Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
slupy graniczne WMG
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Paź 18, 2003 8:42 pm   slupy graniczne WMG

"O słupach granicznych WMG coś mi wiadomo, ale niewiele. Na własne oczy widziałem dwa - jeden z nich leżał przez wiele lat na dziedzińcu (szyi) pomiędzy Katownią a Wieżą Więżienną, kiedy to miejsce należało jeszcze do Katedry Kryminalistyki WPiA UG. Od jakiegoś czasu budynek jest restaurowany, ale chyba bez rozsądnego nadzoru konserwatorskiego (albo też konserwatorzy mają gdzieś takie "zabytki"). Byłem tam chyba w maju i wyszystkie kamienie, fragmenty przedproży, rzygacze itp, które wcześniej były tam eksponowane leżą w kilku miejscach zwalone na kupę. Trudno było w tym przebierać ze względu na wagę i owego kamienia granicznego nie udało mi się znaleźć. Kierownik budowy czy ktoś taki powiedział że nic mu nie wiadomo o jakimś słupie granicznym, który by się tutaj znajdował. Był bardzo przyjazny, pozwolił mi chodzić i oglądać wszystko, mimo że prace trwały. Tyle że bez rezultatu.
Drugi widziałem w najniżej na południe położonym miejscu WMG, przy śluzie w Białej Górze. Przy okazji polecam mapę Żuław wydawnictwa Via Mercatorum, gdzie jest zaznaczona dawna granica. Mozna też dostać reprinty międzywojennych map, obejmujących teren całego WMG (sklep Gdański Bówka na Długim Pobrzeżu). Niestety są na tyle niedokładne, że trudno na ich podstawie przejśc się wzdłuż dawnej granicy. Tak dla zabawy wytyczyłem sobie dawny przebieg granicy w lasach sopockich i oliwskich (polecam take właśnie mapy Via Mercatorum), ale oczywiście żadnych słupów granicznych już tutaj nie ma.
Planuję wycieczkę na Żuławy i na Mierzeję Wiślaną, tam, gdzie przebieg granicy da się w miarę precyzyjnie ustalić. Czytałem w Dzienniku Bałtyckim relacje okolicznych mieszkańców, którzy słupy widzieli. Artykuły można wyszukać przez http://gdansk.naszemiasto.pl/archiwum/ po wpisaniu "słupy graniczne", tylko że na stronie ostatnio wymyślili jakiś wredny sposób płatności za dostęp do pełnych tekstów z archiwum.
Wreszczie można się wybrać do Archiwum Państwowego w Gdańsku, gdzie są przechowywane dokładne mapy poszczególnych fragmentów granicy"

cytuję tu pewien wysłany kiedyś list w nadziei, że ktoś odkrył może jeszcze jakieś inne wciąż istniejace słupy granicze, ma ich zdjęcia lub wie gdzie ich szukać.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Paź 21, 2003 8:08 pm   

Miło znależć w wirtualnym świecie miejsce gdzie moga się spotkać podobni do mnie "dewianci". Od wielu lat przy różnych okazjach próbuję znależć któryś z kamieni granicznych lub inny slad tamtej granicy. Ja swoje poszukiwania opieram na marnych kopiach ksero przedwojennych map sztabowych Wojskowego Instytutu Geograficznego. Są chyba teraz dostępne w internetowym sklepie TOPMAP http://www.republika.pl/topmap/.
Czasami ta granica jest widoczna w terenie w postaci linii drzew. Niestety żadnego kamienia granicznego nie znalazłem. To co znalazłem to zwykłe kamienie granitowe z krzyżem, które chyba jednak są też śladem granicy. Do dziś te kamienie pełnią swą funkcję i teraz dzielą działki. Kiedyś w zamierzchłej przeszłości wydaje mi się , że widziałem prawdziwy "duzy" kamień graniczny. Było to w 1987 na nasypie kolejowym między Kokoszkami na Kiełpinkiem tuz za Obwodnicą. Zgadzałoby się to nawet z sytuacją na mapie sztabowej. Wróciłem po paru latach na to miejsce niestety nic tam nie znalazłem. Załączyłbym mapkę gdyby to było możliwe. Może gdy Adminowi uda sie uruchomić możliwość załączania obrazków to załączę szkic.
Pozdrawiam[/img]
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Paź 21, 2003 10:30 pm   

na początek - witam serdecznie!
kamienie granitowe z krzyżem - hmmm... nie słyszałem, że one też wyznaczały przebieg tej granicy, ale kto wie.
na początku listopada szykuje mi się wyjazd na Żuławy, to może przy okazji udałoby mi się też znaleźć i sfotografować te kamienie, o których pisali w DB. rezultatami oczywiście czym prędzej się podzielę tu i na www.dawnygdansk.pl
co do wysyłania zdjęć i obrazków sposoby są dwa: jeśli zdjęcie jest już gdzies w sieci, to trzeba pisząc wiadomość wcisnąc ikonke "Img" wpisać link prowadzący do zdjęcia- nie do całej strony i ponownie nacisnąć "Img"; natomiast jeśli zdjęcie jest wyłącznie w komputerze, to proszę mi je wysłać na wierzbicki@onet.pl to umieszczę je gdzie trzeba. jaby co moje dane i wszystkich innych użytkowników pojawiaja się po kliknięciu ikonki "profil"
 
Gość

Wysłany: Sro Paź 22, 2003 7:42 am   Male wyjaśnienie

Na granicy WMG występowały duże kamienie granitowe wystajace ok 1m nad powierzchnię ziemi. Na nich były napisy oraz numer. Numery tych kamieni są zaznaczone na polskiej mapie sztabowej. Miedzy tymi duzymi kamieniami były zapewnie zwykłe kamienie graniczne ( ja je nazywam dogęszczające) wystajace niewiele ponad powierzchnie ziemi i nie rózniły się one od dzisiejszych kmieni rozgraniczających działki. W okolicach Kiełpina Górnego znalazłem parę takich kamieni. Jestem pewny, że to kamienie graniczne WMG bo analiza mapy nie pozostawia żadnych wątpliwości. Co tu duzo gadać trzeba się spotkać i ruszyć w teren. Niestety teraz pracuję w Poznaniu i w Gdańsku bywam co 2-3 tygodnie ale w długi weekend 8-11 listopada znalzłbym jakies oprzedpołudnie na wspólne poszukiwania.
Pozdrawiam
Wojciech
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Paź 22, 2003 2:35 pm   

Przebieg granicy był kiedyś ciekawie opisany w kwartalniku "Był sobie Gdańsk", tam też szczegółowo omówiono podział na sektory i związane z tym oznaczenia literowe i numeracyjne. Zdjęcia pojawią się jak tylko usiądę przy domowym komputerze, bo muszę je niestety zmniejszć.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Paź 23, 2003 1:24 am   

poniższe skany można otrzymać na prośbę w dużym formacie - ok 1600 na 2400 pikseli





 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sob Paź 25, 2003 11:42 am   Poszukiwania

Nie jestem pewien czy pisałem przy innej okazji ale chciałbym swoje poszukiwania kamieni granicznych prowadzić przy użyciu GPS-a. Te mapy które przesłałem chcę skalibrować do systemu wspólrzędnych jakim posługuje się system GPS. W tym celu będąc w chwilowym posiadaniu GPS-a dokonałem pomiarów pozycji punktów charakterystycznych takich jak wiadukty czy skrzyżowania. Kolega, który jest geodetą przeliczy mi jakie współrzędne powinny mieć w systemie GPS kamienie graniczne oznaczine numerami. Wtedy znów będę potrzebował aparat GPS aby zlokalizować te punkty. Szukam więc kogoś kto ma GPS-a do takich poszukiwań.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Paź 25, 2003 5:46 pm   

jestem pod wrażeniem !!! :shock:
co prawda GPSa nawet w ręku nie miałem, ale moze z czasem i one trafią pod strzechy. gdyby się okazało, że ktoś z moich znajomych dysponuje tym urządzeniem i chciałby pomóc, oczywiscie dam znać.
ja dzisiaj posłużyłem się bardziej tradycyjnymi metodami lokalizacji słupów i wybrałem się do Biblioteki Głównej UG w Sopocie gdzie poznajdywałem artykuły w Dzienniku Bałtyckim, w których mowa była o słupach znalezionych przez czytelników.
z artykułu "do granic dawnego Gdańska" z 26/27.01.2002 r.można się dowiedzieć, że jeden z nich znajduje się w Przebrnie obok Krynicy Morskiej, posiada wyraźny napis "Versailles 28.6.1919". jak pisze autor artykułu Kazimierz Netka "żeby dotrzeć do kamienia najlepiej wysiąść z autobusu w Przebrnie, przy pomniku postawionym dla upamiętnienia uwięzionych przez hitlerowców w obozie Stotthof. od skrzyżowania droga na południe prowadzi do Leśnictwa Przebrno i do Zalewu Wiślanego. do garnicznych kamieni trzeba pójść na północ, w kierunku morza, przy ośrodku wypoczynkowym inwalidów. Kilkaset metrów od szosy mija się ośrodek wypoczynkowy Koszarka. przy ogrodzeniu chroniącym nadmorskie wydmy trzeba skręcić w lewo. około 100 metrów od drogi znajduje się słup z napisem Versailles"
ufff... łatwiej by było narysować mapkę. zrobię to i dołączę zdjęcia jak tylko się tam sam wybiorę.
z artykułu "kamienne pamiątki" z 6.12.2001 r. można sie dowiedzieć, że słupy graniczne WMG można znależć jeszcze po wschodniej stronie Nogatu w miejscowości Pogorzała Wieś, na południe od pola golfowego w Postołowie (słup z literami FD i literą P), a w bliżej nie sprecyzowanej okolicy Sobowidza znajduje się słupek betonowy od granicznego szlabanu.
w artykule "historia w lesie ukryta" z 21.11.2001 r. napisane jest mi.in., że na Żuławach, na wschód od torów Gdańsk-Bydgoszcz, w pobliżu miejscowości Kolnik zobaczyć można bunkier z czasów WMG, natomiast przy trasie relacji Gdańsk-Kościerzyna w pobliżu miejscowości Nowa Karczma znajduje się budynek, w którym kiedyś była placówka kontroli celnej. wypowoada się tutaj również Piotr Najmajer, ówczesny zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Studiów i ochrony Środowiska Kulturowego w Gdańsku (swoją drogą kto by pomyślał, że taka instytucja istnieje!) i stwierdza, że w rejonie Złotej Karczmy jeszcze 10 lat temu można było zobaczyć niewysokie słupy graniczne, widniały na nich litery FSD z jednej strony i P z drugiej, lecz nie wiadomo czy czasem ktoś ich nie wykopał (rozbrajające, prawda? to może by tak sprawdzić, czy ich ktoś nie wykopał ?!) można ich szukać spacerując zachodnim skrajem lasu oliwskiego.
tak jak wcześniej pisałem, dostęp do pełnej treści tych artykułów po wykupieniu dostępu jest możliwy poprzez wyszukiwarkę http://gdansk.naszemiasto.pl/archiwum/
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Paź 25, 2003 6:24 pm   

mapka okolic Przebrna


oraz skan ksera zdjęcia :D więc jakość kiepska. autorem tego zdjęcia, zamieszczonego w Dzienniku Bałtyckim, jest Kazimierz Netka
 
Gość

Wysłany: Sob Paź 25, 2003 7:18 pm   

Osobiście przeszedłem granicę od Owczarni az po Łapino i nie miałem szczęścia nic znależć w ciągu ostatnich dwóch lat. Jedyne większe ślady znalezione przeze mnie to: slady szlabanu na granicy lasu na drodze łączącej dwór Matarnia z Doliną Radości oraz ten kamień w okolicach Kiełpinka. Dosyć dobrze spenetrowałem również odcinek w okolicach Sulmina i Lapina. Tam tylko za dawną wytwórnią wyrobów gumowych jest kamień, który raczej nie jest zabytkiem polsko-gdańskiej granicy choć umiejscowiony jest rzeczywiście tam gdzie przechodziła granica.
Mam propozycję. Trzeba się spotkać i pogadać. Proponuję niedzielę 9 listopada. Wtedy będę w Gdańsku. Tryb i forma do omówienia w mailach.
Pozdrawiam.
Czy sprawdziłeś ofertę TOPMAPU, którą Ci przesłałem?
 
Michał Łałak 

Dołączyła: 04 Lis 2003
Posty: 17
Wysłany: Wto Lis 04, 2003 3:07 pm   

Witajcie,

Jakiś czas temu bawiłem się posiadaną sztabówką 1:100'000 i współczesną 1:50'000.
Powiem tyle, że i bez GPS-u można przy odrobinie sprytu i cierpliwości dokładnie przenieść granicę ze starej mapy na nową. Trzeba być tylko bardzo dokładnym - mapy są zadziwiająco zgodne ze sobą, choć technika poszła do przodu...

Szukałem w okolicy A195 - Otomin - nic nie znalazłem :(
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lis 04, 2003 7:20 pm   

a jak ze śladami w terenie po dawnej granicy? są widoczne np. jakieś przecinki drzew czy udało Ci się to zrobić wyłącznie dzięki dokładności mapy?
 
Michał Łałak 

Dołączyła: 04 Lis 2003
Posty: 17
Wysłany: Sro Lis 05, 2003 12:53 am   

Byłem na stosunkowo krótkim odcinku - istotnie jest tam dukt leśny przez większość czasu, a potem granica biegnie skrajem lasu.
Zamiast słupów granicznych trafiły się współczesne geodezyjne - na tym odcinku było 9 granicznych (A187-A195).

Wtedy nie zwróciłem uwagi, ale być może krótki fragment lasu pomiędzy jego skrajem a duktem "granicznym" jest młodszy - tzn. granica szła skrajem starego lasu, a po wojnie posadzili jeszcze kawałek lasu - stąd ten dukt. Tak wynikałoby z mapy z 1938. Dzisiaj granica idzie częściowo duktem przez las (choć blisko skraju), a dalej obecnym skrajem.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Lis 07, 2003 9:14 pm   

dostałem dziś ciekawego maila od pana Bogusława Tomaszewskiego: "dwa lata temu udało mi się odwiedzić Przebrno przesyłam zdięcie zrobione tam, jak również szablon modelu tego słupa.
Zwróćcie uwagę, że litera D na słupie pierwotnie była P = Preussen?? Wysokość słupa 80 cm szerokość 41,5.
Widziałem jeszcze dwa takie słupy, jeden w Koszalinie przed Centr. Ośr. Szkolenia SG, drugi w Reptach Śląskich/Tarnowskie Góry"

T U T A J znajduje się dalszy ciąg korespondencji p. Bogusława
póki co zdjęcie i szablon słupa z Przebrna:

 
Michał Łałak 

Dołączyła: 04 Lis 2003
Posty: 17
Wysłany: Pią Lis 07, 2003 9:25 pm   

Na szablonie słupa z Przebrna powinno być "G 017" - 17. słup z sekcji G, _ostatni_ z 740 słupów! Fajny! Pierwszy był na plaży w Kamiennym Potoku (A 001)... To wielki rarytas, oby nikomu się nie przydał! Slyszałem że jeszcze 10 lat temu było kilkanaście słupów, których już nie ma.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk