Dawny Gdańsk

Nazwy - Rothebude

Krzysztof - Czw Kwi 16, 2009 4:43 pm
Temat postu: Rothebude
W kilku tematach otarłem się o Rothebude. Na Żuławach i na powiślu koło Kwidzyna są trzy. Jeszcze są na Mazurach, ale to teren nie tego forum :lol:
Te nasze, to odosobnione obiekty na brzegach ważnych szlaków. Przypuszczalnie wszystkie były karczmami, chociaż na starych Reymann's Karte, nie wszystkie oznakowane są jako karczmy (kółko z chorągiewką). Oprócz tego kółka z chorągiewką inne karczmy, przy nazwie mają dodane "Krug", lub "Kr.", ale nie te, nazywające się "Rothebude". Podejrzewam, że to mogło być oczywiste, że coś, co się tak nazywa, musi być karczmą :hmm:
I tu pytania do dobrze znających język niemiecki. Jaka jest etymologie słowa "bude"
Znalazłem tłumaczenia tych "Rotebude" na: Czerwone Budy, Czerwonka, Czerwony Dwór.
Są jeszcze trzy pary "Roth Kr." i zaraz obok "Weisse Kr.", jakby na wzajem się uzupełniające :???: koło Grudziądza, koło Gniewu i nad Wisłą Gdańską.
Może i ten czerwony kolor określał coś konkretnego :devil:

dandola - Pon Lis 02, 2009 7:35 am

W chwili reformy administracyjnej z 1887 roku istniały na Żuławach trzy miejscowości o nazwie Rothebude:
1. R. - polska nazwa Czerwonka - osada należąca do majątku Moczarka (Herrenpfeil) w powiecie ziemskim Elbląg
2. R. - polska nazwa Czerwonka - warianty nazwy: Zakole, Czerwona Buda - gmina wiejska należąca do powiatu ziemskiego Malbork
3. R. - Czerwonka - wariant nazwy: Rothe Bude - osada należąca do gminy wiejskiej Korzeniewo w powiecie ziemskim Kwidzyn

Miro - Sro Wrz 19, 2012 6:36 pm

Na Forum Danzig.de Anneke Roth szuka informacji o swoich przodkach, którzy w Rothebude prowadzili karczmę. Jest problem z ustaleniem gdzie ta karczma się znajdowała. Miejscowości o tej nazwie było kilka. Może załączone zdjęcie będzie pomocne i użytkownikcy FDG pomogą ustalić dokładnie to miejsce.
Miro

Colonel - Czw Wrz 20, 2012 11:22 am

Jeśli przyjąć za cytowanym forum, że jest to miejsce z pierwszej mapki "na przeciw Kieżmarka", to tego budynku już nie ma. W ogóle od wojny sporo się tam zmieniło topograficznie.
Dieter - Czw Wrz 20, 2012 10:18 pm

Miro napisał/a:
Na Forum Danzig.de Anneke Roth szuka informacji o swoich przodkach, którzy w Rothebude prowadzili karczmę.
Ja mysle o innej mozliwosci.
Wlasciciel tej gospody byl Johann Roth.
Czy on nazwal swoja gospode "Rothebude" (buda pana Rotha) na podstawie swego nazwiska? :???:

Krzysztof - Czw Wrz 20, 2012 11:36 pm

To może być prawdopodobne. Wtedy gospoda mogła być w zupełnie innej miejscowości niż Rothebude.
Colonel - Pią Wrz 21, 2012 12:31 pm

Dieter napisał/a:
Wlasciciel tej gospody byl Johann Roth.
Czy on nazwal swoja gospode "Rothebude"

Tez to sobie wymyśliłem ale sądże, że Anneke cos jednak o przodkach i ich lokalizacji wie.
Pojawił się kolejny obrazek:
http://www.akpool.fr/cart...sthaus-schleuse

Krzysztof - Pią Wrz 21, 2012 4:41 pm

To już wszystko jasne; to Rothebude przy odejściu Kanału Wiślano - Zalewowego, czyli pomiędzy Kiezmarkiem i Dworkiem, przy obecnie warszawskiej szosie.
pumeks - Czw Lis 13, 2025 3:25 pm

Śluza ROTEBUDE na akwaforcie Bertholda Hellingratha - do pobrania ze strony Muzeum Gdańska
Miro - Sob Lis 15, 2025 6:09 pm
Temat postu: Na promie z Rotebude.
Na promie z Rotebude. Twarz regionu Żuław została ukształtowana przez ciężką pracę i potęgę rzeki Wisły. Pomimo wszystkich przeciwności losu spowodowanych siłami natury, mieszkańcy tego regionu zachowali radosne usposobienie.


MIro

Miro - Czw Lis 27, 2025 7:11 pm

Rothebude mała miejscowość licząca w 1885 tylko 17 mieszkańców.
Z tego widać, że gospoda ta miała swoją rację bytu tylko dzięki podróżnym korzystających
z promu, którzy podczas długiego oczekiwania na przeprawę mieli możliwość coś zjeść i ugasić pragnienie.

Pozdrowienia z Rothebude z 21.1.1900
z obrazkami z gospody przy śluzie, z Wisły, promu kanałowego i urządzeń śluzowych.


Miro

Miro - Sob Gru 06, 2025 12:59 pm

Przeprawa przez Wisłę promem linowym w Rothebudzie (1926).
Na zdjęciu prom linowy.
Jeszcze w tym samym roku zostanie on zastąpiony promem parowym,
którego eksploatacja była utrzymywana do marca 1945 roku.

Miro

Miro - Wto Gru 30, 2025 7:37 pm

Pod koniec grudnia 1926 roku uruchomiono prom parowy Rothebude,
którego eksploatacja była utrzymywana do marca 1945 roku.


Miro

Miro - Wto Lut 03, 2026 5:03 pm

W latach 50. XIX wieku utworzono pierwsze Urzędy Budownictwa Wodnego w Elblągu, Gdańsku, Nowym Porcie, Malborku i w Rothebude. Z Urzędu Budownictwa Wodnego w Rothebude pochodzi list urzędowy do katolickiego proboszcza Foxa w Schöneberg.

Miro

Miro - Czw Mar 19, 2026 7:58 pm

Informacja z „Gazety Gdańskiej” z dnia 1928.07.15 nr 160

Śluza przy Rotebude.
Od dłuższego czasu są prace zasypania śluzy przy Rotebude w pełnym biegu. Na przygotowanym podkładzie z faszyny nasypuje się ziemię. Wykonanie całości pracy wymagało będzie przesunięcia około 22.000 kubicznych metrów ziemi.

Miro

Miro - Sob Maj 02, 2026 6:20 pm

W Rothebude znajdowała się do 1929 roku przystań dla statków parowych ("Brunhilde", "Auguste").

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group