Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Gottfried Taubert / sposoby poszukiwania

princessita - Wto Sie 17, 2010 12:14 pm
Temat postu: Gottfried Taubert / sposoby poszukiwania
Chcialabym sie dowiedziec, jak odnaleźć jakiekolwiek informacje o cudzoziemcach zyjacych w Gdansku na poczatku XVIII wieku. Czy istnialy jakies ksiegi urzedowe w ktorych zapisywano, kto wjezdzal do miasta i gdzie mieszkal? Druga sprawa jest ktora mnie nurtuje czy jesli ktos umieral w Gdansku( dziecko, rok 1709) czy mozliwe jest to odnotowanie w pismach urzedowych? gdzie moglby potencjalnie byc pochowany?

Pytam sie o spsoby poszukiwania zwlaszcza jesli chodzi o Archiwum Gdanskie, gdzies wyczytalam o ksiegach gruntowych - Erbuchach, spróbuje takze za nie sie wziac.

Dziekuje za wszelkie informacje i sugestie.

pumeks - Wto Sie 17, 2010 1:03 pm

Przede wszystkim w 1709 r. była epidemia:
http://www.rzygacz.webd.pl/index.php?aid=420
jeśli faktycznie zmarło wtedy ponad 20 tys. Gdańszczan, to normalne zasady dotyczące pochówków (w tym także zapisywania ich w księgach) mogły nie obowiązywać.
W normalnych warunkach, o ile się orientuję, poszczególne kościoły dokumentowały pogrzeby w specjalnych księgach (Totenbuch). Na pewno niektóre z nich zachowały się w APG, ale musiałabyś sprawdzić (a może ktoś na tym forum będzie wiedział), na ile są kompletne. No i przydałoby się wiedzieć, do którego kościoła przynależała osoba, której szukasz.

princessita - Wto Sie 17, 2010 5:57 pm

Dziekuje za podpowiedz.

Ja poszukuje informacji o dzialanosci w Gdansku Gottfrieda Tauberta, ktory przez 12 lat ( od 1702 do 1715) przebywal w Gdansku i zaslynal jako nauczyciel tanca, co pozniej zaowocowalo powazna publikacja Rechstaffener Tantzmeister (1717). Z tego co ja wiem badacze nie zajeli sie tym okresem, kiedy zyl w Gdansku i tutaj dzialal, chociaz w pierwszej czesci podaje duzo ciekawych informacji o miescie, a takze ciekawe opisy tancow jakie wowczas tanczyli Gdanszczanie ale o sobie samym bardzo malo. Wspomina miedzy innymi ze do Gdanska przybyl z zona i malym synkiem. Zona prowadzila tu pensjonat dla dzieci bogatej szlachty (chcialabym natrafic na jakiekolwiek slady). A syn umiera w Gdansku w 1709 roku ( ten watek tez chcialabym przebadac).

Jak naprawde wyladala dzialanosc w Gdansku, nikt nie wie. Nie ma zadnych dokumentow a badacze zwlaszcza amerykanscy, nigdy nie pofatygowali sie do Gdanska aby poszukac tutaj jakis dokumentow. Taubertem zainteresowal sie Kurt Petermann i wydal reprint jego dziela z przedmowa w latach 70. W jednym ze slownikow biograficznych wymienia sie Tauberta tylko jako autora dziela, nawet nie wspomina o tym ze zyl w Gdansku. W przyszlym roku planowane jest wydanie jego dzielka po angielsku. Obecnie czyta sie to bardzo ciezko, tym bardziej ze w necie jest tylko czesc pierwszej czesci calej ksiazki.

pumeks - Sro Sie 18, 2010 8:51 am

Na twoim miejscu spróbowałbym dotrzeć do historyków z Uniwersytetu Gdańskiego, zaczynając od prof. Edmunda Kizika - akurat on mi się kojarzy bo czytałem ostatnio kilka jego prac dotyczących XVIII wieku. Nawet, jeśli nie zetknęli się z postacią Tauberta, to może będą w stanie coś podpowiedzieć.
Na jakiej podstawie piszesz, że Taubert w Gdańsku "zasłynął jako nauczyciel tańca"? Jeśli faktycznie zasłynął, to powinny być na ten temat jakieś informacje, np. drukowana broszurka albo chociaż anonse prasowe.

princessita - Sro Sie 18, 2010 10:55 am

W swojej ksiazce, sam wspomina ze w Gdansku byl nauczycielem tanca i ze jego uczniami byli synowie i corki z bogatych rodzin szlacheckich. Tez myslalam ze musza byc jakies anonse na temat jego dzialanosci.

Dziekuje za inspiracje poszukiwawcza i za wskazowki w tej sprawie.

princessita - Sob Wrz 11, 2010 11:47 am

Taubert byl wyznania luteranskiego, i mam pytanie do ktorego kosciola mogl przynalezec tu w Gdansku ?

Moje drugie pytanie:
Czy ktos zna tytuly gazet, czasopism ukazujacych sie w Gdansku w pierwszej polowie XVIII wieku? Albo artykulu na ten temat, kiedys mi sie cos takiego przewinelo przez oczy ale przez gapowatosc nie zapisalam tego. Podpinam to pytanie do podpowiedzi z szukaniem reklamy czy broszurek dotyczacych dzialalnosci GT.

Jerzy Michalak - Pon Sty 31, 2011 6:38 pm

Cytat:
Wysłany: Wto Sie 17, 2010 5:57 pm
Ja poszukuje informacji o dzialanosci w Gdansku Gottfrieda Tauberta,

Według mojego rozeznania jedynym dowodem pobytu Gottfrieda Tauberta w Gdańsku w pierwszych dwóch dekadach XVIII w. są jego własne słowa. Najprawdopodobniej w tym czasie nie uczynił nic, co skłoniłoby władze miasta np. do ukarania go, jak to było w przypadku innego nauczyciela tańca, Andreasa Elendsohna, który w Poniedziałek Wielkanocny 1729 r. zakłócał spokój nocny w szynku Petera Josta na ul. Szerokiej. W przedmowie do „Rechtschaffener Tantzmeister oder gründliche Erklärung der Frantzösischen Tantz-Kunst“ Taubert wspomina, że kilka rękopiśmiennych egzemplarzy pierwszej wersji przekazał swoim gdańskim uczniom. Zapewne wszystkie zaginęły, gdyż nie znajdują się w zasobach Biblioteki Gdańskiej PAN. Wydany w Lipsku w 1717 r. podręcznika tańca Tauberta został w Gdańsku przypomniany dopiero po upływie 140 lat. W „Danziger Zeitung” z 3 września 1858 r. ukazał się krótki artykuł pt. „Miscellen aus Danzig’s Vorzeit”. Anonimowy redaktor (Rudolph Genée?) omawiał krótko treść podręcznika, zwracając m.in. uwagę na taniec wykonywany rokrocznie na Targu Maślanym przez sprzedawczynie masła. Inspiratorem przypomnienia podręcznika Tauberta był zapewne gdański nauczyciel tańca Albert Czerwiński. Kilkanaście dni później. 15 września, „Danziger Zeitung” zamieściła bowiem artykuł „Tanz. Anstand und seine Sitten. Gang und Haltung“, podpisany przez „C.“. Artykuł ten był w pewnym sensie zapowiedzią wydanej cztery lata później książki o historii tańca (Geschichte der Tanzkunst) Alberta Czerwińskiego (ok. 1831 – 1 VI 1885 Gdańsk).

princessita - Pon Sty 31, 2011 11:20 pm

Bardzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Bede probowac dokopac sie do tych artykulow. Na Alberta Czerwinskiego natknelam sie gdy czytalam iz jest on pierwszym tlumaczem Orchesographie Thoinot Arbeau. Pozniej znalazlam jego historie tanca. Czy jest mozliwosc odtworzenia dzialalnosci Czerwinskiego w Gdansku, np, gdzie mogla sie miescic jego szkola tanca. ?

Dziekuje jeszcze raz za tak wiele informacji.

P.S. Ksiazka Tauberta w calosci tlumaczona na jezyk angielski, ma byc wydana pod koniec tego roku.

Jerzy Michalak - Wto Lut 01, 2011 6:25 am

princessita napisał/a:
Czy jest mozliwosc odtworzenia dzialalnosci Czerwinskiego w Gdansku,

Osobą Czerwińskiego interesowałem się jedynie na marginesie moich badań. Jeżeli jest Pani zainteresowana zebranymi przeze mnie informacjami, proszę o kontakt mejlowy.

princessita - Pon Lut 06, 2017 2:05 pm

W tym roku w Paryżu i w Lipsku odbędą się warsztaty i konferencja poświęcone działaności Gottfrieda Tauberta w okazji rocznicy wydania jego pracy Rechstaffener Tanzmeister 1717 - 2017.

International Symposium:
Gottfried Taubert's "Rechtschaffener Tantzmeister" (Leipzig 1717)
Contexts - Readings - Practices
hosted by the Institut für Theaterwissenschaft der Universität Leipzig at the Musikinstrumentenmuseum der Universität Leipzig

Więcej informacji tutaj:

http://www.historical-dance-symposium.org/en/

Od siebie dodam, że organizatorzy chcieli zorganizowac podobną w Gdańsku, niestety instytucje do których się zwracałam nie wykazały zainteresowania tą kwestią.

princessita - Czw Paź 19, 2017 10:47 pm

Na temat mojego pobytu w Lipsku na Taubertiadzie napisałam, krótką relację na swoim blogu:
http://chiaranzana.blogsp...ipsku-2017.html

Biografia Tauberta staje sie powoli "jasniejsza" nadal jednak okres gdański pozostaje w jego życiu tajemnicą. Z ciekawostek dodam, że w rękopis Tauberta oraz kopenhaskie wydanie jego dzieła zostało odkryte w Bibliotece w St. Petersburgu.

Poszukiwania dalsze są w toku.

princessita - Pią Gru 20, 2019 10:56 pm

Ukazała się publikacja pokonferencyjna (angielski, niemiecki) Tauberts „Rechtschaffener Tantzmeister“ (Leipzig 1717): Kontexte – Lektüren" o działalności Gottfrieda Tauberta, teraz mozna ją przeglądać , niestety ilustracje zostały usunięte.

https://books.google.pl/books?id=rtSsDwAAQBAJ&pg=PA103&lpg=PA103&dq=der+mohren+tanz+christoph+behr&source=bl&ots=Hn-GDMXuro&sig=ACfU3U1O_XXlGKZNYbUTVWYHxWUCPBQT2w&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjIouSmm8XmAhULAxAIHaHaDa4Q6AEwCnoECAgQAQ#v=onepage&q=der mohren tanz christoph behr&f=false


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group