Dawny Gdańsk

Bla bla bla - Rejestrowy zawrót głowy

Wiercipietek - Sro Wrz 08, 2021 9:01 pm
Temat postu: Rejestrowy zawrót głowy
Zakręciłem się i niech mnie kto mądry wyprostuje.
Oprócz zabytków nieruchomych (no, budowli w uproszczeniu) wpisanych solo do różnych rejestrów, są w Gdańsku także całe obszary posiadające taki wpis (zespół poklasztorny w Oliwie, zespół zabudowy Jaśkowej Doliny).
Czy o każdym budynku w takim obszarze należy mówić, że "jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków jako element zespołu" ?
Czy też prawdziwsze jest twierdzenie : "budynek leży w obszarze wpisanym do rejestru, budynek nie jest wpisany do rejestru" (jeżeli nie posiada swojego własnego wpisu).
Wiem, zwykła scholastyka :roll:

renekk - Czw Wrz 09, 2021 2:27 pm

Obszar wpisany do rejestru podlega takiej samej ochronie, jak obiekt wpisany do tegoż rejestru, co oznacza że wszelkie przedsięwzięcia budowlane w tym obszarze, obok decyzji właściwego organu administracji architektoniczno - budowlanej, wymagają decyzji (decyzyj) urzędu konserwatorskiego.
Wiercipietek - Czw Wrz 09, 2021 3:38 pm

Jasna sprawa, to kumam. Tylko jak się zręcznie wyrazić o konkretnym budynku w takim obszarze - żeby błysnąć erudycją, a i nie skłamać za bardzo?
Dostojny Wieśniak - Czw Wrz 09, 2021 9:37 pm

Naduś sobie.
Wiercipietek - Pią Wrz 10, 2021 9:15 am

Dzięki Dostojny.
Ustawa nie rozstrzyga jednak tak pokręconych dylematów. Będę więc wycierał sobie gębę wersją "budynek jest wpisany do rejestru jako element zespołu/obszaru". Amen.

pumeks - Pią Wrz 10, 2021 1:10 pm

Logika prześwietnego urzędu konserwatorskiego jest chyba taka, że zabytkiem jest zespół urbanistyczny i jeśli występujesz o pozwolenie na prace dotyczące budynku leżącego w tym obszarze, to znaczy że działasz na zabytku. Z tego punktu widzenia stwierdzenie "budynek leży w obszarze wpisanym do rejestru, budynek nie jest wpisany do rejestru" jest wewnętrznie sprzeczne.
Wiercipietek - Pią Wrz 10, 2021 6:54 pm

Otóż to właśnie.
Chciałem mieć po prostu takie ładne okrąglutkie zdanie twierdzące, ucinające dyskusję "chłopskich rozumków". Dzięki za wsparcie panowie.

Dostojny Wieśniak - Pią Wrz 10, 2021 10:03 pm

Dla dobra sprawy dobrze jest przyjąć stwierdzenie Pumeksa. Prześwietny urząd konserwatorski kieruje się własną logiką i ogólnie rzecz biorąc rozumiem i akceptuję wypracowane przez nich standardy. Bywa jednak, że trzeba się postawić ale nie polecam tego nikomu dla idei czy zabawy. Od kilku lat mają bardzo nieprzyjemne narzędzie – mogą nałożyć karę administracyjną w wysokości od 500 – 5000 000 zł za niezgodne z prawem działanie przy zabytku (o ile dobrze pamiętam dolną granicę). Zatem wchodząc w konflikt z WUOZ – tem, warto mieć naprawdę mocne argumenty, czas i dobre rozeznanie w sprawie. Albo trochę kasy na zbyciu. :wink:
Wiercipietek - Sob Wrz 11, 2021 10:26 am

Wasze Dostojeństwo z grubej rury :) Nikt przy pięciu klepkach na stanie nie idzie na zderzenie z urzędami :)
W tym wątku podniecałem się tylko takimi sofizmatami. Ani rybki, ani akwarium nie są moje, ja tylko o nich wiersze piszę :wena:

Dostojny Wieśniak - Sob Wrz 11, 2021 11:02 pm

Czasem nie ma wyjścia. :wink: A przy wątpliwościach jakie nachodzą biednego właściciela, warto zwrócić się do wspomnianego urzędu o interpretację wpisu. Można być mile zaskoczonym. Po latach ustnej interpretacji ustawy, na piśmie dostaje się coś z goła innego. Przećwiczone.
Wiercipietek - Nie Lut 27, 2022 4:41 pm

Do tego, że rejestry zabytków, publikowane przez konserwantów wojewódzkich i rejestry zabytków publikowane przez ministerstwo, są do siebie podobne jak Flip i Flap, przyzwyczajałem się od dziecka. Ostatnimi czasy mam jednak jakieś szczęście do nieznajdowania rejestrowych zabytków - wcale. I odkryłem dla czego. A było tak ...
Idę sobie idę po Młyniskach: Twarda, Swojska, droga na Ostrów - te klimaty. Dwór Młyniska. Paczę w rejestr. Nie ma. Drugi rejestr. Nie ma. Gminna ewidencja? Nie ma. Aż mnie coś tkło i sprawdziłem po numerze wpisu.
Okazuje się że PWKZ nie zna żadnych zabytków w okolicy, NID nie zna zabytków w dzielnicy Młyniska, a Dwór Młyniska jest w dzielnicy Nowy Port, przy ulicy Klinicznej 13. Ten sam adres podaje nasza gminna ewidencja. Nawet jeżeli w momencie wpisu (1973) adresy Klinicznej sięgały do tego miejsca, to zmieniło się to zaraz potem, po wybudowaniu Węzła. Chyba? Jaki adres ma obecnie Dwór Młyniska?
Po wertowaniu tych pedeefów i iksemeli zostaje tytułowy zawrót głowy. I konstatacja, że jak się stoi przd budynkiem, to wcale nie znaczy, że jest on właśnie tam.
Tak na marginesie : dlaczego w gminnej naszej ewidencji nie ma budynków Nowej Kolonii przy Twardej, albo jeszcze starszych Chwaszczyńskiej 7, 9 i 11?

pumeks - Czw Mar 03, 2022 12:02 pm

Wiercipietek napisał/a:
Jaki adres ma obecnie Dwór Młyniska?

ul. Swojska 13

Wiercipietek napisał/a:
dlaczego w gminnej naszej ewidencji nie ma budynków Nowej Kolonii przy Twardej, albo jeszcze starszych Chwaszczyńskiej 7, 9 i 11?

Wow, do tej chwili nie miałem pojęcia, że istnieje w Gdańsku ul. Chwaszczyńska.
Gminna ewidencja zabytków, z całym szacunkiem, ma znaczenie li tylko pomocnicze, nie stanowi żadnej formy ochrony. Ważniejsze byłoby sprawdzenie, czy wspomniane przez ciebie budynki są chronione w obowiązującym planie miejscowym.

Wiercipietek - Czw Mar 03, 2022 3:44 pm

pumeks napisał/a:
ul. Swojska 13

To było pytanie retoryczne, istotą było drugie dno, czyli dlaczego nawet nasi urzędnicy przez 45 lat nie zmienili adresu zabytku rejestrowego w swoich tabelkach? Mam ich o tym oficjalnie powiadomić, wysłać interpelację jaką?
Ile jeszcze takich zamieszań adresowych jest, skoro już w kilka wpednąłem?

pumeks napisał/a:
Wow, do tej chwili nie miałem pojęcia, że istnieje w Gdańsku ul. Chwaszczyńska.

I jest jak najdalej od Chwaszczyna!
Pomocnicze, czy jakie tam, bardziej wyglada to tak, jakby w te rewiry żaden gdański urzędnik się nie zapuszczał.

Dostojny Wieśniak - Czw Mar 03, 2022 6:54 pm

Punktowanie Gdańskiego WUOZ po kontroli MKiDN jeszcze wówczas i Urzędu Wojewódzkiego ostatnio, za takie drobiazgi, zakrawa na bezczeszczenie zwłok. :hihi:
Co zaś do gminnych ewidencji, to jest to jednak jakaś forma ochrony. Zanim się zabierzemy do prac trzeba poza papierami ze Starostwa zdobyć opinię WUOZ a w zasadzie zatwierdzenie programu i zakresu prac. Jak zawsze dla jednych drobiazg, dla innych spory problem.

Wiercipietek - Czw Mar 03, 2022 7:51 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Punktowanie Gdańskiego WUOZ po kontroli MKiDN

Pardą, nie jestem w temacie.
Zresztą takie babole ma i Flip i Flap.

Wiercipietek - Pon Mar 07, 2022 11:06 pm

Dzisiaj zły mi podszepnął : a kliknij sobie serwis mapowy nid, no kliknij, dawno tam nie byłeś, a może zaczął działać i jest coś ciekawego? No kliknij, no ....
Mea pulpa, kliknąłem. I zgrzeszyłem, i jeszcze grzeszę życząc najgorszego wszystkim urzędnikom świata.
Toż tam mają istną orgię schizofrenii. Jak coś jest poprawnie w stosunku do tabelek (jak adres Dworu Młyniska), to zaraz obok coś jest spierniczone - jak brak całych tuzinów obiektów w porównaniu z tabelami ewidencji, które akurat nid ma zgrane z tabelami gminnymi.
Jestem taki roztrzęsiony, że do rana nie zasnę :mur:

Zbych - Wto Mar 08, 2022 5:34 pm

Zajrzałem na https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html
Teoretycznie powinno coś być, bo zarówno są tam punkty adresowe, jak i rejestr obiektów zabytkowych. Jednak próba wydobycia informacji o obiekcie o adresie Swojska 13 kończy się komunikatem o braku takowych. Chyba coś się sypnęło, bo nasycenie informacjami było nawet co do każdej większej kępy trawy, a teraz nie ma żadnych o czymkolwiek w pobliżu. Geoportal jest w trakcie permanentnego wzbogacania informacjami i czasami coś się krzaczy. Trza poczekać.

Wiercipietek - Wto Mar 08, 2022 11:38 pm

Nie nie, geoportal to inne kalosze.
Ja klinąłem tu (będę się smażył za roznoszenie tego linka) :
https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/
Mają całkiem aktualne podkłady, chyba te same co geoportal, ale swoje dane, to @#$@&@&!!!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group