Dawny Gdańsk

Materialne ślady przeszłości - Masoneria w Gdansku

Gdanszczanin - Sob Mar 20, 2004 11:38 am
Temat postu: Masoneria w Gdansku
Interesuje mnie ten temat poniewaz doweidzialem sie juz o co najmniej 3 budynkach zwiazanych z Gdanskimi lozami masonskimi ( o jednym oczywiscie ze strony dawny gdansk;): jednym na ogarnej , drugim przy politechnice i trzecim przy kosciele na czarnej ( a przynajmniej symbole przy wejciu na to wskazuja ) . Czy wiecie moze cos na temat tych miejsc , ich historii jak rowniez lóż masońskich w Gdansku? Chodzi mi przede wszystkim o te 2 ostatnie budynki ( o tym z ogranej sporo sei dwoiedzialem z dawnego Gdanska).
Mikołaj - Sob Mar 20, 2004 12:00 pm

była o tym mowa na C@fe Trójmiasto (temat trochę rozsiany, trzeba przejrzeć cały wątek), choć być może niektórym od września ub.r. coś więcej udało się ustalić. Zgadując kiedyś "masońską" zagadkę u Gruena obiecałem czegoś więcej poszukać na temat budynku obok kościoła "na czarnej" ale trochę to zaniedbałem... postaram się poprawić w najbliższych dniach.
pumeks - Sob Mar 20, 2004 1:09 pm

O Masonerii jest sporo literatury. Co do budynków we Wrzeszczu: Loża "Zum siegenden Licht" (Pod zwycięskim światłem) miała siedzibę przy ulicy Własna Strzecha (Eigenhausstraße) 18 i raczej nie wspomina się o innych siedzibach lóż we Wrzeszczu. Więc budynki przy Wróblewskiego i przy Czarnej mogły być po prostu domami jakichś masonów - entuzjastów, którzy ozdobili swoje budynki symbolami bractwa, ale jest też możliwość że są to po prostu symbole róznych wydziałów Politechniki - które też mogą się kojarzyć z symbolami masońskimi.
lucy - Sob Mar 20, 2004 2:27 pm

Własnie poszukałam, bo pisalismy o tym na forum gazety. Nie pamiętam czy to jest jedyna taka wiadomość:


"Jedno z ciekawszych osiedli mieszkaniowych Wrzeszcza noszące nazwę "Własna
Strzecha" / w bliskim sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej/ liczy już sobie sto
lat. Wśród jego charakterystycznych, bliźniaczo podobnych domków robotniczych,
uwagę zwraca przypominająca swoją bryłą niewielką świątynię, nietypowa budowla.
Jest to dawna loża masońska, należąca niegdyś do działającej w Gdańsku od 1873
roku loży "Ku Zwycięstwu Światłu". Innym lokalem, w którym systematycznie
spotykali się w latach 1925 - 1933 tutejsi wolnomularze była willa na Wzgórzu
Sobótki, należąca obecnie do Gdańskiego Ośrodka Telewizji Polskie. Obiekt ten
pozostawał w ścisłym związku z lożą "Pod Trzema Kolumnami", z siedzibą
macierzystą w Bayrreuth na terenie Bawarii." To jest fragment z książki Jerzego
Sampa pt "Wrzeszcz".


:)

Gdanszczanin - Sob Mar 20, 2004 11:26 pm

Wlasnie obawialem sie ze ten temat mogl gdzies byc ale nie przegladalem forum wiec nie znalazlem . Co do tego fragmentu z Sampa ta akurat czytalem juz go. Szczerze mowiac mnie wlasnie najbardziej interesuje ten dom na czarnej.
pumeks - Pią Mar 26, 2004 12:18 pm
Temat postu: Loża masońska
Akurat dziś dostałem (od własciciela strony danzig-online) obrazek z siedzibą loży "Pod zwycięskim światłem" - to ten budynek przy ulicy Własna Strzecha.
Marcin - Pon Mar 29, 2004 2:51 pm

Bez komentarza. :( Mieści się tu obecnie jeden z wydziałów PG.
pumeks - Pon Mar 29, 2004 3:40 pm

Cholera :evil: czy mamy pewność, że chodzi o ten sam budynek?
Maciek - Pon Mar 29, 2004 3:47 pm

Zwróćcie uwagę na to duże łukowate okno na parterze ,bardzo podobne na obydwu fotografiach .Wygląda tak jakby dobudowano ten budynek z lewej...
Mikołaj - Pon Mar 29, 2004 3:49 pm

wydaje się, że tak, spójrz na trzy okna po prawej na parterze i potem takie wieksze półokrągłe- to się na pewno zgadza, reszta dobudowana
Marcin - Pon Mar 29, 2004 10:49 pm

Na poszukiwaniu tego budynku poświęciłem ponad pół godziny... Tak go oszpecono, że dopiero ten "tryptyk okienny" na parterze zwrócił moją uwagę. Już miałem kończyć poszukiwania, gdy zdałem sobie sprawę, że nie jest to "późny Gomułka", lecz poszukiwana kamienica. Szlag mnie trafia jak patrzę na te dwa zdjęcia, które dzieli stulecie. :evil:
pumeks - Wto Mar 30, 2004 8:43 am
Temat postu: kolejna wpadka Sampa?
A jak to się ma do, cytowanego wyżej przez Lucy, fragmentu z prof. Sampa:

"Wśród jego charakterystycznych, bliźniaczo podobnych domków robotniczych, uwagę zwraca przypominająca swoją bryłą niewielką świątynię, nietypowa budowla. Jest to dawna loża masońska, należąca niegdyś do działającej w Gdańsku od 1873 roku loży "Ku Zwycięstwu Światłu"."

Ciekawe, czy to znaczy że pan profesor konfabuluje i nie widział budynku na oczy ;) czy też - jak to mu się często zdarza - w ogóle nie wie, o który budynek chodzi?

Mikołaj - Wto Mar 30, 2004 9:35 am

może Samp pisał o tym przy Wróblewskiego, on od biedy pasowałby do tego opisu. tyle, że niektórzy :roll: twierdzą, że żadnej loży tam nie było
pumeks - Sro Mar 31, 2004 10:15 am

Mikołaj Wierzbicki napisał/a:
może Samp pisał o tym przy Wróblewskiego, on od biedy pasowałby do tego opisu. tyle, że niektórzy :roll: twierdzą, że żadnej loży tam nie było


No tak, to znaczy nie mogę powiedzieć, że nie było, ale nikt nie napisał, że była. Kasia kiedyś powołując się na Andrzeja Januszajtisa twierdziła, że symbole na tym budynku to w rzeczywistości tylko symbole wydziału budownictwa Politechniki na prywatnym domu któregoś z wykładowców tego wydziału.
Zdjęcie poniżej jest z archiwum InnegoGdańska Grüna (faktycznie, ten budynek mógł się Sampowi skojarzyć ze świątynką).

pumeks - Sro Mar 31, 2004 10:41 am
Temat postu: Autopoprawka
Pumeks napisał/a:
i raczej nie wspomina się o innych siedzibach lóż we Wrzeszczu.


To mój błąd: w książce Hanny Domańskiej "Gdański Zakon Synów Przymierza" znalazłem informację, że willa przy Am Johannisberg 15 została ok. 1925 zakupiona przez lożę "Zur Kette an der Weichsel", z tym że budynek został udostępniony na miejsce zebrań adeptom innej loży: "Zu den drei Säulen" (Pod trzema Kolumnami), którzy zbierali się tutaj przez krótki czas - ich loża istniała co najwyżej do 1933 r., ale juz od 1928 r. przeżywała poważny regres.
Budynek przy Sobótki 15 był przez wiele lat siedzibą gdańskiej telewizji. Zdjęcie poniżej pochodzi z portalu gazeta.pl:

Gdanszczanin - Sob Kwi 24, 2004 8:42 pm

Byłem dzisiaj koło domu z symbolami masońskimi przy kościele na czarnej . Niestety w ostatnich dniach część emblematu odpadła i została tylko połowa. Zresztą obawiam się że i ona nie wiele przetrwa bo raczej trundo by było przekonać mieszkańców do wyremontowania budynku ( z tego co rozmawiałem z jednym z mieszkańców to podobno i owszem istneije jakiś fundusz remontowy ale raczej mała sansza żeby akurat na ten cel rpzeznaczyli pieniądze ) . Dlatego kto jeszcze nie widział tego na żywo to powinien to zobaczyć bo niedługo może tego już nie być.
Grün - Sob Kwi 24, 2004 10:16 pm

to na Listę Greena?
Gdanszczanin - Pon Kwi 26, 2004 8:33 pm

Wiele wskazuje na to ze jednak nie bedzie takiej potrzeby. Pewne wstepne kroki zostaly podjete i moze uda sie odtworzyc brakujaca czesc a i stara zabezpieczyc.
Sabaoth - Pon Kwi 26, 2004 11:33 pm
Temat postu: Re: Masoneria w Gdansku
Gdanszczanin napisał/a:
...doweidzialem sie juz o co najmniej 3 budynkach zwiazanych z Gdanskimi lozami masonskimi ( o jednym oczywiscie ze strony dawny gdansk;): jednym na ogarnej , drugim przy politechnice i trzecim przy kosciele na czarnej ( a przynajmniej symbole przy wejciu na to wskazuja ).

Przepraszam, staram sie troche nadrabiac moja krotka tu obecnosc, ale wydaje mi sie, ze w Gdansku byla jeszcze jedna loza - Eugenia - w okolicy Kleines Irrgarten. Widoczna ona jest na planie z 1886 r. (dostepnym nota bene na stronie dawny gdansk). Znajdowala sie ona przy ul. Logen gang, ktora wziela swoja nazwe wlasnie od lozy.

seestrasse - Wto Kwi 27, 2004 12:10 am

jeśli mogę się wtrącić... mam nadzieję, że nie strzeleę babola (proszę jakby co, poprawić mnie):
masońskie oznaki są, a w każdym razie znajdowały się kiedyś na willi przy Trakcie Konnym (budynek "przyklejony" do poczty)
kielnia, cyrkiel...
co wiecie na temat tej willi???

Mikołaj - Wto Kwi 27, 2004 12:24 am

wstyd powiedzieć, ale ani w ząb nie kojarzę, gdzie przy Trakcie jest poczta. a już tym bardziej budynek do niej przyklejony...
a te symbole można znależć jeszcze w kilku miejscach, zwłaszcza w okolicach Politechniki. Gdybyś była w pobliżu -zrób zdjęcie!

seestrasse - Wto Kwi 27, 2004 12:29 am

ejże, chyba żartujesz :)
chodzi o budynek między Tuwima a Śniadeckich
przejeżdżam tamtędy prawie codziennie, ale fota to już problem - nie dysponuję cyfrówką ani skanerkiem :(
myślę, że maestro Langfuhrterek będzie wiedział, co zacz

Mikołaj - Wto Kwi 27, 2004 12:37 am

słyszałem kiedyś, że jak nie ma czegoś w internecie, to to coś nie istnieje;)
ja mam podobnie z moją mapą- jeśli coś na niej nie jest zaznaczone, to ja od razu myślę, że tego nie ma.
usprawiedliwia mnie jedynie to, że jestem z Gdyni, Lanfuhrterek to musi wiedzieć

seestrasse - Wto Kwi 27, 2004 12:41 am

Marcin, Marcin, Marcin...
Marek Z - Wto Kwi 27, 2004 1:41 am

Cytat:
nie dysponuję cyfrówką ani skanerkiem

Podczas ostatniej wycieczki - tej po Wrzeszczu - padła propozycja przeprowadzenia eksploracji terenów w okolicach Tuwima i Śniadeckich. Może przy następnej okazji wybierzemy się tam i pstrykniemy omawianą pocztę. (też nie wiedziałem, że taka istnieje, a może istniała ?). Proponuję tydzień po majowych świętach, tj 9 maja.

Marcin - Wto Kwi 27, 2004 8:20 am

seestrasse napisał/a:
Marcin, Marcin, Marcin...

Skoro już zostałem wywołany do tablicy :D , to wiem o który budynek chodzi. Mam nadzieję, że na dniach uda mi się pożyczyć apartat cyfrowy i udam się tam na "inspekcję". ;)

pumeks - Wto Kwi 27, 2004 11:26 am

Poczta to taki ładny, narożny budynek z wieżyczką, zrobiony zdaje się na pruski mur w tonacji biało-czarnej. Dla mnie niesamowite w tamtej dzielnicy jest przejście od willowej zabudowy przy Tuwima, Śniadeckich, Hoene-Wrońskiego do bardzo zgrzebnych domków z pruskiego muru przy Orzeszkowej i Wroniej. Czy ktoś może ma informacje, kiedy powstała ta zabudowa? wygląda to na domki robotnicze, może było to w okresie budowy stoczni Schichaua?
Kasia_57 - Wto Kwi 27, 2004 4:19 pm

Cytat:
na "inspekcję


a może uda Ci się wejść do środka. Bo ja nie bardzo miałam odwagę. Jestem ciekawa jka wygląda wewnątrz. I na ile został ten budynek przerobiony.
czekam z niecierpliwością na wyniki Twojej inspekcji:)

Sabaoth - Wto Kwi 27, 2004 6:30 pm

Ja dosyc czesto zachodzilem na ta poczte (pracowalem niedaleko). Jej zaleta byl calkowity brak kolejek. Wnetrze stylowe ale na 100% przerobione w ostatnich kilku latach.
Kasia_57 - Wto Kwi 27, 2004 11:42 pm

pocztę znam, chodzi mi o resztę:))
pumeks - Sro Kwi 28, 2004 10:13 am
Temat postu: Re: Masoneria w Gdansku
Sabaoth napisał/a:
Przepraszam, staram sie troche nadrabiac moja krotka tu obecnosc, ale wydaje mi sie, ze w Gdansku byla jeszcze jedna loza - Eugenia - w okolicy Kleines Irrgarten. Widoczna ona jest na planie z 1886 r. (dostepnym nota bene na stronie dawny gdansk). Znajdowala sie ona przy ul. Logen gang, ktora wziela swoja nazwe wlasnie od lozy.


Wyliczaliśmy tu loże we Wrzeszczu. W Gdańsku, tj. w sródmieściu, było ich więcej. M.in. "Eugenia" przy Neugarten 18, "Einigkeit" na Neugarten 8, "Gedania" przez pewien czas na Ogarnej, "Zur Kette an der Weichsel" na Chlebnickiej. Loża Eugenia powinna się niedługo pojawić w Galerii Nieistniejących Budowli Muzeum Akademii Rzygaczy. Znajdowała się tam, gdzie napisał Sabaoth, u zbiegu Neugarten i Logengang.

Marcin - Czw Kwi 29, 2004 2:49 pm

Tak jak sobie życzyliście (a w szczególności Seestrasse ;)) byłem tam dziś (wraz z Markiem). Jak budynek wygląda z zwenątrz to widać, a środka niestety nie spenetrowaliśmy. :(
A poniżej krótka fotorelacja typu dedukcyjnego (czyli od ogółu do szczegółu). ;)

Marcin - Czw Kwi 29, 2004 7:09 pm

A to szczyt pewnej wrzeszczańskiej kamienicy - której jeszcze nikt nie wymienił jako związanej z organizacją masońksą. A gdzie to jest - to jeszcze przez chwilkę zostanie tajemnicą. ;) Może ktoś odgadnie? :)
Gdanszczanin - Pią Kwi 30, 2004 10:50 am

Nie no ja to jestem ślepy oglądam tą kamienice na rogu tuwima i al Zwycięstwa od 3 lat kilka razy tygodniu i niedojrzałem tych symboli . Co więcej wczoraj byłem się przyjrzeć jej trochę dokładniej i też nie zauważyłem nie dobrze ze mna :)
A co do tej drugiej kamienicy to niestety nie ejstem w stanie jej zlokalizować.

seestrasse - Nie Maj 02, 2004 6:38 pm

Gdanszczanin napisał/a:
Nie no ja to jestem ślepy oglądam tą kamienice na rogu tuwima i al Zwycięstwa od 3 lat kilka razy tygodniu i niedojrzałem tych symboli . Co więcej wczoraj byłem się przyjrzeć jej trochę dokładniej i też nie zauważyłem nie dobrze ze mna :)


proszę nie przesadzać z tą wadą wzroku :) - znaki były tam dobrych dziesięć lat temu
a ostatnio kamienica przechodzi jakiś podejrzanie wyglądający remoncik - nie chcę nikogo oczerniać, ale te masońskie symbole mogą być już dawno skute...

seestrasse - Nie Maj 02, 2004 6:41 pm

o, sorki - dopiero teraz fotki załadowały mi się na stronkę :))) ależ sierota jestem :)))
gdańszczaninie, przepraszam. to raczej ja mam coś nie tak ze wzrokiem :)))

Marcin - Czw Maj 06, 2004 7:03 pm

I kolejny wolnomularski symbol na domu przy Tuwima. To już kolejny trójkąt i cyrkiel na domu pradopodobnie jakiegoś miłośnika masonerii - bo o lożach w tych budynkach nic nie wiadomo.
PAULUS MAZUR - Pią Maj 07, 2004 7:10 pm

Dołączam wielce unikalną pocztówkę którą wydała sobie Loża Einigkeit jak się bawili
na balu kostiumowym.

Mikołaj - Pią Maj 07, 2004 7:28 pm

wspaniale... a nie mógłbyś zrobić większego skanu i przysłać na maila??
bassa - Pią Maj 07, 2004 9:19 pm

TV regionalna emitowala w ub roku bardzo piekne opracowanie Tomasza Zajaca -serię o znakach masonskich na gdanskich budynkach.Mysle, ze mozliwe jest zmontowanie spotkania z autorem filmu, to trojmieszczanin...a moze i prywatna projekcja ? W jakims klubie majacym video ?
Marcin - Pią Maj 07, 2004 9:33 pm

Cytat:
wspaniale... a nie mógłbyś zrobić większego skanu i przysłać na maila??

Ja też się piszę Paulusie - jeśli można. :)

Mikołaj - Pią Maj 07, 2004 11:05 pm

Cytat:
TV regionalna emitowala w ub roku bardzo piekne opracowanie Tomasza Zajaca -serię o znakach masonskich

Czy ZBR nie jest jakoś z nim zbratany? Jakby co piszę się na takie spotkanie.

Pietrucha - Sob Maj 08, 2004 1:29 pm

Cytat:
zrobić większego skanu i przysłać na maila??


Może jak Paulus się zgodzi to Mikołaj mógłby umieścić skan w dziale Download

Marcin - Sob Maj 08, 2004 1:42 pm

Mikołaj napisał/a:
Jakby co piszę się na takie spotkanie.

Jakby co to również ja. :D

Pietrucha - Sob Maj 08, 2004 2:26 pm

Cytat:
Jakby co piszę się na takie spotkanie


Ja także :wink:

Makabunda - Sob Maj 08, 2004 5:37 pm

Cytat:
A gdzie to jest - to jeszcze przez chwilkę zostanie tajemnicą. Może ktoś odgadnie?

Chyba jest to szczyt kamienicy przy ul. Sobótki. Znajduje się ta kamienica na odcinku tej ulicy schodzącym w dół do Jaśkowej D.

Marcin - Sob Maj 08, 2004 8:04 pm

Wojciech Leśków napisał/a:
Chyba jest to szczyt kamienicy przy ul. Sobótki. Znajduje się ta kamienica na odcinku tej ulicy schodzącym w dół do Jaśkowej D.

Brawo Wojtku :!: Wszystko się zgadza - to jest kamienica przy Sobótki 12. I tutaj zagadka - skąd na niej wolnomularskie symbole? Wszak loża miała siedzibę w budynku (położonym kikadziesiąt metrów dalej) należacym obecnie do TV.

Marcin - Pią Maj 14, 2004 5:36 pm

Gdanszczanin napisał/a:
Byłem dzisiaj koło domu z symbolami masońskimi przy kościele na czarnej . Niestety w ostatnich dniach część emblematu odpadła i została tylko połowa. Zresztą obawiam się że i ona nie wiele przetrwa...

Gdanszczanin napisał/a:
Wiele wskazuje na to ze jednak nie bedzie takiej potrzeby. Pewne wstepne kroki zostaly podjete i moze uda sie odtworzyc brakujaca czesc a i stara zabezpieczyc.

Grün napisał/a:
to na Listę Greena?

Tak, na Liste... :cry:

Mikołaj - Pią Maj 14, 2004 8:17 pm

Samo odpadło???
Marcin, pociesz mnie, robią tam remont całej elewacji i skuli, żeby zaraz odtworzyć prawda?

Marcin - Pią Maj 14, 2004 9:39 pm

Mikołaju, niestety nie pocieszę Cię. :evil:
Maciek - Pią Maj 14, 2004 9:46 pm

Mikołaju i Ty nas prosisz , żeby na forum nie kląć...
Mikołaj - Pią Maj 14, 2004 9:59 pm

Cytat:
Mikołaju i Ty nas prosisz , żeby na forum nie kląć...

mamy wszyscy dyspensę...
i co, wierzycie, że to tak samo elegancko się odkleiło..?

Sabaoth - Pią Maj 14, 2004 10:07 pm

Co to za barbarzyńcy, przecież to się nie nadaje na złom. :evil:
Grün - Pią Maj 14, 2004 10:33 pm

Jasna cholera - pieprzeni bandyci! Komu to do cholery przeszkadzało????
Marcin - Sob Maj 15, 2004 10:52 pm
Temat postu: Gdańska gwiazda masońska
I coś co pojawło się na Allegro! Tylko dlaczego tak drogo! :(
(Oliwsko-Sopocka ;)) gwiazda masońska - aukcja 25114980
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=25114980
"Gwiazda masońska 100 oryginał . Niemiecki napis na kontowniku z krzyżowanym cyrklem ( kwadrat zum stern in osten or. zoppot- oliva). Gwiazda jest wykonana z kompozycj metlu jaki spotyka się na więkrzości odznaczeń niemieckich . Z tyłu sygnatura dwie głowy orłów połączone w kartusz między nimi korona zamknięta z krzyżem . W środku kartusza litery AWS. Podspodem napis AWS - MUNZE ( U = umlau) Berlin. Stan doby uszkodzone 2 litery w napisie miejscowości (Z)oppot Oliv(a) . Gwiazda posiada różową wstążke szeerokości ok 7 cm długość ok 45 cm , możliwe że wstążka jest przypadkowa. MóJ telefon kom 509 461 449."

Petelka - Pon Maj 17, 2004 10:26 am

Cytat:
Czy ZBR nie jest jakoś z nim zbratany? Jakby co piszę się na takie spotkanie.

Nadam temat. :wink: :)

Gdanszczanin - Pon Maj 17, 2004 11:19 pm

No widzici a ja wam powiem ze plany odtworzenia tego emblematu na czarnej byly na czerwiec wiec tak to wyglada jak zostawia cos sie na pozniej. Teraz pozostanie tylko wzorowac sie przy odtwarzaniu na fotografiach .
A co do tego jak to sie stalo to slyszalem ze samo spadlo ( przynajmniej pierwsza polowa). Jezeli chcecie to moge komus podeslac zdjecia jak to wygladalo bo odpadnieciu pierwszej polowy - tam wyraznie widac ze odpadla czesc na linni pekniec (zamieścił bym to zdjęcie tutaj ale szczerze mówiąc nie wiem jak ) wiec nie ma co oskarzac tu kogos o umyślne rozbicie co najwyżej o zaniedbanie . A sytuacja obecnie jest taka na przyszły miesiąc jest umówiony artysta rzeźbiarz, który ma się zająć rekonstrukcją tego emblamatu . Jeżeli wszytko pójdzie zgodnie z planem emblemat powinnien wrócić na swoje miejsce - miejmy nadzieje że tak też się stanie ( no i że będzie dobrze zrobiony )

Sabaoth - Wto Maj 18, 2004 9:18 am

Cytat:
A sytuacja obecnie jest taka na przyszły miesiąc jest umówiony artysta rzeźbiarz, który ma się zająć rekonstrukcją tego emblamatu


To mi przypomina film z Chaplinem w roli szklarza i jego malym pomocnikiem. :D

Marcin - Wto Maj 18, 2004 9:23 pm

Zdjęcie (wykonane i udostępnione przez Gdanszczanina) przedstawiające "formę przejściową".
Marcin - Sro Maj 26, 2004 12:07 am
Temat postu: ZARYS HISTORII WOLNOMULARSTWA POLSKIEGO W RZECZYPOSPOLITEJ S
ZARYS HISTORII WOLNOMULARSTWA POLSKIEGO W RZECZYPOSPOLITEJ SZLACHECKIEJ 1738 – 1795

W Gdańsku, który był drugim po warszawskim liczącym się w skali Rzeczypospolitej ośrodkiem gospodarczym i ludnościowym utrzymującym szerokie kontakty handlowe z europejskimi metropoliami, pracowała loża “Trzech Pionów” założona 30 maja 1751 roku. Była ona zależna od berlińskiej loży “Trzech Globów”.

Gdańsk był drugim – obok Warszawy – miastem na ziemiach Rzeczypospolitej, w którym istniało wolnomularstwo. W roku 1764 masoni gdańscy skupili się w trzech placówkach, które nie miały bezpośredniego powiązania z ośrodkiem warszawskim. Tylko najstarsza loża “Trzech Pionów” mająca w 1763 roku dwudziestu czterech członków, utrzymywała luźne kontakty z lożą warszawską. Druga placówka – erygowana 5 grudnia 1763 roku pn. “Zu den Drei Pyramiden” (“Pod Trzema Piramidami”), tak samo jak pierwsza zależna była od berlińskiej loży “Trzech Pionów”, trzecia zaś loża “Zu den drei Steren” (“Pod Trzema Gwiazdami”), do której należeli patriotycznie nastawieni gdańszczanie, założona została 26 marca 1763 roku przez królewiecką lożę “Trzech Koron”.

Do roku, 1772 czyli do pierwszego rozbioru Polski na ziemiach tych powstały; w Gdańsku cztery loże, z których tylko jedna – “Trzech Gwiazd” była w latach 1770-1773 podległą centrali warszawskiej.

Po zaborze tych ziem przez Prusy loże te zerwały kontakty z Warszawą, a niemieckie obediencją zaczęły masowo zakładać na ziemiach polskich nowe loże. I tak do drugiego rozbioru Polski (1793) powstały jeszcze trzy kolejne loże w Malborku, pięć w Gdańsku, trzy w Elblągu, dwie w Stargardzie, jedna w Chojnicach i druga w Bydgoszczy.

Mikołaj - Sro Maj 26, 2004 2:31 am

to ja dodam kilka ciekawostek o okresie po I rozbiorze:

W Gdańsku, który pozostał enklawą Rzeczypospolitej na terenie państwa pruskiego, wolnomularstwo nadal działało w klimacie niechęci wpływowych elementów zachowawczych. Toteż jedne jego placówki powstawały, inne podupadały. Na miejsce związanej z Warszawą loży "zu den drei Sternen", która zakończyła działalność w 1776 r., powstała 'zum Kranich", podlegała młodszej berlińskiej Wielkiej Loży. "Aux trois Ni-veaux" - od 1770 r. uznająca zwierzchnictwo opowiadającego się za Ścisłą Obserwą Królewca - po kilkakrotnym zawieszeniu i wznowieniu działalności przyjęła w 1775 r. nazwę "Eugenia zum gdkroenten Lowen". Rozwijała się odtąd dość pomyślnie, mając przez prawie ćwierć wieku (1775 - 1798) na swoim czele byłego słuchacza Kanta, wybitnego intelektualistę, a zarazem potomka miejscowych patrycjuszy Daniela Gralatha. Kosztem niespełna 4 tyś. florenów zbudowała sobie w 1780 r. nowy lokal, gdyż poprzedni był już za ciasny dla rosnącej liczby członków, niemieckich mieszczan nastrojonych antyprusko i poczuwających się do polskiej przynależności państwowej. Na tym tle doszło nawet w 1777 r. do konfliktu z królewieckim zwierzchnictwem. Wydrukowało ono bowiem dla swej placówki gdańskiej zaświadczenia członkowskie z orłem pruskim w winiecie, na co ta zareagowała protestem i domagała się umieszczenia na drukach herbu Gdańska.

Ludwik Hass, Wolnomularstwo w Europie środkowo-wschodniej w XVIII i XIX wieku

CDN... :mrgreen: jeśli tylko chcecie

Mikołaj - Sro Maj 26, 2004 2:54 am

Teraz już wiecie, czemu "główny architekt"... :mason:
(ale to Marcin był piwerwszy!)

Marcin - Sro Maj 26, 2004 8:49 am

To co Mikołaju? Zakładamy Lożę? :wink: :^^
pumeks - Sro Maj 26, 2004 9:15 am

Loża o nazwie "Pod Trzema Pionami" (franc. "Aux Trois Niveaux", niem. "Zu den drei Bleiwagen") to ta sama, której nazwę Samp tłumaczy "Pod Trzema Poziomnicami". Spotkałem się z interpretacją (nieco sofistyczną) że w symbolice masońskiej podkreśla się kierunki pionowe a nie poziome i dlatego "Niveaux" należy tłumaczyć jako Pion, a nie Poziomnicę :II
Daniel Gralath wspomniany w poście Mikołaja to nie ten, który ufundował Wielką Aleję (tamten już nie żył), tylko Daniel Gralath młodszy.

A o loży "Eugenia pod ukoronowanym lwem" będzie wkrótce w Galerii Nieistniejących Budowli.

Grün - Sro Maj 26, 2004 1:58 pm

Kłopotów nam narobicie tymi symbolami :) przyjdą nas skuć jeszcze :)
Marcin - Sro Maj 26, 2004 2:00 pm

Avatary skuć? Czy nam facjaty skuć? :hihi:
Marcin - Sro Maj 26, 2004 2:10 pm

Dzień bez odnalezienia kolejnego symbolu wolnomularskiego to dzień stracony. 8))
Marek Z - Czw Maj 27, 2004 10:50 pm

Marcin, Ty chyba sam montujesz te symbole. :wink: :mrgreen:
Grün - Czw Maj 27, 2004 11:00 pm

Gdańsk zaczyna wyglądać na siedlisko Żydów, masonów i cyklistów :)
bassa - Pią Maj 28, 2004 8:44 pm

Jak zwykle-popieram Gruena.... :mrgreen: znaczy...żartów nie ma i nie będzie ( i nie było...) Choć sie gdańszczanie dojezdzajacy do pracy do Warszawki- 400 osob !- nazwali Loża Trójmiasto...aaaale przede wszystkim- załozyli sobie taka org ....co to tez pisac nie wolno, zamkniety wątek...;-)) Jak by co, zdobyłam naklejki dla ksiazek puszczanych do bookcrossingu i wiem skad wziac stosunkowo swieża, przez sopocianina napisana i wydana 96rok ??-na ten (aktualny!) temat - ksiażeczke...pozycze rzecz jasna ! albo- zdobede i uwolnie ? Wam ??
Marcin - Pon Maj 31, 2004 8:21 pm

8))
Marek Z - Sro Cze 02, 2004 3:13 am

Skąd Ty to wytrzasnąłeś ? :???: :D
Petelka - Sro Cze 02, 2004 10:54 am

Cytat:
Skąd Ty to wytrzasnąłeś ?

No padło juz tutaj podejrzenie, że Marcin sam produkuje te symbole. :hihi: :lol:

lucy - Sro Cze 02, 2004 3:09 pm

Marcinie, gdzie Ty takie cudo znalazłeś??? 8O

Daję słowo, że nie pójdę skuwać :hiihihi:

Marcin - Czw Cze 03, 2004 9:27 pm

Te ostatnie dwa cuda :D ozdabiają gmach Politechniki. 8))
Mikołaj - Sob Cze 05, 2004 9:35 pm

dokładam kolejny - tym razem z Oliwy
bassa - Nie Cze 06, 2004 1:57 am

A...ciekawe czy na nagrobkach tez ??? hmmmm...ktos widzial moze ??
Mikołaj - Pon Cze 07, 2004 11:54 pm

a dziś to się uśmiałem, teraz już wiecie, kto odbudował Pałac Opatów :hihi:
Marek Z - Pią Cze 11, 2004 1:05 pm

Cytat:
teraz już wiecie, kto odbudował Pałac Opatów

He, he.. Najwyraźniej warszawscy masoni. :hiihihi:

DarioB - Sro Sie 18, 2004 12:08 pm

Marcin napisał/a:
Dzień bez odnalezienia kolejnego symbolu wolnomularskiego to dzień stracony. 8))


Dopiero dostałem uprawnienia do tego działu, ale i tak odpowiedzi nei widziałem. Pewnie o Puszkina chodziło?

Marek Z - Sro Sie 18, 2004 1:56 pm

O, widać, że w Gdańsku pokończyły się już symbole masońskie. :P
Mikołaj - Sro Sie 18, 2004 2:10 pm

ależ gdzie tam - widziałeś klatki schodowe? :OO
Zoppoter - Sro Sie 18, 2004 2:20 pm

Mikołaj napisał/a:
ależ gdzie tam - widziałeś klatki schodowe? :OO



A pamiętacie godło NRD ??? :hiihihi:

Marek Z - Sro Sie 18, 2004 3:02 pm

Cytat:
ależ gdzie tam - widziałeś klatki schodowe ?

No właśnie przed chwilą podziwiałem łowy Daria. Niesamowite.

Marcin - Sro Sie 18, 2004 4:28 pm

DarioB napisał/a:
Dopiero dostałem uprawnienia do tego działu, ale i tak odpowiedzi nei widziałem. Pewnie o Puszkina chodziło?

Dokładnie tak. :D
Marek Z napisał/a:
O, widać, że w Gdańsku pokończyły się już symbole masońskie. :P

Jeszcze nie jest tak najgorzej - vide Inny Gdańsk Gruena (część symboli czeka jeszcze na odkrywców).

lucy - Sro Sie 18, 2004 11:48 pm

Jak podaje Jerzy Samp w swojej ksiązce pt "Miasto czterdziestu bram" w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest bardzo cenna misa do ponczu, na której, prócz motywów marynistycznych: Neptuna i Amfitryny są ujęte w rokokowy ornament znaki wolnomularskie zaopatrzone w odpowiednie sentencje.
Sabaoth - Czw Sie 19, 2004 9:37 am

To teraz zacznie się przeglądanie szafek kuchennych :hihi:
bassa - Nie Sie 22, 2004 10:53 pm

Wczytuje sie w : Jerzy Siewierski :,, DZIECI WDOWY czyli opowiesci masońskie-przysiegam, ze pierwej usiekac sie dam, niźli wyjawie najmniejszy okruch tajemnicy stowarzyszenia naszego,, 1992 Wyd Warsztat Specjalny 05-822 Milanowek skr poczt 135
Alez cudna bibliografia...a na okladce komentarz: Masoni, wolnomularze...Od prawie trzystu lat sa wsrod nas:Sprzymierzenie ciemnych sił knujacych tajemnicze spiski czy awangarda postępu budujaca sprawiedliwy swiat wolnych ludzi ?
ISBN 83-900551-7-1
Heh...i loze kobiece tez były ??? Myślałam, ze to wyłacznie męska sprawa...

DarioB - Pon Sie 30, 2004 11:42 pm

A to znacie??
Marcin - Pon Sie 30, 2004 11:46 pm

DarioB, spójrz na zdjęcie Mikołaja w poście na początku tej strony (z Sob Cze 05, 2004 9:35 pm).
DarioB - Wto Sie 31, 2004 8:47 am

Ale wtopa :) No wiedziałem że one są podobne, ale oczywiscie ja ptaki wyciąłem :) Poraszka.
pumeks - Pią Paź 01, 2004 12:22 pm

Uważajcie, masoni!!!! :mason:
Janusz Korwin-Mikke wziął was pod obserwację!!!
Obserwatorium Masonerii
Ponieważ to szybko zniknie z sieci, więc wklejam tu fragmenty artykułu:

Ponieważ ŻADNE pismo w Polsce (co za szczególny zbieg okoliczności...) nie zajmuje się działalnością lóż masońskich i pseudomasońskich, postanowiłem uruchomić Obserwatorium Masonerii.

OM będzie zajmować się przekazywaniem informacyj o tym, co dzieje się w masonerii światowej. Informacyj prawdziwych. Wiemy doskonale, że (wbrew przekonaniu niektórych) masoneria naprawdę istnieje - i wiemy, że (wbrew przekonaniu niektórych) nie rządzi bynajmniej całym światem. Masoneria jest zjawiskiem ziemskim, a nie nadprzyrodzonym, tworzona jest przez ludzi, mających konkretne cele i wykonujących konkretne czynności.

I o tym będziemy donosić. Nie stroniąc od komentarza - ale celem jest informacja, a nie komentarz (który jest tylko dodatkiem). Nie będziemy oceniać, czy działalność masonerii jest zbawienna lub szkodliwa - co nie znaczy, że nie będziemy oceniać poszczególnych jej działań.

Zapraszam do współpracy.

OM działać będzie WYŁĄCZNIE w internecie! Nie przyjmujemy informacyj, że "w 1929 roku ktoś coś powiedział" - zamieszczać będziemy tylko fakty udokumentowane lub pochodzące bezpośrednio ze stron prowadzonych przez masonerię lub pseudomasonerię. Powtarzam: masonerię lub pseudo-masonerię - a nie np. Kluby Rotariańskie, stowarzyszenia filatelistów, esperantystów lub np. YMCA czy YWCA. Tyczy to również listów nadsyłanych do Redakcji pocztą - proszę na liście (nie na kopercie!) zaznaczać tylko wyraźnie: "Obserwatorium" - i wziąć łaskawie pod uwagę wymienione wyżej ograniczenia. Anonimy będą, jak zawsze, wrzucane do kosza bez czytania (a materiały plotkarskie - po, niestety, przeczytaniu).

Zgłoszenia chętnych proszę przesyłać na adres: obser_mas@o2.pl gdyż nie chcę obciążać (politycznie...) naszego serwera. Chętni do współpracy otrzymają zestaw adresów stron (pseudo)masońskich do regularnego przeglądania w poszukiwaniu nowości. Nie jest to czynność specjalnie wyczerpująca, a bardzo pouczająca...

Informacje ważne i/lub ciekawe będziemy zamieszczali w "NCz!". Z podaniem źródła. Niektóre: na naszej stronie internetowej.


I jeszcze ciekawostka:

W Polsce UGLE uznaje WL Narodową Polski, oficjalnie zarejestrowaną jako stowarzyszenie, posiadającą następujące loże:

Loża Matka "Kopernik" - Warszawa
Loża nr 2 "Walerian Łukasiński" - Warszawa
Loża nr 3 "Przesąd Zwyciężony" - Kraków
Loża nr 4 "La France" - Warszawa
Loża nr 5 "Świątynia Hymnu Jedności" - Poznań

Loża nr 6 "Eugenia Pod Ukoronowanym Lwem" - Gdańsk [podkreślenie moje - Pumeks]
Loża nr 7 "Pod Szczęśliwą Gwiazdą" - Warszawa

Swoją drogą, w Galerii Nieistniejących Budowli Muzeum Akademii Rzygaczy świeżo pojawił się krótki tekst o loży "Eugenia pod ukoronowanym lwem" z paroma ilustracjami.

Grün - Pon Paź 04, 2004 8:12 pm

To ja zgłoszę takich paru, co występowali kiedyś z awatarami niesłusznymi :)
Marcin - Pon Paź 04, 2004 10:10 pm

A kogo masz na myśli? :hihi:
Mikołaj - Pon Paź 04, 2004 10:25 pm

właśnie???
Gdanszczanin - Wto Paź 05, 2004 7:57 pm

Co do Korwina to kiedyś znalazłem jego wywiad z przedstawicielem polskiej masonerii i tam bodajże była mowa o odtworzeniu tje gdańskiej loży . O to bodajżźe ten wywiad : http://www.wlnp.pl/Wywiad%20Korwin-Mikke.htm W sumie zabawna sprawa że mikke nie jest przeciwnikeim masonerii a i tak wszedzie ja widzi i mason który z nim rozmawia ciągle musi dementować jego domysły a propos tego kto jest w Polsce masonem ;)
Marcin - Nie Paź 10, 2004 6:36 pm

I wszystko jasne. :hihi: Jak się można było dziś dowiedzieć po nabożeństwie w św. Brygidzie - metropolita gdański abp. Tadeusz Gocłowski to "mason". :mason:
Gdanszczanin - Nie Paź 10, 2004 6:48 pm

Cytat:
Jak się można było dziś dowiedzieć po nabożeństwie w św. Brygidzie - metropolita gdański abp. Tadeusz Gocłowski to "mason".

Zaskoczył mnie myślałem że to Żyd ;)

Marcin - Nie Paź 10, 2004 6:55 pm

A to dobrze myślałeś. :wink:
knovak - Nie Paź 10, 2004 7:34 pm

Nie macie racji, na pewno jest cyklistą!
:hihi:

Marcin - Nie Paź 10, 2004 7:39 pm

8O Gocłowski miłośnikiem dwóch pedałów... :wow:

:hihi:

knovak - Nie Paź 10, 2004 7:49 pm

Marcin napisał/a:
8O Gocłowski miłośnikiem dwóch pedałów... :wow:

:hihi:

Hmmm, też jestem cyklistą...
:hmmm:

Grün - Nie Paź 10, 2004 7:55 pm

A ja już nie :(
Sabaoth - Nie Paź 10, 2004 8:43 pm

Przecież może być Żydem, Masonem i cyklistą w jednym :hihi: Niektórzy kwalifikują się na leczenie zamknięte!
Gdanszczanin - Wto Sty 25, 2005 12:54 pm

Czy dysponuje ktoś z was dobrej jakości zdjęciem ( na tyle dobrym żeby do wywołania się nadawało ) symboli masońskich które do niedawna istniały na kamienicy na Czarnej? Jeśli tak to bardzo bym prosił o przesłanie mi ich zdjęcia. ( potrzebne jest do ewentualnej rekonstrukcji )
Marcin - Wto Sty 25, 2005 1:20 pm

I jeszcze symbol wypatrzony przez Pumeksa. :D
http://www.forum.dawnygda...t=1244&start=45


Grün - Wto Sty 25, 2005 1:27 pm

Ja dysponuję. Prześlę Ci wieczorem jak nie zapomnę. :)
PAULUS MAZUR - Wto Sty 25, 2005 8:15 pm

GRUENU - o co Cie chodzi? :hihi: z tem uzależnieniem! :lol:
Miku mnie też miło Cię widzieć. :mrgreen:

Grün - Wto Sty 25, 2005 8:26 pm

Mi? :% o nic :^^
Gdanszczanin - Wto Sty 25, 2005 8:32 pm

Tak a propos : czy wieczór już nadszedł ? Czekam
Grün - Wto Sty 25, 2005 10:39 pm

Zajrzyj do poczty :)
DarioB - Nie Lut 20, 2005 4:06 pm

Na kamienicy obok tej z symbolem masońskim znalezionym przez Pumeksa, wypatrzyłem coś takiego.
Wiecie co to może znaczyć??

Sabaoth - Nie Lut 20, 2005 5:42 pm

GRH, być może inicjały właściciela, albo cóś podobnego :hmmm:
Mikołaj - Nie Lut 20, 2005 6:08 pm

Ja bym to czytał "G, RH! " :OO
parker - Nie Lut 20, 2005 6:10 pm

:haha:
to z pewnością jakaś masońska tajna wskazówka :wink:

Sabaoth - Nie Lut 20, 2005 7:52 pm

No to, co do G jesteśmy zgodni! Niektórzy mogą to wziąć za S :hihi:
pumeks - Pią Cze 17, 2005 11:57 am

Fotografowałem wczoraj emblemat w portalu kamieniczki przy Ogarnej 31 - myślałem, że to taki nietypowy herb. Dopiero po ściągnięciu zdjęcia do kompa zauważyłem cyrkiel... chyba cały ten emblemat ma jakieś masońskie treści, jak sądzicie?
Grün - Pią Cze 17, 2005 12:02 pm

Wszędzie widzicie masonów... :szept:
Sabaoth - Pią Cze 17, 2005 1:01 pm

Księga, miecz, cyrkiel, w środku piramida (trójkąt) z okiem i dookoła promienie. To może mieć coś wspólnego z masonerią albo jakimś ruchem mistycznym.
danziger - Pią Cze 17, 2005 1:32 pm

A wracając do GRH - to po prostu Grupa Rekonstrukcji Historycznej... :hihi:
Gdanszczanin - Sob Cze 18, 2005 10:28 am

A co na tym emblemacie z ogarnej jest pod piramidą bo nie mogę dojrzeć.
Ten gdańsk to jakies siedlisko masonerii :) )

Sabaoth - Sob Cze 18, 2005 10:51 am

A może to nie Masoni tylko Wujek Sam albo wyznawcy waluty w kolorze Grün :mrgreen:

danziger - Sob Cze 18, 2005 8:15 pm

Sabaoth napisał/a:
A może to nie Masoni tylko Wujek Sam albo wyznawcy waluty w kolorze Grün :mrgreen:

Kiedyś (10 lat temu?) co sobota koło rynku na Przymorzu stawała pewna pani ze straganem, na którym miała książki, ulotki etc. w duchu tzw. "radykalno - narodowym". Oprócz tego prowadziła słowną agitację - pamiętam jak raz posługiwała się przy jej prowadzeniu dolarem, a konkretnie jego tylną stroną, aby udowodnic, że masoneria rządzi w USA. Ponoc pełni władzy nie zdobyła jeszcze - dlatego między piramidą a okiem jest przerwa. Gdy oko opatrzności i piramida się zetkną, będzie to znak, że masoneria zapanowała nad USA całkowicie. :hihi:
Lubiłem przy tej pani przystawać i jej słuchać - można było się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy - np., że masoneria rządzi pelnią władzy w państwach, które mają w na swoich flagach gwiazdę sześcioramienną (Izrael), a "prawie pełnią władzy" - tam gdzie występują gwiazdy pięcioramienne (np. USA, UE, Chiny, b. ZSRR i wiele innych).
W ogóle przy pani było wesoło - zbierali się tam różni ludzie - jedni ją popierali, inni się z nią kłócili, jeszcze inni odyłali na Srebrzysko..... ech, dawne czasy :hihi:

Sabaoth - Sob Cze 18, 2005 8:43 pm

Z jednym się zgodzę, "ojcowie założyciele" Stanów Zjednoczonych byli blisko związani z masonerią i właśnie na ideałach masońskich: wolności, równości i demokracji oparto konstytucję USA. Ale żeby od razu mówić, że Masoni rządzą to przesada.
danziger - Sob Cze 18, 2005 8:51 pm

Sabaoth napisał/a:
Ale żeby od razu mówić, że Masoni rządzą to przesada.

No co ty, nie wierzysz w to? :hihi:
Przyjrzyj się lepiej temu dolarowi. Albo najlepiej weź jakiś banknot 1 dolarowy i zaznczaj codziennie suwmiarką postęp zmniejszania się tej szparki :hiihihi:

annayo - Wto Cze 21, 2005 11:56 am

heheh dolarówka, dolarówka , w " Kodzie Leonarda" D. Browna dopiero zaskakujących rzeczy można dowiedzieć się o masonach (i nie tylko o nich, np. że Kopernika spaliła inkwizycja ) :haha:
annayo - Czw Lip 28, 2005 3:05 pm

W katalogu płyt i pomników nagrobnych znajdujących się w Malborku, znalazłam jedną pochodzącą z Gdańska, która ozdobiona jest masońskimi symbolami. Początkowo myślałam, że jest identyczna z tym co wypatrzył Pumeks na Ogarnej, ale to jest jednak coś innego.
annayo - Czw Lip 28, 2005 3:09 pm

Datowana jest na XVIII w.
venator - Nie Wrz 11, 2005 11:08 pm

oto jeszcze 1 znalezisko. Znajduje się na ul. Tuwima
Sabaoth - Nie Lut 05, 2006 8:35 pm

Loge Einigkeit w Gdańsku, czy ktoś wie o niej coś więcej?
Sabaoth - Nie Lut 05, 2006 10:11 pm

Dla przypomnienia, mamy jeszcze ujęcia dwóch innych lóż masońskich w Gdańsku, Eugenię i zum siegenden Licht:
pumeks - Pon Lut 06, 2006 8:45 am

Sabaoth napisał/a:
Loge Einigkeit w Gdańsku, czy ktoś wie o niej coś więcej?

Więcej od czego? :wink:
Jako datę powstania loży "Zur Einigkeit" podaje się 1788 r. Ostatni adres loży to Neugarten 8 - zdjęcie budynku można zobaczyć w piątej części "Był sobie Gdańsk".

Sabaoth - Pon Lut 06, 2006 6:02 pm

Dzięki i za to :wink:
roland - Wto Lut 07, 2006 9:50 am
Temat postu: Loże
Kiedyś czytałem w jakiejś książce na temat Loży mieszczacej się na ul. Sobótki - teren dawnej telewizji. Zróbcie sobie spacer wokół Politechniki. Na wielu willach znajdziecie ciekawe ślady . Sam gmach Politechniki został sfinansowany z pieniędzy m.in masonerii. Jeśli kogoś ten temat interesuje mogę podpytać kolegę - pisał pracę magisterską z tematu "Loże masońskie w Gdańsku".
Marcin - Wto Lut 07, 2006 12:33 pm
Temat postu: Re: Loże
Cytat:
Kiedyś czytałem w jakiejś książce na temat Loży mieszczacej się na ul. Sobótki - teren dawnej telewizji. Zróbcie sobie spacer wokół Politechniki. Na wielu willach znajdziecie ciekawe ślady . Sam gmach Politechniki został sfinansowany z pieniędzy m.in masonerii.

Rolandzie, przewertuj dokładnie cały wątek. :wink:
Cytat:
Jeśli kogoś ten temat interesuje mogę podpytać kolegę - pisał pracę magisterską z tematu "Loże masońskie w Gdańsku".

Jeśli możesz to załatw - zainteresuje to niejedną osobę. :D

roland - Wto Lut 07, 2006 4:57 pm

Przepraszam, nie czytałem dokładnie :II
DarioB - Czw Lut 09, 2006 10:03 pm

Dzisiaj w końcu udało mi się ustrzelić pewną chałupkę w Skowarczu. Sami oceńcie czy to rzemieślnik czy Mason :)

Szwędając się zaś po Toruniu zdobyłem też kilka zdobyczy ale pewnie z Masonerią mają niewiele wspólnego.

parker - Pią Lut 10, 2006 12:09 am

A tego nie znalazłeś w Toruniu? :wink:


kwidzin - Czw Sie 10, 2006 8:07 am

Przydałby się jakiś wypad na Dolne Miasto. Z lat podstawówki pamiętam, że korytarz prowadzący do dziedzińca którejś z kamienic ul. Chłodnej w stronę ul. Ułańskiej (lub odwrotnie :roll: ) pokryty był na ścianach i suficie złoconymi malowidłami o tematyce masońskiej. Wtedy nie bardzo potrafiłem określić co to za symbole, ale dziś ciągle mam je w pamięci. Nie potrafię dokładnie określić, która to dokładnie kamienica, ponieważ nie byłem pieszo w tamtych rejonach bodaj 15 lat. Obawiam się, że mogła to być któraś z tych, które poległy w związku z budową trasy prowadzącej obok koszar.
DarioB - Czw Sie 10, 2006 10:46 am

kwidzin napisał/a:
Przydałby się jakiś wypad na Dolne Miasto. Z lat podstawówki pamiętam, że korytarz prowadzący do dziedzińca którejś z kamienic ul. Chłodnej w stronę ul. Ułańskiej (lub odwrotnie :roll: ) pokryty był na ścianach i suficie złoconymi malowidłami o tematyce masońskiej. Wtedy nie bardzo potrafiłem określić co to za symbole, ale dziś ciągle mam je w pamięci. Nie potrafię dokładnie określić, która to dokładnie kamienica, ponieważ nie byłem pieszo w tamtych rejonach bodaj 15 lat. Obawiam się, że mogła to być któraś z tych, które poległy w związku z budową trasy prowadzącej obok koszar.


Wiemy wiemy o którą chodzi. Już nawet w "DB" było sensacyjne odkrycie tego sufitu niedawno. Gdzieś tu na forum już jest bogata fotodokumentacja teog sufitu :) m.in. mojego autorstwa.

villaoliva - Sob Sie 12, 2006 12:19 pm

A ja znalazłem w Sopocie może nie lożę, ale balkonik :wink:
Mikołaj - Nie Sie 13, 2006 9:06 pm

Miejsce nie byle jakie - willa Puchmullera, sopockiego miejskiego architekta. Jest o tym budynku sporo ciekawostek w "Opowieściach sopockich kamienic" Domańskiej.
villaoliva - Nie Sie 13, 2006 10:05 pm

Piękny dom.
Ciekawostką jest również oryginalnym tynk, tak różny od dziś stosowanego.

villaoliva - Sro Sie 16, 2006 6:37 pm

Są miejsca w Sopocie, gdzie masoneria przetrwała wojnę :wink:
roland - Czw Sie 17, 2006 11:46 am
Temat postu: Masonera
Wiele z prezentowanych tutaj ilustracji nie jest związana z Masonerią. Na przełomie XIX i XX wieku wiele budowli dekorowano symbolami, które przypominały znaki masońskie. Taka była wtedy moda. Bardzo często w tych domach zamieszkiwali architekci lub ludzie z branży budowlanej.
villaoliva - Czw Sie 17, 2006 1:35 pm

Lub pszczelarze :^^
Corzano - Czw Sie 17, 2006 1:38 pm

Chyba, że to co bierzesz za ul jest sarkofagiem, a pszczoły - muchami. :wink:
Smok523 - Pią Kwi 09, 2021 9:57 am

Cześć :)

Chyba właśnie zostanie odświeżony topik po 17 latach :)

Przygotowuje album pt Gdańsk na stronie Spacer Śladami Cyrkla na FB:
https://www.facebook.com/...114353386965830

Na pewno mam jeszcze trochę roboty z tym albumem - wiedziałem już o tym wcześniej ale teraz doszły mi jeszcze Wasze zdjęcia, które dopiero dziś ''zacząłem widzieć'', wcześniej nie miałem dostępu do topiku, później miałem ale bez możliwości oglądania zdjęć :???: - dzięki bardzo za ten akces!

Pomóżcie jeszcze trochę proszę (jeżeli to nie za dużo)

Jaki jest adres tego budynku na Czarnej?
Oliwa?
Sopot?

Smok523 - Pią Kwi 09, 2021 10:01 am

Wkleję link z 3ma tarczami z 3ch różnych miast, co pewnie podobny był/jest? na Czarnej:
https://www.facebook.com/...2834797217/?d=n

Opole i skrzydlate lwy i inne elementy łączące te Wasze powyższe zdjęcia:
https://www.facebook.com/...142705574130611

W Gdańsku jest/była? też kamienica z namalowanymi lwami ze skrzydłami zwróconymi do siebie. Też poporszę o jej lokalizację. To chyba były okolice Długiej... :hmm:

Dzięki bardzo za podpowiedzi! :==

pumeks - Pią Kwi 09, 2021 11:00 am

Wow, teraz i ja znowu widzę obrazki :hihi:
villaoliva - Pią Kwi 09, 2021 2:34 pm

Smok523 napisał/a:
Przygotowuje album pt Gdańsk na stronie Spacer Śladami Cyrkla na FB


Nie zapomnij podać autorów zdjęć i ich pochodzenia ;)

Sopot - Niepodległości 688
Oliwa - Kaprów 16

Smok523 - Sob Kwi 10, 2021 9:05 am

Dzięki bardzo VillaOliva. :==
Smok523 - Wto Kwi 13, 2021 4:44 am

Brakuje mi ''tylko'' budynku na ''Czarnej'' ulice okazała się być ulicą Księdza Józefa Zator-Przytockiego. Podejrzewam, że chodzi o budynek 2 lub 4. Szczerze to mam nadzieję, że to naprawili - wyremontowali... Z chęcią się tam przejdę. Jakby ktoś pamiętał numerację to dzięki z góry!

Miłego dnia.

Smok523 - Wto Kwi 20, 2021 1:21 pm

Jakby kogoś interesowało to album na razie wygląda tak:
https://www.facebook.com/...114353386965830

Niestety emblemat, który został obłupany ''15 lat temu'' nie został naprawiony :???: .

Pozdrawiam.
Miłego dnia!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group