Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - BillyBoya podróże w czasie i przestrzeni...

BillyBoy - Sro Lip 16, 2008 12:59 am
Temat postu: BillyBoya podróże w czasie i przestrzeni...
... po Żuławach, Prusach Królewskich a czasami również Książęcych, Pomorzu i innych miejscach bliskich i nieco mniej bliskich.

Dwa historyczne ujęcia Krynicy Morskiej, do której, przynajmniej teoretycznie, mogliśmy kiedyś dojechać pociągiem wąskotorowym.
Pierwsze z nich to panorama z góry Russenberg w kierunku wschodnim. Kiedyś z tego miejsca rozciągał się wspaniały widok na morze, łazienki plażowe i nadmorską promenadę. Teraz widok przysłania bujna roślinność (a po łazienkach i tak nie ma już ani śladu). Na pierwszym planie to samo drzewo o charakterystycznym rozdwojonym pniu.
Poniżej willa na dzisiejszej ul. Teleexpressu.
Dla miłośników żuławskiej ciuchci dwa porównania dworca w Jantarze – dzisiaj stacja Jantar Poczta.

Corzano - Sro Lip 16, 2008 5:51 am

Bardzo lubię takie porównania. :==
ruda - Sro Lip 16, 2008 7:34 am

:== :== :==

Rewelka.
Przez wiele lat w tym budynku funkcjonowal sklep " U Bosmana". Specyficzny :haha:

feyg - Sro Lip 16, 2008 8:48 am

Super!!! :wow: zwłaszcza niesamowite jest to porównanie ujęć z sosną :==
BillyBoy - Sob Lip 19, 2008 11:05 pm

Dla odmiany, bardzo blisko.
a. Danzig, Mottlauer Gasse 13. 1911 r.
b. Gdańsk, ul. Dolna Brama 13, 2008 r.

groszek - Nie Lip 20, 2008 12:24 pm

kiedyś moi rodzice jeżdzili do Babiego Dołu na grzyby zachował się tam piękny stary dworzec,( zachował się czas przeszły dokonany :% ) teraz to nawet nie wspomnienie, nie mam aparatu więc nie prześlę zdjęcia ale możecie sobie wyobrazic co z niego i innych podobnych mu dworców pozostało :II Ciekawa jestem :hmmm: co takiego tkwi w ludzikach...... bezmyślna destrukcja... czemu ,dlaczego :hmmm: W wiekszości takie porównania jakie robi Billy wychodzą na niekorzyść czasów współczesnych 8))
Dostojny Wieśniak - Pon Lip 21, 2008 2:14 am

Właśnie znalazłem metodę na obejście awarii logowania. Świetna robota BilliBoyu!
:== :== :==

swiss - Sro Lip 23, 2008 5:59 pm

Pozwolę sobie wrzucić podobne "porównanie". Dawna szkoła szybowcowa za Przywidzem, koło Trzepowa. Za ten róż i metalowe schody wbijające się w fasadę powinien ktoś beknąć...


groszek - Czw Lip 24, 2008 11:57 pm

i tak cud że nie wyburzyli i jakiegoś pudelka nie postawili :%
BillyBoy - Nie Lip 27, 2008 11:07 pm

Kolbudy, plac Kaszubski. Na budynku są również zachowane napisy, o których poczytacie tu .
swiss - Wto Lip 29, 2008 12:15 pm

Billy, chyba nie masz nic naprzeciw, że podpinam się pod Twój temat? :wink:

Dziś bliskie okolice Pruszcza Gdańskiego:

BillyBoy - Wto Lip 29, 2008 9:58 pm

swiss napisał/a:
Billy, chyba nie masz nic naprzeciw, że podpinam się pod Twój temat? :wink:

Nie mogę mieć, skoro zamieszczasz tak ciekawe ujęcia :D . A kiedy ten juszkowski kościółek zniknął był?

Ooooooooo, widzę że "Dawny Pryszcz" :wink: też dorobił się swojego forum. Gratuluję i trzymam kciuki! :ok:

BillyBoy - Pon Sie 11, 2008 12:53 am

Stary Targ w powiecie sztumskim.
A. ok. 1935
B. 2008

Dostojny Wieśniak - Pon Sie 11, 2008 1:23 am

Ale skoczek z Ciebie BillyBoyu. Mierzeja, Sztum. V. Kikut to nazwisko właściciela jak mniemam. Dawnymi czasy bywało trochę inaczej niż dzisiaj. Zapewne domy miały swoje adresy pocztowe, numery i takie tam, ale znane były i są nadal w literaturze pod mianem ich pierwotnych właścicieli. W naszych realiach tylko tubylcy wiedzą co to jest dom Kleczewskiego na przykład, zaś w dokumentach urzędowych, katalogach i innych publikacjach dom ten ma jakiś tam numer, w jakiejś tam miejscowości. Bezduszny ten nasz świat się zrobił. :II
BillyBoy - Pią Sie 15, 2008 1:01 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
V. Kikut to nazwisko właściciela jak mniemam.

Zgadza się, na szyldzie jest również rozwinięcie imienia (V.), ale nie mogę go doczytać. Nazwisko jest polsko brzmiące, przed wojną we wsi przeważała ludność polska (NB: w Starym Targu urodził się Zbigniew Jujka) i w plebiscycie w lipcu 1920 większość głosów była za przyłączeniem do Polski. Ciekawe co stało się dalej z tym Kikutem ...? Gasthaus odebrali mu potem narodowi socjaliści a on sam został wywieziony do Stutthofu? A może się zgermanizował, zmienił nazwisko na Stumpf i w 1945 został zabity przez krasnoarmiejca? :hmmm:

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Bezduszny ten nasz świat się zrobił.

Najbardziej uderza mnie, że świat wokół nas zrobił się brzydki, bezbarwny i przygnębiający. :II Np. w Starym Targu stały przed wojną dwa kościoły (do dziś przetrwał tylko jeden), pracowały dwie piekarnie (dziś nie ma ani jednej), był malutki kirkut (dziś nie ma tam ani jednej macewy), była mleczarnia (dzisiaj budynek mieszkalny pilnie domagający się remontu)...
Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć miejsca, o którym dałoby się powiedzieć "O, tu jest teraz tak pięknie, a przed wojną było tutaj szaro i smętnie"... :II

Kolejna podróż: Kwidzyn, odstęp prawie 100 lat. Biuro kredytowe jest mi niepotrzebne, natomiast chętnie spróbowałbym chleba z piekarni Heinricha Hellwiga...

Dostojny Wieśniak - Pią Sie 15, 2008 1:59 am

BillyBoy napisał/a:
Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć miejsca, o którym dałoby się powiedzieć "O, tu jest teraz tak pięknie, a przed wojną było tutaj szaro i smętnie"...

BillyBoy napisał/a:
chętnie spróbowałbym chleba z piekarni Heinricha Hellwiga...

Coś w tym jest. Też nie mam szczęścia albo neurotycy my jacyś tacy niepozbierani. Obawiam się jednak, że dzisiaj chleb z prastarych piekarni smakowałby jakoś podobnie jak inne. Normy unijne w okrutny sposób załatwiają te sprawy. Przez nie, całkiem niedawno pozamykali kilka fajnych piekarni. Naprawdę szkoda ich. Jakieś upiorne pensjonaty tam teraz stoją. :%

BillyBoy - Pią Sie 15, 2008 1:03 pm

Wieś Pastwa w powiecie kwidzyńskim.
Dawne przejście graniczne między Prusami Wschodnimi (Prusy Zachodnie de facto wtedy już nie istniały) a tzw. małą Polską. Po lewej dawny budynek niemieckiej służby celnej. Jest to niestety jedyny z budynków ukazanych na przedwojennej widokówce, jaki zdołałem odnaleźć. Nie ma już podcieniowego domu nad Wisłą, Gasthausu ani wybudowanego w latach 1930tych niedużego schroniska młodzieżowego (śmiem jedynie przypuszczać, że dzisiejszy budynek wiejskiego ośrodka zdrowia to właśnie mocno przebudowane dawne Jugendherberge). I nie ma ani śladu po rozebranej 20 lat temu linii wąskotorowej... :II

swiss - Pią Sie 15, 2008 11:03 pm

Mariensee - Gasthaus / Przywidz - Ośrodek Kultury...
ruda - Sob Sie 16, 2008 6:41 am

:==
BillyBoy - Wto Wrz 02, 2008 10:49 pm

Jeszcze raz Stary Targ. Nie byłem wcześniej stuprocentowo pewien, na szczęście moje przypuszczenia co do lokalizacji potwierdzili koledzy z Forum Marienburg (pozdrawiam! :D ).
A oto co na temat dawnego kościoła ewangelickiego w tej wsi zdołał ustalić Hagedorn: "Kościół nie zniszczony przetrwał wojnę, a po wojnie wieś nie potrzebowała dwóch kościołów (tym bardziej ewangelickiego), więc został on prawie całkowicie rozebrany i zamieniony na salę gimnastyczną. Potem do sali dobudowano dzisiejszą szkołę, w budynku parafii ewangelickiej zaś mieści się obecnie urząd gminy. Za kościołem był cmentarz, który został zdemolowany, nagrobki powyrzucane a obecnie na tym miejscu są ogródki i domki jednorodzinne..."
Aż trudno uwierzyć, że ten okazały kościół stał tylko 15 lat... :II

groszek - Pią Wrz 05, 2008 12:57 am

:???: czemu to pokazujesz ? To takie smutne i tylko utwierdza mnie w przekonaniu...
BillyBoy - Pią Wrz 05, 2008 10:03 am

groszek napisał/a:
czemu to pokazujesz ?

Bo jestem turpistą i masochistą :mrgreen: .

groszek - Sob Wrz 06, 2008 2:43 pm

fakt :hihi: ale jeśli jesteś szczęśliwy......
BillyBoy - Wto Wrz 30, 2008 11:13 pm

Wieś Gościszewo koło Malborka.
Czasami udaje się znaleźć obiekty, które niewiele albo nawet nic nie ucierpiały pomimo upływu lat. Kościółek jest bardzo zadbany, wyremontowanono dach a niedawno zostały odświeżone i zaimpregnowane drewniane ściany.
Ale żeby nie było zbyt różowo, niegdysiejsza gospoda Thiede (B1) została mocno przebudowana i dzisiaj wygląda hm, średnio ciekawie (B2).
Z odnalezieniem miejsca, w którym stał Kriegerdenkmal (C1) było trochę kłopotu. Pomniki tego typu z reguły stały gdzieś na środku wsi, przy skrzyżowaniu głównych traktów i blisko kościoła - i tam należy szukać ich śladów. Jak się okazało, nie inaczej było w przypadku Gościszewa. Obiektem topograficznie łączącym C1 i C2 jest niewielki dom stojący 100 m dalej w głębi po prawej stronie - słabo widoczny na moim zdjęciu. Mój cień wskazuje miejsce gdzie można dostrzec w ziemi nikłe ślady po cokole pomnika.

Dostojny Wieśniak - Czw Paź 02, 2008 1:13 am

BillyBoy napisał/a:
Czasami udaje się znaleźć obiekty, które niewiele albo nawet nic nie ucierpiały pomimo upływu lat.

W tym wypaku czas zrobił swoje, choć w planach ogólnych tego nie widać. :II

BillyBoy - Pon Paź 06, 2008 12:24 am

Tolkemit/Tolkmicko
1. Rynek. Datę kiedy sfocono Marktplatz można podać tylko orientacyjnie, ale za to godzinę co do minuty: 17.29.
Ciekawostka: na nieistniejącym budynku przed kościołem widać nakładające się na siebie napis starszy i późniejszy. Jeden i drugi to chyba "Ausspannung".
Ku pokrzepieniu serc: również za Niemca można było znaleźć w reprezentacyjnym miejscu przy rynku dom z zagrzybionymi ścianami i odpadającymi tynkami.
2. Elbinger Strasse, godz. 13.55/ul. Elbląska - ?? (nie znalazłem nigdzie tabliczki z nazwą ulicy), godz. 13.43.
W głębi po lewej nieistniejący budynek, z którego wykonano fotografię rynku.

Dostojny Wieśniak - Pon Paź 06, 2008 3:10 am

BillyBoy napisał/a:
Ku pokrzepieniu serc: również za Niemca można było znaleźć w reprezentacyjnym miejscu przy rynku dom z zagrzybionymi ścianami i odpadającymi tynkami.


Ja to dawno podejrzewałem. Ci Niemcy, co tu za Niemca mieszkali, to w ogóle nie dbali o nasze zabytki! :hihi:

BillyBoy - Pon Paź 06, 2008 10:25 pm

Niestety, sęk w tym że Niemcy za Niemca o te zabytki dbali... Rzeczony budynek został potem gruntownie odnowiony i przebudowany (dodano jedno piętro). Za to nasi wyzwoliciele widocznie uznali, że psuje on widok i niepotrzebnie zasłania gotycki kościół Św. Jakuba... :II
Sielanka - Pon Paź 06, 2008 10:52 pm

Należy jeszcze dodac, że na starych widokówkach były pokazywane tylko ładne miejsca. Dzisiaj tez się pokazuje tyko piękne widoki. :)
Tak to już jest, że ładne miejsca mogą czasami (albo częściej) zamienić sie w brzydkie. Taką prawidłowość łatwiej można dostrzec korzystając z archiwaliów.
Brak dokumentacji dawnych brzydkich miejsc. Tym bardziej takich, ktore zamieniły sie z czasem w ładne. :)
Ot, i cały szkopuł. :)

BillyBoy - Wto Paź 07, 2008 11:13 pm

Sielanka napisał/a:
Brak dokumentacji dawnych brzydkich miejsc. Tym bardziej takich, ktore zamieniły sie z czasem w ładne. :)
Ot, i cały szkopuł. :)

Szkopuł w tym, że chyba oglądaliśmy nie te same widokówki. Myślę, że mocno niefortunne jest operowanie pojęciami "ładne/brzydkie miejsca". To kwestia gustu. Masz pewnie na myśli miejsca częściej/rzadziej odwiedzane przez miejscowych i przyjezdnych. Otóż, tereny dawnego Cesarstwa Niemiec są udokumentowane na dawnych widokówkach jak żadnego innego państwa. W złotej erze widokówki (tj. do zakończenia I Wojny Światowej) Niemcy utrwalali na widokówkach wszystko co tylko się dało. Potężny rynek wydawniczy oraz typowo niemieckie zamiłowanie do dokumentowania i uwieczniania wszystkiego drukiem sprawiły, że dziś dzięki starym niemieckim pocztówkom mamy wyobrażenie o bardzo wielu nieistniejących budynkach i miejscach, które całkowicie zmieniły swój wygląd. Pod tym względem jesteśmy w naprawdę komfortowej sytuacji. Bez porównania słabiej są upamiętnione na archiwalnej widokówce tereny dawnego zaboru rosyjskiego.
Sielanka napisał/a:
Należy jeszcze dodac, że na starych widokówkach były pokazywane tylko ładne miejsca. Dzisiaj tez się pokazuje tyko piękne widoki. :)

Chcesz powiedzieć, że tematyka widokówek nie zmieniła się w ciągu 100 lat? Przed 1945 nawet takie dzielnice jak Siedlce, Pleniewo czy Złota Karczma miały swoje pocztówki. Wyobrażasz sobie wydaną dzisiaj pocztówkę przedstawiającą np. Orunię lub Górki Wschodnie? :II

Dostojny Wieśniak - Wto Paź 07, 2008 11:31 pm

BillyBoy napisał/a:
Niestety, sęk w tym że Niemcy za Niemca o te zabytki dbali...

Przecież żartowałem :wink:

BillyBoy - Wto Paź 07, 2008 11:39 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:

Przecież żartowałem :wink:

Przecież wiem :D

Sielanka - Sro Paź 08, 2008 12:14 am

Ojejku... :)
BillyBoy napisał/a:
Chcesz powiedzieć, że tematyka widokówek nie zmieniła się w ciągu 100 lat?

Tak. Nie zmieniła się pod jednym względem. Pokazywało się i pokazuje miejsca ładne i zadbane. Brzydkich miejsc nie pokazywało się i nie pokazuje. Tyle chciałem powiedzieć. :)
Proste i logiczne.

BillyBoy - Sro Paź 08, 2008 1:26 am

Sielanka napisał/a:

Tak. Nie zmieniła się pod jednym względem. Pokazywało się i pokazuje miejsca ładne i zadbane. Brzydkich miejsc nie pokazywało się i nie pokazuje. Tyle chciałem powiedzieć. :)
Proste i logiczne.

:roll: :% Zmuszasz mnie do zejścia z zasadniczego tematu niniejszego wątku :offtopic:
"Ładne i zadbane" miejsca na dawnych widokówkach z 1. Bobolic k. Szczecinka, 2. Lęborka, 3. Bolesławca k. Legnicy.

Sielanka - Sro Paź 08, 2008 2:01 am

Ojejku :) Raz jeszcze
Bedę bronił tezy, że świat ze starych widokówek jest z dzisiejszej perspektywy ładniejszy, niż był w rzeczywistości.
Nam dziś się wydaje, że było pięknie w Tolkmicku z przełomu XIX i XX wieku. Owszem, były piękne miejsca – te są na widokówkach.
Ale nawet te mało "ładne i zadbane" pokazane przez BillyBoya miejsca nie przedstawiają, co tu dużo mówić, brudu i smrodu, który krył się w podwórzach, za fasadami i elewacjami.
Coś mi się wydaje, że akurat te widokówki mają swój kontekst. Np. pierwsza od góry to po prostu dokumentacja pożaru. Więć nijak ma się do mojej tezy.

Dostojny Wieśniak - Sro Paź 08, 2008 2:39 am

Sielanka napisał/a:
Np. pierwsza od góry to po prostu dokumentacja pożaru. Więć nijak ma się do mojej tezy.

Ma się. Stoi jak wół - Gruss aus Bublitz. I bez urazy, faktycznie może nowy wątek? :wink:

Sielanka - Sro Paź 08, 2008 3:10 am

Bez urazy. :) Chyba się nie rozumiemy.
Jeszcze raz.
Moja teza:
Świat na starych widokówkach jest ładniejszy, niż był w rzeczywistości.
I pokazanie pożaru na jednej czy drugiej widokówce nie zmieni tego. To jest ten kontekst: wydarzenie – pożar.
Wniosek jak dla mnie: nie ma co się pastwić :) nad zestawianiem piekna dawnych miejsc z brzydotą tych samych miejsc dzisiaj opatrując to komentarzem typu: jak to było pięknie w tej częsci świata dawniej a teraz to jest brzydko.
Po prostu nie do końca jest to uprawnione. Nie było tak calkiem pięknie. My forumowicze mamy "skrzywienie" pod tym względem. :)
To tylko ad vocem. Na marginesie. :)
W sumie: dość fajne to "skrzywienie". :)

Corzano - Sro Paź 08, 2008 7:46 am

Sielanka napisał/a:
Świat na starych widokówkach jest ładniejszy, niż był w rzeczywistości.

Można też tak: "świat na widokówkach jest uboższy, niż w rzeczywistości".
Czy uboższy znaczy ładniejszy? Widokówki po prostu przedstawiają tylko to, co chciał pokazać wydawca. Czy to jest ładniejsze, brzydsze, milsze, etc. rzecz gustu.

ruda - Sro Paź 08, 2008 9:32 am

Sielanka napisał/a:
Wniosek jak dla mnie: nie ma co się pastwić nad zestawianiem piekna dawnych miejsc z brzydotą tych samych miejsc

Można patrzeć na te zestawienia jednak inaczej. Interesujące są zmiany wokół. :hmm:
BillyBoy - do dzieła! :==

groszek - Sro Paź 08, 2008 6:30 pm

i tęsknota za czasami które odeszły czyni ten świat z widokowek pięknym.Jak to napisał Grass"cóż znaczy Ameryka wobec ......." :roll: I za Rudą pisze BillyBoy do dziela! :==
Dostojny Wieśniak - Czw Paź 09, 2008 1:29 am

Sielanka napisał/a:
Świat na starych widokówkach jest ładniejszy, niż był w rzeczywistości.

Sielanka napisał/a:
Bez urazy. Chyba się nie rozumiemy.
Jeszcze raz.

No pewnie że był ładniejszy. Bo jest jakimś punktem odniesienia. I nie trzeba zaglądać na zaplecza. Funkcjonowały rynsztoki, o ile droga była brukowana, taplało się w błocie kiedy nie była. I to widać. Trochę wyobraźni. :wink: A czy było tak pięknie jak to się może wydawać? Smrodek i dzisiaj znaleźć można, jak kto chce, w tle domu podcieniowego godnego uwiecznienia. Jeżeli oczywiście coś na zapleczu hoduje się żywego.
Poniżej przykład. Poszukam starszego ujecia, żeby temat wątku utrzymać. :wink:

Hagedorn - Czw Paź 09, 2008 8:05 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Poniżej przykład. Poszukam starszego ujecia, żeby temat wątku utrzymać. :wink:

to chyba ten? :D

Sielanka - Czw Paź 09, 2008 8:57 am

Chyba zmienię moje zdanie na temat zadbania miejsc z widokówek. :) Nie dość, na starym zdjęciu wyraźnie czuć smród – na zapleczu domu podcieniowego (tzn. wyobrażam sobie to), to jeszcze widać ewidentne niechlujstwo dawnego właściciela – brak dachówek w pokryciu podcienia. :) Dbali Ci Niemcy o te zabytki w końcu, czy nie? :)
A tak na powazniej. Interesujące jest, że podczas remontu podcienia tego przepięknego domu (w typie L, porównywalnego z opiewanym wielokrotnie na FDG domu trutnowskim) zmieniono wypełnienie pól pomiędzy belkami szkieletu na cegłę licówkę. Podobny zabieg poczyniono w innych domach podcieniowych, np. w Miłocinie. Co było wcześniej zamiast wiśniowej cegły? Pewnie holenderka. A może kołki i glina z sieczką?

Hagedorn - Czw Paź 09, 2008 2:34 pm

tyle, że moja fota z lat 60-tych bodajże... :skolowany:
Sielanka - Czw Paź 09, 2008 3:14 pm

Trafiłem, jak kulą w płot... :)
Przypomniało mi się, że ktoś, kiedys mówił, że ten dom był remontowany po wojnie.

pumeks - Czw Paź 09, 2008 3:29 pm

A brzózki wycięli, czy na kolorowym zdjęciu znalazły się poza kadrem? :hmm:
feyg - Czw Paź 09, 2008 3:58 pm

pumeks napisał/a:
A brzózki wycięli, czy na kolorowym zdjęciu znalazły się poza kadrem? :hmm:

Sądząc po widocznych cieniach - raczej to drugie :wink:

Dostojny Wieśniak - Pią Paź 10, 2008 2:15 am

W odcieniach szarości, drzewka zdają się być zlokalizowane obok domu. Jeżeli tak, to wycięte. Ale sprawdzę to przy najbliższej okazji. O technologii budowawnia zaś można będzie pogadzć za tydzień z ekspertem wszak. :wink:
Hagedorn - Nie Paź 12, 2008 12:16 pm

to i ja się zabawię trochę w komparatystykę - wieża ciśnień w Sztumie, dwa ujęcia, które dzieli 70 lat, ocenę pozostawiam Wam... :wink:
Dostojny Wieśniak - Pon Paź 13, 2008 2:40 am

To i ja ponownie. Zniknięty denkmal nowodworski.
Hagedorn - Wto Paź 21, 2008 7:10 pm

jeszcze jedno zestawienie, tym razem z Kwidzyna (Marienwerder) jak widać, po ratuszu i starym mieście praktycznie nic nie zostało...
rispetto - Sro Paź 22, 2008 8:03 am

8O Szok.
Corzano - Sro Paź 22, 2008 8:23 am

Hagedorn napisał/a:
po ratuszu i starym mieście praktycznie nic nie zostało...

Ale jest więcej zieleni. :wink:

Hagedorn - Sro Paź 22, 2008 8:44 am

Corzano napisał/a:
Hagedorn napisał/a:
po ratuszu i starym mieście praktycznie nic nie zostało...

Ale jest więcej zieleni. :wink:

bo zdjęcie kolorowe! :-P

pumeks - Sro Paź 22, 2008 9:25 am

Zgadzam się z Corzanem, że należy szukać pozytywów: ulice są szersze i przybyło miejsc parkingowych :ok:
Corzano - Sro Paź 22, 2008 10:21 am

pumeks napisał/a:
należy szukać pozytywów

No to jeszcze jedno: Hagedorn zrobił piękne porównanie. :)

BillyBoy - Sro Paź 22, 2008 7:02 pm

Mimo wszystko, Kwidzyn przetrwał wojnę względnie cało. Rzeczywiście, rejon wokół ratusza i katedry został całkowicie obrócony w perzynę, lecz idąc od tego miejsca w stronę dworca kolejowego można napotkać jeszcze sporo przedwojennej zabudowy. Przy dawnym pograniczu Prus Polski i Prus Wschodnich jest kilka miast, które miały dużo mnie szczęścia niż Kwidzyn. Np. Pieniężno ( :II ), Zalewo ( :II :II ), Iława ( :II :II :II !!).

Znowu będzie lekko off-topic: chciałbym pokazać jak za naszą zachodnią granicą szanuje się historię swoich małych ojczyzn. Pasewalk to małe miasteczko w dawnym NRD, ok. 40 km od Szczecina. Na widokówce ukazano to samo miejsce w odstępie prawie 100 lat. Na odwrocie jest krótka informacja o tym kiedy dom zbudowano, kto i kiedy go rozbudował i o tym, że od 1997 dom jest w posiadaniu rodziny Wepner. Głowa rodziny, Herr Silvio Wepner (w czerwonej koszulce), zapalony filokartysta i miłośnik wszystkiego co dotyczy powiatu pasewalskiego jest wydawcą tej pocztówki.
A u nas ...? Naśladownictwo mile widziane.

ruda - Czw Paź 23, 2008 2:55 pm

Orłowo
ruda - Wto Paź 28, 2008 8:50 pm

Mało optymistycznie :II
BillyBoy - Nie Lis 09, 2008 11:19 pm

Jedna z bocznych uliczek Wrzeszcza. Dzisiaj i 70-kilka lat temu.
Nie zachowała się przedwojenna zdobiona furtka... :II

ruda - Pon Lis 10, 2008 9:41 am

Cieszy oko :==
BillyBoy - Nie Lis 16, 2008 10:56 am

Sopot dzisiaj i 90 lat temu.
ruda - Nie Lis 16, 2008 2:41 pm

Jeziernik
BillyBoy - Sob Gru 20, 2008 3:43 pm

Neustadt, Wpr i Wejherowo, ok. 65 lat różnicy.
W środkowej części, tam gdzie teraz jest wejście do "Kredytów", w czasie okupacji znajdował się Hotel Danziger Hof. Jego właścicielem był Carl Behnke.

BillyBoy - Nie Gru 21, 2008 9:30 pm

Żuławski akcent.
Drewnica wczoraj i dziś, odstęp nieco ponad 80 lat.
Sklep E. Schneidera - obecnie dom nr 127.
Kościół i kriegerdenkmal - po jednym i po drugim nie ma ani śladu, komu one przeszkadzały? We wsi zachował się tylko dawny budynek probostwa, obecnie dom sołtysa.

Dostojny Wieśniak - Pon Gru 22, 2008 1:10 am

BillyBoy napisał/a:
Kościół i kriegerdenkmal - po jednym i po drugim nie ma ani śladu

Według podań miejscowych, kaplicę cmentarną po drugiej stronie kanału i kościół łączył niegdyś tunel podziemny. Po jakie licho, nie wiadomo. Krążą też opowieści o dzwonie ogromnym, ukrytym opodal pod ziemią. Że w każdej legendzie jest ziarno prawdy, pewnie jakaś dziura sklepiona w ziemi, gdzieś tu jest, pewnie i dzwon jakiś ktoś gdzieś tu chował. Ale czy on wielki jak chałupa byl, to nie chce mi się wierzyć. :wink:

BillyBoy - Pon Gru 22, 2008 10:05 pm

Czy wiesz może kiedy kościół w Drewnicy zniknął był, i w jakich okolicznościach to nastąpiło?
Dostojny Wieśniak - Wto Gru 23, 2008 1:05 am

Coś mi się kołacze, ale nie jestem pewien. :???: Sprawdzę to. Z Drewnicą mam tak, że leży na trasie podróży do Gdańska, więc zawsze można wdepnąć. Tak jak zrobić np fotograficzną inwentaryzację fajnego domu. A że zawsze można, to nie ma się co śpieszyć. I tak czas leci... Miejsce godne polecenia bardziej solidnym ode mnie wycieczkowiczom. Drewnicy warto poświęcić niejeden dzień. :)

ruda napisał/a:
Jeziernik

8O Ale gapa ze mnie :hihi:

ruda - Wto Gru 23, 2008 9:32 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:


ruda napisał/a:
Jeziernik

8O Ale gapa ze mnie :hihi:


Fakt. :hihi: Byłam ciekawa kto i kiedy przeanalizuje te zdjęcia .

Fotka ukazująca według opisu w http://forum.dawnygdansk....p=105670#105670 ściane północną to odwrócona strona południowa.

BillyBoy - Sro Sty 07, 2009 12:18 am

"Na wschód od Żuław".
Wieś Klebark Wielki (ex- Gross Kleeberg) koło Olsztyna.
1. Figura NMP na dziedzińcu przytułku prowadzonego przez polski oddział rycerzy maltańskich.
2. Niegdysiejszy Gasthaus Seeheim [Gospoda Dom Nad Jeziorem], obecnie budynek mieszkalny w trakcie przebudowy/remontu.

Dostojny Wieśniak - Wto Sty 13, 2009 1:46 am

BillyBoy napisał/a:
y wiesz może kiedy kościół w Drewnicy zniknął był, i w jakich okolicznościach to nastąpiło?

Trochę to trwało. Przekopywałem się przez swoje składowisko i nic nie znalazłem. Według przekazów ludzi miejscowych, po 1945 roku kościół a w zasadzie zbór stał opuszczony. W roku 1956 rozebrano go. W opracowaniu jest historia Drewnicy.

BillyBoy - Wto Sty 13, 2009 6:54 pm

Czyli padł ofiarą powojennej czystki kościołowej. Wyburzono wtedy m.in. jeden z dwóch kościołów w Nowym Dworze Gd., jeden z dwóch istniejących w Żuławkach, świątynie ewangelickie w Przebrnie, Nowej Karczmie Piaskach, że ograniczę się do kilku przykładów.
Dostojny Wieśniak - Wto Sty 13, 2009 7:15 pm

O zbór w Drewnicy dopytam jeszcze w wolnej chwili, bo wiadomość z drugiej ręki. A tak w ogóle w wielu miejscowościach, taka specyfika regionu, stały kościoły katolickie i ogólnie mówiąc, zbory protestanckie. W kilku tak jest do dzisiaj. Te nie używane najczęściej popadały w ruinę, albo je rozbierano – np. Cyganek. W Nowym Stawie do dzisiaj stoi Ołówek i dobrze że stoi. Tyle że samo jego istnienie też kosztuje. O Gnojewie wszyscy wiedzą. Kościół potrzebny, nie potrzebny, nie wiadomo do końca. :???:
BillyBoy - Sro Lis 11, 2009 11:57 pm

Dawno nigdzie nie podróżowałem.
Wybrałem się dzisiaj do Cedrów Wlk, ale ku mojemu rozczarowaniu okazało się, że przy ul. Osadników Wojskowych nie ma już nic z przedwojennej zabudowy jaką chciałem przedstawić. Nawet nie dało rady wykonać ujęć miejsc gdzie te domy stały, tak aby chociaż perspektywa była ta sama... :II
Następnym przystankiem były Koźliny i tu miałem wiecej szczęścia.
1.Tamtejszy kościółek jest wg mnie jednym z najciekawszych na Żuławach. To nieotynkowane coś po prawej to dzisiejsza plebania - leży na terenie byłego cmentarza przykościelnego.
2.Byłem niemal pewien, że tego budynku już nie ma, jako że oryginalnych drewnianych domów na Żuławach ubywa z każdym rokiem. A tu taka miła niespodzianka! Dawna wiejska szkoła wciąż stoi i ma się dobrze. Dzisiaj ex-Schule pełni funkcję budynku mieszkalnego.

groszek - Czw Lis 12, 2009 8:17 am

BillyBoy napisał/a:
To nieotynkowane coś po prawej to dzisiejsza plebania - leży na terenie byłego cmentarza przykościelnego.
Szkoda że skasowano cmentarz , zawsze to kawałek historii.... :II . No ale nooowa wielka plebania to coś niezbędne przecież... :wink:
BillyBoy - Nie Lis 22, 2009 10:44 pm

I ponownie Koźliny.
Nieistniejąca gospoda Anny Maloneck - tak właśnie wygląda prawidłowa pisownia nazwiska właścicielki (wydawca widokówki popełnił błąd i połknął "c"). Porównując kilka widokówek z Kożlin, widać że główny budynek gospody posiadał drewnianą część podcieniową, którą potem otynkowano. Do tego budynku ok. 1910 dostawiono z lewej strony dwie, jakby oddzielne ale połączone razem, dobudówki. I to one dotrwały do dzisiaj. Na ścianie bocznej jest wciąż dobrze widoczny ślad po przylegającej gospodzie (fot. K2). Budynek gospody musiał zniknąć chyba dość dawno temu - na jego miejscu jest wjazd do czegoś, co w okresie PRLu było prawdopodobnie siedzibą tutejszego POMu.
I jeszcze pytanie: co to za pojazd stoi przed gospodą? Pra-samochód?

Dostojny Wieśniak - Nie Lis 22, 2009 11:20 pm

BillyBoy napisał/a:
Pra-samochód?

Na to wygląda. Rewelacyjne zdjęcia. :D Godne polecenia zainteresowanym jeszcze wątkiem ciuchów żuławskich.

dandola - Pon Lis 23, 2009 8:01 pm

A tu koźlińska cegielnia zaopatrująca w cegły m.in. Gdańsk.
BillyBoy - Nie Wrz 05, 2010 3:36 am

Dawno nigdzie nie podróżowałem...
Tym razem Mochle (ex- Mocheln), wieś leżąca trochę w bok od trasy z Bydgoszczy do Nakła. NB, była tam niegdyś stacja wąskotorówki Nakło-Koronowo.
Vor 102 Jahre: Gasthof P. Domdey.
Heute: Kneipe. Der Besitzer ist namentlich nicht bekannt :wink:

ruda - Nie Wrz 05, 2010 9:11 am

Jakoś to ładniej wyglądało dawniej :wink:
pumeks - Nie Wrz 05, 2010 11:05 pm

Ale za to doszedł jeden komin. A, i talerz do TV satelitarnej :hiihihi:
gargoyle dfl - Pon Wrz 06, 2010 5:11 am

bo bylo poprosic kilka lokanych osob o pozowanie i tez by bylo ladniej...
BillyBoy - Czw Wrz 16, 2010 1:12 am

Kościół w Gross Schirrau. I wieża, jaka po nim ocalała.
Gross Schirrau to dawne Prusy Wschodnie, wieś leży w okolicach Tylży (obecnie: Sowietsk) w Obwodzie Królewieckim.
Zdjęcie współczesne (z 2005) wykonał Frank Schneevogt, prawa autorskie do niego posiada Bernhard Waldmann. Zamieszczam je za wiedzą i zgodą obu w/w.
Dawny widok kościoła to fragment widokówki z moich zbiorów. Ciekawostką jest, że wydawcą tej pocztówki był Martin Gutzlaff z Gdańska Świętego Wojciecha. Nie miałem wcześniej pojęcia, że wydawał kartki nawet z miejscowości odległych o ponad 300 km od Gdańska.

AnWe - Czw Wrz 16, 2010 9:31 am

BillyBoy napisał/a:
Nieistniejąca gospoda Anny Maloneck


poniżej zdjęcie wnętrza gospody - obecnie jest to świetlica wiejska, gdzie odbywają się spotkania organizowane przez miejscowe KGW, wesela itp.

BillyBoy - Wto Gru 21, 2010 12:24 am

Nazwa osady Trutenauer Herrenland chyba nie ma swojego odpowiednika w języku polskim. Właściwe Trutnowy zaczynają się ok. 1 km dalej. Więc jak to nazwać - Trutnowy Zachód? Trutnowy Przedmieście :wink: ? W każdym bądź razie jest to rejon skrzyżowania drogi Pruszcz - Trutnowy i skrętu z tej trasy w kierunku Stanisławowa i Wocław.

Gospoda Alberta Blödorna...
... i to co z niej dzisiaj zostało. Lewa część domu jest już non existent, pozostała część czeka na ... czyjeś zmiłowanie (?)...

Dostojny Wieśniak - Wto Gru 21, 2010 12:37 am

BillyBoy napisał/a:
pozostała część czeka na ... czyjeś zmiłowanie (?)...
Nie ma zmiłuj. Zostało dokumentować postępującą degradację. :evil:
Miro - Wto Gru 21, 2010 7:34 am

Billy Boy piekne zdjęcia... ale czy reklama strony FDG musi być aż tak wielka.
Myślę, że nie chodzi tutaj o " ZASADĘ " mam ale nie dam.

Miro

BillyBoy - Pią Gru 24, 2010 10:05 pm

Miro napisał/a:
czy reklama strony FDG musi być aż tak wielka.


Musi być tak wielka, gdyż FDG zasługuje na wielką reklamę na innych forach i stronach internetowych :mrgreen: . Tylko że, odkąd wprowadziłem reklamę inni już nie chcą reklamować tego Forum. Dziwne, nieprawdaż? :wink:

To teraz trochę dalej od Żuław - Warlubie (ex-Warlubien, ex-Warlieb) przy trasie z Gdańska do Bydgoszczy.
Pomplun kiedyś i Pomplun dzisiaj. Tylko co to jest ten "Pomplun"? :???:
Myślę, że w ten niefortunny sposób została określona willa rodziny Pomplun. Ale może się mylę. Ktoś wie coś więcej?

Dostojny Wieśniak - Sob Gru 25, 2010 3:11 am

Cytat:
Musi być tak wielka, gdyż FDG zasługuje na wielką reklamę na innych forach i stronach internetowych :mrgreen: . Tylko że, odkąd wprowadziłem reklamę inni już nie chcą reklamować tego Forum. Dziwne, nieprawdaż? :wink:
Jak przytoczył, już dzisiaj klasyk:
ks.Tischner napisał/a:
jest prawda, sama prawda i gówno prawda
FDG zasługuje na reklamę i ma ją tam gdzie Administracja nie ma kompleksów, bo i czemu miałaby je mieć? Tu na przykład. Cytują nas i tutaj . Ja podpisy wrzucam. I nie traktuję tego jak reklamy. Tak jak nie mam nic, przeciwko wykorzystywaniu moich zdjęć. Chcę tylko, by pozostał ślad po źródle, nie zawsze wspominanym.
feyg - Sob Gru 25, 2010 10:47 am

BillyBoy napisał/a:

Warlubie (ex-Warlubien, ex-Warlieb) przy trasie z Gdańska do Bydgoszczy.
Pomplun kiedyś i Pomplun dzisiaj. Tylko co to jest ten "Pomplun"? :???:
Myślę, że w ten niefortunny sposób została określona willa rodziny Pomplun. Ale może się mylę. Ktoś wie coś więcej?

Wszystko na to wygląda, co więcej jeden z Pomplunów został w 1917 wójtem:

Cytat:
20.3.1917: stellvertretender Amtsvorsteher, Rentier Pomplun in Warlubien für 6 Jahre.

źródło

BillyBoy - Sob Gru 25, 2010 12:06 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Chcę tylko, by pozostał ślad po źródle, nie zawsze wspominanym.


Kiedyś poprosił mnie Corzano o zgodę na zamieszczenie czegoś z moich zbiorów na swojej stronie, potem z podobnym zapytaniem zwróciła się Ruda, i im obojgu bez wahania udzieliłem nihil obstat, prosząc tylko o podanie petitem z boku krótkiego info z czyjej kolekcji widokówka jest zaczerpnięta. Niestety, to tylko dwa przykłady osób szanujących dobre obyczaje.

Dostojny Wieśniak napisał/a:

Tu na przykład

Co do Forum, które przytoczyłeś - diabeł tkwi w szczegółach. Zerknij tu, a potem tu . Zawodnik z tamtego Forum nawet się nie zająknął skąd zaczerpnął stare zdjęcie dworca w Żukowie. A chyba wypadało podać źródło. Potem skan mojej widokówki zamieszczony na FDG ukazał się w książce W. Nocnego "Jelitkowo" (nie ma wątpliwości skąd pan Nocny wziął ilustrację - brudek na płycie skanera jest w dokładnie w tym samym miejscu). I od tego momentu się uzjadliwiłem.

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Tak jak nie mam nic, przeciwko wykorzystywaniu moich zdjęć.

Też nie mam nic przeciwko - nie doklejam "reklamy" do zdjęć wykonanych przeze mnie.
Temat nadaje się na osobny wątek, którego nie planuję rozpocząć, bo i po co? Co to da, że wyleję całą swoją żółć pod adresem kilku osób, w tym jednego "prominenta" z FDG? Szkoda szargania nerwów, lepiej będzie jak napiszę coś adekwatnego do tematyki tego Forum.


Jeszcze raz Warlubie. To całkiem sympatyczna miejscowość, w której zachowało się kilka bardzo ładnych budynków pamiętających okres rządów niemieckich na tym terenie.
Urząd poczty cesarskiej i urząd Poczty Polskiej. Poza drobną zmianą właściciela nic się nie zmieniło. :wink:

feyg - Sob Gru 25, 2010 12:32 pm

BillyBoy napisał/a:


Dostojny Wieśniak napisał/a:

Tu na przykład

Co do Forum, które przytoczyłeś - diabeł tkwi w szczegółach. Zerknij tu, a potem tu . Zawodnik z tamtego Forum nawet się nie zająknął skąd zaczerpnął stare zdjęcie dworca w Żukowie. A chyba wypadało podać źródło. Potem skan mojej widokówki zamieszczony na FDG ukazał się w książce W. Nocnego "Jelitkowo" (nie ma wątpliwości skąd pan Nocny wziął ilustrację - brudek na płycie skanera jest w dokładnie w tym samym miejscu). I od tego momentu się uzjadliwiłem.

A widziałeś toto? pół książki to fotki zerżnięte z forumów przeróżnych :hihi:

BillyBoy - Sob Gru 25, 2010 4:00 pm

feyg napisał/a:
A widziałeś toto? pół książki to fotki zerżnięte z forumów przeróżnych :hihi:


:wow: A łunego to jeszcze nie widziałem. Jeśli autorka podała skąd wzięła fotki i jeśli opatrzyła je garścią rzeczowych informacji, z których przynajmniej część jest efektem jej dociekań i własnego szperania w archiwalnej literaturze niemieckojęzycznej, to szafa gra. No, ciekawym co ta pani spłodziła...

Trzecia i ostatnia odsłona Warlubia.
Nieistniejący hotel Ottona Teschnera. Trochę mi to zajęło zanim go namierzyłem w terenie. Po lewej dach zachowanego do dzisiaj budynku. Hotel stał w samym środku wsi, ok. 150 metrów od dworca. Mała osobliwość: hotel został uchwycony w momecie jak kominiarz był na dachu. Ten sam budynek jest widoczny po lewej stronie drugiego ujęcia, które pochodzi z okresu okupacji. Wtedy już nie był to hotel, na fasadzie budynku da się odczytać dwa szyldy: Schumacherei (zakład szewski) oraz Luftschutzwache (straż obrony przeciwlotniczej). Po prawej strony widać kawałek bocznej ściany budynku poczty zaprezentowanej w poprzednim poście.

Dostojny Wieśniak - Pon Gru 27, 2010 2:35 am

BillyBoy napisał/a:
Co do Forum, które przytoczyłeś - diabeł tkwi w szczegółach. Zerknij tu, a potem tu . Zawodnik z tamtego Forum nawet się nie zająknął skąd zaczerpnął stare zdjęcie dworca w Żukowie. A chyba wypadało podać źródło.
Wypadało. Temat zgłoszony do Administracji Marienburg.pl .
swiss - Pon Gru 27, 2010 11:41 pm

Praust / Am Markt / Pruszcz Gdański / Grunwaldzka
danziger - Wto Sty 04, 2011 3:10 pm

BillyBoy napisał/a:
Poza drobną zmianą właściciela nic się nie zmieniło. :wink:

Z tego co widzę zmienił się poziom gruntu - i to w odwrotna stronę niż zazwyczaj, czyli obnizył się. Ciekawe czemu tak się stało?

pumeks - Wto Sty 04, 2011 3:23 pm

Myślę, że w przypadku poczty w Warlubiu można to wiązać z działaniami budowniczych drogi. A wogóle, pogląd iż "zazwyczaj się podnosi" to raczej uproszczenie, dotyczy miejsc dość specyficznych (np. miast lokacyjnych, osad na "terpach" i paru innych przypadków), ale absolutnie nie może być uważana za regułę.
Martino - Wto Sty 04, 2011 3:39 pm

[quote="BillyBoy"]
feyg napisał/a:
A widziałeś toto? pół książki to fotki zerżnięte z forumów przeróżnych :hihi:


":wow: A łunego to jeszcze nie widziałem. Jeśli autorka podała skąd wzięła fotki i jeśli opatrzyła je garścią rzeczowych informacji, z których przynajmniej część jest efektem jej dociekań i własnego szperania w archiwalnej literaturze niemieckojęzycznej, to szafa gra. No, ciekawym co ta pani spłodziła..."

Mam tą publikację przed sobą.
na 134 stronie autorka podaje:

"Źródła zdjęć i innych materiałów ikonograficznych":

Archiwum Państwowe w Gdańsku
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk
Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańsk
Kolekcja prywatna Kolanty Białkowskiej
Kolekcja prywatna Jolanty Groszewskiej
Kolekcja prywatna Gabrieli Kitowskiej
Kolekcja prywatna Zbigniewa Piotra Janasa
Kolekcja prywatna Bartłomieja Wodyńskiego
Zbiory własne autorki

poza tym w bibliografii autorka podaje 83 pozcje literatury

BillyBoy - Nie Mar 13, 2011 8:18 pm

Mocno dołujący widoczek z peryferyjnej części Gdańska.
Gospoda Alberta Hallmanna w Świbnie i dzisiejszy stan opuszczonego budynku przy ul. Świbnieńskiej 36. Budynek jest przeznaczony do rozbiórki od dobrych 10 lat, ale jeszcze się trzyma ostatkiem sił. Czy to aby nie tutaj było kiedyś kino "Barkas"?

pomplun - Pią Mar 25, 2011 1:16 pm
Temat postu: pomplun
Witam was serdecznie czytajac wasze wpisy zobaczylam ze piszecie o Pomplun ,mam prosbe jezeli cos wiecie o tym nazwisku to prosze o informacje .Poszukuje mojej rodziny o nazwisku Pomplun .A jak mial na imie ten wojt.Jezeli mozecie pomoc to prosze .Serdecznie pozdrawiam .Anna
dandola - Nie Cze 19, 2011 11:07 am

Mam ogromną prośbę - czy ktoś dysponuje zdjęciem szkoły w Trutnowach i tablicy fundacyjnej z tamtejszej plebanii? Z góry dziękuję i czekam pod adresem kartuzjanin@wp.pl Sprawa bardzo pilna
BillyBoy - Nie Lip 10, 2011 4:12 pm

Wczorajszy spacerek po Sopocie.
Badenstr. 7 (1943 rok) i ul. Morska 7.
Kunsthalle i Klub Sfinks.

pumeks - Nie Lip 10, 2011 10:40 pm

:==
pomplun - Wto Wrz 06, 2011 6:26 pm

ciekawe sprawy poruszacie
TOMB - Sob Paź 15, 2011 1:18 pm

BillyBoy napisał/a:
Badenstr. 7 (1943 rok) i ul. Morska 7.
Kunsthalle i Klub Sfinks.

Wspaniałe przykłady dla wszystkich remonciarzy i odnawiaczy.

kothek - Nie Kwi 08, 2012 9:33 am
Temat postu: Kościół Ewangelicki w Warlubiu
Witam,
Co do kościoła ewangelickiego w Warlubiu to jak wiemy dzisiaj na jego miejscu a nawet fundamentach stoi dzisiaj budynek domu kultury i Osp, tam gdzie była nawa ,jest sala widowiskowa na której odbywają się imprezy okolicznościowe, wesela itp.
Czy wie ktoś kiedy kośćiół zbudowano?
Czy wie ktoś dlaczego kościół został rozebrany? Czy w wyniku zniszczeń? Czy dlatego że zbudowali go Niemcy których wysiedlono?
Pytałem kiedyś miejscowego ewangelika ale on niepraktykujący i mówił że w kościele był 2 razy jak był mały i nie pamięta.

Pozdrawiam

Dostojny Wieśniak - Nie Kwi 08, 2012 1:54 pm

Może to nie na temat Warlubia ale też warto rzucić okiem. Zdecydowanie polecam :arrow: Naduś sobie. :)
BillyBoy - Pon Lip 09, 2012 12:38 am

Gdynia. W sumie nic się nie zmieniło od czasów ostatniej wojny :wink:
1. Lokal "Piotr z Gdańska" przy Wikingerstr. 55 należący do związku kolejarzy Rzeszy //
sąd rejonowy przy ul. Jana z Kolna 55
2. Szkoła urzędników Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Adlershorst // liceum plastyczne w Orłowie

Linka - Pon Lip 09, 2012 2:30 pm

Przykład nr 1 pokazuje, jak można spaprać ciekawą architekturę niby nic nie znaczącymi przeróbkami :roll:
Wojtas - Nie Lut 17, 2013 11:20 pm

BillyBoy napisał/a:
Dawno nigdzie nie podróżowałem.
Wybrałem się dzisiaj do Cedrów Wlk, ale ku mojemu rozczarowaniu okazało się, że przy ul. Osadników Wojskowych nie ma już nic z przedwojennej zabudowy jaką chciałem przedstawić. Nawet nie dało rady wykonać ujęć miejsc gdzie te domy stały, tak aby chociaż perspektywa była ta sama... :II
Następnym przystankiem były Koźliny i tu miałem wiecej szczęścia.
1.Tamtejszy kościółek jest wg mnie jednym z najciekawszych na Żuławach. To nieotynkowane coś po prawej to dzisiejsza plebania - leży na terenie byłego cmentarza przykościelnego.
2.Byłem niemal pewien, że tego budynku już nie ma, jako że oryginalnych drewnianych domów na Żuławach ubywa z każdym rokiem. A tu taka miła niespodzianka! Dawna wiejska szkoła wciąż stoi i ma się dobrze. Dzisiaj ex-Schule pełni funkcję budynku mieszkalnego.


Jak odzyskam zdjęcia pierwotnego wnętrza kościoła w Koźlinach postaram się wrzucić jak najszybciej na forum

HENRYK0072 - Pią Maj 24, 2013 10:36 am

szkoda tylko, że [ ,ze] zdjęcia zniszczone przez tak ogromny napis forum.
doldar - Pon Paź 06, 2014 6:23 pm

BillyBoy napisał/a:
Nazwa osady Trutenauer Herrenland chyba nie ma swojego odpowiednika w języku polskim. Właściwe Trutnowy zaczynają się ok. 1 km dalej. Więc jak to nazwać - Trutnowy Zachód? Trutnowy Przedmieście :wink: ? W każdym bądź razie jest to rejon skrzyżowania drogi Pruszcz - Trutnowy i skrętu z tej trasy w kierunku Stanisławowa i Wocław.

Gospoda Alberta Blödorna...
... i to co z niej dzisiaj zostało. Lewa część domu jest już non existent, pozostała część czeka na ... czyjeś zmiłowanie (?)...


Trutnowy Trzecie

pumeks - Nie Maj 30, 2021 7:33 pm

BillyBoy napisał/a:
Nazwa osady Trutenauer Herrenland chyba nie ma swojego odpowiednika w języku polskim. Właściwe Trutnowy zaczynają się ok. 1 km dalej. Więc jak to nazwać - Trutnowy Zachód? Trutnowy Przedmieście :wink: ? W każdym bądź razie jest to rejon skrzyżowania drogi Pruszcz - Trutnowy i skrętu z tej trasy w kierunku Stanisławowa i Wocław.



Gospoda Alberta Blödorna...



... i to co z niej dzisiaj zostało. Lewa część domu jest już non existent, pozostała część czeka na ... czyjeś zmiłowanie (?)...

No i chyba się doczekała. Pedałowałem dziś szosą Grabiny - Trutnowy i na 90% wydaje mi się, że tego domu nie było, nawet ślady po nim zostały zatarte. :roll:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group