Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Żelisławki a w pobliżu Schweizerhof.
Autor Wiadomość
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Wto Lip 12, 2011 8:15 am   Re: Żelisławki a w pobliżu Schweizerhof.

atego815 napisał/a:
Tak na 90% te dwie fotki przedstawiają nieistniejący już właśnie Schweizerhof. Mieścił się przy drodze Pszczółki-Sobowidz. Czy może ktoś ma jakieś foty tego miejsca,dysponuje jakąś wiedzą o przeszłości tego miejsca? Będę wdzięczny. :D

Czy możesz podać źródło zdjęcia i czy już wiadomo, że jest to dwór w Schweitzerhofie?
 
 
atego815 

Dołączył: 21 Wrz 2010
Posty: 33
Wysłany: Wto Lip 12, 2011 10:58 pm   

Zdjęcia z prywatnej kolekcji Pana Kowalkowskiego. A on jak dobrze pamiętam, jedno z nich otrzymał od tych dziewczynek ze zdjęcia :mrgreen: Stąd też i potwierdzenie obiekt-miejsce.
Ale widać że ciężko o inne zdjęcia, informacje... :II
_________________

 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 6:51 pm   

Mam ogromną prośbę - czy ktoś się zetknął lub posiada niedostępną w Polsce książkę: Joachim Siegfried Woltersdorf, Bodenaufnahme des Rittergutes Senslau auf der Danziger Hohe, 1926? I przy okazji, jak przetłumaczyć termin "Bodenaufnahme"?
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 8:42 pm   

To w ogóle nie wygląda na tytuł książki :hmm: Raczej na tytuł planu wykonanego przez geodetę. "Bodenaufnahme" dosłownie można by tłumaczyć jako "zdjęcie terenu".
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 8:58 pm   

Może też być "nadania ziemskie".
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Wrz 24, 2011 7:35 am   

Z fragmentarycznych informacji na temat zawartości wynika, że chodzi tu o jakieś przejęcie ziemi należącej do folwarku po śmierci właściciela, a książka jest to na pewno.
http://books.google.com/b...id=Bo09HQAACAAJ
 
 
atego815 

Dołączył: 21 Wrz 2010
Posty: 33
Wysłany: Wto Sty 17, 2012 8:56 pm   

Przeglądając dzisiaj Google Maps zauważyłem pewną zmianę. Przeglądając tereny około Żelisławkowe, w miejscu dawnego Schweizerhofu widnieje nazwa " Żelisław" Nigdy wcześniej nie było... Za nic w świecie nie mogę dojść skąd taka nazwa, i czemu ją ktoś umieścił... 8O

http://maps.google.pl/map...orskie&t=h&z=14
_________________

 
atego815 

Dołączył: 21 Wrz 2010
Posty: 33
Wysłany: Wto Mar 06, 2012 10:03 pm   

Pozwolę sobie odświeżyć temat...Może ktoś spotkał się z taką nazwą tego miejsca, bądź też genezą obecnej sytuacji...Teraz jak patrzę w Google, to wręcz widzę że sporo ludzi tu mieszka. Jakieś portale społecznościowe tak podają...Strony z kodami pocztowymi też mówią o takiej miejscowości. Nawet jedna ze stron z mapami tak pisze "Mapa Żelisławia

Żelisław to jedna z 10 miejscowości gminy Pszczółki , należącej administracyjnie do województwa Pomorskie. "
Strona Gminy Pszczółki o niczym takim nie wspomina...Wikipedia, też nie. A miejscowość, nagle sobie powstała... 8O
_________________

 
jogo 

Dołączył: 12 Sie 2013
Posty: 1
Wysłany: Pon Sie 12, 2013 2:25 pm   

Miejscowość Żelisław faktycznie istniała w starych dokumentach i tyczyła się miejscowości Żelisławki, jako że od wielu, wielu lat widniała tylko na "papierze" została usunięta decyzją Rady Gminy w Pszczółkach ok. 5 lat temu. Pozdrawiam.
 
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Czw Sie 15, 2013 8:11 am   

Odpowiedź (choć częściowo) znajdziesz w mojej kronice gminy Pszczółki.
 
wojad121

Dołączył: 12 Kwi 2021
Posty: 3
Wysłany: Pon Kwi 12, 2021 4:44 pm   

Witam,
Dawno nic nie było w tym temacie, też nic nie wniosę, ale natrafiłem na tą nazwę Schweizerhof, w akcie zgonu pra pra babci. Mieszkała tam z rodziną, nie wiem od kiedy. Pra pra dziadek pochodził prawdopodobnie z Czechowic, jego żona urodziła się w Grabowie Kościerskim, tam wzięli ślub i urodził się mój pra dziadek w 1874 roku, więc po tej dacie musieli tu przybyć. Zmarli w 1904 roku, dokumenty znalazłem w USC Ulkowy. Jedyne miejsce, gdzie znalazłem wzmiankę o Schweizerhof.
_________________
Pozdrawiam
Wojtek A
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk