Dawny Gdańsk

Materialne ślady przeszłości - Gazownia miejska w Gdańsku

dandola - Wto Cze 01, 2010 4:33 pm
Temat postu: Gazownia miejska w Gdańsku
Początki gazyfikacji Gdańska datują się na rok 1852, kiedy to uchwałą miejskiego stowarzyszenia zbudowano zakład służący do produkcji gazu świetlnego. Jednym z największych okresów w produkcji gazu dla miasta był rok 1917. W okresie po I wojnie produkcja się wahała i miała tendencję spadkową.
Kasia_57 - Sro Cze 02, 2010 8:10 pm

O! jak dobrze, że poruszyłeś ten temat :D
Jakiś temu dostałam piękne wydawnictwo rocznicowe Gazowni w Gdańsku i zajęłam się tematem (niestety sezon nie pozwala mi na rozwinięcie go - a w książce opisano gazownictwo na szeroko rozumianym Pomorzu).
http://czaykowska.wordpre...morzu-gdanskim/

pozdrawiam :D

dandola - Sro Cze 02, 2010 9:05 pm

W chwili wolnego czasu opiszę, jak kształtował się rozwój zakładu i jego produkcja do chwili utworzenia Freie Stadt Danzig.
Kasia_57 - Sro Cze 02, 2010 9:30 pm

owszem - opisz - bo ja zrecenzowałam rozdział o Gdańsku - nie mam czasu na rozwinięcie tematu :II zresztą wiele tematów leży i porasta kurzem... mam sezon :%
dandola - Sro Cze 02, 2010 9:34 pm

Gdzieś na forumie był podobny temat - Gazownia za cesarza Wilhelma, ale to chodziło o wystawę.
Kasia_57 - Sro Cze 02, 2010 9:51 pm

"Dwutomowa historia gazownictwa na Pomorzu Gdańskim, autorstwa Tadeusza Gruszczyńskiego. Wydała ją Pomorska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Gdańsku Oddział Pomorski Zakład Gazowniczy.

Część pierwszą wydano w roku 2003 (który był rokiem Ignacego Łukaszewicza). Część druga wyszła w roku 2009.

Pełny tytuł brzmi: Gazownictwo na Pomorzu Gdańskim.
Część pierwsza – 150 lat Gazowni gdańskiej
Część druga – 150 lat Gazowni elbląskiej"

Masz to na mojej stronie (jak w poście powyżej) - Pan Gruszczyński zadał sobie niebywały trud - żeby zebrać tyle ciekawych materiałów. Kiedy dostałam książkę - nie zdawałam sobie sprawy z tego jak jest cenna! Jak minie sezon to na stronie zamieszczę recenzje pozostałych artykułów z książki. Na razie frajda - kiedy jadąc z wycieczką wiem coś na temat... gazowni nie tylko w Gdańsku :lol:

feyg - Czw Cze 10, 2010 8:46 am

Dzięki za przypomnienie, pierwszy tom przypadkiem wynalazłem w antykwariacie w Gdyni :D
Ciekawe czy są jakieś szanse na zdobycie tomu drugiego?

Mikołaj - Wto Cze 15, 2010 2:44 pm

dziś właśnie zdobyłem obie :^^
Wiercipietek - Sro Mar 16, 2022 10:24 pm

Parafrazując założyciela tego tematu : początki wątku o gazyfikacji Gdańska datują się na koniec pierwszej dekady XXI w. Dziwne, że temat potencjalnie szeroki, usechł niemal natychmiast.
Ad rem - fotka w pierwszym poście to jak mniemam starsza gazownia, ta z Toruńskiej?
Dzisiaj na Rybakach, czyli przy "nowszej" gazowni, sfociłem taką dziurę w ziemi. Co to mi się ponawykopywało? Przyłącza pod rozebrany zbiornik? Zarysem do tego baniaka niecałkiem mi pasują (był w lewej połowie kadru).

pumeks - Czw Mar 17, 2022 8:55 am

To nie gazownia, to fundamenty wcześniejszych fortyfikacji. Krzysztof chyba rozpracowywał temat, trochę m.in. tutaj KLIK
Wiercipietek - Czw Mar 17, 2022 9:02 pm

Dzięki za oświecenie. To nawet jeszcze ciekawiej. Muszę częściej na tych rewirach się pokazywać.
Spacerowicz - Nie Maj 08, 2022 12:41 am

Historia Gdańskiego gazownictwa to nawet rok 1819 kiedy to 1 stycznia uruchomiono oświetlenie gazowe na latarni morskiej w Nowym Porcie.Był to podobno 2-gi obiekt na świecie oświetlany gazem.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group