Dawny Gdańsk

Materialne ślady przeszłości - Garncarska / Töpfergasse

dandola - Czw Sty 26, 2012 9:59 pm
Temat postu: Garncarska / Töpfergasse
Garncarska to kolejna ulica, która nie ma odrębnego tematu, i który inicjuję widokiem jej dawnej nieodwołalnie minionej urody.

P.S. Poprawiłem błąd w tytule wątku. Töpfergasse to obecna Garncarska, a nie Toruńska. Sabaoth

Sabaoth - Czw Sty 26, 2012 10:30 pm

dandola napisał/a:
Toruńska / Töpfergasse


Dandola! Töpfergasse to Garncarska, nie Toruńska. Toruńska to Thornsche Gasse / Thornscherweg.

pumeks - Pią Sty 27, 2012 10:45 am

Trochę mi się nie podoba to zdjęcie. To na pewno jest Gdańsk?
Orka - Pią Sty 27, 2012 1:04 pm

pumeks napisał/a:
To na pewno jest Gdańsk?


Czy w tym budynku na wprost był kiedyś papierniczy? Chociaż rzeczywiście może nie, bo ten spadek ulicy jakiś niegdański :???:

roland - Pią Sty 27, 2012 3:59 pm

Budynek, w którym mieści się sklep papierniczy wygląda inaczej.
Poza tym widoczna jest przerwa w ciągu budynków po prawej stronie.

roland - Pią Sty 27, 2012 4:31 pm

Brnę dalej ..... i myślę jednak, że to może być Garncarska w Gdańsku.
Na planie Bushego widać, że dom narożny jest bardziej wysunięty w światło ulicy niż budynek, który dzisiaj zajmuje to miejsce. Za dyskusyjnym budynkiem widać Dom Opatów Peplińskich. (zaznaczone czerwoną strzałką.
Górne okno jest zbliżone do kwadratu. W okresie międzywojennym ten budynek był mocno obrośnięty winobluszczem, tak jak dzisiaj. Na zdjęciu tego nie widać. Wygląda, że zdjęcie było wykonane na przełomie wieków.

dandola - Pią Sty 27, 2012 6:32 pm

Sabaoth napisał/a:
dandola napisał/a:
Toruńska / Töpfergasse


Dandola! Töpfergasse to Garncarska, nie Toruńska. Toruńska to Thornsche Gasse / Thornscherweg.

Errare humanum est. Jak Garncarska to jeszcze jeden widoczek aukcyjny - kamienica do zlokalizowania.

Sabaoth - Pią Sty 27, 2012 6:39 pm

dandola napisał/a:
kamienica do zlokalizowania

Jej nie trzeba lokalizować, ona sobie spokojnie stoi w tym samym miejscu co zawsze. Problem jest tylko jeden, kamienica nie stoi przy Töpfergasse / Garncarskiej tylko przy Elisabethkirchengasse / Elżbietańskiej i to pod numerem 3 (słownie trzy). Dodam jeszcze iż nazywana bywa czasami Domem Opatów Pelplińskich.

dandola - Pią Sty 27, 2012 6:57 pm

Tak myślałem, ale wystawiający pocztówkę nazywa obiekt Haus bei Töpfergasse
Sabaoth - Pią Sty 27, 2012 7:39 pm

To, co piszą wystawiający pocztówki na aukcjach z rzeczywistością może się bardzo rozmijać. Spotkałem już się z takimi kwiatkami jak Stettinn bei Danzig czy Danzig bei Breslau! Nie mówiąc już o zamieszczaniu zdjęć lub pocztówek innych miast podpisywanych przez sprzedających jako Danzig.
pumeks - Pią Sty 27, 2012 9:13 pm

Dwa zdjęcia - jedno ze strony www.bildindex.de, drugie z archiwum Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
pumeks - Pią Sty 27, 2012 9:20 pm

I jeszcze, z wątku Pocztówki i zdjęcia

,

St. Josephs-Haus przy ul. Garncarskiej 5/6
(pocztówka ze zbiorów Piotra Popińskiego, reprodukowana w jego albumie "Dawny Gdańsk na pocztówkach").


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group