Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Rajska / Paradiesgasse

dandola - Nie Lis 15, 2009 4:20 pm
Temat postu: Rajska / Paradiesgasse
Poszukuję pocztówek, zdjęć z ul. Rajskiej (Paradiesgasse). Interesują mnie szczególnie zdjęcia ilustrujące dawny Dom Technika, delikatesy i sklep meblowy, który stał w miejscu dzisiejszego "Madisona", a także niegdysiejszy wygląd tej ulicy. Pod numerem 14 mieszkał znany mistrz malarski Wojciech Bross.
dandola - Sro Lis 18, 2009 9:31 am

Tu też pod numerem 35 mieścił się magazyn firmy Siemensa (Siemens - Schuckert - Werke).
Mikołaj - Czw Lis 19, 2009 11:24 pm

zacznij od studiowania wspomnianych w innym wątku albumów BSG, to naprawdę podstawa
dandola - Pią Lis 20, 2009 7:59 am

Jak już wspomniałem wcześniej mam do nich prawie 400 km.
danziger - Pią Lis 20, 2009 3:21 pm

dandola napisał/a:
Jak już wspomniałem wcześniej mam do nich prawie 400 km.

Do albumów??? 8O

dandola - Pią Lis 20, 2009 8:48 pm

Aby zakończyć zbędną dyskusję - mieszkam prawie 400 km od Gdańska. W bibliotece nie ma żadnych materiałów "gdańskich". Żeby z nich skorzystać muszę je zamawiać z różnych bibliotek, co znacznie obciąża moją skromną rentę inwalidzką. O zakupie nie ma w ogóle mowy i co marzyć. Do tego, aby coś dowiedzieć się o historii Gdańska służy mi przede wszystkim to forum.
pumeks - Pią Lis 20, 2009 9:07 pm
Temat postu: Re: Rajska / Paradiesgasse
dandola napisał/a:
Poszukuję pocztówek, zdjęć z ul. Rajskiej (Paradiesgasse). Interesują mnie szczególnie zdjęcia ilustrujące dawny Dom Technika, delikatesy i sklep meblowy, który stał w miejscu dzisiejszego "Madisona", a także niegdysiejszy wygląd tej ulicy. Pod numerem 14 mieszkał znany mistrz malarski Wojciech Bross.

Rozumiem, że chodzi zarówno o Paradiesgasse przed 1945 r., jak i o Rajską po tej dacie?

Tutaj (klik) info o jeszcze jednym zakładzie mieszczącym się dawniej na Paradiesgasse 14.

dandola - Sob Lis 21, 2009 9:44 am

Zgadza się.
pumeks - Sro Lis 25, 2009 11:13 pm

Stosunkowo niedawno w dwóch różnych wątkach padło pytanie dotyczące pewnej pocztówki, licytowanej na allegro i kupionej za niebagatelną cenę przez użytkownika Gryndix:

grzechuu napisał/a:
a może tę Missionssaal też by się dało zlokalizować?
http://www.allegro.pl/ite...al.html#gallery

BillyBoy napisał/a:
Ostatnio była na allegro taka oto widokówka. Ktoś kojarzy gdzie była Missionssaal i o jaką misję (tzn. kościół którego wyznania) tu chodzi?


Otóż ta sala była na Paradiesgasse pod numerem 33 - na odcinku pomiędzy Baumgartsche Gasse a Faulgraben, czyli w miejscu, gdzie dzisiaj stoi dom towarowy Madison. I, o ile udało mi się zorientować, należała do najliczniejszego w Gdańsku wyznania, czyli ewangelików augsburskich (luteranów).

pumeks - Czw Lis 26, 2009 12:18 am

A tutaj dwa zdjęcia znane z 2. części albumu "Był sobie Gdańsk" (oba datowane w tej publikacji ca. 1890).
1. zdjęcie od narożnika Baumgartsche Gasse w stronę Faulgraben. Na pierwszym planie stary dom Baumgartsche G. 39, na lewo od niego widoczne kamieniczki Paradiesgasse 32, 33 (Missionshaus) i 34 oraz fragment dużej, nowszej kamienicy Paradiesgasse 35.
2. Zdjęcie od narożnika Böttcher-Gasse, na pierwszym planie narożny dom Paradiesgasse 19, na lewo od niego Böttcher-G. 19, na prawo Paradiesgasse 18-17-16 etc. w kierunku skrzyżowania z Baumgartsche Gasse.
3. Fragment planiku Starego Miasta z zaznaczonymi kierunkami wykonania zdjęć 1 i 2.

dandola - Czw Lis 26, 2009 9:17 am

A tu anons Gaststaette J. Kuptza mieszczącej się przy Paradiesgasse 31 i firmy elektrycznej działającej po sąsiedzku.
Czyli na przedstawionym zdjęciu 2 mamy budynek, który poprzedzał powojenny wieloletni sklep meblowy zmieniony niedawno na "Madisona". Wspaniale. :huuurra: Kolejny budynek chyba ledwo co zbudowano. Wisi wiecha?

dandola - Pią Lis 27, 2009 5:49 pm

A pod numerem 14 miał swą firmę Hermann Marin.
Sabaoth - Pią Lis 27, 2009 5:50 pm

Może wrzucisz jeszcze skany księgi adresowej żebyśmy wiedzieli, kto gdzie mieszkał? To niczego nie wnosi i tylko zaśmieca forum.
dandola - Pią Lis 27, 2009 6:17 pm

Temat brzmi: ul. Rajska / Paradiesgasse, co uważam, że ma na celu omówienie wszystkiego co jest z nią związane.
Sabaoth - Pią Lis 27, 2009 7:24 pm

To może zamiast wrzucać kolejne skany lub zdjęcia ściągnięte z internetu napisz coś sensownego (tylko nie kopiuj tekstu z Wikipedii bo tam każdy może zajrzeć).
dandola - Pią Lis 27, 2009 8:07 pm

Wikipedii nie uważam za wiarygodne źródło, a miejscowe reklamy pochodzą z mego własnego źródła.
pumeks - Sob Lis 28, 2009 5:31 pm

dandola napisał/a:
Czyli na przedstawionym zdjęciu 2 mamy budynek, który poprzedzał powojenny wieloletni sklep meblowy zmieniony niedawno na "Madisona". Wspaniale. :huuurra: Kolejny budynek chyba ledwo co zbudowano. Wisi wiecha?

To nie to zdjęcie. Przeczytaj dokładnie opisy. Dom z wiechą jest na odcinku między Böttchergasse a Baumgartsche Gasse.
A poza tym, o jaki sklep meblowy ci chodzi? 8O Żyję 40 lat w Gdańsku i odkąd pamiętam, w tym miejscu nie było żadnej zabudowy, do czasu, gdy powstał Madison.

dandola - Nie Lis 29, 2009 9:43 am

W miejscu Madisona lub bardzo blisko w 1977 roku był sklep/magazyn meblowy. Często tam chodziłem do panny.
Anker - Nie Lis 29, 2009 3:33 pm

Sklep meblowy funkcjonował do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku na parterze budynku stojącego na rogu Gnilnej i Rajskiej.
dandola - Nie Lis 29, 2009 4:57 pm

A jednak :== Bardzo dziękuję.
pumeks - Nie Lis 29, 2009 5:25 pm

Anker napisał/a:
Sklep meblowy funkcjonował do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku na parterze budynku stojącego na rogu Gnilnej i Rajskiej.

czyli nie w miejscu Madisona, a naprzeciwko?

dandola - Nie Lis 29, 2009 7:10 pm

Róg Gnilnej i Rajskiej, na którym też jest Madison.
Anker - Nie Lis 29, 2009 7:28 pm

Na parceli gdzie teraz stoi Madison był parking, a sklep meblowy mieścił się po DRUGIEJ stronie ulicy Gnilnej.
Możej - Sro Gru 16, 2009 12:45 am

Witam

Podłączę się do tematu - poszukuję informacji o działce przed NOTem, gdzie od 10 lat jest dziura w ziemi ogrodzona płotem. Póki co mam plan Buhsego, pozostałe mapy, które znalazłem są w zbyt dużej skali. Zdjęć żadnych nie znalazłem.

Wie ktoś może, czy mieszkała tu jakaś sławna persona, czy oprócz funkcji mieszkaniowej były tu jakieś znaczące usługi, oraz co się działo na tej działce po IIWŚ ?

dandola - Sro Gru 16, 2009 9:27 am

Ja również szukam takich informacji, co zaznaczyłem na wstępie.
Możej - Sro Lut 03, 2010 12:59 pm

Widzę, że temat został wyczerpany. Wie ktoś może, co się działo z działką przed NOT-em po IIWŚ ? Podobno był tam parking, jeśli tak to w jakich latach?
rispetto - Czw Lut 04, 2010 9:22 am

Nie podobno, tylko na pewno. Do chwili ogrodzenia odjeżdżały stamtąd autobusy komunikacji międzynarodowej. Był też chyba postój taksówek (bliżej Rajskiej)
pumeks - Czw Lut 04, 2010 12:26 pm

Dwa świeże znaleziska ze strony Instytutu Herdera: jedno to zdjęcie narożnika Böttchergasse/Paradiesgasse podobne jak w albumie Tuska & Co., ale - jak widać - ciut starsze. Drugie, z kolekcji prof. Drosta, to jakaś XIX-wieczna ilustracja - nie wiem, rycina czy czarno-białe zdjęcie obrazu?
Możej - Czw Lut 04, 2010 4:17 pm

Dzięki panowie. Rispetto - wiesz może w którym roku ogrodzono tą działkę? Szkoda, że nie ma żadnych zdjęć z tamtego okresu.

Ja jeszcze znalazłem takie zdjęcia w "Był sobie Gdańsk: 1945":


Pozostałości po zabudowie między dawną ulicą Rajską a ulicą Gnilną i kościołem św. Bartłomieja


Widok z okolicy skrzyżowania ulicy Gnilnej, Kaszubskiego Targu i ulicy Rajskiej na ruiny Starego Miasta

pumeks - Czw Lut 04, 2010 8:18 pm

Możej napisał/a:
Ja jeszcze znalazłem takie zdjęcia w "Był sobie Gdańsk: 1945":

Obrazek
Pozostałości po zabudowie między dawną ulicą Rajską a ulicą Gnilną i kościołem św. Bartłomieja

To są takie dość szczególne "pozostałości zabudowy" - stojące tu i tam pryzmy cegieł uzyskanych z rozbiórki, przygotowane do transportu. Oczywiście zdjęcie na pewno późniejsze niż 1945 r., ale który naprawdę?

Sabaoth - Sob Lut 06, 2010 12:58 pm

Znacie to ujęcie?
pumeks - Sob Lut 06, 2010 1:10 pm

Nie znałem, dla mnie bomba :==
Gulden - Pon Lut 08, 2010 9:53 am

Również pierwszy raz widzę takie ujęcie. Dzięki Sabaoth.
Zastanawia mnie jednak jeden budynek, nie kojarzę cóż to może być. :hmm:

pumeks - Pon Lut 08, 2010 10:03 am

To chyba wieżyczka Szkoły Realnej św. Piotra



(Galeria widokówek na stronie I LO)

Gulden - Pon Lut 08, 2010 10:28 am

Na zdjęciu Sabaotha wydaje się jakaś nieproporcjonalnie wysoka. Można odnieść wrażenie, że stoi tam budynek z wieżą wyraźnie górującą ponad otaczającą zabudowę - ciekawe złudzenie optyczne .
Możej - Pon Lut 08, 2010 2:10 pm

Sabaoth - świetne zdjęcie! Mógłbyś je wrzucić w oryginalnej rozdzielczości (jako np. link na forum, albo na priva)? Poza tym napisz proszę z jakiego źródła i w którym roku wykonane.
Sabaoth - Pon Lut 08, 2010 3:04 pm

Zdjęcia zostały wykonane przez Wolfganga Pürstena około 1942 r. a udostępnione mi zostały przez Douglasa Wilhelma Hardera. Howgh.
Możej - Pon Lut 08, 2010 8:09 pm

Dzięki!
Możej - Wto Lut 09, 2010 8:47 pm

Czy ma ktoś może zdjęcie dziury przed NOT-em z okresu, gdy był w jej miejscu parking? Albo może ktoś z Was wie w jakiej książce szukać takich zdjęć?

Ponadto, chciałbym ułożyć sobie historię tego terenu:
- przed 1945 - zabudowa miejska (kamienice)
- 1945 do ... - ruiny
- ... do (nie jestem pewien) 2000 - parking, przystanek autobusowy i taxi
- 2000 (?) do dziś - ogrodzony teren prywatny (Portico Development)

Jak ktoś zna daty, które powyżej wymieniłem jako "...", albo coś źle napisałem, to proszę mnie poprawić.

grzechuu - Pon Lut 15, 2010 11:13 pm

NOT i parking i Fiat 126 Bambino :)
http://cgi.ebay.de/Skoda-...=item53df9a1ca3

Możej - Wto Lut 16, 2010 2:44 pm

Dobra fotka! Dzięki.
grzechuu - Wto Lut 16, 2010 4:48 pm

no to jeszcze podobne zdjęcie NOT'U jest w albumie Szypowskich,
a pojawiło się w tym temacie:
http://forum.dawnygdansk....p=110302#110302

Możej - Wto Lut 16, 2010 9:55 pm

Super! Mam pytanie - to zdjęcie jest z albumu Marii i Andrzeja Szyprowskich pt. "Gdańsk" - Warszawa : "Sport i Turystyka", 1983 ?
Możej - Nie Maj 02, 2010 1:14 pm

Mam kolejne pytanie - wiecie może kiedy powstał budynek Winifery? Czy to autentyczna ściana szachulcowa, czy tylko stylizacja?


Źródło zdjęcia

pumeks - Nie Maj 02, 2010 1:20 pm

Możej napisał/a:
wiecie może kiedy powstał budynek Winifery?
Czy to autentyczna ściana szachulcowa, czy tylko stylizacja?

ad. 1. Dziewiętnasty, może osiemnasty wiek?
ad. 2. Obiekt przeszedł gruntowny remont chyba pod koniec lat 60. albo a początku 70. dwudziestego wieku, musiałbyś sprawdzić (np. w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków albo w ROSiOŚK) dokumentację prac, to może ustalisz "stopień autentyczności"

Możej - Nie Maj 09, 2010 9:01 pm

Dzięki bardzo za odpowiedź.
Anker - Nie Lis 21, 2010 11:54 pm

Gulden napisał/a:
Na zdjęciu Sabaotha wydaje się jakaś nieproporcjonalnie wysoka. Można odnieść wrażenie, że stoi tam budynek z wieżą wyraźnie górującą ponad otaczającą zabudowę - ciekawe złudzenie optyczne .

Na szczycie wieży była kopuła obserwatorium astronomicznego której obecnie tam już nie ma.
Kopuła jest widoczna na większości zdjeć tego budynku z czasów przed II WŚ.

Mikołaj - Wto Kwi 05, 2011 2:28 pm

http://www.forum.dawnygda...p=125584#125584
pasuje do tego wątku:

Miro - Pon Lut 16, 2015 12:29 pm

Delikatesy i sklep kolonialny J. Kuptz Paradisgasse 31.

Miro

Miro - Sob Wrz 05, 2015 2:15 pm

Powojenne zdjęcie, widok od strony niezabudowanej ul.Rajskiej.

Miro

Krzysztof - Czw Lis 09, 2017 12:55 pm

Trochę wcześniej (2 strona) było już to zdjęcie/obraz, ale ta wersja wyraźnie czytelniejsza.
https://www.facebook.com/...&type=3&theater

djjack - Nie Gru 29, 2019 10:49 am
Temat postu: Rajska - 1951 rok


Zniszczona ulica Rajska.
Czas powstania zdjęcia: lipiec 1951 r.
Z tyłu zdjęcia opis - die zerstörte Paradiesgasse mit dem Hansaplatz.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group