Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
E. Arbeitsläger (nieistniejące już obozy pracy)
Autor Wiadomość
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sob Lis 04, 2006 2:49 am   E. Arbeitsläger (nieistniejące już obozy pracy)

Z racji tego, że odnośny artykuł został przez nas już opracowany i umieszczony na stronie, pozwoliłem sobie zedytować poniższą dyskusję i pozostawić te wątki, których wyjaśnić nam się nie udało.

Na terenie parkingu/pod budynkiem salonu Daewoo (skrzyżowanie Chrobrego z Grudziądzką) zlokalizowane są podobo dwa niewielkie, podziemne schrony plot/bunkry. Pozostałością po obozie zdaje się również być niewielki budynek (administracyjny?), stojący przy ulicy Grudziądzkiej (vis a vis Salonu Daewoo) a znajdujący się na terenie zajezdni ZKM. Posiada typowo niemiecki układ okien (na równi z murem), niektóre z nich są zamurowane, no i w kilku miejscach na cegłach widać odpryski po trafieniu pociskiem z broni ręcznej - najpewniej podczas walk ok. 26 marca 1945.
Pomiędzy NOMI a skrajnym rzędem tzw. domków fińskich jest ponadto mały schron przeciwlotniczy (szczelina, dwa wejścia).

Jest jeszcze rozebrany kilka lat temu barak przy al.Hallera (wschodnia strona) oznaczony ul.Kliniczna 1a, który rzekomo pełnił funkcję baraku szpitalnego dla chorych "pensjonaruszy" obozu w Narwiku, których trzeba było umiescić w pobliżu jakichś lekarzy.

Raz jeszcze proszę o poprawki, źródła, pomysły itp.
:wink:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
Ostatnio zmieniony przez Jarek z Wrzeszcza Pią Lut 09, 2007 12:16 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Lis 04, 2006 10:53 pm   

Nie potrafię sobie wyobrazić, jak "niewielki budynek (administracyjny?), stojący przy ulicy Grudziądzkiej" może być "vis a vis Salonu Daewoo" - vis a vis Daewoo to musiałoby być po drugiej stronie Hallera, tam są ogródki działkowe (a wśród nich bajdełej obozowaty drewniany budynek)

mapka obozu stanowi fragment większej mapy 25-tki "Dolnego Wrzeszcza"z czasów wojny, fragment ten otrzymałem od p. Mariana Muczyńskiego.
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Nie Lis 05, 2006 12:03 am   

Mikołaj napisał/a:
nie potrafię też sobie wyobrazić, jak "niewielki budynek (administracyjny?), stojący przy ulicy Grudziądzkiej" może być "vis a vis Salonu Daewoo" - vis a vis Daewoo to musiałoby być po drugiej stronie Hallera, .



...nie do końca masz rację, Mikołaju. Skręcając z ul.Chrobrego w Grudziądzką, zaraz na rogu znajduje się salon Daewoo i faktycznie, na przeciw niego znajduje się stary barak (inna sprawa, jak to jest z jego autentycznością). W tym wypadku miałeś chyba na myśli salony samochodowe nie Daewoo, lecz Fiata i Alfa Romeo, które, i tu się zgodzę, znajdują się vis a vis ogródków działkowych, leży blisko stacji benzynowej, praktycznie już na al. Hallera.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Nie Lis 05, 2006 12:10 am   

Cytat:
Skręcając z ul.Chrobrego w Grudziądzką, zaraz na rogu znajduje się salon Daewoo

a nie ma czasem salonu (na pewno są sklepy "firmowe") Daewoo przy stacji benzynowej na Hallera? :hmmm:

mniejsza o to, teraz już dokładnie wiem o jakie miejsce chodzi
 
penetrator 


Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 197
Wysłany: Nie Lis 05, 2006 10:58 am   

Mikołaj zwróć uwagę na nietypowe zadaszenie tego budyneczku
przy Grudziądzkiej.
_________________

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 06, 2006 1:40 am   

ciekawostka z aukcji - Obóz słuzby Polsce w Gdańsku 1951 r. na pierwszym zdjęciu napis Narwik "Obóz"
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Pon Lis 06, 2006 7:35 pm   

W ramach niniejszego wątku mam jedno dodatkowe pytanie, a mianowicie - czy przypadkiem do tych "Narvików" nie należały rownież "baraki" usytuowane dziajaj przy AL. Zwycięstwa pomiędzy CWF PG a BUdynkiem Opery? Jak sięgam pamięcią, tych baraków bulo tam sporo do tego stopnia, że piersze z nich były swym frintem blisko opisanej Aleji.
Z góry przepraszam (czyli "from mountain" jak mawia poslanka Beger :hihi: ), jesli temat ten był juz na forum, ale ja niestety nie umiałem znaleźć informacji.
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
koro 

Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 1
Wysłany: Wto Mar 13, 2007 5:01 pm   

Yarecque,
Witaj Yarecque mam dla ciebie informację a zarazem sprostowanie, jestem byłym mieszkańcem tego baraku o którym mówisz i nie był on tylko jeden ale dwa pod tym samym adresem. Mój ojciec osiedlił się tam w 1945r zaraz po wyzwoleniu i pracował w szpitalu (w tym czasie był to szpital nie kobiecy lecz ogólny), opowiadał mi historię tych baraków i według niego w tym mniejszym miały mieszkania siostry i personel szpitala, w drugim były magazyny, które po wojnie zostały adoptowane na mieszkania.
Jeżeli to cię zainteresuje to zwróć uwagę na budynek kotłowni szpitala, tam na dachu
jest punkt strzelniczy na nim stało działo p/lotnicze.
Natomiast pod szpotalem jest bunkier w którym jest studnia która służyła jako zapas wody dla Gdańska.
z poważaniem :
KORO
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Wto Mar 13, 2007 10:05 pm   

narwik , narwik ? ,
czy tam nie było czasem w latach 50-tych i 60-tych fermy gęsi ?
pod koniec 60-tych była tam wielka afera związana z pierzem ( puchem ) gęsi .
ojciec mojego kolegi z Nad Stawem siedział " za to " prawie , tak mi się wydaje , 15 lat .
bo przecie ten " mały " był winny .
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
tomi 


Dołączył: 20 Lis 2004
Posty: 156
Wysłany: Pią Mar 23, 2007 10:05 am   

witam
przyczepiam sie do tego z racji tego że jestem mocno zainteresowany obozami pracy z okresu okupacji i po .
Pod podanym linkiem zostały wymienione [raczej] wszystkie obozy , podobozy i kommanda, jeżeli jednak mozna byłoby cos dodac lubzmienic prosiłbym o wszelkie sugestie .
z góry dziekuje
http://www.eksploracja.eu...p?article_id=24
_________________
Foto-Lisek
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1165
Wysłany: Pią Paź 03, 2008 5:33 pm   

Czy to przypadkiem nie plan tego obozu? Co o tym sądzicie?
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
Ostatnio zmieniony przez feyg Sob Paź 04, 2008 4:44 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sob Paź 04, 2008 9:44 am   

Ulice się zgadzają - świetne znalezisko! :masta:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
tomi 


Dołączył: 20 Lis 2004
Posty: 156
Wysłany: Sob Paź 04, 2008 2:07 pm   

naprawde super stronka ,dzieki. A sama mapa sie zgadza :huuurra:
_________________
Foto-Lisek
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Pon Paź 06, 2008 10:08 pm   

Doprawdy fantastyczne znalezisko!

Zwracam uwagę m.in. na usytuowanie baterii przeciwlotniczej oraz "parcele pod szwedzkie domki drewniane" - Polacy nazwali je "fińskimi" ;)

Nie bardzo potrafię dopasować ceglany budynek vis-a-vis Daewoo (właściwie Hondy) do tego planu. Zdaje mi się, że rzeczony budynek stanowi skrzydło planowanego budynku centralnego.

M.
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Nie Gru 07, 2008 12:32 am   

tomi napisał/a:
witam
przyczepiam sie do tego z racji tego że jestem mocno zainteresowany obozami pracy z okresu okupacji i po .
Pod podanym linkiem zostały wymienione [raczej] wszystkie obozy , podobozy i kommanda, jeżeli jednak mozna byłoby cos dodac lubzmienic prosiłbym o wszelkie sugestie .
z góry dziekuje
http://www.eksploracja.eu...p?article_id=24


Nie jestem dobry w tym temacie ale przecież tych obozów było chyba więcej.
Np Poggenkrug obecnie ul Gospody, i w okolicy Żabianki było więcej baraków - zwłaszcza przy skrzyżowaniu z Subisława (po wojnie do końca 1980 Zakłady Polam). Baraki identyczne z tymi które były w Nowym Porcie.
_________________
........
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk