
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 11:12 pm   

Krzysztof napisał/a:
Toż to ul. Na Zboczu. :ok:
Tak, moja Na zboczu.
Na 1501: tu ten piekny budynek widac w calosci, bo teraz duzo zaslaniaja wielkie drzewa.
A na 1502 przed wysokim budynkiem szkolnym jest jednopietrowy budynek dziewczat. :dziadek:
Dzieki Ci Sabaoth!!! :zgooda:
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Sob Lut 11, 2012 7:18 am   

Dieter napisał/a:
Tak, moja Na zboczu.


Tak, moja też :)
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Nie Lut 19, 2012 12:46 pm   

Garść informacji o szkołach z roku 1903. Źródło: Personal Nachweisung der Danziger Gemeinde-Verwaltung und der mit derselben in Verbindung stehenden Verwaltungen und Anstalten.
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk