Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Karczma na wisłą ???

Eagle - Sro Paź 23, 2019 5:43 pm
Temat postu: Karczma na wisłą ???
Witam. proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.
Przeglądając stare mapy natrafiłem na taką ciekawostkę jaką jest ta... karczma ???
Dodam iż z pierdyliona map jakie przejrzałem tylko na jednej jest zaznaczone jako karczma
na innych nie ma w tym miejscu nic a jeszcze na innej mapie jest w tym miejscu jakiś budynek.

I teraz takie pytanie czy ta karczma miała sens w tym miejscu istnieć czy to jakiś błąd drukarski ?

Pozdrawiam.

Krzysztof - Sro Paź 23, 2019 10:24 pm

Eagle napisał/a:
Dodam iż z pierdyliona map jakie przejrzałem tylko na jednej jest zaznaczone jako karczma
na innych nie ma w tym miejscu nic a jeszcze na innej mapie jest w tym miejscu jakiś budynek.
U mnie na dysku są 3 mapy z zaznaczoną tą karczmą. Doskonałe miejsce na karczmę - z własnym portem. Wzdłuż Wisły było mnóstwo karczm i spora ich część znajdowała się na międzywalu.
Przy okazji: Ta twoja mapa jest gdzieś dostępna?

Eagle - Czw Paź 24, 2019 6:07 pm

Skąd Ty bierzesz cudne mapy ??? Ja przerzuciłem cały internet do góry nogami i tylko jedną znalazłem :???:

Kolego Krzysztof mapa którą wstawiłem jest to wycinek z Reymanns_Special-Karte_18_Elbing

Co do karczmy jak dla mnie miejsce mega lipne, do najbliższej miejscowości w lini prostej jakieś 3,5 km no i karczma przy samej wiśle gdzie z pewnością pare razy do roku była zalana

No ale jak mapy to potwierdzają to na pewno coś tam stał.

Z ciekawości zapytam z jakiego okresu są twoje mapy ?

Krzysztof - Czw Paź 24, 2019 7:57 pm

Eagle napisał/a:
to wycinek z Reymanns_Special-Karte_18_Elbing
Ten skan jest bardziej czytelny od mojego. Można go gdzieś pozyskać?
Eagle napisał/a:
karczma przy samej wiśle gdzie z pewnością pare razy do roku była zalana
To zalewanie mogło być uciążliwe, ale jeśli chce się gościć flisaków i innych wiślanych wędrowców, to karczma musi być nad sama wodą.
Eagle napisał/a:
jakiego okresu są twoje mapy
Wszystkie z początku XIX w. - kolejno 1803, 1811, 1806.
Eagle - Pią Paź 25, 2019 8:34 am

Kolego Krzysztof to jest wycinek z mapy który wcześniej napisałem tylko jest nałozony na nią odpowiedni filtr w celu uzyskania lepszej jakości obrazu

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group